17. 3. 2011 | Mladina 11 | Kultura
Revolver
V pajkovi mreži - Ljubljani se med 18. do 20. marcem obeta festival Pajek, potujoča umetniška manifestacija, ki je nastala na pobudo slovenskega plesalca Mateja Kejžarja, francoskih ustvarjalcev Michaela Pomera in Juliena Montyja ter partnerske države Grčije. Projekt, ki obsega različne žanre, od predstav do delavnic, koncertov in diskusij, je že in še bo mrežo svojih dogodkov realiziral v Grčiji, Franciji, Avstriji, na Hrvaškem in tudi v Sloveniji. Od petka do nedelje si boste lahko ogledali nastope pobudnikov festivala, pa tudi Gabriela Smeetsa (Nizozemska), Matije Ferlina (Hrvaška), Cécile Laloy (Francija), Jozefa Frucka in Linde Kapetanea (Grčija) in drugih.
Nov kulturniški prostor - Zavod za sodobne umetnosti Aksioma, ki ga vodi eden od umetnikov, preimenovanih v Janeza Janšo, bo 4. aprila odprl nov produkcijsko-razstavni prostor v Ljubljani, in sicer na Komenskega 18. Otvoritev bodo pospremili z razstavo A Hidden Landscape/Skrita pokrajina avtorja ameriškega umetnika in pisatelja Trevorja Paglena.
Pohvala za svež slog - Britanska revija Design Week je na svojo naslovnico nedavno umestila prizor iz novega animiranega filma Zimske pesmi, ki ga je ustvaril slovenski ustvarjalec Rok Predin, ob tem pa so pohvalili njegov sveži slog, ki združuje magijo, folkloro in domišljijski svet. Predina, ki je po izobrazbi akademski slikar, bolj poznamo kot kantavtorja pod umetniškim imenom Libido in tudi kot sina kantavtorja Zorana Predina, trenutno pa v Londonu sodeluje s produkcijsko hišo Trunk Animation Studio.
Oskarjevka bo Palinova - Štirikratna nominiranka za oskarja Julianne Moore je bila izbrana za vlogo nekdanje aljaške guvernerke in kandidatke za ameriško podpredsednico Sarah Palin v filmu Game Change. Film temelji na istoimenski knjigi novinarjev Johna Heilemanna in Marka Halperina o ameriških predsedniških volitvah leta 2008, kdo bo igral preostale kandidate, tudi zmagovalca Bara-cka Obamo, pa še ni znano.
Kdo kupuje umetnine? - Po podatkih European Fine Art Foundation so bile na globalnem trgu umetnin in starin tudi v letu 2010 najbolj aktivne ZDA, saj je 37 vseh prodanih kosov končalo v tej državi. Do spremembe pa je prišlo na drugem mestu, ki ga je doslej zasedala Velika Britanija. Lani jo je prvič prehitela Kitajska, ki zdaj obvladuje 23 odstotkov trga, kar je odstotek več kot Britanci. Ti so še vedno največji kupci umetnin v Evropi, sledijo jim Francozi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.