Ujetniki lokalne in državne politike

Poročilo organizacije Amnesty international Slovenija kaže, v kako grozljivih bivalnih razmerah živi dobršen del romske skupnosti

Potok, iz katerega pijejo Romi iz romskega naselja Dobruška vas v občini Škocjan

Potok, iz katerega pijejo Romi iz romskega naselja Dobruška vas v občini Škocjan
© Borut Peterlin

Vanja Hočevar: »Zgradili smo si tole barako, saj nam ne dovolijo zgraditi ničesar drugega. Povsod so podgane, miši in ščurki.« Danilo Hudorovič: »Moji otroci živijo brez vode, brez elektrike in v groznih razmerah, jaz pa se počutim, kot da jim ne morem pomagati. Večkrat sem šel do župana in ga prosil, naj pomaga meni in moji družini. Vsi v naselju ga že leta prosimo, naj nam priskrbi vsaj eno vodovodno pipo v bližini naselja.« Nevenka Brajdič: »Razmere so zelo slabe, ne morejo biti slabše. Želim si oditi in se nikoli vrniti.« Silvana Hudorovac: »Uporabljati moramo vodo iz potoka, ki je zelo umazan. Otroci bruhajo in imajo pogosto drisko. Ne dovolijo nam hoditi po vodo k pipi na pokopališču, na bencinski črpalki pravijo, naj gremo Cigani stran.«
To je le nekaj zgodb, ki so jih sodelavcem organizacije Amnesty international Slovenija (AIS) med pripravo poročila »Vzporedna življenja«, ki analizira bivalne razmere Romov v Sloveniji, povedali sogovorniki. Poročilo obsega 65 strani informacij o diskriminaciji in ločevanju pripadnikov romske skupnosti, pravni neurejenosti naselij, zgodovini neukrepanja in razlogih zanje. Gre za del svetovnega projekta AIS »Zahtevamo dostojanstvo«, ki se ukvarja s povezavo med revščino in človekovimi pravicami. Slovensko poročilo bo podlaga za nadaljnje delo, za lobiranje pri lokalnih in državnih oblasteh za spremembe, navsezadnje za ureditev več desetletij neurejenih razmer. Zakaj so se odločili, da se osredotočijo na bivalne razmere ravno romske skupnosti, pojasnjuje Jerneja Turin, ki je poročilo pripravila: »To je družbena skupina, katere razmere so v celoti gledano precej slabše kot sicer. Naša priporočila pa veljajo za vse, vsak ima pravico do vode, sanitarij, elektrike, pravno urejenega statusa bivališča.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.