22. 7. 2011 | Mladina 29 | Svet
Kraljev govor
Mohamed VI. naj bi bil med državljani preveč priljubljen, da bi si moral po februarskih dogodkih kožo reševati z zares korenitimi spremembami ustave
Življenje v maroških mestih in vaseh je v petek, 17. junija, ob 21. uri skoraj povsem zastalo: vsa država je prisluhnila televizijskemu nagovoru Njegove kraljeve visokosti, Mohameda VI., ki je po februarskih demonstracijah napovedal demokratizacijo države in njenih institucij. Oseminštiridesetletni monarh je začel z besedami: »Slava Bogu, priprošnje Preroku, njegovi družini in tovarišem. Drago ljudstvo, k tebi se obračam s predlogom nove ustave, zgodovinskim korakom v procesu izgradnje pravne države in njenih demokratičnih institucij.« V nadaljevanju se je v desetih točkah dotaknil sprememb, ki so jih od razcveta arabske pomladi v začetku leta po vsej državi zahtevali maloštevilni udeleženci mirnih, a pogostih demonstracij. Najpomembnejša novost naj bi bila okrepljena vloga »prvega ministra«, ki bo poslej, ker so volivci ustavo na referendumu 1. julija potrdili z 98,49 odstotka glasov, »predsednik vlade« po evropskem vzoru, kralj pa bo mandat za vodenje vlade podelil vodji tiste stranke, ki bo na parlamentarnih volitvah zmagala. A to ni nobena novost, tudi sedanji premier, Abas Al Fasi, je bil na položaj imenovan po zmagi svoje konservativno monarhične stranke Istiqlal na splošnih volitvah septembra 2007. Predsednik vlade bo torej po novem, po posvetovanju s kraljem, lahko razpustil spodnji dom parlamenta, kar je bila pred tem izključna pristojnost alavitskega suverena. Tudi opoziciji naj bi po novem kazalo nekoliko bolje: ustava naj bi ji dala nekaj vzvodov za nadzor nad vladajočo garnituro, proporcionalno naj bi bila zastopana v vseh organih parlamenta.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.