2. 9. 2011 | Mladina 35 | Politika | Komentar
Valovi
Prvotna slovenska tranzicijska zgodba o uspehu, tista iz desetletja »kontinuitete«, je imela v ozadju še veliko vzgona starih državnih institucij in njihovih specifičnih etik ter rigorozno blokado tokov kapitala in kredita iz tujine. Zgodbe je bilo konec s sprostitvijo teh tokov in z zdrsom politične sfere v primitivni ekonomistični liberalizem. Zgolj liberalno, zgolj ekonomsko, brez močne in od kapitala neodvisne države pa si v kapitalizmu mrtev.
Tik pred neurjem
Ko smo šli v tranzicijo, se je zdelo, da je to nekaj ekonomskega. Pa ni. Tržna ekonomija pride sama od sebe. Problem je, kako imeti v tržni ekonomiji državo. Problem in cilj sta država, ne ekonomija. Pri nas pa je postala država – sfera javnega in skupnega – nepomembna. Po uvodnem desetletju »kontinuitete« se je začela tudi država spreminjati v samo še en dodatni prostor za uveljavljanje zasebne iniciative in za lov na zasebne koristi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.