Darja Kocbek

 |  Mladina 4  |  Družba

Ne nafta, hrana je problem

Hrana se bo dražila vsaj še dve leti, lahko pa tudi desetletji

Še pred nekaj leti se je Evropa soočala s presežki hrane. Danes se začenja soočati s pomanjkanjem. V Sloveniji pa so ljudje ob zadnji napovedani podražitvi mleka izpraznili police z 'akcijskimi' cenami mleka. Kot v časih socialistične hiperinflacije.

Še pred nekaj leti se je Evropa soočala s presežki hrane. Danes se začenja soočati s pomanjkanjem. V Sloveniji pa so ljudje ob zadnji napovedani podražitvi mleka izpraznili police z 'akcijskimi' cenami mleka. Kot v časih socialistične hiperinflacije.
© Borut Peterlin

"Poplava in presežki hrane so izginili. Kmalu utegne priti do pomanjkanja, zaradi tega mora Evropska unija svoje kmetijstvo uvrstiti med strateška področja," je na nedavnem pogovoru v organizaciji Friends of Europe v Bruslju dejal Jean Martin, predsednik evropske zveze evropske industrije hrane in pijač. Izginili so presežki mleka, masla, zaloge pšenice so se v EU lani zmanjšale s 14 na samo 1 milijon ton, zato je evropska komisija jeseni odpravila uvozne dajatve za vse vrste žit, za prihodnji dve žetvi je poleg tega odpravila še obvezno praho, kar pomeni, da večjim kmetom eno leto ne bo treba pustiti neobdelanih 10 odstotkov njiv, ampak jih bodo lahko dodatno posejali z žiti in drugimi poljščinami. S prvim aprilom letos Bruselj predlaga še povečanje kvot za proizvodnjo mleka za 2 odstotka. Drugih ukrepov menda nima na voljo. Na svetovnih borzah cene žita še zmeraj rastejo, toda bolj kot cene že postaja problematična ponudba, saj je nekatere vrste žita težko dobiti. V živilskih podjetjih, pa tudi kmetje, ki žito potrebujejo za krmo, se letos pravzaprav najbolj bojijo suše, zlasti v Avstraliji, ki je glavna izvoznica žita na svetu. Zadnja tri leta je bil pridelek v tej državi zaradi suše nižji od dolgoletnega povprečja.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.