Bomo jedli meso kloniranih živali?
EU začenja javno razpravo, Američani so se že odločili
Pri kloniranju krav je živih rojstev samo 13 odstotkov, 20 odstotkov mladičev umre v prvih 24 urah po rojstvu, 15 odstotkov jih umre zaradi odpovedi srca ali jeter kmalu po prenehanju dojenja
© Borut Peterlin
Prejšnji teden je ameriška agencija FDA (Food and Drug Administration), pristojna za varnost hrane in zdravil, po več letih čakanja končno izdala poročilo, v katerem trdi, da meso in mleko kloniranih živali ne pomenita tveganja. Ista agencija je pred sedmimi leti prostovoljno prepovedala prodajo mesa in mlečnih izdelkov iz mleka kloniranih živali, da bi temeljito preučila morebitne nevarnosti in tveganja, ki bi jih pomenilo uživanje takšne hrane. A kljub dolgotrajnim in očitno intenzivnim raziskavam je strah pred mesom kloniranih živali velik. Američani govorijo o tako imenovanem "bljak" dejavniku in več kot 60 odstotkov ljudi takšnega mesa ne bi jedlo. Toda če bo prevladalo mnenje FDA, tega, da se prehranjujejo s potomci klonov, niti ne bodo vedeli. Označevanje takšnega mesa naj bi bilo izbirno. Evropa bo svojo politiko do mesa kloniranih živali izoblikovala še letos.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.