Drakula 2000

Dracula 2000, 2000

Grof Drakula kot biblični lik: slasher, za katerega morda raste videoteka, ne pa kino.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Grof Drakula kot biblični lik: slasher, za katerega morda raste videoteka, ne pa kino.

Pri vampirskih filmih, zlasti onih o grofu Drakuli, nisem nikoli razumel, zakaj skušajo vsi tako divje ubiti bitje, ki slovi po tem, da je nesmrtno. Saj veste, vsi nam ves čas razlagajo, da je Drakula nesmrten, obenem pa kot po tekočem traku iščejo način, kako ga ubiti. Če je tip nesmrten, zakaj bi ga potem ubijali? Bežite! Nastavite vrat! Kričite! Le nikar nas ne utrujajte s pirotehniko, koli, meglo, zapečatenimi grobnicami in jutranjim soncem. Hej, raje nastavite vrat! Le zakaj bi se bali vampirjevega ugriza, če pa dobro veste, da človek, ki ga ugrizne vampir, živi večno? Je vampir v resnici le dober kristjan, ki se boji umreti, obenem pa verjame, da ga po smrti čaka večno življenje? Priznajte, Drakula je že v osnovi absurdno bitje. Okej, kdo je sploh Drakula? Točno, to je neke sorte seksualni manijak, ki ga doleti najhujše prekletstvo - večno življenje. Lepo prosim, se vam to zdi prekletstvo? Lahko seksualni manijak, ki je obsojen na večno življenje, reče - o, šit!? Za seksualnega manijaka bi bilo prekletstvo, če bi moral večno živeti brez tiča. No, če ste si zdajle rekli, uf, take like lahko najdemo kvečjemu v Bibliji, potem niste daleč od resnice, kajti Drakula 2000 skuša Drakulo približati prav Bibliji. In izraz "približati" je tu le evfemizem.

Drakula 2000 je rutinski, teflonski vampirski cocktail. Tu imate veterana Christopherja Plummerja, ki je vlogo profesorja Abrahama Van Helsinga verjetno sprejel le zato, ker so mu rekli, da bo lahko preizkusil nov akcent... tu imate njegovega asistenta, Jonnyja Leeja Millerja, ki so ga verjetno nategnili, da so vampirji v resnici nekaj med hackerji in džankiji, kar da bo lepo dopolnilo Trainspotting... in tu imate londonske high-tech tatove (na čelu Jennifer Esposito & Omarjem Eppsom), ki vlomijo v napačen sef, tako da med potjo na Kajmanske otoke nehote osvobodijo sardinastega Drakulo (Gerar d Butler), manekenskega new-age pozerja, "boljšega od čokolade", ki takoj skoči v bližnji New Orleans, pa ne zato, da bi intervjuiral Toma Cruisa in Brada Pitta, ampak zato, da bi scuzal svojo "krvno sorodnico", Van Helsingovo hčerko Mary (Justine Waddell), ki dela v pop štacuni Virgin.

Nič, Gerard Butler je le še en vampir, ki čaka na svoj kol, Drakula 2000 pa le še en slasher, ki ima mentalni okvir amebe. Ne da je brez ambicij. Podati skuša namreč dokončen odgovor na vprašanje, zakaj Drakula ne mara križa! Vidite, lukenj nima le Stokerjeva klasika Drakula, ampak tudi Biblija. Uradni, kompletni naslov tega filma se glasi Wes Craven Presents Dracula 2000, kar bi vas lahko zavedlo v iluzijo, da ga je posnel Wes Craven, režiser More v Ulici brestov in Krikov. Ne, ni ga. Režijo je prepustil Patricku Lussierju, svojemu "najljubšemu montažerju", medtem ko je bil sam le izvršni producent, pravzaprav eden izmed mnogih - petih! - izvršnih producentov. Zakaj je hotelo biti toliko ljudi podpisanih pod to prasko, mi ni jasno. Še toliko bolj, ker je ne bi rešilo niti 100 izvršnih producentov. Vsak normalen izvršni producent bi scenarij dal otrokom, ki zbirajo star papir, ali pa bi ga poslal na Kubo - hej, naj ga posname Fidel Castro, da bo še bolj kompromitiral svoj režim in da se mu bomo še bolj režali.

PROTI