30. 10. 2000 | Mladina 44 | Kultura | Knjiga
Civilna družba: stare podobe, nova videnja
Znanstveno in publicistično središče, Ljubljana 2000, 3.780 SIT
Kritika ideje in ideala civilne družbe.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
30. 10. 2000 | Mladina 44 | Kultura | Knjiga
Kritika ideje in ideala civilne družbe.
John Keane, profesor političnih znanosti na londonski Univerzi Westminster, je že v 80. letih u(videl) "pohod" civilne družbe, ki naj bi postala skupni imenovalec razvoja demokracije na Vzhodu in Zahodu. Ampak, njegova raziskovalna snovanja so ta razvoj krepko prehitela: in avtor bi se kaj kmalu soočil z dejstvom, kako so se, v končnici dvajsetega stoletja, vse možnosti civilne družbe kratkomalo - izčrpale. Ampak, drugič: svoje raziskave o civilni družbi je zasnoval na staromodnosti (beri: zgodovini), kjer mu osnovno izhodišče predstavlja izvirno in osemnajstemu stoletju lastno razlikovanje med civilno družbo in državo; nadalje obravnava razvoj tega razlikovanja v začetku devetnajstega stoletja; zatem ... In kakšen je potemtakem preprost seštevek povedanega? "Izoblikovan je nov okvir za prenikanje v vprašanje, kako in zakaj iz osemnajstega stoletja znano razlikovanje med državo in civilno družbo danes doživlja presenetljiv prerod."
Nova videnja: po padcu komunizma, zatonu punka, nezainteresiranosti študentarije, zimskega spanca mirovnikov, z vlogo zapečkaric zadovoljnega ženstva, zbledelosti okoljevarstvenikov etc., je danes že skrajni čas, tako avtor, da prekinemo z razvado petja hvale civilni družbi, temu raju svobode, enakih priložnosti in vzajemnosti med državljani - saj civilne družbe zanesljivo niso bile, niso in ne bodo raj na zemlji.
Ampak (in kljub vsemu), tretjič: "Razvijmo nove podobe civilne družbe, ki lahko spremeni naš način razmišljanja o zadevah, kot so moč, lastnina, nacionalizem, nasilje ..."