Klemen Košak
-
21. 3. 2014 | Mladina 12 | Politika
Gospodarsko rast, ki jo je za zadnje četrtletje lanskega leta izračunal statistični urad in razveselil vlado, bo večina prebivalcev Slovenije morda čez čas še najlažje prepoznala v boljših vodovodih, kanalizacijah in čistilnih napravah. Zdaj pa jo je opaziti na gradbiščih.
-
21. 3. 2014 | Mladina 12 | Politika
Publicist Roman Leljak, prvi obraz kampanje SDS proti zakonu o arhivih, je imel v petek v Baragovi dvorani v Trebnjem predavanje z naslovom »Teroristična dejavnost Udbe v povojni Jugoslaviji«. Dogodek je bil načrtovan že od novembra, trdi Leljak, a se je pred kratkim zapletlo, saj se je Kulturno društvo Trebnje, ki je bilo do nedavna organizator, od predavanja namreč distanciralo.
-
21. 3. 2014 | Mladina 12 | Politika
Podjetniki pogosto kritizirajo državo, da jih ovira. To smo slišali v oddaji Prava ideja, ko je lastnica indijske restavracije v Ljubljani razlagala o težavah, ki jih pri angažiranju kuharjev iz Indije povzroča birokracija. »Če bi na oddelku za tujce uradniki znali angleško, bi bilo lažje,« jo je spodbudila voditeljica. »Veliko lažje. Moji kuharji na oddelek za tujce ne morejo iti sami, ker se ne znajo sporazumeti,« je pritrdila Vesna Nisha Dolinar.
-
14. 3. 2014 | Mladina 11 | Politika
Prejšnjo sredo, potem ko so prebrali zadnjo različico predloga spremembe zakona o visokem šolstvu, so štirje sindikati, dejavni v visokem šolstvu, študentsko društvo Iskra, Študentski svet Univerze v Ljubljani in zveza pedagoških delavcev podpisali memorandum, da je predlog zakona nesprejemljiv. »Izkazuje nepripravljenost države za polno financiranje javnega visokega šolstva in ga sili v iskanje sredstev na trgu, zlasti s šolninami,« so razložili nasprotovanje predlogu.
-
14. 3. 2014 | Mladina 11 | Politika
Ko se je oktobra lani izvedelo, da je edini preostali kandidat za vodjo informacijske pisarne Klemen Žumer, so štirje slovenski evropski poslanci protestirali, saj so čutili, da nekdanji podpredsednik Nove Slovenije ne bo mogel nepristransko izpolnjevati nalog. Poleg tega Žumer menda ni izpolnjeval vseh razpisnih pogojev, toda postopek izbire so vodili člani Evropske ljudske stranke, katere članica je tudi NSi in katere svetovalec je bil Žumer zadnjih osem let. Februarja je bil novi vodja izbran.
-
14. 3. 2014 | Mladina 11 | Politika
Dr. Boštjan M. Turk je v Reporterju zapisal, da je žrtev Janeza Zemljariča. Zemljaričeva roka je načrtovala »zgodbo moje odstranitve z univerze«, v kateri se zrcali »konflikt dobrega in zlega«. Gre za Turkovo reelekcijo v naziv izrednega profesorja. Pri vprašanju reelekcije, postopek še ni končan, naj bi bilo sporno mnenje študentov o njegovem delu, ki ni zavezujoče.
-
7. 3. 2014 | Mladina 10 | Politika
Ko je ministrstvo za izobraževanje oktobra lani odprlo javno razpravo o predlogu novega zakona o visokem šolstvu, so številni študentje in strokovnjaki zahtevali, da se ta umakne. »Če bi ga jaz dobil na mizo, da ga pošljem v parlament, bi ga vrnil sektorju, ki ga je pripravil,« je bil na okrogli mizi Svobodne univerze novembra lani oster nekdanji minister za šolstvo dr. Slavko Gaber.
-
7. 3. 2014 | Mladina 10 | Politika
Neonacisti v Sloveniji pogosto organizirajo koncerte, na katerih v prostorih, okrašenih z nacističnimi in neonacističnimi simboli, poslušajo tuje in domače glasbene skupine, ki prepevajo o potrebi po novem holokavstu in podobno. Med občinstvom so lahko le tisti, ki vratarjem pri vhodu pokažejo posebno SMS-sporočilo, ki so ga prejeli na mobilni telefon.
-
7. 3. 2014 | Mladina 10 | Politika
Stranka SDS se je konec prejšnjega tedna pohvalila, da je podpis za referendum proti spremembam zakona o arhivih oddal Tomo Križnar. »Tudi sam sem žvižgač v Sudanu. Tam s kamerami svetu prikazujemo zločine strahotnega sistema, ki ubija nedolžne Nube. Treba je najti vse dokaze o tem, kdo je ubijal, saj bomo le tako lahko neobremenjeno živeli danes. Bog vse vidi in vse sliši – bog je naša zavest in vest. Odpuščali bomo lahko šele, ko bomo poznali sami sebe,« je ob oddaji podpisa povedal Tomo Križnar.
-
7. 3. 2014 | Mladina 10 | Politika
Neki voznik je opazil terenski avtomobil, ki je imel na prevleki rezervne pnevmatike podobo nacističnega orla in napis »Arbeit macht frei«. Fotografijo zadka avtomobila je objavil na družabnem omrežju Facebook in se vprašal, »je to res dovoljeno«.
-
Minuli teden je evropska komisija Sloveniji izrekla opomin, ker v zakonodajo še ni prenesla določila iz direktive o starševskem dopustu, po katerem mora biti mesec dopusta neprenosljiv med partnerjema. S tem želi EU moške spodbuditi k dejavnejšemu očetovstvu in zmanjšati neenakost med spoloma. Države članice bi morale direktivo implementirati do marca lani in Slovenija je edina, ki je še ni.
-
Nepremičninski davek bo povečal obdavčitev nekaterih nepremičnin in nezadovoljstvo želi izkoristiti Janez Janša. »Po volitvah, ki so potrebne čim prej, bomo škandalozno obdavčitev nepremičnin odpravili. Finančno vrzel pa pokrili z ukinitvijo privilegijev,« je napisal na komunikacijskem omrežju Twitter.
-
Pred slabimi tremi tedni, ko je Slovenijo prekril žled, je bil poklicni gasilec Milan Dubravac na srečanju predstavnikov civilne zaščite v švedskem mestu Revinge. Ko je kolegom povedal, kako je v Sloveniji, so mu dali prost dan, da zbere fotografije in podatke iz Slovenije in pripravi predstavitev. »Tam so bili ljudje iz vodstev civilne zaščite iz sedemnajstih držav in rekli so, da tako katastrofalnega stanja še niso videli,« se spominja.
-
SDS se že od začetka vztrajanja pri referendumu o spremembah zakona o arhivskem gradivu ubada z očitki, da gre za ideološki boj proti komunizmu in da referendum tudi stane. »Referendum proti zapiranju arhivov je lahko hkrati z volitvami v evropski parlament,« je na očitke odgovoril Janez Janša.
-
Ker je NSI podprla spremembe zakona o arhivih, jo je SDS napadla. Prejšnji teden se je predsednica NSi v intervjuju za Mladino odločila, da na take napade ne bo več odgovarjala milo in uvidevno. »Moti me agresiven, destruktiven, ideološki način vodenja politike, motijo me diskreditacije vseh po vrsti, moti me to, da nekateri ne držijo besede,« je povedala o predsedniku SDS Janezu Janši. Ljudmila Novak je že pred objavo predvidela, kakšni bodo odzivi. »Tudi ta moj intervju za Mladino bo sumljiv, češ da je to še dokaz več, kako me je podkupila levica.«
-
Nesocialna koalicijska pogodba
»Čas je, da začnemo za doseganje svojih skupno zastavljenih ciljev zavzeto medsebojno sodelovati. Da ponovno ujamemo veter v svoja jadra. Vse možnosti imamo, da Slovenijo spremenimo v čudovito deželo za življenje, delo, osebne in družbene uspehe,« je spodbudno sporočilo nove koalicijske pogodbe. V njej so se koalicijske stranke pohvalile z dosežki iz prvih desetih mesecev dela ter naštele naloge, katerih uresničevanje bo vlada pospešila.
-
V ljubljanskem vrtcu Ciciban, morda tudi kje drugje, zadnji dve leti staršem ponudijo v podpis soglasje, s katerim dovolijo, da se njihov otrok igra z otrokom s posebnimi potrebami. Eden od staršev je konec prejšnjega tedna javno povedal, da ga takšno soglasje moti. »Desegregacija s soglasjem? Vsem nam je nerodno.«
-
V torek je bila na Twitterju objavljena fotografija novinarja ene od slovenskih televizij, oblečenega v nacistično uniformo. Novinar ni storil nobenega kaznivega dejanja, ko si je na rokav neokusno nadel rdeči trak s črno svastiko. V kazenskem zakoniku je prepovedano javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, ampak s tem so praviloma mišljeni verbalni delikti, pojasnjuje profesor dr. Ljubo Bavcon.
-
»Zagotovo zaposlitvene možnosti danes pomenijo večji pritisk na mlade.« Tako rektor Univerze na Primorskem dr. Dragan Marušič primerja sedanjost s sedemdesetimi leti prejšnjega stoletja, ko je v Ljubljani in Veliki Britaniji študiral matematiko. »Moja generacija je odraščala v časih, ko Evropa ni imela problema brezposelnosti in smo ravnali po načelu, pojdi študirat tisto, kar te veseli, se bo že našlo delo zate.«
-
V začetku tedna je javnost izvedela, da je pevec Dadi Daz nastopil na koncertu neonacistične organizacije. Na fotografijah je pevec na odru skupaj z glasbeno skupino Bully Boys iz ZDA, na stenah za njimi pa so plakati z napisi Blood & Honour. Enak napis je imel pevec na majici. Dadi Daz je povedal, da je šlo samo za enega od koncertov, ki ga je »profesionalno« odpel, a o njem ne želi povedati nič; niti potrditi, da je potekal junija lani v Žireh.
-
Kdor v Sloveniji v zadnjem času išče službo, je zagotovo naletel na oglas, ki ponuja »delo za polni delovni čas«, hkrati pa kot obliko zaposlitve navaja »delo prek s. p.« ali »pogodbeno delo«. Taki oglasi kažejo, kako je razširjeno nezakonito prekarno delo. V zakonu o delovnih razmerjih je namreč določeno, da kadar obstajajo vsi elementi delovnega razmerja, lahko delodajalec z delavcem sklene zgolj pogodbo o zaposlitvi. Elementi delovnega razmerja pa obstajajo, »kadar se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo osebno in nepretrgano opravlja delo«.
-
Revija Sodobnost je pripravila peticijo Praznovanje kulturnega dneva z nepismenostjo. Peticijo, ki bo vse odgovorne pozvala, naj se poglobijo v problem porazne ravni bralne pismenosti, je podpisalo več kot 30 umetnikov in kulturnikov. K njej so jih spodbudile pred kratkim objavljene ugotovitve Programa mednarodnega ocenjevanja učencev (PISA). Znova se je pokazalo, da so slovenski 15-letniki nadpovprečni v matematični in naravoslovni pismenosti, v bralni pismenosti pa so podpovprečni.
-
Ko T. Harv Eker stopi na oder, občinstvo najprej vpraša: »Kdo si želi več denarja?«. Ob glasnem odobravanju vsi dvignejo roke. Potem vpraša: »Kdo si želi veliko več denarja?«. Odzovejo se še glasneje in bolj navdušeno. Devetinpetdesetletni Kanadčan gostih črnih las je vedno zagorel, vedno široko nasmejan, da kaže popolne bele zobe, in rad si odpne zgornja gumba na srajci, da pokaže zlato verižico, ki se ujema z drago uro in ogromnim poročnim prstanom. Eker je eden najbolj znanih motivacijskih govorcev in ljudi uči, »kako razmišljati bogato, da bi postali bogati«.
-
Nikogar v Sloveniji ni moglo presenetiti, ko je predsednik SDS Janez Janša na spletnem komunikacijskem omrežju Twitter prispevek novinarke Gordane Stojiljković, v katerem je opozorila na njegovo dvoličnost glede obiskovanja sodišč, označil za »opankarski žurnalizem«. Vsi ga poznamo kot politika, ki pred besedo izbrisani vedno postavi besedno zvezo »tako imenovani«, kot politika, ki ima volivce konkurenčne stranke za neumne priseljence v trenirkah, kot politika, ki so mu med lanskim govorom v Rovtah ploskali neonacisti.
-
»Nekoč so k nam prišli ljudje z ministrstva za šolstvo in rekli, da imajo tri milijone evrov evropskih sredstev. Prav prosili so nas, da pripravimo projekt, da bi ta denar porabili,« se spominja direktor Pedagoškega inštituta dr. Darko Štrajn. »Povedali smo jim, da si ne moremo predstavljati, kako porabiti tri milijone evrov v nekaj mesecih, in smo potem znižali vrednost na okoli milijon in pol.«
-
Klemen Košak | foto: Borut Krajnc
Lani poleti so gostinci plačali četrtino več davka na dodano vrednost kot poleti 2012, kavarne in slaščičarne pa celo sedemdeset odstotkov več. Julija je namreč začel veljati zakon, ki prepoveduje uporabo programov za brisanje računov, hkrati je carinska uprava opravila osem tisoč odmevnih preventivnih pregledov, vlada pa je napovedala odločen boj proti sivi ekonomiji. Mnogi se bojijo, da se bodo podjetniki vrnili k poslovanju po starem, ko bodo videli, da so izredne razmere mimo in da nadzor ni neprepusten. Med skeptiki je tudi Andrejka Grlić, ki že sedem let vodi tržni inšpektorat. Zato se zavzema za dodatne ukrepe. Všeč ji je na primer hrvaški sistem, kjer se vsak račun zabeleži pri davčni upravi. Hkrati je prepričana, da to ne bo dovolj in da nič ne bo dovolj, dokler bo tudi za kupce sprejemljivo, da se kdaj kaj opravi tudi brez računa.
-
Od konca prejšnjega tedna je na zunanjih stenah stavbe Fakultete za socialno delo v Ljubljani več kot deset gesel, ki so po sporočilih precej različna: »Ne bomo plačale vaše krize«, »Izobrazba ni naprodaj«, »Kje je direktno socialno delo?«, »Ven iz predavalnic«, »Hočemo feministično socialno delo«, »Vulva vas gleda« … Avtorice grafitov so članice neformalne skupine Vstajniške socialne delavke, ki je nastala med vstajami prejšnjo zimo in je znana po provokativnih nastopih.
-
Še ta mesec naj bi Roman Jakič in Csaba Hende, slovenski in madžarski obrambni minister, podpisala sporazum, po katerem bo Madžarska od Italije prevzela del nalog varovanja slovenskega zračnega prostora. Zakaj?
-
Klemen Košak | foto: Uroš Abram
V sredo, teden pred božičem, je 27-letni Aleš Žganjar sedel v lokalu v središču Ljubljane, pil zeleni čaj z mlekom in razlagal svoje načrte, da bo postal kuhar. »Imam cel kup formalnih in neformalnih izkušenj, pišem spletni blog o kuhanju, sem samozavesten, pridobil si bom nacionalno poklicno kvalifikacijo,« je našteval z zavedanjem, da to ne bo dovolj. Zato bo čez en mesec, ko bo na zavodu za zaposlovanje prijavljen tri mesece in bo izpolnil pogoje za subvencijo, pridobil status samostojnega podjetnika. Tako bo za morebitnega delodajalca cenejši, kot če bi bil pri njem zaposlen. »Če smo se že morali sprijazniti s tem, da se moramo prodati, si moraš vsaj ustvariti neko pogajalsko izhodišče, neke pogoje, pod katerimi se lahko prodaš,« je utemeljil svoje »podjetniške« načrte.
-
Pred kratkim je prek spletnega družabnega omrežja Facebook v stik z glasbenikom Tilnom Pusarjem stopila »Polona Vrančič«. Pohvalila je njegovo glasbo in naročila zgoščenko. Pusar ji jo je poslal, a brez računa, zato je s tržnega inšpektorata dobil vabilo na pogovor.