Klemen Košak
-
Fakulteta za družbene vede se spopada s pomanjkanjem denarja že od uvedbe bolonjskega študija, sooča se z velikim upadom plačljivega izrednega študija v zadnjih letih ter še posebej z varčevanjem v visokem šolstvu, ki ga je izvedla vlada Janeza Janše v letu 2012 in se še nadaljuje. Te težave so postale ogromne. Vodstvo fakultete je z racionalizacijo materialnih stroškov, ukinitvijo dodatkov, omejitvijo nadurnega dela in neplačevanjem dodatnega dela nekaterim sodelavcem prihranilo več kot pol milijona evrov. Vendar to še zdaleč ni dovolj, saj je samo v letu 2012 primanjkljaj fakultete znašal več kot sedemsto tisoč evrov.
-
Ne. Razkrila se je sistemska urejenost ŠOUL, ki bolj kaznuje ljudi, ki govorijo o nepravilnostih, kot ljudi, ki te nepravilnosti povzročajo. Spremembe referendumske zakonodaje pa si razlagamo tako, da smo se z referendumom o reformi ŠOUL očitno preveč približali kvorumu in da smo postali neka realna nevarnost za delovanje študentske organizacije, kakršno je zdaj. Predlagane spremembe so absurdne, saj v praksi pomenijo ukinitev možnosti za razpis referenduma.
-
27. 12. 2013 | Mladina 51 | Politika
Sredi julija sta na pobudo predsednika SDS Janeza Janše Slovenijo obiskala visoka predstavnika Evropske ljudske stranke. Pri številnih politikih, tudi pri predsedniku Borutu Pahorju, sta preverjala Janševe navedbe, da slovensko pravosodje oziroma kar celotno državo obvladujejo komunisti, ter sogovornikom kazala fotografije v pionirske uniforme oblečenih otrok iz muzejske postavitve Kraške šole Škrbina. Tako je novembra nastala resolucija, v kateri je največja evropska stranka pozvala k lustraciji. Škoda, da nista prišla že zadnjo junijsko nedeljo in se odpeljala v Šentjošt nad Horjulom. Pred tamkajšnjo kapelo mučencev vsako leto darujejo mašo v čast pobitim domobrancem, letos pa je bilo še posebej slikovito, saj so prireditev prvič spremljali domobranska zastava in fantje, oblečeni v domobranske uniforme, z orožjem vred.
-
20. 12. 2013 | Mladina 51 | Družba
V začetku meseca se je Fakulteta za državne in evropske študije začela oglaševati z jumbo plakati. Na enem plakatu je napis: »Ko država propada in Evropa tone v krizi, je rešitev samo v znanju.« Fakultete se redko oglašujejo na načine, značilne za oglaševanje potrošnega blaga, praviloma računajo, da se bo dober glas o njih širil zaradi akademskih in raziskovalnih uspehov.
-
Klemen Košak | foto: Uroš Abram
13. 12. 2013 | Mladina 50 | Politika
Dr. Jernej Pikalo je profesor politologije na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, od prejšnjega tedna tudi redni profesor. Od marca je seveda tudi minister za izobraževanje, znanost in šport v vladi Alenke Bratušek in konec oktobra je predstavil predlog novega zakona o visokem šolstvu, ki spreminja sistem študija iz brezplačnega rednega in plačljivega izrednega v polnega in delnega, ki sta oba lahko tako plačljiva kot brezplačna. Zakon je naletel na grozovit odpor strokovnjakov in študentov, saj ocenjujejo, da fakultete spodbuja v širjenje šolnin. Na kritike je ministrstvo odgovarjalo zelo neprepričljivo in ta intervju ni nič drugačen, razen če se zadovoljite z ministrovim načelnim nasprotovanjem šolninam in obljubami, da bodo zakon popravljali v smeri večje jasnosti. Minister ne odstopa od tega, da bo za tiste z denarjem študij dostopnejši kot za tiste brez denarja. Pri tem vztraja pri navajanju omejitev pri razpisovanju plačljivega študija, za katere mu vsi sporočajo, da so pomanjkljive. Smo pa dobili vsaj eno pomembno potrditev. Plačljivi študij bomo imeli zato, ker minister ocenjuje, da bogatim ne bi bilo všeč, če ga ne bi bilo.
-
13. 12. 2013 | Mladina 50 | Politika
Študentska politika ima celo večje pomanjkljivosti kot državna, študenti se volitev udeležujejo v majhnem številu, predstavnike pa volijo glede na to, katera lista je pred volitvami prirejala najboljše zabave.
-
Klemen Košak | foto: Tomaž Lavrič
6. 12. 2013 | Mladina 49 | Politika
Lani in predlani je bilo ustanovljenih 320 podjetij, registriranih za dejavnost peke kruha, svežega peciva in slaščic, ali 117 več kot prejšnji dve leti. Večina novoustanovljenih družb ima le dva zaposlena in ni vpisana v register živilske dejavnosti pri uradu za varno hrano, zato so se tam odločili, da bodo 88 podjetij, ustanovljenih zadnje leto, preverili. Ko so se inšpektorji oglasili na njihovih naslovih, večinoma niso našli nobene pekarne. Potrkali so na vrata čisto navadnih stanovanj.
-
6. 12. 2013 | Mladina 49 | Družba
Goran je eden od številnih, ki prejemajo denarno socialno pomoč 260 evrov, hkrati pa imajo težave s plačevanjem računov in zato doživljajo vse več izvršb. Prepričan, da je njegov socialni transfer nedotakljiv, zdaj presenečen ugotavlja, da je z vsako izvršbo zoper njega znesek na njegovem računu nižji za 30 evrov, čeprav izvršba ni izvedena. Toliko mu namreč vzame banka.
-
6. 12. 2013 | Mladina 49 | Družba
V Celju javna kuhinja deluje od junija 1998 in do lani je bila v prostorih podjetja Gostinstvo Celje na robu mesta, ob delavskem domu, ki je v lasti istega podjetja in v katerem živijo slabo plačani tuji delavci, pa tudi begunci, ki so tam že od začetka devetdesetih let. Zunanji obiskovalci lahko vsak dan v jedilnici pojedo topel obrok za štiri evre, stanovalci delavskega doma za dva. Dokler je bila tam tudi javna kuhinja, so v njej brezplačno jedli revni prebivalci občine Celje, ki jim obrok subvencionira občina.
-
Klemen Košak | foto: Nina Zupanič
29. 11. 2013 | Mladina 48 | Politika
Aljoša Slameršak: »Študente najbolj zanima prihodnost.«
Triindvajsetletni študent podnebnih študij na univerzi v Wageningenu na Nizozemskem Aljoša Slameršak je nekdanji predsednik študentskega društva Iskra, a tudi on mora, preden da intervju, preveriti, ali se preostali člani s tem strinjajo. V društvu, ki želi s prakso neposredne demokracije spremeniti najprej študentsko gibanje, nato pa vso družbo, je to razumljivo.
-
29. 11. 2013 | Mladina 48 | Politika
»To je verjetno najdaljši zakon o visokem šolstvu v zgodovini, a povsem novih določil je zelo malo,« o predlogu zakona o visokem šolstvu pravi dr. Pavel Zgaga, najbrž največji poznavalec zgodovine izobraževalnih zakonov v Sloveniji. Čeprav je predlog napisan na dvesto sedmih straneh, ga niso podrobno prebrali le entuziasti, kot je Zgaga. Zakaj tako zanimanje? Predvsem pa odpor. Odpor zoper zakon raste vsak dan – pa čeprav je v njem veliko kopiranja iz prejšnjih zakonov.
-
22. 11. 2013 | Mladina 47 | Politika
Sedanjega glasnika digitalnih tehnologij Aleša Špetiča je maja lani imenovala prejšnja vlada, a je sedaj ministrstvo za izobraževanje, kot so poročale Finance, pozvalo Vuka Ćosića, naj mu pošlje življenjepis z namenom, da ga imenuje za novega glasnika. Minister Jernej Pikalo Špetiču očita, da je doslej delal slabo, Špetič pa to odločno zavrača. Ministrove očitke je nemogoče potrditi, saj Špetič ni imel nobenih navodil, kaj mora delati, hkrati so povsem nebistveni in nepotrebni, saj lahko minister glasnika zamenja kadarkoli brez kakršnekoli utemeljitve. Res pa je, da o tej funkciji vsaj za zdaj ni bilo veliko slišati.
-
25. 11. 2013 | Mladina 47 | Politika
Študentska Iskra je želela prejšnji teden na 22 fakultetah Univerze v Ljubljani pripraviti skupščine študentov, na katerih bi razpravljali o predlogu novega zakona o visokem šolstvu, o študentskem delu in reformi Študentske organizacije v Ljubljani. Vodstva nekaterih fakultet so študentski organizaciji sporočila, da pri njih ni dobrodošla, zato je Iskra dan pred prvimi skupščinami objavila javno pismo rektorju ljubljanske univerze dr. Ivanu Svetliku, v katerem ga je opozorila na »trend omejevanja pravic študentk in študentov do zborovanja, participacije in svobode izražanja v javnih prostorih univerze«.
-
15. 11. 2013 | Mladina 46 | Politika
Povsod se dogajajo zlorabe, tudi pri obračunavanju različnih dodatkov k plači javnih uslužbencev. Tako je pred časom Žurnal24 navedel primer uslužbenke občine, ki je prejemala dodatek za ionizirajoče sevanje, ker je delala s fotokopirnim strojem. Informacija je bila deležna velikega zanimanja, nekateri mediji so iz tega sklepali, da dodatek za ionizirajoče sevanje pripada vsem, ki fotokopirajo. A šlo je za zlorabo. Dodatek za ionizirajoče sevanje je namenjen zdravstvenim delavcem, ki z rentgenskim aparatom slikajo paciente.
-
15. 11. 2013 | Mladina 46 | Politika
Študentsko gibanje za vso družbo
Na skupščini študentov, ki so v torek napolnili avlo ljubljanske filozofske fakultete, so razpravljali o treh konkretnih vprašanjih, o nesprejemljivi komercializaciji zakona o visokem šolstvu, o neprimerni organizaciji študentskih servisov kot zasebnih podjetij in o nujni reformi študentske organizacije. Vendar je imela skupščina globoke temelje, so na njenem začetku povedali predstavniki organizatorja, študentskega društva Iskra. V izhodišču gre današnji mladini za zavračanje pesimistične stvarnosti in še bolj pesimistične prihodnosti.
-
8. 11. 2013 | Mladina 45 | Politika
Na spletni strani Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani vas pozdravlja oglas družbe za prikazovanje filmov Kolosej. Oglas bo prvi v nizu mnogih, napoveduje dekan dr. Bojko Bučar, a prihodki od trženja oglasnega prostora še zdaleč ne bodo odločilno prispevali k reševanju finančnih težav fakultete. Bučar je pred pol leta za Dnevnik napovedal vitkejše študijske programe z manj izbirnimi predmeti, zaračunavanje nadstandarda in ustvarjenje »sodobnih, atraktivnih in tržno zanimivih programov«, ki jih ne bi bilo mogoče študirati brezplačno.
-
8. 11. 2013 | Mladina 45 | Politika
Na Sveti gori je pater Bogdan Knavs daroval mašo za pokojne partizane, izgnance in taboriščnike. »Danes smo se zbrali, da bi se spomnili tistih, ki so nam še posebej dragi, saj so umrli zaradi tega, ker so ljubili slovensko zemljo, slovenski jezik in ker so tudi upali na boljšo, pravičneje urejeno družbo,« je slišala polna cerkev, v kateri je bil tudi odhajajoči predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik.
-
30. 10. 2013 | Mladina 44 | Politika
V vseh državah, ki so si izposodile denar od trojke, se vsakih nekaj mesecev na ulicah zbere precejšen delež prebivalstva. Ta s plakati in vzkliki protestira proti varčevalnim ukrepom in izganja trojko iz države. Skoraj enako pogosto trojka objavlja poročila, da so Grčija, Irska, Portugalska, Španija ali Ciper, katerekoli se že tiče aktualno poročilo, »na pravi poti«, a da je treba še bolj varčevati. In večinoma so zahtevani varčevalni ukrepi ostrejši od prejšnjih.
-
30. 10. 2013 | Mladina 44 | Politika
Po 3. oktobru, ko je pred italijanskim otokom Lampedusa umrlo 300 beguncev iz Eritreje, so vsi, ki so se odzvali na to, izražali ogorčenje. »To ni vredno Evrope,« je dejala evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström. Nekaj dni po nesreči so se v Luksemburgu notranji ministri članic Evropske unije dogovorili, da bodo ustanovili posebno delovno skupino za preučitev problema.
-
Klemen Košak | foto: Uroš Abram
25. 10. 2013 | Mladina 43 | Družba
Bil je petek ob devetih zvečer in okoli Celovških dvorov se je sprehajal starejši par, ki je oddal ponudbo za nakup stanovanja in je prišel preverit, ali je tam res leglo kriminala, kot piše v časopisih. Iz nekaterih stanovanj sta sprehajalca slišala kričanje ali glasno pogovarjanje, asfaltna površina pod bloki pa je bila skoraj prazna. Trije otroci, dovolj stari, da niso potrebovali nadzora staršev, so se družili ob igralih in eden od njih se je od časa do časa z rolerji pognal od enega konca kompleksa do drugega in nazaj, na progi pa ga je oviralo le kolo s prerezanimi gumami, ki je že vsaj od dopoldneva ležalo na istem mestu sredi naselja. Na eni od klopi so sedeli trije najstniki in se pogovarjali.
-
25. 10. 2013 | Mladina 43 | Družba
Med letoma 2008 in 2010 so na hrvaški javni televiziji predvajali nadaljevanko Mamutica, v kateri se skupina kriminalistov ukvarja s hudimi kaznivimi dejanji, povezanimi z eno samo stanovanjsko zgradbo v južnem delu Zagreba. Vsebina nadaljevanke je bila izmišljena, stavba pa je resnična.
-
25. 10. 2013 | Mladina 43 | Politika
Prejšnji teden je vlada sprejela predlog obdavčitve nepremičnin, in če bo obveljal, bodo iz obdavčenja izvzeti sakralni objekti. Se s tem odpira prostor za zlorabe? »Recimo, da ima cerkev hotel za komercialne namene, v njem zgradi kapelico in ne plača davka na hotel, ker je to sakralni objekt,« je v Dnevniku dr. Ivo Lavrač kot svarilo navedel izkušnje iz Italije. Pri nas se kaj takega ne more zgoditi, zagotavljajo na ministrstvu za kulturo. Tako naj bi bila recimo iz obdavčitve 150 tisoč kvadratnih metrov velike stavbe ljubljanskega kliničnega centra izvzeta le kapela.
-
25. 10. 2013 | Mladina 43 | Politika
Uslužbenci ministrstva za delo bodo, čeprav se bodo preselili v kraj, ki bo od njihovega delovnega mesta bolj oddaljen kot tisti, kjer so živeli prej, za prevoz na delo in z dela prejemali enak znesek kakor pred selitvijo. Tretjega oktobra so prejeli obvestilo, kjer piše, da so do povračila naknadno povečanih stroškov upravičeni le, če se ti stroški povečajo iz utemeljenih razlogov. Utemeljeni so za ministrstvo na primer zdravstveni razlogi, »zgolj selitev v bolj oddaljen kraj ne predstavlja utemeljenega razloga«.
-
11. 10. 2013 | Mladina 41 | Politika
Upravno sodišče je razveljavilo odločbo o podelitvi koncesije zasebni Univerzi v Novi Gorici za program Okolje. To je skupaj s še dvema koncesijama zasebnima fakultetama podelila odhajajoča vlada Janeza Janše. Odločitve glede drugih dveh koncesij še ni, je pa sodišče v sodbi potrdilo vse pomisleke, ki jih je v zvezi z vsemi tremi izrazila vlada in pred njo strokovna javnost. Mediji smo že od objave razpisa opozarjali, da minister za izobraževanje Žiga Turk oziroma njegov vodja direktorata Borut Rončević podeljuje nepotrebne koncesije na neprimeren način.
-
11. 10. 2013 | Mladina 41 | Politika
Ob glavni cesti skozi Log pri Brezovici je že dolga leta na neki škarpi mozaik z napisom Tito, slovensko in hrvaško republiško zastavo ter rdečo zvezdo. Zaradi mimo potekajočega prometa in nalaganja žvepla je bil potreben obnove in občina Log–Dragomer jo je izpeljala leta 2010.
-
11. 10. 2013 | Mladina 41 | Družba
V petek, 11. oktobra, slovenska nogometna reprezentanca v Mariboru igra pomembno tekmo z Norveško v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Braziliji. Nogometna zveza Slovenije si želi na stadion v Ljudskem vrtu privabiti čim več navijačev, za to si prizadeva tudi z oglasi, na katerih trenutno najbolje razpoloženi slovenski reprezentant, vezist Kevin Kampl, preigrava moškega, oblečenega v opravo, kakršno so v srednjem veku nosili Vikingi, ter oboroženega z mečem in s ščitom.
-
4. 10. 2013 | Mladina 40 | Politika
Informacijsko pisarno evropskega parlamenta v Ljubljani že od marca lani vodi vršilec dolžnosti Janez Vovk, ki zagotavlja, da nima nobenih težav, saj ima vse pristojnosti. Vendar je Vovk začasni vodja in v kratkem naj bi informacijska pisarna dobila stalnega. To bo najverjetneje Klemen Žumer, ki se na svoji spleti strani pohvali z znanjem veliko tujih jezikov, z magisterijema iz politične ekonomije in evropskih študij iz Londona in Pariza, pa tudi s tem, da je pet let igral klavir in treniral tenis.
-
4. 10. 2013 | Mladina 40 | Politika
Prejšnji teden se je minister za obrambo Roman Jakič na povabilo Dmitrija Rogozina, namestnika ruskega premiera, v mestu Nižni Tagil udeležil največje ruske razstave orožja, devete bienalne razstave Russia Arms Expo. Ni samo izvedel, kakšno orožje, vojaško opremo in strelivo Rusi ponujajo svetu, ampak je tudi sklepal sporazum o vojaško-tehničnem sodelovanju med državama ter Rusom predstavil slovensko vojaško industrijo, ki želi sodelovati z velikimi ruskimi podjetji iz obrambne panoge.
-
27. 9. 2013 | Mladina 39 | Družba
Sodelovanje s paranoidnimi starši
Ravnatelj osnovne šole Prebold Oton Račečič se mora na primer ukvarjati z nekim rekreativnim kolesarjem, ki je prepričan, da bi bil vrhunski, če bi le imeli na njegovi šoli kolesarsko društvo, zato zdaj kot eden od staršev od šole, na katero hodi njegov otrok, zahteva, da ustanovi kolesarsko društvo. Na drugi strani želi učitelj na njegovi šoli uvesti dodatno vadnico za prvošolčke, s katero bi spodbujal njihovo kreativnost, a starši, ki gledajo najprej na denar, ne verjamejo, da bo koristna za otroke.
-
27. 9. 2013 | Mladina 39 | Družba
Obleke švedskega proizvajalca H & M se prodajajo po vsem svetu, oglašujejo jih svetovni zvezdniki in včasih kolekcije kreirajo svetovno znani modni oblikovalci.