Klemen Košak
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Politika
Junija je predsednik Borut Pahor obiskal občino Bohinj in se srečal s predstavniki občine, krajevnih in agrarnih skupnosti ter bohinjskega turizma, ki so se z njim želeli pogovarjati o Triglavskem narodnem parku in kako vključenost Bohinja vanj ovira njihovo življenje. Po poročanju medijev je Pahor Bohinjce pozval, naj pripravijo predloge sprememb, in jim obljubil podporo. »Vi tukaj živite, in če ne boste zadovoljno živeli, je zakon zgrešil svoj namen,« je Pahorja citiral Gorenjski glas. Pahorjeve besede so zmotile filozofa dr. Luko Omladiča, zato je skupaj s petimi drugimi predsedniku poslal javno pismo in mu očital, da »glavno pobudo za ukvarjanje z resničnimi problemi našega edinega narodnega parka prepuščate tistim, ki so se že večkrat jasno negativno opredelili do TNP,« in celo, da se je postavil »v vlogo patrona velikih nasprotnikov TNP«.
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Politika
Demokracija na Madžarskem je ogrožena, je marca lani sporočila Beneška komisija, na katero se Svet Evrope obrne z ustavnimi vprašanji. Podobno menijo tudi Združeni narodi, Amnesty International in Human Rights Watch. Zadnje čase te organizacije najbolj kritizirajo spremembe v pravosodju. Madžarski premier Viktor Orban je zmanjšal pristojnosti ustavnega sodišča ter osredotoča moč nad pravosodnim sistemom v eni osebi, predsednici državnega pravosodnega urada. Zdaj je to dr. Tünde Handó, ki naj bi bila blizu premieru.
-
Klemen Košak | foto: Borut Peterlin
1. 7. 2013 | Družba Za naročnike
Veronika Seles vodi Psihoterapevtski inštitut v Ljubljani. Doktorirala je na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani na področju družinske in zakonske terapije, je specializantka objekt-relacijske terapije in prakse na Mednarodnem psihoterapevtskem inštitutu v Washingtonu, kjer se je dodatno izobrazila tudi o medpartnerski terapiji. Njena leta 2008 izdana knjiga Nezvestoba je bila zelo odmevna.
-
Klemen Košak | foto: Borut Peterlin
1. 7. 2013 | Družba Za naročnike
Dušan Keber je bil vselej najboljši učenec na šoli, a ga za nagrado nikoli niso poslali na proslavo dneva mladosti, ker je bil njegov oče politični zapornik. Bil je tudi odličen študent, najmlajši redni profesor klinične medicine na ljubljanski medicinski fakulteti, raziskovalec z mednarodnim ugledom in vodja bolnišnice v Trnovem. Ob aferi JBTZ je bil član Kolegija Odbora za varstvo človekovih pravic; četverici je med drugim pomagal tako, da je javno razglasil, da gre v tem primeru za kršenje Tokijske deklaracije, ki prepoveduje mučenje zapornikov, Janezu Janši pa je olajšal zaporniško življenje, ker je pri njem odkril srčno napako, ki lahko povzroča nevarne motnje ritma, s čimer je spravljal v nenehne skrbi njegove ječarje. Kljub temu da je Keber neprimerljivo bolje izpolnjeval kriterije, je bil leta 1991 v državnem zboru za direktorja Kliničnega centra izbran njegov protikandidat dr. Primož Rode, nečak kardinala Rodeta. Keber je strokovni direktor Kliničnega centra postal leta 1996, štiri leta pozneje pa minister za zdravje. V prvo stranko – Demokratsko –, ki jo je vodil Igor Bavčar, je vstopil leta 1991 in skupaj z njo v LDS. Iz te je kot njen podpredsednik izstopil, ko jo je prevzela Katarina Kresal, saj je ugotovil, da je stranka odstopila od njegovega Manifesta, socialnoliberalnega programa, ki ga je z aklamacijo sprejela nekaj mesecev poprej. Zdaj je z omejenim delovnim časom svetovalec v Kliničnem centru, svetuje pa tudi v drugih državah; pravkar je na primer končal projekt za srbsko vlado, ki bo podlaga za začetek zgodnjega odkrivanja raka v tej državi. Je glavni avtor še enega manifesta: Manifesta Odbora za pravično in solidarno družbo, sedaj pa vodi pripravo programa za novo stranko Solidarnost.
-
28. 6. 2013 | Mladina 26 | Politika
Preveč kvalificirani asistenti
Tudi če ne upoštevamo krize in javnofinančnega varčevanja, dobiva slovensko visoko šolstvo zelo malo denarja. V Sloveniji na študenta povprečno zapravimo polovico povprečja v Evropski uniji. Razmerje med številom študentov in visokošolskih učiteljev pa je po primerjavi 26 držav, ki jo je opravila Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj, slabše le še v Indoneziji, Savdski Arabiji, Belgiji in na Češkem.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Politika
Humanitarnost s politično reklamo
Prejšnji četrtek so Sonja Bagari in njene prijateljice postavile stojnico sredi Medvod in prodajale Unicefove izdelke. V treh urah so prodale obesek za ključe za pet evrov ter punčko iz cunj za dvajset evrov in s tem omogočile cepljenje enega otroka v državah v razvoju proti šestim nevarnim boleznim. Hkrati so naredile nekaj koristnega tudi za politično stranko, katere članice so.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Politika
Zveza domoljubnih društev Hervardi in njen predsednik Andrej Šiško bi rada, da to zvezo slovenska javnost vidi kot domoljubno organizacijo, ki je ideološko med skrajnimi desničarji in skrajnimi levičarji. Da njene pripadnike marsikdo uvršča na skrajno desnico, je po njihovih besedah zgolj plod propagande in »foteljske strpnosti do marginalcev«.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Politika
Še spomenik so si, zaživa, postavili
Ljudem, ki so pomembno in pozitivno zaznamovali družbo, postavljamo spomenike. Redkim postavijo spomenik že za časa življenja. Nekdanji košarkar Michael Jordan se na primer lahko v bronu občuduje pred dvorano v Chicagu in nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton v prestolnici Kosova. Kaj pa lahko rečemo o tistih, ki si spomenik postavijo sami?
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Ekonomija
Neoliberalizem – izkoriščanje delavcev in izogibanje davkom zaradi profita, ki poteka pod praporom svobodne gospodarske pobude – ni nekaj, za kar bi se morali truditi, da ne pride k nam, ampak moramo v Sloveniji že razmišljati, kako omejiti škodo, ki jo povzroča.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Politika
Lani spomladi so bile pred nemškim veleposlaništvom v Ljubljani vsak dan velike množice gradbenih delavcev iz držav nekdanje Jugoslavije. Nekoč so delali za slovenska gradbena podjetja in njihovo zbiranje pred predstavništvom Nemčije v Sloveniji zaradi pridobitve delovnih vizumov nas je opozarjalo na propad slovenskega gradbeništva in slabe razmere v njem.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Politika
Lahko bi rekli, da so vsi pravniki, ki so komentirali sodbo v primeru Patria, javnosti že dalj časa dobro znani, če med njimi ne bi bilo ddr. Klemena Jakliča. Ta, kot ga mediji najpogosteje podpisujejo, predavatelj s Harvarda je v zadnjih desetih dneh nastopil v več pogovornih oddajah, dal intervju za Planetsiol.net in napisal komentar za Delo. Prepričan je, da primer Patria zoper Janšo ni nikoli obstajal in da je sodišče odločalo arbitrarno. Navaja več argumentov, med drugim, da bi moralo sodišče zaradi vprašanja dopustnosti dokazov, pridobljenih na Finskem, postopek ustaviti in rešitev tega vprašanja prepustiti ustavnemu sodišču. Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic, ki se sicer strinja, da Janše ne bi smeli obsoditi, in profesor na Pravni fakulteti v Ljubljani dr. Rajko Pirnat trdita, da se je glede tega Jaklič zmotil. Sodnik se mora na ustavno sodišče obrniti le, kadar je prepričan, da je zakon, ki bi ga moral uporabiti, protiustaven, sta zatrdila.
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Ekonomija
Skoraj v središču Ljubljane, na območju, kjer bo stal islamski versko-kulturni center, je zapuščena pritlična stavba z naslovom Kurilniška 18, v kateri je imelo sedež več kot petdeset podjetij. Tja so se preselila, ko so zašla v hude finančne težave, a zgolj formalno, in ker tam nikoli niso imele nabiralnika, so bila vsa kmalu izbrisana. Lastniki stavbe sploh niso vedeli, da so tam prijavljena podjetja.
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Politika
Kje naj sploh kupujemo kruh, se sprašujejo Slovenci po prejšnji teden objavljenem poročilu Uprave za varno hrano o nadzoru nad pekarnami, ki je razkrilo hude nepravilnosti. A kakšne?
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Ekonomija
Stabilizacija poslovanja ali nateg?
V Sloveniji je veliko podjetij, ki razglasijo stečaj, pri tem pa država, banke, delavci in druga podjetja ostanejo brez milijonov, a redkokdaj je izogibanje dolgovom tako očitno kot pri Liku in povezanih družbah. Dogajanje, v zadnjem letu povezano z družbo HD Projekti in njenimi sredstvi, je polno slamnatih mož in nepojasnjenih transakcij, a pidovski bogataš Igor Lah temu pravi »stabilizacija poslovanja«. Morda ima prav in bo nazadnje obveljalo, da gre zgolj za še eno nenavadno, a sprejemljivo slovensko podjetniško prakso.
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Politika
Po spletu kroži faksimile dokumenta »Deklaracija CK – KPS«, s pripisom »Strogo zaupno! Samo za organizacije partije!« ter z datumom 16. september 1941. V njem piše, da je »čas za izvrševanje socialistične revolucije«, nato pa je navedenih šestnajst »nepreklicnih ukrepov«; gre predvsem za seznam, koga je treba likvidirati in koga zapreti. Dokument naj bi dokazoval, da je partija zelo kmalu sklenila likvidirati vse »veleposestnike, kapitaliste, industrijalce«, »duhovnike, ki so se izjavili proti delavstvu«, vse voditelje OF, »ki pripadajo kakšni meščanski smeri«, in še številne druge.
-
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Družba
Civilni boj proti lakoti otrok
Cilj akcije Siti besed/September 2013, ki jo je lani jeseni v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije začel Studio Marketing JWT, je, da do septembra v slovenskih šolah ne bi bilo več lačnih otrok. O septembru so razmišljali kot o mesecu, do katerega naj država poskrbi za sistemske rešitve, sami pa bi do takrat »gasili požar«. Bolj in bolj se kaže, da bo njihovo gašenje vse bolj potrebno.
-
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Politika
Vlada Janeza Janše je 1. februarja na predlog ministrstva za izobraževanje za petletni mandat imenovala devet generalnih direktorjev direktoratov na tem ministrstvu, generalnega sekretarja ministrstva Tomaža Rozmana in direktorja Arhiva Slovenije dr. Jožeta Dežmana. Vsem enajstim je skupno tudi to, da so bili prej vršilci dolžnosti funkcij, 1. februarja pa so jih začeli opravljati s polnimi pooblastili. Vršilci dolžnosti so bili že od marca lani, in ker so uradniki lahko vršilci dolžnosti le šest mesecev, so jim jeseni vedejevstvo podaljšali.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Politika
Nobene potrebe ni bilo, da je vlada Janeza Janše 1. marca objavila razpis za podelitev koncesij trem visokošolskim zavodom in nato čez teden dni te koncesije tudi podelila. Zato je prav, da je državno pravobranilstvo vložilo tožbo zoper to odločitev.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Politika
Konec lanskega leta in v začetku letošnjega je več švicarskih medijev pisalo o mariborskem montažnem podjetju Hidro mat. Hidro mat je bil podizvajalec podizvajalca pri 360 milijonov evrov vrednem objektu, v katerem bo maja potekal BaselWorld, največji svetovni sejem zapestnih ur in nakita. Mediji so poročali, da se Hidromatovi delavci pritožujejo, da dobivajo osem evrov na uro namesto 27,5, kolikor določa kolektivna pogodba, in da gre za plačni damping.
-
19. 4. 2013 | Mladina 16 | Ekonomija
Če vidite masiven les v novi mizi, novi hiši ali kakšnem drugem lesnem izdelku, je velika verjetnost, da so ga obdelali stroji, ki jih je razvilo podjetje Ledinek iz Spodnjih Hoč blizu Maribora. Leta 2011 je prodalo za več kot 21 milijonov evrov strojev, največ v Rusijo, Avstrijo in Nemčijo. V Sloveniji pa niti enega.
-
19. 4. 2013 | Mladina 16 | Ekonomija
Dalibor Hemi iz Subotice v Srbiji je marca letos prek srbske spletne strani za iskanje sorodnikov prosil za pomoč pri iskanju očeta, za katerega mu je mati rekla, da je Kenijec, ki je v začetku sedemdesetih let v Subotici študiral ekonomijo. »Sem grafični tehnik, a trenutno brez službe, dejansko nimam kaj jesti in po materini smrti tudi ne kje stanovati,« je pozval sočutne.
-
19. 4. 2013 | Mladina 16 | Politika
Zdravniki ali delovni inšpektorji
Če vam je v zadnjem času zbolel otrok in ste želeli pri njegovem zdravniku dobiti potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela, ste morda že morali izpolniti obrazec z izjavo, da za otroka ne more skrbeti drugi zakonec brez zadržanosti od dela.
-
12. 4. 2013 | Mladina 15 | Politika
Pomembni koraki ustavnega sodišča
V petek se zapira Cafe Open v ljubljanskem Trnovem, eden redkih do gejev in lezbijk prijaznih lokalov v Sloveniji. Prostor je postal premajhen, obratovalni čas do največ enajste ure ponoči prekratek, zato upajo, da bodo našli novo lokacijo. Poslovilna zabava pa bo malo bolj optimistična, kot bi bila sicer, ker je javnost ta teden izvedela za nov pomemben korak v boju za pravice istospolno usmerjenih.
-
Klemen Košak | foto: Borut Peterlin
5. 4. 2013 | Mladina 14 | Politika
Za slovensko politiko in odnose med spoloma v naši državi je imenovanje Alenke Bratušek za premierko prelomno. Zakaj je to pomembno, a še zdaleč ni dovolj, nam je razložila dr. Milica Antić Gaber, strokovnjakinja za ženske študije in feministično teorijo, predsednica slovenskega sociološkega društva in predavateljica na Filozofski fakulteti v Ljubljani.
-
5. 4. 2013 | Mladina 14 | Politika
Tako kot se je državni zbor v torek odločil, da Slovenija podpira vstop Hrvaške v EU, se je 9. februarja 2009 odločil, da podpira njen vstop v Nato. Vendar se pred štirimi leti ni končalo z ratifikacijo pristopne pogodbe, saj se je Stranka slovenskega naroda, ki jo je pred tem malokdo kje opazil, odločila drugače. Ni jih zadovoljil niti sklep o nepriznavanju predpisov Hrvaške, ki kršijo ozemeljsko celovitost Slovenije, s čimer je bil potešen celo Marjan Podobnik iz Zavoda 25. junij. SSN je šel v zbiranje podpisov za referendum o vstopu Hrvaške v Nato.
-
5. 4. 2013 | Mladina 14 | Politika
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, takrat pod vodstvom dr. Ivana Svetlika, so predvidevali, da bo socialna reforma, ki je začela veljati januarja lani, prinesla pravičnejšo razdelitev socialnih prejemkov. Če jih številna opozorila strokovnjakov v medijih niso prepričala, po analizi Inštituta za socialno varstvo na ministrstvu ne zanikajo več, da so storili veliko napak.
-
29. 3. 2013 | Mladina 13 | Politika
Od sredine februarja se je v slovenski politiki zgodilo veliko. Šele ko je Zoran Janković 21. februarja podpisal nedatirano odstopno izjavo z mesta predsednika Pozitivne Slovenije, smo izvedeli, da imamo kandidatko za mandatarko, in šele takrat je javnost dobila potrditev, da imamo koalicijo, ki bo vladi Janeza Janše izglasovala nezaupnico. Pred tem je Alenka Bratušek ponujala mandatarstvo dr. Miru Cerarju in drugim, stranke pa so ena drugi postavljale pogoje, za katere nismo vedeli, ali jih bodo izpolnile. Potem se je politika odvijala bolj predvidljivo in prejšnji teden smo dobili novo vlado.
-
29. 3. 2013 | Mladina 13 | Politika
Majo Strnad in Janjo Pavlin je na ministrstvo za infrastrukturo pripeljal prejšnji minister Zvonko Černač. Prvo je imenoval v svoj kabinet, drugo za vodjo službe za odnose z javnostmi. Maja Strnad, katere oče Dušan je župan Ivančne Gorice in glavni tajnik stranke SDS, je bila pred tem aktivna v območnem odboru SDS Ivančna Gorica. Janja Pavlin, žena predstavnika za stike z javnostmi SDS Jerneja Pavlina, je v času prve vlade Janeza Janše z mediji komunicirala v imenu poslancev SDS, nato pa je to funkcijo opravljala na ministrstvu za šolstvo, ko ga je vodil dr. Milan Zver.
-
29. 3. 2013 | Mladina 13 | Politika
Ena od prosilk za otroški dodatek in subvencijo za plačilo vrtca je bila presenečena, ko na centru za socialno delo na Ptuju niso bili zadovoljni s pričanjem dveh njenih znancev, da je samska. Predvsem je bila presenečena, ko so ji kot dokaz, da njena družina ni enostarševska, predstavili fotografije s profila na Facebooku. Njena prijateljica je pisala uradu informacijskega pooblaščenca, da fotografije niso javno dostopne in da jih center za socialno delo ne bi smel preverjati.
-
22. 3. 2013 | Mladina 12 | Politika
Neustavno varčevanje pri upokojencih
Ustavno sodišče je sedem mesecev po tem, ko je od varuhinje človekovih pravic dobilo pobudo, naj odloči o delih zakona o uravnoteženju javnih financ, s katerimi je določeno znižanje pokojnin za nekatere upokojence, ki del pokojnine dobivajo iz proračuna, te razveljavilo.