
Vlado Miheljak
-
»Z lahkoto sočustvujemo s tajskimi dečki, ujetimi v podzemni jami. Za begunce v čolnih v Sredozemskem morju pa postane empatija vprašljiva. To je nevaren razpad civilizacijskih norm.«
— Matthias Drobinski v Süddeutsche Zeitung (9. 7. 2018) -
»Je povsem nekorektno do volivk in volivcev, da pred volitvami obljubljajo, da so pripravljeni iti v koalicijo, potem pa se kasneje obnašati tako, kakor da koalicija ne obstaja in se že vnaprej odločiti za opozicijo.«
— Dejan Židan je kritičen do Levice, ker se je že vživela v vlogo, ki ji jo je določila Šarčeva druščina, vključno z SD (Odmevi TVS) -
»Drage prijateljice in prijatelji, zaradi moje pokončne drže, zaradi tega, ker sem bil kdaj kritičen do lastne stranke, ter zaradi tega, ker sem nasprotoval temu, da gre SMC v koalicijo s SDS, me je danes IO SMC, na predlog generalnega sekretarja SMC gospoda Jožeta Artnaka, ‘vrgel’ iz SMC.«
— Dr. Milan Brglez je zmotno mislil, da so ga izključili iz stranke zgolj zato, ker je nasprotoval koaliciji s SDS -
»Politični in strokovni dialog med vsemi strankami in tudi med strankami in civilno družbo je condicio sine qua non. Izključevanje katerekoli stranke pri iskanju političnega soglasja in izrinjanje civilne družbe iz strokovne in interesne razprave o novi razvojni paradigmi je nedemokratično in družbeno neodgovorno.«
— Nepremišljena in neodgovorna izjava Gibanja za družbeno odgovornost -
»Janez Janša je nedvomno močna politična osebnost, vendar demokratične institucije v Sloveniji niso tako krhke, da bi zaradi njega morali zagnati preplah … Če so demokratične institucije dovolj močne, v tem ne vidim težave. Pomislite na Mitterranda, Kohla, Churchilla ...«
— Predsednik Pahor ima težave z razločevanjem med močnim in avtoritarnim, med nestrpnim in odločnim. (Primorske novice, 7. 6. 2018) -
»Mislim, no, zresnimo se!«
— Janez Janša
-
Kratki slovensko-madžarski slovar
za uslužbence in nameščence javnega sektorja:
žal mi je – sajnálom
bil sem v zmoti – tévedtem
ne bo se več zgodilo – soha többé nem fog megtörténni
razumem – értem
domoljubje – hazaszeretet
veleizdaja – hazaárulás
hvala mu – köszönöm neki
nevladne organizacije – nem kormányzati szervezetek
tuji agenti – külföldi ügynökök
mula – öszvér
kreditodajalec – hitelező
— (Veljati začne po objavi končnih neuradnih izidov volitev v DZ 2018)
-
»Dobra država presega delitve levo-desno, njen glavni cilj je kakovost državljanov ne glede na njihova osebna prepričanja ... Zavzemajo se za »korupcijsko lustracijo« za vse, ki so oškodovali Slovenijo. ... »Mi bomo sodelovali z vsemi, ki imajo reference in so programsko ustrezni.«
— Fragmenti iz izhodišč in načel Dobovškove Dobre države
-
»Katoliška socialna doktrina vidi v Marxu svojega velikega nasprotnika, a hkrati mu izkazuje veliko spoštovanje.«
— Oswald von Nell-Breuning, eden najpomembnejših predstavnikov katoliške socialne misli dvajsetega stoletja -
V Italiji danes obeležujejo dan osvoboditve izpod fašizma in nacizma. Slovesnost ob 73. obletnici osvoboditve so pripravili tudi v tržaški Rižarni ... Udeleženci proslave so medtem razvili tudi nekaj palestinskih zastav, zaradi česar je rabin Alexander Meloni skupaj z drugimi predstavniki lokalne judovske skupnosti protestno zapustil prizorišče.
— (STA, 25.4. 2018) -
»Naša stranka nima svojega boga kot kakšna druga stranka, ker mi vemo, kdo je naš bog.«
— Ljudmila Novak prehitro zaključuje, da ve, kdo je njihov bog -
»To je legitimen napad. Njegov namen je končati hudo kršenje mednarodnega prava.«
— Francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian meni, da se proti kršitvam mednarodnega prava najučinkoviteje borimo s kršitvami mednarodnega prava. (TVS SLO, 14. 4. 2018) -
Sam sem služil pod petimi predsedniki, prihaja pa šesti. Pa če gre za demokratskega ali republikanskega predsednika, so v ameriški zunanji politiki vedno prisotne tri teme. Spodbujanje demokratičnih vrednot, spodbujanje skupne blaginje in spodbujanje skupne varnosti.
— Ameriški veleposlanik Brent Robert Harley po izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA (Dnevnik, 10. 11. 2016) -
»Nemčija ima svojega prvega političnega zapornika. Pridržanje Puigdemonta ni bilo modro. On ni terorist, ampak na svobodnih volitvah legitimirani politik.«
— Thomas Urban, vodja dopisništva Süddeutsche Zeitung v Madridu (SZ, 25. 3. 2018) -
»To je velika sramota za Ljubljano in Ljubljančane. Maribor je od Ljubljane boljši samo v nogometu. Mora biti zato v prestolnici pretepen? S tem dejanjem je Ljubljana pokazala svojo kulturo in sovraštvo do Štajercev. … Opravičujem se Ljubljani, če je Maribor uspešen, a agresije ne bomo tolerirali. … «
— Zlatko Zahović je že po slovenskem El Clásicu leta 2011 napovedal uvod v volilno kampanjo 2018 -
Če bo možnost za miroljubno rešitev, bom kot predsednik republike Slovenije zelo zadovoljen in bom podprl takšno rešitev ... a v primeru, da se to ne bo zgodilo, bom naredil vse, da bom branil svojo državo. Brez dvoma. Brez dvoma. Zato raje iščimo miroljubno rešitev ... sicer jo bom (Slovenijo, op. a,) prisiljen braniti. To je naloga številka ena zame in za moj urad.
Novinarka RT: In vi ste vrhovni poveljnik države, kajne? ... Jaz bom to naredil s partnerji v Nato. O tem ni dvoma!
Novinarka RT: Gospod predsednik ... ampak nekako se mi zdi, da v vodstvu Rusije ni ne volje ne želje, da bi napadli Slovenijo.
— V duhu pred tremi leti izrečene grožnje predsednika Pahorja za rusko televizijo RT sedaj nabavljamo večjo količino osemkolesnikov -
»Levi populizem mora staviti na to, da demokracije ne bo omejeval znotraj nacionalističnih okvirov izključevanja, ampak bo demokracijo še razširil.
Zato je treba radikalizirati demokracijo.«
– Sedanja populistična desnica ne ponuja preloma z neoliberalizmom? -
Ponovno zaposlitev mi je omogočil Pavle Kogej, ko mi je priskrbel realizacijo projekta Planiranje kadrov v negospodarstvu, se pravi, v občinah in družbenih dejavnostih. To je bila zame morda najbolj eksotična situacija, saj je bivši domobranski prostovoljec priskrbel delo bivšemu partizanskemu prostovoljcu. Oba sva bila namreč mladoletna, ko sva se prostovoljno vključila eden v partizansko in drugi v domobransko vojsko.
— Akademik dr. Veljko Rus (Nova revija, XIX, november/ december 2000) -
V SDS napram komunistični internacionali, ki jo prepevajo po ljubljanskih trgih, sedaj že ob vsaki priložnosti, kjer praktično ne vidiš nobene slovenske zastave, temu izrazu mi nasproti postavljamo Prešernovo Zdravljico, celo Prešernovo Zdravljico, ne samo sedmo kitico. Celo Prešernovo Zdravljico, tako kot je zapisana v slovensko ustavo in kjer je na začetku kitica, ki pomeni, da je za nas prva Slovenija. Najprej Slovenija, potem pa drugi.
— Janša, odkar so ga krivično izključili iz partije, ne poje več internacionale (17. 2. 2018) -
Patrioti proti izrojeni umetnosti
»Ko slišim besedo kultura ... sprostim varovalo sprožilca na svojem browningu!«
— Krilatica Hannsa Johsta v prvi sceni prvega dejanja gledališke drame Schlageter, sicer večkrat napačno pripisana Hermannu Göringu -
»Pripravljen sem sodelovati z vsemi levimi in desnimi, ki so pripravljeni Slovenijo premakniti naprej in ljudem omogočiti boljše življenje. Ena od mojih prvih potez bo, da bom vse predsednike parlamentarnih strank povabil na kavo.«
— Tonin bi vabil na kavo vse. (MMC TVS, 1. 2. 2018) -
»... nekateri so se predvsem spotaknili ob Faka, ki je leta 2010 na olimpijskih igrah v Vancouvru korakal pod hrvaško zastavo, ki jo je nosil sam, in za Hrvaško tudi osvojil bronasto odličje. Naj si bomo na jasnem, mi proti njegovi uvrstitvi med kandidate nimamo NIČ, se pa med ljudmi pojavljajo pomisleki, da je Jakov sicer dobrodošel v slovenski reprezentanci, a naj ne nosi zastave.«
— V rumenem športnem dnevniku se je nepodpisani rumeni novinar skril za nedefinirano mnenje »ljudi«. (Ekipa, 23. 1. 2018) -
»Nuša Baranja: Za zdaj še ne povedo konkretno, koga si v tem partnerstvu želijo.
Matej Tonin (NSi): Vsakega, ki se je pripravljen pogovarjat o našem programu, s katerim imamo čim več sorodnih točk in ki je pripravljen te odnose graditi na enakopravnosti in nekem spoštovanju. Sami si pa lahko odgovorite na vprašanje, ali je SDS in Janez Janša v preteklosti bil takšen partner.«
— Uvodni novinarski prispevek k pogovoru o novem Demosu (Odmevi TVS, 22. 1. 2018) -
»Zdelo se mi je nedoumljivo, da se on jezi name. Toda opazila sem, da se podobno nelogično razjezi voznik avtomobila, ki me denimo na križišču skoraj zbije. Besno kriči, maha in me preklinja, mene, peško, ki je imela prednost in jo je on skoraj povozil. To je značilno zlasti za moške voznike: manj prav kot imajo, bolj se raztogotijo. Njihova čustvena logika, če ji lahko tako rečemo, je najbrž preprosta: zaradi tebe se počutim krivega, to me jezi, torej si ti kriva, da sem jezen. Če bi bila tedaj bolj prisebna, da bi to razumela, bi mi morda Kevinov gnev vlil kanček upanja. Tako pa me je zgolj zbegal. Zdelo se mi je tako nepošteno, da je jezen name. ... Torej me je krivil Kevin in krivila sem se sama.«
— L. Shriver: Pogovoriti se morava o Kevinu -
»Janša je kot zastopnik SDS za zavarovanje posojila zastavil 44-odstotni delež v podjetju Nova obzorja, ki se ukvarja z izdajo strankarskega glasila Demokracija.«
— Janša in SDS sta še enkrat pokazala, da jima smisla za humor res ne manjka -
Kadar priden je otrok,
ki je staršem u ponos,
ki ve, česa vse ne sme,
in ki zmeraj vse poje,
naj za praznike dobi
vse, kar najbolj si želi.
Ta, ki ne pospravlja igrač,
ki nima dolgo celih hlač,
čistih majic ali kril,
pa ne zasluži si daril
in moral bo zato odpret
čisto nič vesel paket,
ki namesto prazničnih dobrot
vsebuje venček groznih zgodb.
— Šokantni Peter (Po originalni predlogi H. Hoffmanna uglasbili The Tiger Lillies; prepesnil Andrej Rozman Roza)
-
»Danes je šele začetek. Ta zmaga je šele začetek, je poudaril in izrazil upanje, da bo slovenska politika dosegla dogovor o sodelovanju. Če bodo strankarski voditelji presodili, da lahko pri tem kaj pripomore tudi sam, pa bo to storil z velikim veseljem in vsem znanjem, ki ga premore.«
— Borut Pahor je že ob prvi zmagi opozoril na posledice podeljenega mandata, pa ga volivci tudi v drugo niso poslušali (MMC TVS, 2. 12. 2012) -
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Kultura
S kom se (ne) pogovarja sociolog?
Nemški pregovor pravi, da ni nič tako zastarelo kot včerajšnji časopis. Zato je vedno vprašanje, ali in kako je smiselno objavljati raziskovalne izsledke, analize in refleksije v dnevnem ali tedenskem tisku, ki se včeraj natisne, danes prebere, jutri odloži in kmalu pozabi. Kako, če sploh, naj vstopa družboslovec v medijski prostor. Slovenija ima razmeroma bogato izkušnjo z gostovanjem družboslovcev v javnih medijih, v katerih in skozi katere ne izražajo zgolj svoja mnenja, kritike in stališča, ampak na laični javnosti in bralcu razumljiv, a strokovno korekten način predstavljajo tudi raziskovalna dognanja. Kontinuiteta in razmeroma visoka kakovost treh osrednjih slovenskih dnevnih časopisov (in njihovih prilog) ter tednikov, kot je Mladina, nekoč tudi (Naši) Razgledi, sta vselej omogočali dialog med družboslovci in javnostjo, ki sta ga zaznamovali refleksija in upodobitev onkraj cenenega, morda tudi marketinško ali piarovsko navdahnjenega koketiranja s to isto javnostjo.
-
»V Turčiji se je danes začelo sojenje skupini univerzitetnih profesorjev, ki so obtoženi kaznivih dejanj, povezanih s terorizmom, ker so podpisali peticijo za mir na pretežno kurdskem jugovzhodu države. Peticija, ki jo je podpisalo več kot 1120 turških in tujih akademikov, je nastala januarja 2016 in pozivala h končanju vojaškega posredovanja proti kurdskim upornikom, ki se je začelo pol leta pred tem. ... Proti prvim desetim podpisnikom, profesorjem z istanbulske univerze in univerze Galatasaray, se je danes začelo sojenje na sodišču v Istanbulu, kamor so prišli tudi diplomati iz evropskih držav ...«
— Naših diplomatov ni bilo med opazovalci sojenja (STA, 5. 12. 2017) -
»Tri sodišča so razsodila – med drugim je dalo svoje mnenje tudi luksemburško sodišče, dokončno pa je razsodilo ustavno sodišče – da prosilcu za azil niso bile kršene človekove pravice in da ga Slovenija lahko izroči Hrvaški, ne da bi mu bile s tem kršene človekove pravice. Ker po mojem mnenju ne obstaja kakšen poseben interes, da bi prav ta gospod ostal v Sloveniji, je treba ravnati v skladu z odločitvijo sodišča.«
— Tudi Borut Pahor bi poslal sirskega begunca v betlehemski hlev. (Dnevnik, 2. 12. 2017)