Uredništvo

  • Uredništvo

    20. 12. 2024  |  Družba

    FOTOGALERIJA / Prednovoletna zabava Mladine in Kina Šiška

    Kako je bilo včeraj na prednovoletni zabavi Mladine in Kina Šiška, si lahko ogledate v fotogaleriji Urške Boljkovac.

  • Uredništvo

    20. 12. 2024  |  Politika

    »Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho«

    "Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho in biti postranska žrtev interesov velikih.  Kot civilizacija še nismo opravili miselnega preskoka, v katerem bi mednarodno skupnost soustvarjali na podlagi vladavine mednarodnega prava, trajnostnega razvoja in varstva človekovih pravic."

  • Uredništvo

    20. 12. 2024  |  Politika

    Kako lahko politik s tako neinteligentno zdravorazumskostjo preživi toliko časa v politiki kot eden vodilnih?

    "Ko tako iz leta v leto, od volitev do volitev in iz intervjuja v intervju poslušamo Tonina, se lahko čudimo samo eni stvari: kako lahko politik s tako neinteligentno zdravorazumskostjo, s takim pomanjkanjem analitičnega mišljenja in s takšno odsotnostjo talenta preživi toliko časa v politiki kot eden vodilnih, ne da bi vsaj za silo zamaskiral dejstvo, da mu gre samo za osebno kariero, osebno promocijo in osebno korist? Kako lahko prepriča toliko volilcev? Ne da bi povedal karkoli, s čimer bi jih lahko prepričal."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / TELESNI STRAŽAR

    V petek izide nova Mladina! V 51. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 20. decembra, razkrivamo zgodbo o policistih, ki »vedo vse o vseh« in si lahko kaj hitro svoje delo predstavljajo čisto preveč po domače. Naslovnico je oblikovala Varnostna služba.

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Politika

    »V parlamentu gre velikokrat za videz merjenja moči, za neko predstavo za javnost«

    "V državnem zboru se bo vedno govorilo kritično, cinično, tudi sarkastično, tudi kakšni slabšalni izrazi se bodo uporabili. S tem ni nič narobe, dokler ne merimo s tem na osebo, torej na osebno raven in na osebne karakteristike, na katere oseba ne more vplivati. To je tisto najbolj problematično."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Svet

    »Bombardiranja se ljudje navadimo«

    "Sirija je od leta 2011 v državljanski vojni, ob kateri so intervenirale vse vojske sveta. Vsaj države, ki imajo v svoji oborožitvi letalstvo. Približno osemdeset njih. Vsak, ki ima letalo s topom in lahko pod krila obesi bombo, je bombardiral nekaj v tej državi. Sirija je svetovno strelišče. Ta teden so bombne napade izvedli Izrael, Ruska federacija, Turčija in Združene države Amerike. Ampak je vse zaman. Bombardiranja se ljudje navadimo. Če lahko zdržimo pogled na Gazo, lahko vse drugo lahkotno preskočimo."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Družba

    Ko so na zaslonu prikazali jugoslovansko zastavo, so se iz publike oglasili žvižgi

    Septembra letos smo v članku z naslovom "Ko so na zaslonu prikazali jugoslovansko zastavo, so se iz publike oglasili žvižgi" na Mladinini spletni strani pisali o koncertu skupine Bijelo dugme v Splitu. Na slednjem je omenjena glasbena zasedba izvedla pesem Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo, zaradi česar so hrvaški veterani in desno Domovinsko gibanje od pristojnih organov zahtevali, naj pevcu Alenu Islamoviću prepovejo vstop v državo. Islamović pa je odgovoril, da je le delavec v podjetju Gorana Bregovića.

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Politika

    »Lahko rečem, da si ne želim živeti v taki družbi«

    "Zaupanje javnosti v sodstvo je temeljni pogoj za delovanje pravne države. In če nekdo to zaupanje spodkopava s pavšalnimi, žaljivimi, neargumentiranimi napadi, je ogrožena pravna država. Potem se ljudje zatekajo k samopomoči, ker ne zaupajo, da bodo njihove spore rešila nepristranska in neodvisna sodišča. Uveljavi se zakon močnejšega. V taki družbi deprivilegirane družbene skupine ostanejo brez varstva svojih pravic. Lahko rečem, da si ne želim živeti v taki družbi."

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Politika

    »Če se politiki med seboj ne bomo pogovarjali, potem res ne razumem, kaj je bistvo politike«

    "Predsednica ima vso pravico komentirati, kot si želi. Meni se ne zdi, da bi imela tako slab odnos, kot ga mogoče vi doživljate. Kar se pa postopka tiče pred KPK-jem, bom ponovil celoten kontekst. Postopek, v katerem Korupcijska komisija preiskuje sum korupcije takrat, ko se med seboj pogovarjata dva politika, minister in predsednik vlade, je zame politična farsa. Dva politika se med seboj lahko in morata pogovarjati o vsem, tudi ko nimata enakih stališč, to je srž politik."

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Družba

    Pismo Arnetu Hodaliču

    Maja letos je urednik Mladine Grega Repovž v uvodniku zapisal, da je bil vedno navdušenec Arneta Hodaliča. Njegove reportažne fotografije so mu odpirale svet, predvsem neverjetna barvitost ljudi z vseh celin, vedno tako svobodni, tako drugačni, vedno tako močni in zanimivi. Ko je na letošnjem zboru evrovizijske pesmi zmagal Nemo, nebinarna oseba iz Švice, pa je Hodalič na Facebooku objavil fotografijo Nema, ki mu je nalepil svojo glavo, spodaj pa zapisal: 'Da ne bom preveč starokopiten si bom po vzoru letošnjih nastopov na Evroviziji za promocijo moje knjige oblekel mini krilo, nadel debel umeten kožušček iz rož, smuknil v mrežaste nogavice in si obul copatke s cofi. Poslovni uspeh mi je že zagotovljen!"

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Politika

    Golob / »Prazna stanovanja bodo obdavčena«

    "Namen te obdavčitve druge nepremičnine pa je predvsem ta, da zajamemo čim več praznih nepremičnin in jih spravimo na najemni trg. Danes vsi vemo, da so stanovanja predraga tako z vidika nakupa kot tudi najemnine. V tem času so se na bankah namreč nabrale ogromne varčevalne vloge državljanov, banke so jih obrestovale po izjemno nizkih obrestnih merah, ljudje so začeli preusmerjati svoje prihranke iz bank ali pa, če hočete, iz gospodarstva v naložbe."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Kultura

    Marcel Štefančič / »Če se ne bi rodil, bi bilo moje življenje povsem drugačno«

    V knjigarni Konzorcij bo danes ob 11. uri predstavitev knjige esejev publicista, novinarja in filmskega kritika Marcela Štefančiča, jr.  "Če se ne bi rodil, bi bilo moje življenje povsem drugačno" je zbirka esejev, ki s svojo pronicljivostjo razkriva raznolike vidike in kontroverznosti sodobnega sveta. Avtor v tej knjigi v svojem značilnem slogu obravnava teme, ki segajo od podnebne krize in politične korektnosti do vloge umetne inteligence in kulture množičnih medijev. Pogovor z avtorjem bo vodila glavna urednica Super založbe Senja Požar.

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Družba

    Zakaj je radio v kriznih časih pomemben

    "Radio je izjemno fleksibilen medij, ki se lahko hitro odzove na spremembe v okolju. Je zelo dober posnemovalec življenja in medosebnih odnosov, kar mu omogoča, da ostaja relevanten. Radio nagovarja poslušalce na način, ki je oseben in neposreden, vendar ne vsiljiv. To ustvarja občutek bližine in zaupanja, kar je še posebej pomembno v kriznih časih."

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Politika

    Lažnivec Matej Tonin

    Junija letos je Stanka Prodnik v članku z naslovom Lažnivec Matej Tonin poudarila, da je predsednik Nove Slovenije Matej Tonin pred več kot dvema letoma prvič izjavil, kako se Inštitut 8. marec in njegova direktorica Nika Kovač financirata iz državnega proračuna. Že takrat je dobil odgovor in tudi dokaz iz javne baze nakazil javnih sredstev Erar, da to ni res. Janševi mediji so se zelo trudili, da bi pri Niki Kovač in Inštitutu 8. marec kaj našli, a niso. 

  • Uredništvo

    16. 12. 2024  |  Politika

    Kdo razumen bi sprejel Janšev dokaz, da je nedolžen in preganjan?

    "Kdo razumen bi sprejel Janšev dokaz, da je nedolžen in preganjan, ker je bilo zoper njega vloženih kar 160 tožb? Bil je preganjan leta 1988: dovolj, da zaznamuje človekovo življenje, da mu da začetni moralni in politični kapital, ne pa tudi bianko pokritje za naprej. Današnje natezanje ni nič drugega kot podcenjevanje vsakogar, ki je še pripravljen poslušati. "

  • Uredništvo

    16. 12. 2024  |  Družba

    »Ko vidim, da vsako leto neki košarkar dobi državljanstvo, medtem ko država zavrača številne begunce, se res zgrozim«

    "Ko vidim, da vsako leto neki košarkar dobi državljanstvo, pa še nikoli ni bil tukaj, medtem ko država zavrača številne begunce, se res zgrozim, pa imam rad košarko. Etnonacionalizem je bil v devetdesetih res močan. To ni posebnost slovenske družbe, v vseh nacionalnih državah po vsem svetu sta prisotna rasizem in nacionalizem, v Sloveniji struktura rasizma in nacionalizma ni nič drugačna kot kje drugje. Temelji na dehumanizaciji drugega človeka. Strukturno ni bistvenih razlik med nacionalističnimi zločini 20. in 21. stoletja, če govorimo o njihovem namenu. Cilj tako izbrisa kot Srebrenice, Gaze ali kateregakoli zločina nacionalizma je uničiti sovražnika skozi dehumanizacijo. Pri izbrisu ni prišlo do uničenja s puško tako kot v vojni v Bosni in na Hrvaškem, pač pa do uničenja s svinčnikom na birokratski način. Pogoji so bili takšni, da z orožjem to ni bilo mogoče, vojna ni bila dovolj dolga. Ali bi jih fizično eliminirali v vojni, če bi ta trajala, ne bomo nikoli vedeli, a vse kaže na to, da bi jih."

  • Uredništvo

    16. 12. 2024  |  Kultura

    Najnevarnejša ženska na svetu

    Februarja letos je v članku za naslovom Najnevarnejša ženska na svetu novinar Marcel Štefančič jr. zapisal, da je Taylor Swift tako slavna, da se ne more več premikati, povsod so feni in paparaci. Oboževanje pa se pogosto spremeni v nasilje, nobene svobode nima, ob njej so nenehno štirje masivni telesni stražarji.

  • Uredništvo

    16. 12. 2024  |  Politika

    »Med Janševo vlado smo bili priča pretakanju davkoplačevalskega denarja v strankarska glasila«

    "Pred letom 2020 je Telekom vztrajno zavračal plačevanje. Ko je prišla na oblast vlada Janeza Janše, pa se je to dobesedno čez noč spremenilo. Nova24TV si je zagotovila velik del letnega proračuna, ki so ga prej z nepojasnjenimi nakazili z Madžarske polnili oligarhi, povezani z Viktorjem Orbanom, prijateljem Janeza Janše. Na računih teh strankarskih glasil so v istem času končala visoka denarna sredstva od podjetij, ki nimajo niti spletnih strani, nobenega kontakta, na spletu jih praktično ni, ne obstajajo. Kljub temu so se v času prejšnje vlade odločili, da množično zakupujejo oglase v strankarskih glasilih. Na videz niso povezana, a je vsem skupno nekaj, vsa se napajajo z denarjem od podjetja, ki ima koncesijo za urejanje voda, in prejšnja vlada se je odločila, da bo enormno zvišala javna sredstva, namenjena za to."

  • Uredništvo

    16. 12. 2024  |  Družba

    Zakaj so priročniki za samopomoč, ki jih pišejo moški, najbolj prodajane knjige v Sloveniji?

    Kot je februarja letos v članku razkrila Manca G. Renko, so izložbam slovenskih knjigarn zavladale naslovnice, na katerih so moški obrazi. Natančneje, obrazi slovenskih moških, ki nam skozi svojo zgodbo povedo, kako bi morali živeti, da bi bili srečni, zdravi, trezni, uspešni in pomirjeni. Posvetila se je petim najbolj izpostavljenim avtorjem: Mihi Šaleharju, Aljoši Bagoli, Davidu Zupančiču, Klemnu Selakoviču in Borutu Pahorju.

  • Uredništvo

    15. 12. 2024  |  Politika

    Državi figo, sebi 768.447 bruto

    Koliko davka od dobička je lani plačala največja banka NLB, ki je izkazala daleč najvišji dobiček? Kot je julija letos v članku razkrila novinarka Monika Weiss, so imele banke in hranilnice (tudi) v Sloveniji že lani rekordne dobičke: skupni dobiček bančnega sistema pred davki je presegel mejnik milijarde evrov, skoraj polovico tega pa je pridelala največja banka NLB. A pričakovanje, da je NLB državi plačala tudi največ davka od dobička, je povsem zmotno.

  • Uredništvo

    15. 12. 2024  |  Družba

    Je pojem brezogljična družba res povsem zlorabljen?

    "Pri vsaki proizvodnji elektrike nastaja CO2. Imel sem nekaj predavanj, med katerimi izpostavljam splošno veljavne neresnice. Pojem brezogljična družba je povsem zlorabljen. Ni brezogljične družbe! Že izdelava tehnologije za proizvodnjo elektrike sprošča CO2. V celotni življenjski dobi so izpusti CO2 najnižji v jedrskih elektrarnah. Izpusti so nižji kot pri elektriki iz sončnih elektrarn – ker se pri izdelavi fotovoltaičnih panelov sprosti veliko CO2."

  • Uredništvo

    15. 12. 2024  |  Kultura

    »Šele v zrelih letih sem – zaradi patriarhalne vzgoje – razvila žensko samozavest«

    "Nikoli nisem načrtovala, da bom režiserka. Igralka sem in zanimajo me človeške usode. Šele v zrelih letih sem – zaradi patriarhalne vzgoje – razvila žensko samozavest. Drznila sem si pomisliti, da bi lahko tudi režirala, ne samo igrala. Teme in liki, ki so me zanimali in s katerimi sem se hotela ukvarjati, so ženske mojih let."

  • Uredništvo

    13. 12. 2024  |  Svet

    »Putinov cilj je še vedno prevzeti popolni nadzor nad Ukrajino in obnoviti ruski imperij«

    "Putinov cilj je še vedno prevzeti popolni nadzor nad Ukrajino in obnoviti ruski imperij. A ta njegova prizadevanja bodo spodletela. Čeprav so boljševiki po ruski državljanski vojni na začetku 20. let 20. stoletja ponovno prevzeli nadzor nad Ukrajino, je bilo tudi Vladimirju Leninu jasno, da je Ukrajina ločena politična entiteta in da mora to tudi ostati. In medtem ko je Putin to Leninovo prepričanje zavrnil kot hudo napako, je prav Josip Stalin poskrbel, da je Ukrajina kot samostojna država postala članica Združenih narodov."

  • Uredništvo

    13. 12. 2024  |  Družba

    »Nevarno je, kadar napadi na sodstvo postanejo orodje političnega boja za oblast«

    "Prvič, kritika je vedno dobrodošla, če je vsebinska in argumentirana. Popolnoma prav je, da je tako. Tudi pravica do zbiranja in združevanja, vključno s pravico do protestnih shodov, je seveda vrednota in varovana ustavna pravica. Lahko pa je problematična, kadar bi šlo za poskus omejevanja dela sodišč ali pa nedopustnega vplivanja na odločanje sodišč. Žal smo se tudi v naši evropski soseščini v zadnjih letih, pa tudi že prej, naučili, da je zelo nevarno, kadar ustavne institucije postanejo talci dnevne politike oziroma napadi na sodstvo lahko celo orodje političnega boja za oblast."

  • Uredništvo

    11. 12. 2024  |  Družba

    Naslovnica nove Mladine / PODTAKNJENA DROGA

    V petek izide nova Mladina! V 50. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 13. decembra, razkrivamo, kako nam na družbenih omrežjih tisti z vplivom in močjo perejo možgane. Ilustracijo na naslovnici je ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič. 

  • Uredništvo

    11. 12. 2024  |  Svet

    »Velika iluzija Zahoda je, da bi v Siriji zdaj nastala neka liberalna demokracija«

    "Nova oblast v Siriji bo morala dokazati, da je sposobna vzpostaviti ustavnopravni režim, ki bi kolikor toliko deloval na ozemlju celotne države. In seveda kolikor toliko upošteval pravice in interese različnih skupin. Se pravi sunitov in šiitov, druzov, alavitov … Torej vseh, ki so na ozemlju Sirije. To seveda ne bo enostavno. Menim, da bo preteklo od tri do pet let, preden bomo lahko rekli, kakšna bo ta država v prihodnosti,"

  • Uredništvo

    11. 12. 2024  |  Kultura

    »Ne verjamem, da obstajajo vojni heroji«

    "Naloga literature je pripovedovati zgodbo, pri čemer je od vsakega bralca odvisno, kako bo učinkovala nanj. Literatura lahko spodbudi empatijo, saj s tem, ko berete zgodbe ljudi, ki vam niso blizu, katerih izkušnje so drugačne od vaših, poskušate te ljudi razumeti. Lahko poskušate razumeti tudi negativne literarne like, ko skozi zgodbo spremljate vse faze njihovega življenja in zločina. Literatura vam lahko pomaga razumeti druge in drugačne, to je najboljše, kar lahko pridobite z branjem."

  • Uredništvo

    10. 12. 2024  |  Družba

    »Nekatere čistilke imajo še vedno osnovno plačo 400 evrov bruto«

    "Tudi čistilke, ki čistijo v javnem sektorju kot outsourcane čistilke, imajo nekatere še vedno napisano osnovno plačo 400 evrov bruto. To je zagotovo daleč od tega, da je 'd' od dostojnega. Na mednarodnem nivoju imamo lepo napisane konvencije Mednarodne organizacije dela, katere podpisnica je tudi Slovenija. Imamo zavezujoče direktive, ki govorijo o vseh teh zadevah, kar se tiče pogojev dela. Imamo pa tudi določene načine, kako lahko delodajalci lepo gredo pod radar. Ti načini pod radarjem so osnovne plače, kjer lahko v teoriji, in na žalost tudi v praksi, določajo osnovno plačo po 400 evrov bruto."

  • Uredništvo

    10. 12. 2024  |  Svet

    »Donald Trump bo vzpostavil režim«

    "Donald Trump, ki se 20. januarja vrača v Belo hišo, ne bo predsednik, kakršen je bil v prvem mandatu. Zdaj ima načrt in ima svoje ljudi. Vzpostavil bo režim. Z nadzorom nad senatom, predstavniškim domom in vrhovnim sodiščem, in za povrh z republikansko stranko, ki je postala njegova last, se mu ne bo treba ukvarjati z notranjim nasprotovanjem. Vladal bo brez omejitev. Zanimata ga moč in slava; ker ne pozna odgovornosti in nima sposobnosti sprejemanja posledic svojih odločitev in ravnanj, bo počel, kar se mu bo zahotelo. To vključuje rušenje vsega, kar definira demokracijo: omejeno naravo oblasti s sistemom zavor in ravnotežij, delitvijo in določitvijo pristojnosti, zaščito pravic manjšin." 

  • Uredništvo

    10. 12. 2024  |  Družba

    »Če se politika odloči, da neke odločitve ne bo spoštovala, to več pove o sami vladi«

    "Ne gre zgolj za težave varuha ali pa, kot smo govorili prej, za težave mednarodnega kazenskega sodišča. Gre za problem države oziroma vladnih in državnih organov. Če se torej politika odloči, da neke odločitve ne bo spoštovala, mislim, da to več pove o sami vladi oziroma državi. Gre za sistemski problem. Na mednarodnem prizorišču vidimo, da se mednarodne ustanove povsem ignorirajo. To močno vpliva na njihovo avtoriteto"