Uredništvo

  • Uredništvo

    6. 9. 2020  |  Politika

    Tonin: »Nisem odvisen od trenutne vlade«

    "Nisem odvisen od trenutne vlade, prav tako ne Nova Slovenija. Vem pa, da v sedanji sestavi parlamenta ni boljše alternative. Če bodo nekateri hoteli na predčasne volitve, je Nova Slovenija vedno pripravljena. Mi smo že začeli kampanjo."

  • Uredništvo

    6. 9. 2020  |  Kultura

    Različni obrazi migracij, azila ter življenja beguncev

    Slovenska filantropija enajstič organizira Festival migrantskega filma, ki je letos zaradi epidemije dva meseca po običajnem datumu ob Svetovnem dnevu beguncev. V Ljubljano in 8 drugih mest po Sloveniji ponovno prihajajo filmske projekcije in spremljevalni dogodki, ki osvetljujejo različne obraze migracij, azila ter življenja beguncev. Festival bo v Ljubljani potekal med 7. in 10. septembrom v Kinodvoru, Slovenski kinoteki, Pritličju in na Slovenski filantropiji, filmske projekcije pa bodo na ogled tudi v Hišah Sadeži družbe in partnerskih organizacijah v Mariboru, Murski Soboti, Ljutomeru, Žalcu, Cerknici, Logatcu, Metliki in Črnomlju.

  • Uredništvo

    6. 9. 2020  |  Družba

    »Ko so me prvič pripeljali v bolnišnico, so to naredili pod pretvezo, da mi bodo slikali glavo«

    "Da, v prvih letih je to veljalo skoraj vedno. Ko so me prvič pripeljali v bolnišnico, so to naredili pod pretvezo, da mi bodo slikali glavo. Potem smo se znašli pred psihiatrično bolnišnico Polje, spomnim se, da smo šli noter, vrata so se zapirali za menoj, kar naenkrat sem bil sam med zdravniki in tehniki. Takrat se mi je 'strgalo', nisem se ravno pretepal, a sem 'ven padel', zato so me privezali na posteljo, v takem stanju si, dokler se ne umiriš. Nikoli nisem bil prisilno priveden, vedno sem šel na pol prostovoljno. Tja sem vedno prišel maničen, vedno, ko sem prišel tja, sem imel poleg tega še preganjavice in blodnje. V takem primeru se domišljija pomeša z realnostjo. Ko sem dobil pomirjevala, sem vprašal, ali se bom zjutraj sploh še zbudil oziroma ali bom to sploh še jaz. Takih zgodb je res veliko."

  • Uredništvo

    6. 9. 2020  |  Kultura

    Nedeljska poezija #31

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Ivane Komel Solo iz zbirke Narejeno iz metala in kamnov.

  • Uredništvo

    5. 9. 2020  |  Družba

    »OF ne bi bilo, če ne bi bilo komunizma in če ne bi krščanski socialci sodelovali s komunisti«

    "Edvard Kocbek se je leta 1941 odločil, da se bo pridružil osvobodilnemu boju s komunisti in vanj pripeljal krščanske socialce. Ni se strinjal s stališčem papeža, da noben katoličan na noben način ne sme sodelovati s komunisti. V njegovem pogledu papež kot učitelj krščanstva ni imel pravice kaj takega prepovedati; in tudi če jaz sodelujem s komunisti, nimam, po Cerkvi, nobenega greha, je bilo Kocbekovo stališče. Cerkev o tem ne more odločati, saj je to politično vprašanje. V tem smislu imamo ta razkol še danes, Cerkev bi tudi morala pomagati, da bi prišlo do nekega sporazuma. OF torej ne bi bilo, če ne bi bilo komunizma in če ne bi krščanski socialci sodelovali s komunisti. OF je bila pluralistična organizacija."

  • Uredništvo

    5. 9. 2020  |  Družba

    »Madžarska bi morala razumeti lastno preteklost«

    "Najbolj me skrbi, kako nevaren je sovražni govor, kaj lahko spodbudijo te jezikovne agresije. Poglejmo samo besednjak madžarskega parlamenta. Ko jih poslušamo, dobimo čuden občutek, da na Madžarskem divja državljanska vojna. Uporabljajo vojaški besednjak, v tem vidim veliko nevarnost. Z izborom besed dajejo vtis alarmantnega stanja in vzbujajo strah, da bi bili lahko oni tisti, ki rešijo državo. To pa je seveda odličen način, kako preusmeriti pozornost z resničnih problemov."

  • Uredništvo

    4. 9. 2020  |  Politika

    Protikorupcijska komisija uvedla preiskavo zoper ministrico Aleksandro Pivec 

    Komisija za preprečevanje korupcije je po opravljenem predhodnem preizkusu o gostovanjih ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandre Pivec (predsednica DeSUS) na Krasu in v Izoli uvedla preiskavo zoper njo in izolskega župana Danila Markočiča. Komisija je že prejela potrdili, da sta obe obravnavani osebi prejeli obvestilo o uvedbi preiskave.

  • Uredništvo

    4. 9. 2020  |  Družba

    Danes protivladni protesti ponovno na kolesih

    Tokratni protesti so že dvajseti po vrsti in protestniki se bodo po ljubljanskih ulicah ponovno odpravili na kolesih. Po besedah organizatorjev bodo preplavili celotno Ljubljano in ne bodo odnehali dokler ta "zločinska straho-vlada ne bo padla". "Vsak glas upora šteje, vsak kolesar šteje. Ne samo v Ljubljani, ampak po vsej Sloveniji," so dodali v zapisu na družabnih omrežjih in ocenili, da bo danes zgolj v prestolnici kolesarilo vsaj 10.000 ljudi. 

  • Uredništvo

    3. 9. 2020  |  Politika

    To je naslovnica jutrišnje Mladine

    O tem, zakaj so države nove Evrope, ki se jim želi pridružiti Janša, na napačni poti, si preberite v jutrišnji Mladini. Letošnja že 36. številka izide 4. septembra in bo na voljo pri prodajalcih časopisov ter na naši spletni strani. Avtorja tokratne naslovnice sta Borut Krajnc (fotografija) in Ivian Kan Mujezinović (oblikovanje), akcijo na fotografiji pa je izvedla mehkoteroristična skupina Kremšnita.

  • Uredništvo

    3. 9. 2020  |  Družba

    »Kazen za tiste, ki ne nosijo maske, je celodnevno sedenje na soncu«

    "Ruanda je majhna država, približno velika kot Slovenija in ima 13 milijonov prebivalcev in prej verjetno ni bilo toliko okuženih registriranih, ker niso veliko testirali oz. so samo tiste, ki so bili res bolni, zdaj so pa začeli testirati vse. Kot sem videla, jih je veliko pozitivnih tudi zunaj prestolnice."

  • Uredništvo

    3. 9. 2020  |  Družba

    »Tedanja politika je študij žensk zelo podpirala«

    "Letniki študentov so bili manj številni; v našem nas je bilo (če se ne motim) manj kot sto in seveda smo bili bolj povezani, saj smo se večinoma poznali. Ne vem, koliko je bilo med vsemi študentk, a po spominu bi rekla, da nas je bilo kakšna tretjina. Nekatere med njimi so kasneje delovale na tožilstvu in sodišču, v javni upravi in v gospodarstvu. Tedanja politika je študij žensk zelo podpirala in ne morem reči, da bi v času študija občutila ali doživela kakšne diskriminacijske prakse. Seveda je mogoče, da smo bile tedaj manj občutljive za take pojave in smo jih morda tudi bolj tiho prenesle. V letih mojega študija je na fakulteti že delovala prva ženska – članica pedagoškega zbora, to je bila prof. Majda Strobl, ki je začela z delom kot asistentka pri prof. M. Šnuderlu v začetku 50ih."

  • Uredništvo

    3. 9. 2020  |  Kultura

    Balkanski grafitarski pionir prihaja v Ljubljano

    V TAM-TAMovi Ulični galeriji na Vegovi v Ljubljani bodo v petek, 4. septembra ob 17.00 odprli razstavo zagrebšega grafitarskega umetnika Krešimirja Golubića - Leona GSK z naslovom Punk's Not Dead. Na otvoritvi bo v živo izrisal tri slovenske glasbenike. Po grafitarskem performansu bo sledil vodeni ogled po prodajni razstavi Golubićevih del v Galeriji Fotografiji, kjer bodo predstavljene njegove najbolj znane šablone, z nekaterimi novimi, posebej za to priložnost ustvarjenimi slovenskimi glasbeniki. Razstava grafitov podob akterjev punk scene s fotografij različnih avtorjev je nastala v sodelovanju z Galerijo Fotografija in Urbano vrano.

  • Uredništvo

    2. 9. 2020  |  Družba

    Spregledano spolno nasilje na vlakih Slovenskih železnic

    Na Instagram profilu Železnicezlom so se pojavile izpovedi o spolnem nadlegovanju in nasilju na vlakih. Inštitut 8. marec, ki se ukvarja z različnimi oblikami družbene podrejenosti, je zaradi številnih pričevanj žrtev spolnega nasilja na Slovenske železnice naslovili javno pismo. "Spolno nadlegovanje in nasilje se ne dogajata samo v temnih in skritih ulicah, ampak tudi prostorih, ki jih imamo za varne in jih redno uporabljamo. Tudi na vlaku," so zapisali v inštitutu. 

  • Uredništvo

    2. 9. 2020  |  Politika

    Janša: »Leta 2014 smo imeli politične zapornike, sam sem živa priča tega«

    "Nevarno je, če obstajajo dvojni standardi. Bili ste tukaj leta 2014, prav tako na BSF, pa niste poročali o tem, da so bile takrat ukradene volitve ali da smo imeli politične zapornike, sam sem živa priča tega. Zdaj pa se vsi liberalni mediji ukvarjajo z vladavino prava."

  • Uredništvo

    2. 9. 2020  |  Kultura

    Odnos med človekom, živaljo in rastlino v času sodobnih tehnologij

    V Mestni galeriji Ljubljana bo od 2. septembra do 1. novembra na ogled skupinska razstava Živi objekt, na kateri se predstavljajo Špela Petrič, Maja Smrekar, Saša Spačal, Robertina Šebjanič in Polona Tratnik. Sodobne tehnologije vdirajo v vse pore našega življenja, zato se nam ob posledicah pospešenega (bio)tehnološkega manipuliranja ne postavlja samo vprašanje, kaj je človek, temveč tudi, kakšna je narava našega razmerja z živalmi, rastlinami in drugimi entitetami živega. Kustosinja razstave: Alenka Trebušak.

  • Uredništvo

    1. 9. 2020  |  Politika

    Logar: »V interesu vseh je, da Slovenija ne selekcionira, kdo je tisti, s katerim se velja srečati«

    "V interesu vseh je, da Slovenija krepi odnose z vsemi državami članicami in da ne selekcionira, kdo je tisti, s katerim se velja srečati in s kom ne. Slovenija je odprta."

  • Uredništvo

    1. 9. 2020  |  Kultura

    Partizani so prodajni hit

    Mladinska knjiga je objavila seznam najbolj prodajanih knjig v mesecu avgustu. Lestvici najbolj prodajanih knjig v avgustu, oblikovani ločeno za knjige za odrasle in knjige za otroke ter mladino, v vseh knjigarnah Mladinske knjige (MK), ki jo pripravljajo v MK za razdobje preteklih 30 dni.

  • Uredništvo

    31. 8. 2020  |  Politika

    Bled: »Stop janšizmu, pahorizmu, orbanizmu, ...«

    Danes na Bledu poteka Blejski strateški forum. Uvodni panel, ki so se ga v živo udeležili premierji Madžarske, Hrvaške, Češke, Poljske in Bolgarije ter srbski predsednik, je bil posvečen razpravi o prihodnosti Evrope po pandemiji covida-19. Pri Blejskem jezeru so se zbrali tudi protestniki, ki so s transparenti in maskami voditeljem omenjenih držav poslali jasno sporočilo.

  • Uredništvo

    31. 8. 2020  |  Družba

    Ministrica: »Poljubljati se raje ne preveč«

    "V šolo pojdite po znanje, pa si mogoče z očmi signalizirajte, da ste si všeč in se potem izven šole skušajte približati drug drugemu. Poljubljati se pa raje ne preveč, sploh v osnovni šoli, ker časa bo še dovolj za to."

  • Uredništvo

    31. 8. 2020  |  Politika

    Kje je dr. Bojana Beović preživela poletne počitnice?

    »Bila sem v Kranjski Gori, štiri dni pa v Avstriji.«

  • Uredništvo

    30. 8. 2020  |  Družba

    »Avtoritarni voditelji vedo, da morajo svoja sporočila lansirati z lasersko natančnostjo«

    "Tudi če opozicija svojo kritiko oblasti uspešno širi po internetu, je zanjo problem decentraliziran značaj spletnega sveta. Avtoritarni voditelji namreč danes vedo, da morajo svoja sporočila lansirati z lasersko natančnostjo ter da je ob kakofoniji glasov najpomembneje ohraniti svojo pripoved preprosto in kratko. Orbánovi mediji tako nenehno ponavljajo zgodbe o nevarnosti migrantov, Donald Trump govori o tem, da bo naredil ZDA spet velike, Boris Johnson, da je treba izpeljati brexit. Formula političnega uspeha danes je čim bolj kratko sporočilo, ki je čimvečkrat omenjeno. Če ima voditelj nadzor nad javnimi mediji, lahko svoje sporočilo seveda kar naprej ponavlja."

  • Uredništvo

    30. 8. 2020  |  Kultura

    Preplet literature in glasbe

    Pred Galerijo Škuc bo od 30. avgusta do 5. septembra potekal 27. literarno-glasbeni festival Živa književnost, ki bo tudi letos postregel s pestrim naborom dogodkov. V popoldanskih urah bo potekal spremljevalni program O' živela knjiga za otroke in mlade, zvrstile pa se bodo tudi gledališke in lutkovne predstave, pravljična druženja in predstavitve slikanic ter ustvarjalne delavnice, od tiskarske in likovne do delavnice kreativnega pisanja in delavnice stripa. Na ogled bo tudi razstava 30. obletnica zbirke Lambda.

  • Uredništvo

    30. 8. 2020  |  Kultura

    Nedeljska poezija #30

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Lucije Stupica iz zbirke Točke izginjanja.

  • Uredništvo

    29. 8. 2020  |  Družba

    »Siti smo države, ki je je polno tam, kjer je nočemo, ni pa je tam, kjer bi jo rabili«

    "Vsi smo siti te korone, je stavek, ki sem ga največkrat slišala to poletje, medtem ko sem v baru pila kavo in na tržnici kupovala hrano. A ta stavek ne sporoča točno tega, kar dobesedno pomeni. V resnici pomeni, da smo siti države, ki je je polno tam, kjer je nočemo, ni pa je tam, kjer bi jo rabili. Pomeni, da smo siti tega, da nam država diha za vrat in da pandemijo še naprej izrablja za to, da bi lahko kontrolirala čim večji del našega življenja, namesto da bi opravljala naloge, za katere jo imamo: popravljala nedelujočo zakonodajo oziroma pisala take zakone, ki bi bolje ustrezali resničnim potrebam družbe. Pomeni, da želimo državo tam, kamor spada: med javnimi zadevami, čim globlje v birokraciji in čim dlje stran od naše zasebnosti."

  • Uredništvo  |  foto: Gašper Lešnik, Borut Krajnc

    29. 8. 2020  |  Družba

    FOTOGALERIJA: Petkovi protivladni protesti

    V Ljubljani so že 19. petek zapored potekali protesti, ki so tokrat v ospredje postavili okoljsko tematiko. Opozorili so, da je vladi bolj kot za naravo mar za dobiček in izpostavili predlog novega gradbenega zakona. Tarča kritik je bil minister Andrej Vizjak, saj je pod njegovim vodstvom ministrstvo za okolje postalo ministrstvo proti okolju, so prepričani protestniki.

  • Uredništvo

    28. 8. 2020  |  Družba

    Države ne damo za gradbeno jamo!

    Vlada ponovno izrablja oblast in prioriteto daje kapitalu, namesto dobrobiti ljudi in okolja. Zaradi lobističnih dogovorov, ki se dogajajo mimo javnega nadzora, ponovno odpirajo vrata korupciji, ignorirajo odločitve ustavnega sodišča in razprodajajo naše premoženje in naše okolje.

  • Uredništvo

    27. 8. 2020  |  Politika

    To je jutrišnja naslovnica Mladine

    Jutri izide nova Mladina! Za tokratno naslovnico sta poskrbela Uroš Abram (fotografija) in Ivian Kan Mujezinović (oblikovanje). Več o tem, da je ob dnevu spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov predsednik vlade Janez Janša v zgolj svojem imenu položil vence na tri mesta v Ljubljani. Nova številka Mladine bo na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani od 21. avgusta dalje. #Mladina35

  • Uredništvo

    27. 8. 2020  |  Politika

    »Z Janšo sva delala ključne korake za Slovenijo – on sin dolenjskega domobranca, jaz sin primorskega partizana«

    "Janez Janša se je naredil sam. On ni človek, ki bi ga kdo naredil. Prav gotovo je to obdobje odločilno zanj. Tudi danes se mi zdi, da ga je to obdobje tako zaznamovalo, da je v njegovi politiki čutiti sledi tistega obdobja. Seveda se dobivava, tu in tam se srečava. On je zdaj v popolnoma drugi vlogi, jaz sedim na Dobu, tako da je to danes malo težje. Ampak sva v stiku, čeprav sva bila pri številnih vprašanjih različnih mnenj. Ker sem prav v zadnjem času znova prebral to zgodbo o njegovem očetu, mi je prišlo na misel, da sva delala ključne korake za Slovenijo – on sin dolenjskega domobranca, jaz sin primorskega partizana – in to nikoli, nikoli v celotnem obdobju, kar se poznava, ni bilo odločilno pri najinem sodelovanju."

  • Uredništvo

    26. 8. 2020  |  Družba

    »Ne zgodi se pogosto, da se lahko skupno in javno zavzamemo za obče dobro«

    "Predvsem zato, ker se čutim odgovornega za to, da sem del skupnosti, ki ji ne gre za partikularnost, ampak za obče dobro. To so redke dobrine. Ne zgodi se pogosto, da se lahko skupno in javno zavzamemo za obče dobro. Kot intelektualec pri tem preprosto moraš sodelovati. Sodelovanje te dvigne na raven aktualnosti v pravem pomenu besede, na raven delujoče stvarnosti. To stvarno živi in deluje."

  • Uredništvo

    25. 8. 2020  |  Politika

    »Imamo vlado, ki daje videz, kot da spodbuja korupcijo«

    "Boj proti korupciji nikoli ne obstaja zgolj na deklaratorni ravni, temveč mora zanj obstajati prava politična volja, obstajati morajo motivacija, ustrezni ljudje na vodilnih političnih in protikorupcijskih položajih ter seveda tudi ustrezna materialno-tehnična sredstva. Slovenija je tukaj odpovedala na številnih področjih. Že dolgo časa boj proti korupciji ne le, da ni prioriteta nobene od vlad, temveč sploh več ne seže v doseg njihove pozornosti."