Uredništvo
-
10. 12. 2020 | Družba
Dr. Božo Repe, redni profesor na Oddelku za zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da so bila osemdeseta leta poleg dogajanja na drugih področjih v Sloveniji tudi izrazita prelomnica v odnosih med katoliško cerkvijo in državo. Vzroki so bili različni: zunanjepolitične razmere, položaj v Jugoslaviji, pa tudi kadrovske spremembe v cerkvenem vrhu v Sloveniji ter z njimi povezana spremenjena politika katoliške cerkve. Med zunanjepolitičnimi razlogi je bila na prvem mestu politika Vatikana, ki se je spremenila z izvolitvijo papeža Janeza Pavla II. "Čeprav je papež pri oblasteh zbujal zaskrbljenost zaradi protikomunizma, je kazal naklonjenost do Jugoslavije in njene politike, ki je bila v odnosu do verskih skupnosti precej blažja kot v večini vzhodnoevropskih držav, podobna pa so bila tudi mnenja obeh držav do nekaterih svetovnih vprašanj (mir, razorožitev, razmere v tretjem svetu)."
-
10. 12. 2020 | Svet
Eden najbolj perečih problemov v času ukrepov za zajezitev širjenja epidemije je šolanje od doma, saj doma mnogi učenci nimajo zagotovljenega primernega prostora ali internetne povezave, ki bi omogočala primerno izobraževanje na daljavo. Zato bodo iri dunajske kavarne od danes pa vse do božiča v popoldanskih urah svoje prostore spremenile v učilnice.
-
9. 12. 2020 | Politika
Ljudska protestna skupščina je danes v sporočilu za javnost zapisala, da je situacija v Sloveniji smrtno resna. Z današnjo akcijo prižiganja sveč želijo nazorno opozoriti na katastrofalne razmere glede okuženih in umrlih za covidom-19 in "kriminalno nesposobnost ter pomanjkanje smiselnih prioritet strahovlade pri obvladovanju epidemije". Protestniki poudarjajo, da je Slovenija trenutno na prvem mestu po smrtnosti na 100.000 prebivalcev na svetu ter dodajajo, da vsak dan zaradi posledic virusa umre za en avtobus prebivalk in prebivalcev Slovenije.
-
9. 12. 2020 | Družba
»Tonin je sprožil plaz medijskega linča, ki se nad mano izvaja na dnevni bazi«
"V oddaji Zadnja beseda nisem nikoli izjavila, da slovenski vojaki hodijo na misije v tujino pobijati lokalno prebivalstvo. So pa to večkrat izjavili vsi tisti, ki so me te dni neresnično citirali. Najdlje pri tem je šel gospod Matej Tonin z izjavo, da naj bi Slovensko vojsko obtožila vojnih zločinov, kar je popolnoma deplasirano. S to toksično in docela neresnično trditvijo je sprožil plaz medijskega linča, ki se nad mano izvaja na dnevni bazi, ter pritiskov in groženj, s katerimi se spravlja v hudo stisko tako mojo družino kot mene. Gre za evidenten poskus ustrahovanja z namenom utišanja, discipliniranja in podrejanja ter za jasno sporočilo slovenski družbi, da ima pravico do mnenja in svobode govora samo tisti, ki je na poziciji moči. Sama verjamem v moč dialoga, v moč soočanja različnih mnenj, kar je nenazadnje gibalo napredka."
-
9. 12. 2020 | Družba
»Sv. Nikolaj ženskam obuja lik pravega moškega«
"Soboški sv. Nikolaj je možakar v pravem pomenu besede. Dobre štiri metre visok v bronu je klicar vsem moškim, kakšni morajo biti: srčni, pogumni, pošteni, zvesti, resnicoljubni in kleni v svoji dobroti. Ženskam pa obuja lik pravega moškega, ki ve, kdo je in kaj hoče in se zaveda odgovornosti, da daje varnost ženi, otrokom, skratka svojemu domu. Ker pa je Nikolaj tudi škof in ne samo moški, svoj pogled usmerja proti stolnici."
-
9. 12. 2020 | Kultura
Najbolj prodajane knjige v novembru
Lestvici najbolj prodajanih knjig za odrasle ter otroke in mladino, ki jo v spletni knjigarni Mladinske knjige emka.si pripravljajo za razdobje preteklih 30 dni. Med knjigami za odrasle je na prvem mestu knjiga Urške Fartelj,220 stopinj poševno - preprosto in sveže vse leto, med otroškimi knjigami pa Repki Igorja Sakside in Roka Terkaja.
-
9. 12. 2020 | Družba
Dr. Božidar Flajšman, asistent na Oddelku za zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da je bila najpomembnejši ekološki dogodek, zaradi katerega je na začetku osemdesetih let nastalo močno ekološko gibanje, sredi leta 1984 razkrita ekološka katastrofa s polikloriranimi bifenili (PCB) v reki Krupi, ki jo je povzročila tovarna Iskra Semič. Ugotovljeno je bilo, da je v vodi Krupe in usedlinah v njeni strugi PCB, in to v koncentracijah, ki so 300- do 400-krat večje, kot je bilo po ameriških merilih dopustno. "Po mnenju Zavoda za zdravstveno varstvo iz Maribora, ki je avgusta 1983 opravil analize, je bil izvir Krupe eden najbolj onesnaženih na svetu, vsekakor pa najbolj onesnažen izvir v Evropi."
-
8. 12. 2020 | Politika
»Janša je vso kariero zgradil na spopadu z režimom bivše države«
"Vladavina prava je zanj pojem, ki ga je mogoče poljubno raztegovati in tolmačiti, ga celo napeti do točke, ko je z njegovo zlorabo mogoče politične nasprotnike in žrtve dobesedno zlomiti. Brez odločnega družbenega odpora do takšnega početja bo Slovenijo perfidno pripeljal v razmere, ki jih politična literatura z eno besedo opiše kot avtokracijo."
-
8. 12. 2020 | Družba
OSEMDESETA: Kulturniška »opozicija«
Dr. Aleš Gabrič, znanstveni svetnik na Inštitutu za novejšo zgodovino, v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da se je položaj slovenskih intelektualcev razlikoval od položaja njihovih kolegov drugod v komunističnem svetu. Slovenija je bila odprta proti Zahodu, pretok ljudi in idej je bil bolj sproščen kot drugje. Generacije intelektualcev, ki so odraščale v socialistični ureditvi, so svoje poglede lahko izražale v legalnih revijah, čeprav so te doživljale politične pritiske in bile številne ukinjene na zahtevo komunističnih oblastnikov. Vodilni v Zvezi komunistov Slovenije (ZKS) so kritične intelektualce pogosto označevali za 'opozicijo' (ali opozicijo iz vrst kulturnikov oziroma kulturniško opozicijo), intelektualci pa so se bolj videli v vlogi samostojno mislečih angažiranih državljanov, katerih mnenja se v več točkah razlikujejo od programskih izhodišč ali politične prakse ZKS.
-
8. 12. 2020 | Kultura
»Pogled na glasbeno sceno pri nas bo podoben Dresdnu v drugi svetovni vojni«
"Drugim sploh ne morem pomagati - če ni prireditev, ni posla. Najhujše je tistim, ki so do korone živeli izključno od nastopanja in morda tudi nimajo nekega statusa, ki je osnova za pridobivanje nadomestila iz PKP-jev. Ti bodo morda morali začeti prodajati hamburgerje za preživetje, kot se je, če sem si prav zapomnil, slikovito izrazil Hamo. Bojim se, da dlje ko bo to trajalo, bolj bo usihala volja po ustvarjanju. Propadali bodo projekti, zasedbe; in ko bodo odločevalci nekega dne prižgali luč, bo pogled na glasbeno sceno pri nas podoben Dresdnu v drugi svetovni vojni. Imam občutek, da se celoten kulturni trg pri nas še nekaj časa ne bo utiril v stare tirnice. Upam, da se motim. Problem je, kot vidimo, globalen in tako, kot se bodo stvari začele odpirati v Evropi, bomo temu (pre)počasi in previdno sledili tudi pri nas."
-
7. 12. 2020 | Politika
»Pred demonstracijami sem policiste razorožil«
"Študente, za katere sem vedel, da so organizatorji, sem povabil v svojo pisarno na Prešernovi. Na mizo sem dal steklenico viskija in kozarce. Rekel sem jim, da se bomo pogovarjali o tem, kako bomo to preživeli. Moje stališče je bilo, da imajo po ustavi pravico demonstrirati in povedati, s čim se ne strinjajo."
-
7. 12. 2020 | Svet
»Na Bidna čakajo v omarah številni okostnjaki, ki jih tam ni pustil samo Trump, ampak že Obama«
Vsem bo odleglo, ko se bo Biden vrnil k pariškemu podnebnemu sporazumu, v Svetovno zdravstveno organizacijo, potrdil zavezanost zvezi Nato, klasičnim zaveznikom in multilateralizmu … A vse to bo le renormalizacija, nujna korekcija Trumpove zunanje politike in vrnitev v čas, ki se z današnje perspektive zdi kot pravljica, čeprav to še zdaleč ni bil!
-
7. 12. 2020 | Družba
OSEMDESETA: Totalna revolucija
Dr. Darja Kerec, docentka na Oddelku za razredni pouk na Pedagoški fakulteti, Univerze v Ljubljani v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da bi vprašanje novinarja Jureta Pengova v zdaj že legendarnem intervjuju s skupino Laibach (TV Tednik RTV Ljubljana, 23. junija 1983) že zaradi anahronističnega besednjaka 'izpraševalca', kot da gre za skupino neprilagojenih najstnikov leta 1953, pri marsikom povzročilo smeh, a je sledil razsvetljeni odgovor, da je umetnost vzvišeno poslanstvo in zato zavezuje k fanatizmu.
-
7. 12. 2020 | Družba
Država zaprla podjetje rešitelju živali
ZOO Park Rožman v Horjulu nudi dom zavrženim, odpisanim, poškodovanim in maltretiranim živalim, ki jih je lastnik parka Jože Rožmanec rešil pred smrtjo. Park živi od donacij obiskovalcev, saj je država Rožmancu zaprla podjetje. Stroški vzdrževanja parka so izredno visoki, zato so se pri podjetju Subway Slovenija odločili, da jim priskočijo na pomoč.
-
7. 12. 2020 | Kultura
Včeraj so na spletu podelili nagrade 17. edicije mednarodnega festivala animiranega filma Animateka. Veliko nagrado mednarodne žirije, ki so jo sestavljali Dalibor Barić, Olga Bobrowska, Paola Bristot, Kamila Dohnalová in Andrej Štular, je prejel švicarski film Average Happiness v režiji Maje Gehrig.
-
6. 12. 2020 | Družba
»Slovenija spada med od pet do deset najslabših držav«
"Poostreni ukrepi so bili pozno sprejeti. Če bi jih sprejeli nekaj mesecev prej, bi imeli manj dela. Slovenija ni edina država, ki je zamudila. Tudi druge še huje prizadete države, kot so Avstrija, Hrvaška ali Portugalska, so. Slovenija pa spada med od pet do deset najslabših držav, ne samo glede novih infekcij, temveč tudi glede števila mrtvih. To je pa tisto, kar želimo preprečiti."
-
6. 12. 2020 | Družba
»Naj nas Zlatkov primer pomaga združiti«
"Prav – ni treba, da so vsem vse akcije všeč, ali pa da jih vsi razumemo na enak način. In prav – naj ima vsakdo pravico do svojega mnenja. Moje je sledeče: vsi, ki ste javno obračunavali z Zlatkom, ste soodgovorni za to, da je bil izbrisan iz razvida kulturnikov. Ko so se na ministrstvu odločali, da ga brezpravno izbrišejo, so upoštevali vaše napade in računali na vašo pohlevnost. Ampak zapomnite si eno stvar: v tridesetih letih prejšnjega stoletja so bili nemški komunisti in liberalci tudi neizprosno skregani med seboj – dokler niso bili potem končno zedinjeni v koncentracijskih taboriščih. Naj nas Zlatkov primer pomaga združiti. Naj bo jasno, da je napad na kogarkoli od nas v bistvu napad na nas vse."
-
6. 12. 2020 | Družba
Dr. Blaž Vurnik, vodja kustodiatov in kustos za novejšo zgodovino, Muzej in galerije mesta Ljubljane v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da je v desetletju pred spremembo političnega sistema Zveza socialistične mladine Slovenije (ZSMS) doživljala radikalno politično in ideološko preobrazbo. V osemdeseta leta 20. stoletja je vstopila kot transmisijska organizacija. To je pomenilo, da je v sistemu družbenopolitičnih organizacij (DPO) predstavljala prenos stališč in odločitev, ki so jih oblikovale in sprejele 'starejše' DPO, predvsem Zveza komunistov in Socialistična zveza delovnega ljudstva. "V tem smislu je ZSMS predstavljala tudi pripravljalnico kadra za politični sistem, saj je bila običajna pot funkcionarja v mladinski organizaciji na različnih ravneh prehod v druge DPO."
-
6. 12. 2020 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Mitje Draba iz zbirke Nočne živali.
-
5. 12. 2020 | Politika
»Če vlada sama ne deluje pravno pravilno, kako naj to zahteva od državljanov?«
"Če vlada sama ne deluje pravno pravilno, kako naj to zahteva od državljanov? Zato je vladavina prava tako pomembna in s tem se ne gre šaliti."
-
5. 12. 2020 | Politika
»Mar ministru Simonitiju ni niti malo neprijetno?«
"Mar ministru Simonitiju ni niti malo neprijetno? Minister, ki je v svojem prvem mandatu vzpostavil Javno agencijo za knjigo kot strokovno telo ali pa poskrbel za nevladnike na Metelkovi 6, ko je podpisal nalog za prenehanje zaračunavanja najemnin, je zdaj v drugem mandatu oboje razvrednotil. V imenu koga ali česa? Retorično vprašanje, pa vendar? Se bo začel vzpostavljati miselni okvir vseh tistih, ki ločujejo med lepo (beri tradicionalno, ljubiteljsko) in izrojeno (beri sodobno, eksperimentalno, progresivno) umetnostjo; ki ločujejo med didaktičnim (beri sprejemljivim) in kritičnim (beri nesprejemljivim) pristopom?"
-
5. 12. 2020 | Družba
OSEMDESETA: Sestopanje z oblasti
Dr. Zdenko Čepič, znanstveni svetnik na Inštitutu za novejšo zgodovino v pokoju, v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da so bila osemdeseta "dolgo desetletje", ki se je začelo s smrtjo jugoslovanskega predsednika Tita, končalo pa z osamosvojitvijo Slovenije ter samostojno in neodvisno slovensko državo. S Titovo smrtjo je jugoslovanska država začela odmirati, kar je bila ena od značilnosti osemdesetih let 20. stoletja v Jugoslaviji. "Osemdeseta so bila čas političnih razhajanj, ki so jih povzročali različni nacionalni interesi v posameznih jugoslovanskih republikah, bila pa so tudi čas iskanja in spreminjanja."
-
5. 12. 2020 | Svet
Ameriška revija Time je prvič imenovala "otroka leta." Gre za 15-letno znanstvenico in izumiteljico Gitanjali Rao iz Denverja v ameriški zvezni državi Kolorado. Mlada znanstvenica, ki je bila izbrana med 5000 nominiranci, je med drugim izumila napravo, ki zazna svinec v pitni vodi in aplikacijo oziroma razširitev spletnega brskalnika Chrome, ki s pomočjo umetne inteligence prepozna spletno nasilje.
-
4. 12. 2020 | Družba
Anonimni pozivi na vožnjo z avtomobili po središčih slovenskih mest
Po napovedi ostrejših ukrepov proti organizatorjem protestov je na Facebooku in ljubljanskih ulicah (pa tudi v drugih slovenskih krajih) opaziti anonimne pozive na petkovo vožnjo z avtomobili po središčih slovenskih mest. Na naše uredništvo se je obrnilo nekaj bralk in bralcev, ki jih je zanimalo, ali lahko preverimo, če gre morda za provokacijo.
-
3. 12. 2020 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: SVOBODA PO MADŽARSKO
Jutri izide nova Mladina! Fotografijo na naslovnici je zakrivil Borut Krajnc, za oblikovanje pa je poskrbel Ivian Kan Mujezinović. V naslovni temi pišemo o tem, da je v Sloveniji oblast začela grobo obračunavati z vsakim prebivalcem ali organizacijo, ki izrazi kritično mnenje. Več preberite jutri v leto že 49. številki Mladine, ki bo na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani. #Mladina49
-
3. 12. 2020 | Politika
Mirovni inštitut od poslanca SDS zaradi grožnje zahteva umik izjave in javno opravičilo
"Najprej odvzem prostora, nato grožnja. Po tem, ko smo obsodili prekinitev vladnega financiranja STA, je poslanec SDS Franc Breznik prek tviterja pozval k uničenju Mirovnega inštituta. Izjava poslanca je še ena v nizu groženj, ki jih avtoritarna in avtokratska oblast namenja vsem, ki smo kritični do njenega samodrštva. Tvit poslanca je poskus ustrahovanja in poziv na pogrom, kar se zakonsko preganja. Zahtevamo umik izjave in javno opravičilo," so zapisali pri Mirovnem inštitutu na svoji Facebook strani.
-
3. 12. 2020 | Družba
»Kar je bil Ivan Gale za javne uslužbence, je Zlatko za vse ostale«
"Odločba ministrstva je pravno voluntaristična, saj zlorablja pravo za politične namene. Na sodišču bo razveljavljena, saj je njena obrazložitev pavšalna, temeljni očitek, da Zlatko v zadnjem letu s svojim javnim delovanjem bistveni del svojega ustvarjalnega časa namenja dejavnostim, ki niso povezane s kulturo, pa ni z ničimer izkazan. Ni jasno, kaj je mišljeno z ustvarjalnim časom, je to osem ali 24 ur na dan, so to vikendi, večeri ali noči. Tudi ni jasno, kaj so moteče dejavnosti, je to udeležba na protestih ali še kaj drugega. Izbris iz razvida samozaposlenih v kulturi je primerljiv z izbrisom samostojnega podjetnika iz Ajpesovega registra. V pravni državi imamo zagotovljeno svobodo izražanja, o morebitnih prekrških ali drugih pravnih kršitvah pa odločajo sodišča, ne vlada ali minister. Celo ljudje, ki so pravnomočno obsojeni za kazniva dejanja, avtomatično ne izgubijo službe."
-
3. 12. 2020 | Politika
»Šole bomo odprli takrat, ko bo to izvedljivo in varno«
"Te skrbi so na mestu. Šolska vrata bomo odprli takrat, ko bomo videli, da je to tudi z vidika zdravstvenega varstva možno in izvedljivo in varno. Tam, kjer so za to objektivni zdravstveni razlogi, se bodo učenci izobraževali na ustrezno prilagojen način, za kar bo poskrbela šola. Če pa gre zgolj za pričakovanja staršev, pa velja, da je osnovno šolanje obvezno in se pričakuje, da se ga bo otrok udeležil. Če bo tega več, pa bomo to reševali na ravni šol."
-
3. 12. 2020 | Družba
ROJSTVO DRŽAVE: Od »cokle« za razvoj do EU
Dr. Aleksander Lorenčič, direktor Pokrajinskega muzeja Ptuj - Ormož, v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše da, so pogledi na zgodovinske izkušnje različni in se z leti spreminjajo. "Dejstvo je, da smo Slovenci do vsakokratne državne tvorbe, v kateri smo živeli, izoblikovali tako rekoč mitični odnos. Enako velja tudi za drugo Jugoslavijo. V osemdesetih letih minulega stoletja in v času osamosvajanja je postala ’cokla’ za razvoj Slovenije, samoupravni socializem kot najboljši sistem je postal totalitarizem, tovariš Tito diktator, konec je bilo bratstva in enotnosti. Nov cilj je postala Evropska unija, katere zidealizirana podoba se je po začetnem navdušenju spremenila," je zapisal dr. Aleksander Lorenčič.
-
2. 12. 2020 | Družba
UKC Ljubljana ob prvem snegu naproša ljudi, naj se ne izpostavljajo nevarnostim
"Zaradi epidemije deluje UKC Ljubljana in verjetno celoten zdravstveni sistem na skrajni meji zmožnosti. Vidimo, da je pričelo snežiti. Vsako leto pričakujemo ob prvem snegu poledico in porast števila poškodovancev. Zavedamo se, da bi nenaden velik prirast pacientov lahko pomenil kolaps sistema. Zdravstveno osebje je namreč prerazporejeno na COVID oddelke. Zato vljudno naprošamo vse ljudi, naj se ne izpostavljajo aktivnostim, ki bi lahko pripeljale do tega, da bi nenadoma potrebovali obravnavo v urgetnih ambulantah," so danes sporočili iz UKC Ljubljana.