Uredništvo
-
2. 12. 2020 | Politika
»Čas bi bil, da slovenski državni vrh prizna rezultate ameriških volitev«
"Aktualna koalicija bi se morala zavedati, da je Donald Trump v ZDA resnično izgubil volitve, zato vladi kot kolektivnemu organu predsedniku vlade ni treba avtorizirati orožarskih popotovanj po poteh Mika Pompea v Izrael. Zavedati bi se morala, da se z Bidnom obnavlja vez med EU in ZDA in da bi bil čas, da slovenski državni vrh prizna rezultate ameriških volitev in novemu zmagovalcu spodobno čestita. Vladna koalicija bi se morala zavedati, da so obnovljeni vidiki vladavine prava, neodvisnih institucij, svobode tiska in ločenosti vej oblasti pomembnejši od prigodnih trenutkov lobijskega in privatizacijskega interesa. Predvsem pa bi se morala zavedati, da evropska razprava o svobodi medijev bržkone ni bila sama sebi namen, da ni bila osamljeno področno dejanje, temveč je bila uvod v širšo razpravo redefiniciji širšega evropskega demokratičnega procesa."
-
2. 12. 2020 | Družba
»Če učitelji pri ocenjevanju na daljavo učencem ne zaupajo, naj tega raje ne počnejo«
"Če bo izobraževanje na daljavo trajalo velik del šolskega leta, bo seveda nujno pridobiti na neki način tudi ocene, tako da bo ocenjevanje potekalo tudi v tem segmentu. Predvsem bi pozval vse učitelje, ki ocenjujejo na daljavo, da tega ne počno, če to ni nujno potrebno, in da to počnejo na tak način, da zaupajo učencem in dijakom pri ocenjevanju. Če ne zaupajo, naj tega raje ne počnejo."
-
2. 12. 2020 | Družba
OSEMDESETA: V Evropo prek Ljubljane
Zgodovinarka dr. Kornelija Ajlec v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše o temeljnem izhodišču zgodovinopisja, ki po njenem pomeni, da je treba tudi najbolj lokalizirane zgodovinske dogodke postaviti v širši kontekst. "Pregled geopolitike nam omogoča ključen pogled na večplastne, mnogokrat prekrivajoče se politične procese, ki se dogajajo na lokalni in globalni ravni. Tako je treba tudi lokalizirana prizadevanja za demokratizacijo in osamosvojitev Slovenije postaviti v okvire duha časa druge polovice osemdesetih let, ko sta Sovjetska zveza in z njo t.i. vzhodni blok začela pokati po šivih," je zapisala v članku.
-
1. 12. 2020 | Politika
Janševa vlada prenehala financirati STA
Vlada je na včerajšnji dopisni seji pritrdila odločitvi Urada za komuniciranje (Ukom), da preneha financirati Slovensko tiskovno agencijo (STA). Sklep so v sporočilu za javnost po seji vlade zamolčali, poroča Dnevnik.
-
1. 12. 2020 | Svet
Orbanov evroposlanec in nasprotnik LGBT+ pravic na zabavi z golimi moškimi
"Pomilovanja vredna je človeška stiska nekoga, ki iz strahu in političnega oportunizma prikriva lastno identiteto, pa vendar neprimerljiva s krivicami in trpljenjem, ki jih njegova oportunistična dvoličnost in podpihovanje nestrpnosti povzroča pri drugih ljudeh," je na Facebooku ob novici, ki jo boste prebrali v nadaljevanju, zapisal Matjaž Gruden, ki v Strasbourgu v Svetu Evrope vodi enega od direktoratov.
-
3. 12. 2020 | Politika
Izšla je nova Mladina: SVOBODA PO MADŽARSKO
Izšla je nova Mladina! Fotografijo na naslovnici je zakrivil Borut Krajnc, za oblikovanje pa je poskrbel Ivian Kan Mujezinović. V naslovni temi Grega Repovž piše o tem, da je v Sloveniji oblast začela grobo obračunavati z vsakim prebivalcem ali organizacijo, ki izrazi kritično mnenje. Več preberite v letos že 49. številki Mladine, ki je na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani. #Mladina49
-
1. 12. 2020 | Politika
Beović: »Morda bi bilo tudi v Sloveniji bolje, da bi gibanje omejili z metri«
"Iz meni ne povsem znanega razloga je to omejevanje gibanja med občinami zelo slabo sprejeto. To je nek milejši ukrep, pač pa podoben po svojem načinu kot ga imajo v drugih državah, kjer omejujejo gibanje, ne z občinskimi mejami, ampak metri oddaljenosti od svojega doma. Ukrep ima prav isti namen in do sedaj objavljene raziskave kažejo, da je omejitev gibanja eden tistih ukrepov, ki so najbolj učinkoviti. Res pa je, da se lahko v določeni kulturi zgodi, da posamezen ukrep ni enako sprejemljiv, kot recimo v drugi kulturi, v drugi državi. Tudi na to je treba misliti pri ukrepih. Morda bi bilo tudi v Sloveniji bolje, da bi gibanje omejili z metri. Morda bi bilo to bolj sprejemljivo."
-
1. 12. 2020 | Družba
»Vozniki avtobusov so postali še varnostniki in čistilci«
"Če so pred epidemijo opravljali delo voznika avtobusa in sprevodnika, so v zadnjih mesecih hkrati postali še varnostniki in čistilci. Samo vprašanje časa je, kdaj bodo poleg naštetega opravljali še delo mehanikov."
-
1. 12. 2020 | Družba
"Revščina je zelo nevarna. Ruši odnos. Opremlja z nemočjo in potiska v bolezen. Najprej v čustvene in vedenjske motnje, potem pa v fizično slabitev. Če je človek nekaj časa v tem obroču stresa in nemoči, ga ni, ki ne bi zbolel. Tega me je strah. Naša družba postaja bolna. Skrbi me prihodnost. V tem trenutku bi se morali poenotiti. Res, težko je, covid-19 je zajel ves svet, ampak morali bi narediti vse, da bi zmogli. Odpreti vsa vrata, ki jih je mogoče."
-
30. 11. 2020 | Družba
ROJSTVO DRŽAVE: Širša domovina
Zgodovinar dr. Božo Repe v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše o razvoju slovenske države od nastanka Kraljevine SHS (Jugoslavije) po prvi svetovni vojni vse do druge polovice osemdesetih let 20. stoletja. "Med glavnimi cilji slovenskih političnih sil med drugo svetovno vojno, tako meščanskega tabora kot narodnoosvobodilnega gibanja, je bila obnova Jugoslavije (v meščanskem taboru kot kraljevine pod dinastijo Karadjordjevićev, v narodnoosvobodilnem kot republike), federativnost in združitev slovenskega nacionalnega ozemlja," je zapisal v članku.
-
30. 11. 2020 | Družba
»Je gospod Krek nedolžen otrok?«
"Primerjal si nekaj, kar ni primerljivo. Je pa definitivno žaljivo zame, da me primerjaš s tipi, ki brez razloga nadlegujejo nedolžne otroke. Ali sem jaz tip, ki nadleguje nedolžne otroke in jim sledi? Je gospod Krek nedolžen otrok? Tvoja primerjava je povrh vsega žaljiva tudi zato, ker sem celo življenje vedno stopil na stran šibkejšega in na stran pravice, kar ti lahko številni potrdijo."
-
24. 11. 2020 | Družba
Izšla je posebna številka Mladine: ROJSTVO DRŽAVE (OSEMDESETA)
V sklopu edicij ZGODOVINA je izšla posebna številka Mladine z naslovom 8DESETA (ROJSTVO DRŽAVE). Obsežen izbor člankov je nastal ob 30. obletnici samostojne Slovenije, avtorji in avtorice prispevkov pa so ob tej priložnosti na spletnem portalu YouTube objavili tudi videoposnetke, v katerih se dotikajo tematike, kdaj in kako je pričela nastajati država Slovenija. Posebna številka Mladine je že na voljo pri prodajalcih časopisov in tudi v naši spletni trgovini. Priskrbite si svoj izvod!
-
29. 11. 2020 | Politika
»Janša in z njim Slovenija sta v svetu zelo prepoznavna, poznajo nas po neprimernih tvitih«
"Res je, zdaj sta gospod Janša in z njim Slovenija v svetu zelo prepoznavna. Poznajo nas po neprimernih in nedostojnih premierjevih tvitih glede ameriških volitev, pa tudi po kakšnem neprimernem tvitu pred tem, na primer o Srebrenici. Prav tako nas poznajo po premierjevi solidarnosti z Madžarsko in Poljsko, ko gre za vprašanja demokracije in vladavine prava. Če so to zdaj temeljne usmeritve naše zunanje politike, gremo v povsem napačno smer. Veste, razumni evropski voditelji vsega tega ne bodo kaj dosti javno komentirali, saj se zavedajo, da si morajo v EU prizadevati za enotnost. To pa ne pomeni, da se z Janševimi stališči strinjajo."
-
29. 11. 2020 | Družba
»Takšno stališče je ponižujoče do naših članic in članov«
V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije (SZSVS) so zgroženi nad izjavo Aleša Rozmana, direktorja Univerzitetne klinike Golnik in člana vladne svetovalne skupine, v sredini oddaji 24 ur zvečer na Pop TV. Rozman je v izjavi dejal, da vidi razlog za slabo epidemiološko sliko v državi tudi v tem, da zaposleni v domovih za starejše občane prihajajo na delo, četudi imajo blage simptome, saj so stimulirani z dodatki. "Takšno stališče je ponižujoče do naših članic in članov, ki se že skoraj 8 mesecev iz dneva v dan trudijo zagotoviti stanovalcem dostojno bivanje, kar je v razmerah, ki smo jim od marca letos priča, izjemno težko in terja nadčloveške napore. Da jim ob tem pri bistveno prenizkih dohodkih, na kar v SZSVS opozarjamo že dlje časa, pripada dodatek, je zares minimum, ki si ga zaslužijo – zaslužijo si še mnogo več, česar denar ne more poplačati," je v javnem pismu zapisala generalna sekretarka SZSVS Dragica Kekec.
-
29. 11. 2020 | Družba
"V tej fazi epidemije so ljudje predvsem utrujeni, naveličani, izčrpani. Ne glede na to, koliko se trudijo vztrajati v nekaterih aktivnostih, ki so koristne, se večinoma počutijo neprijetno. Frustracije, negotovosti, anksioznosti, tudi polarizacija, ki je aktualna med prebivalci, definitivno ne pomagajo. Lahko rečem, da je normalno počutiti se neprijetno v nenormalnih okoliščinah, da se izognemo patologizaciji in medikalizaciji vseh teh stisk, ki jih čutimo, ki so pravzaprav popolnoma normalne glede na okoliščine. Pomembno je, da se zavedamo, da gre za obdobje, to je eno krizno obdobje, ki bo trajalo neki določen čas, bo minilo. In fino je, če se le da, da vztrajamo pri vseh aktivnostih, ne glede na to, kako se počutimo, in poskušamo razmišljati o tem, kako bo, ko to mine. Ker ‒ minilo bo!"
-
29. 11. 2020 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Dejana Kobana iz zbirke Frekvence votlih prostorov.
-
Uredništvo | foto: Borut Krajnc
28. 11. 2020 | Politika
FOTOGALERIJA: Petkovi protesti v avtomobilih
Več sto protestnikov se je zbralo v svojih avtomobilih v središču Ljubljane, da bi na zdravstveno odgovoren in nenasilen način izrazilo svoje nasprotovanje nesposobnosti, neodgovornosti in koruptivnosti Janševe vlade.
-
28. 11. 2020 | Politika
»Erjavčeva vrnitev nikogar več ne bi presenetila«
"Leto 2020 se je začelo s porazom in umikom Karla Erjavca. Sledila je menjava vlade, epidemija brez primere, omejitve življenja, o kakršnih smo brali le v distopičnih romanih, začetek zagotovo dolgotrajne in globoke krize. Ob koncu takšnega leta verjetno tudi vrnitev teflonskega politika na velika politična vrata nikogar več ne bi presenetila."
-
28. 11. 2020 | Družba
»Če se ne bo nič zgodilo, bo sledil velik socialni odpor«
"V 21. stoletju, ko je človeštvo doseglo izjemen tehnološki preboj, ko se je izredno povečala produktivnost in je ustvarjenega dovolj materialnega blagostanja, bi bilo logično, da se končno zagotovi primerno, dostojno, zmerno in preprosto materialno blagostanje za vse prebivalce. Sam bi si sicer želel, da prispevek ne bi šel v smeri denarja, ampak bolj v smeri zagotavljanja brezplačne količine hrane, vode, energije, brezplačnega javnega prevoza, brezplačnih storitev, kot sta izobraževanje in zdravstvo. Morda bo prišlo do kombinacije brezplačnih storitev in denarnega prispevka, če se ne bo nič zgodilo, pa bo po mojem mnenju sledil velik socialni odpor."
-
26. 11. 2020 | Politika
Pobudniki petkovih protestov: »Naša namera je z avtomobili krožiti okoli državnega zbora in vlade«
Pobudniki petkovih protestov so na spletnih družbenih omrežjih sporočili, da se protesti s koles selijo v avtomobile. Protest so poimenovali "z dveh koles na štiri", napovedali pa so ga v petek, 27. novembra ob 19. uri. "Ne bodo nas ustrahovali, dobimo se v bližini parlamenta v v avtomobilih zakrožimo po mestnih ulicah! Povsem varno, zdravstveno odgovorno, vendar glasno in neustavljivo! Upor se nadaljuje," so zapisali in dodali, da poziv velja do preklica oziroma padca Janševe vlade.
-
26. 11. 2020 | Politika
Zbrali več kot 28.000 podpisov!
Levica in SD sta v Državnem zboru (DZ) danes vložili več kot 28.000 podpisov za začetek referendumskih postopkov glede zakona o investicijah v vojsko. Po oceni koordinatorja Levice Luke Mesca je to sporočilo vladi, da je nedopustno, da v zdravstveni, socialni in gospodarski krizi zapravlja denar za orožje, in sporočilo poslancem, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo.
-
26. 11. 2020 | Politika
Izšla je nova Mladina: MEDTEM KO VLADA REŠUJE ŽIVLJENJA ...
Izšla je nova Mladina! Naslovnico je ilustriral Prešernov nagrajenec in naš hišni karikaturist Tomaž Lavrič, za oblikovanje pa je poskrbel Damjan Ilić. »Za večino prebivalstva ključen prispevek k temu, da epidemijo umirimo, predstavlja ležanje na kavču in gledanje televizije,« je dejal predsednik vlade Janez Janša. Več o tem, kako vlada rešuje življenja, si preberite v novi številki Mladine, ki je že na voljo na prodajnih policah in na naši spletni strani. #Mladina48
-
26. 11. 2020 | Družba
»Mnoge družine živijo v zelo, zelo skromnih majhnih podnajemniških stanovanjih«
"Mnoge družine živijo v zelo, zelo skromnih, podnajemniških stanovanjih, ki so majhna, in v njih težko funkcionirajo. Načeloma je čez dan, ko so v šoli, službi, to stanovanje bolj namenjeno zgolj skupnemu obroku in spanju. Zdaj pa je to drugače in so stiske - predvsem v primerih, ko v stanovanju živi več ljudi - večje, bolj izrazite. Že zaradi samih okoliščin. Težava je tudi, kjer se v družinah pojavi zasvojenost. Morda se na zunaj zdaj tega ne vidi, se bo pa pozneje pokazala."
-
26. 11. 2020 | Družba
»Slovenija bi morala postati v celoti ekološka država«
"Slovenija bi v 15, najpozneje 20 letih lahko bila oziroma bi morala postati v celoti ekološka država. Vem, da je to predrzna izjava, a nobena ideja ne zaživi, če ni nora. V to idejo je treba verjeti.« Uresničiti jo je preprosto. Proračun za kmetijstvo je treba preoblikovati tako, da bi nagrajeval kmetovanje, ki prispeva k ohranjanju okolja in zdravju ljudi. Ekološka hrana bi bila morda res dražja, a na ravni države bi prihranili, saj bi bili ljudje bolj zdravi in zavrglo bi se manj hrane."
-
25. 11. 2020 | Politika
»V EU ni prostora za soliranje«
"Zavezništva znotraj EU se zaradi različnih interesov, bodisi političnih, geografskih ali ekonomskih, pogosto sklepajo in spreminjajo. To ni nič nenavadnega. Ko gre za vprašanje Rusije, so si baltske države in Poljska zelo blizu, ko pride do denimo gospodarskih vprašanj, osebnih svoboščin in podnebnih vprašanj, pa so lahko njihova stališča v marsikaterem pogledu precej različna. Ko gre za vprašanje ribištva, se bodo povezale države z močno razvitim ribištvom, prav tako bodo države, bolj naklonjene liberalizaciji gospodarstva, tesneje sodelovale na tem področju. Tako je tudi v primeru Slovenije povsem normalno, da pri sledenju različnim interesom išče zaveznike, ki mislijo podobno in jo lahko podprejo. Bo pa Slovenija naslednje leto predsedovala Svetu EU, kjer se je s sopredsedujočima državama uskladila glede osemnajstmesečnega programa, ki ga bo izvajala skupaj v triu z Nemčijo in Portugalsko. Tukaj ni prostora za soliranje. Prednostne naloge so jasno določene."
-
25. 11. 2020 | Družba
»Koronavirus je problem, vendar se z omejevanjem kopičijo težave drugje«
"Verjamem, da je novi koronavirus problem, a zavedati se moramo, da se z omejevanjem zdravniške dejavnosti in socialnih služb kopičijo težave drugje. Bojim se, da smo se v teh časih malo preveč zaprli. V skrbi za zdravje pozabljamo, da je tudi zasvojenost z alkoholom bolezen."
-
24. 11. 2020 | Družba
»Kdo točno so te 'konservativne slovenske babice'?«
"Veliko resnih vprašanj se vsiljuje zaradi te odločitve slovenske vlade in obrazložitve ministra Hojsa. Prvo, kar mi pride na misel, je: kdo točno so te 'konservativne slovenske babice'? Kaj se je namreč – to sem pravzaprav hotel vprašati – zgodilo s Slovenkami? Slovenske babice so nekako mojih let, moja generacija, in danes imajo od petdeset do šestdeset let. Ko smo bili v najboljših letih za razmnoževanje, tam konec osemdesetih – ko so bile torej današnje babice mlade – pa ni bilo bolj naprednih žensk, kot so bile Slovenke, tihe bolečine smrkavih Dalmatincev, ki so sanjali, da bodo poleti na plaži ali v diskoteki naleteli na Bernardo Marovt ali Savino Geršak ali Anjo Rupel ali dobro staro Ditko Haberl, pravzaprav katerokoli Slovenko med osemnajstim in oseminštiridesetim letom. 'Tako mlada, pa že Slovenka,' se je takrat govorilo o naprednem in svobodomiselnem dekletu. Saj so bile Slovenke, jugoslovanske Švedinje, svetlobna leta pred nami in našimi dekleti, odprte za vse oblike sodelovanja. Pol moje generacije je osnovno šolo ljubezni končalo z mladimi samoupravljalkami iz slovenskih počitniških domov in s slovenskimi študentkami iz poletnih diskotek."
-
24. 11. 2020 | Družba
»Učna uspešnost bo padla in otroci bodo manj produktivni«
"Mladostniki so življenjski slog spremenili ne da bi se tega zavedali; ko se konča pouk preko spleta, ne vstanejo in gredo na zrak - še kar sedijo pred zasloni in se 'zasedijo'. To je največja kriza, ki jo bomo izkusili v naslednjih letih, šolajoče generacije bodo namreč na subtilni način spremenile način preživljanja prostega časa, za povrh pa se tega ne bodo zavedale. Telesna zmogljivost in dejavnost sta na drugi strani zelo povezani s kognitivnim delovanjem, to pomeni, da ti otroci ne bodo imeli takšnih učnih zmožnosti kot generacije pred njimi, učna uspešnost bo padla in manj produktivni bodo. To sta samo zdravstvena in učna dimenzija posledic, sledi pa jima še vrsta drugih implikacij; na primer sociološka, ker zaradi izolacije ne bodo imeli toliko stikov kot sicer, namesto vrstniške družbe pa bodo absorbirali družbena omrežja. Dejansko lahko govorimo o 'koronageneraciji'."
-
24. 11. 2020 | Kultura
Narodna galerija išče dela Hinka Smrekarja
Narodna galerija maja 2021 pripravlja pregledno razstavo vsestranskega umetnika Hinka Smrekarja (1883‒1942), čigar delo je neprecenljiv kulturnozgodovinski dokument prvih desetletij 20. stoletja. Ustvaril je dela z narodopisnimi, pravljičnimi in fantazijskimi motivi ter ilustriral mnogo knjig za otroke, mladino in odrasle.
-
24. 11. 2020 | Družba
LGBTIQ+ skupnost v času odmika od temeljnih evropskih vrednot
V četrtek, 26. novembra ob 20.00 bo na Facebooku potekal prvi pogovor iz cikla STREaMENJA. Prvič v zgodovini je EU pripravila Strategijo za enakost skupnosti LGBTIQ+, kar je nedvomno pomenljivo, saj se del Evrope odmika od temeljnih evropskih vrednot. Je strategija glede na okoliščine dovolj ambiciozna, kaj prinaša skupnosti v posameznih državah in kaj zahteva od nacionalnih oblasti?