Uredništvo
-
21. 3. 2020 | Kultura
Nov paket brezplačnih filmov na spletu
V okviru akcije akcije Vsi (fimi) doma slovenske filmske ustvarjalke in ustvarjalci v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom in z Bazo slovenskih filmov ter Filmoteko, zavodom za širjenje filmske kulture, do nadaljnjega podarjajo na ogled izbor slovenskih filmov. Od 19. marca sta na voljo še dva celovečerna igrana filma Lahko noč, gospodična (2011) scenarista in režiserja Metoda Pevca, Gremo mi po svoje (2010) scenarista in režiserja Miha Hočevarja, kratki igrani film Bik (2019) scenarista in režiserja Bojana Laboviča in kratka animirana filma Zadnje kosilo (2011) režiserja Miha Šubica ter Beard up (2015) režiserk Neve Kumelj in Nike Lemut.
-
21. 3. 2020 | Družba
»Stična točka med vojno in pandemijo je definitivno izredno državno stanje«
"Stična točka med vojno in pandemijo, s katero imamo zdaj opravka, je definitivno "izredno državno stanje", sicer koncept, ki je izjemno ljub italijanskemu filozofu Agambenu, saj naj bi pokazal "pravi obraz oblasti". Ampak po mojem menju izredno stanje ne pokaže in preizkusi samo značaja neke države, ampak tudi njenih državljanov, kolikor je pač "država", vsaj po Heglu, rezultat so-delovanja vseh njenih političnih subjektov (dobesedno vseh, ne samo vlade, parlamenta, vojske, policije)."
-
21. 3. 2020 | Kultura
V času, ko svet ogroža pandemija koronavirusa, se številne javne ustanove, podjetja in posamezniki trudijo, da bi zagotovili delovanje čim več storitev, kot tudi dostop do raznovrstnih gradiv in informacij ter s tem omogočili nemoten potek vzgojno-izobraževalnega in znanstveno-raziskovalnega procesa. To še posebej velja za knjižnice in druge javne ustanove s področja znanosti in kulture.
-
19. 3. 2020 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Jutri izide nova Mladina. V 12. letošnji številki pišemo, da je epidemija še nevarnejša, če začno z njo manipulirati politiki. Od petka, 20. marca, pri vašem najbližjem prodajalcu časopisov in na naši spletni strani.
-
19. 3. 2020 | Družba
»Nimajo vsi takšnega dela, ki bi ga lahko opravljali od doma«
"Seveda sem zaznal tudi temne strani, države, ki so kasnile s preventivo in škrtalile s kurativo, kapital, ki se je hotel okoristiti s stisko, socialne neenakosti, zaradi katerih se s pandemijo ne moremo spopadati z enako učinkovitimi sredstvi. Vsi ne morejo ostati doma, ker vsi nimajo takšnega dela, ki bi ga lahko opravljali od doma. Videl sem ljudi, ki se požvižgajo na preventivo, dežurne moraliste, teoretike zarote, sejalce strahu, apokaliptike. Ksenofobe in vojne dobičkarje. Videl sem starizme, sinofobijo in naraščajočo stigmo do obolelih. Tudi sebe sem ujel ob povzdigovanju obrvi, ko so ljudje praznili nakupovalne police. In nisem razumel človeškosti strahov in raznolikosti strategij za spopadanje z njimi. In tudi ta tekst nastaja šele zdaj, ko je virus udaril nas."
-
19. 3. 2020 | Družba
"Naše življenje nikdar, niti v času pandemije, ne bi smelo postati tako resno, da bi se odrekli humorju. Ko začne oblast prostovoljno presojati, kaj je in kaj ni smešno, ali ko začne določati, čemu se smemo in čemu ne smemo smejati, to nujno zadiši po koncu sveta kakršnega poznamo, po koncu nas, kakršni smo."
-
19. 3. 2020 | Družba
»Opazil sem izjemno solidarnost, prijateljstvo in niti enega sebičnega predloga ali izpada«
"Težki položaji, težke okoliščine velikokrat poenotijo družbo, v našem primeru je položaj gotovo poenotil nogometno družino. Če bi bili navzoči na današnjih videokonferencah, bi videli, kakšna pozitivna energija je vela iz predstavnikov največjih in najmanjših držav, iz vodilnih mož klubov, poklicnih lig in igralcev. Opazil sem izjemno solidarnost, prijateljstvo in niti enega sebičnega predloga ali celo izpada. To je lahko tudi eden od receptov, poti, načinov, na katerega se lahko začnemo pogovarjati. Evropski nogomet je res pokazal enotnost, všeč mi je, da je Uefa pokazala vodstvo, da je glavna, da je pripravljena nekaj žrtvovati, pomagati celotnemu ekosistemu, ki je izjemno krhek, kot je krhka vsa naša in predvsem celotna zahodna družba."
-
19. 3. 2020 | Kultura
Tudi na Dunaju so kulturne ustanove zaradi epidemije koronavirusa do nadaljnjega zaprte, vendar ljubitelji kulture zato ne bodo ostali prikrajšani. Nekatere od njih so namreč na spletu pripravile vodene oglede razstav, zbirk in muzejskih sob, koncerte in predstave. Tako si je kar iz domačega naslonjača možno ogledati cesarsko grobnico v kapucinski cerkvi, kjer so pokopani Habsburžani, dela Egona Schieleja v Leopoldovem muzeju ali znamenito galerijo Albertina, ki hrani eno največjih in najpomembnejših umetniških zbirk od gotike do sodobnosti na svetu.
-
18. 3. 2020 | Družba
Kako ravnati s kupljeno hrano, ko jo prinesemo iz trgovine
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izdalo priporočila, kako ravnamo s hrano oziroma z živili, ki jih kupimo v trgovini.
-
18. 3. 2020 | Politika
»Jutri nas lahko odrežejo od sveta. Če boste hoteli v trgovino, boste morali imeti dovolilnico.«
"Tisti, ki pravijo, da se je nova vlada znašla v težki situaciji, ko se mora kar takoj soočiti z izrednimi razmerami, na žalost nimajo prav. Za novo vlado so to idealne razmere. Potegne lahko najbolj rigorozne poteze brez nasprotovanja, si izmisli sankcije po mili volji. Jutri nas lahko odrežejo od sveta. Če boste hoteli v trgovino, boste morali imeti dovolilnico. Kot v času bodeče žice okoli Ljubljane. Ni izhoda. Ni kukanja drugam."
-
18. 3. 2020 | Kultura
Podpora umetnikom v času karantene
V času, ko je strah večji kot ustvarjalnost, panika večja od navdiha, slabih novic več kot dobrih, so se v Mestni galeriji Ljubljana odločili, da po kanalu, ki ga trenutno spremlja veliko število ljudi, širijo umetnost. Vrata galerije do nadaljnjega ostajajo zaprta, zato so na Facebooku odprli prostor vsem umetnikom in umetnicam, da s svojo kreativnostjo in umetniškimi deli kljubujejo zaskrbljenosti, s katero se trenutno soočamo.
-
17. 3. 2020 | Družba
Samozaposlenih je v Sloveniji več kot sto tisoč, v času krize so številni ostali brez dela
"Samozaposlenih je po zadnjih podatkih Statističnega urada RS (december 2019) 106.000. To je 10,8 odstotkov delovno aktivnih prebivalcev (980.000). V državno blagajno vsak mesec prispevajo zakonsko določene dajatve: davke in prispevke za socialna zavarovanja. Samo za socialna zavarovanja prispevajo mesečno najmanj 42, 4, milijonov in na leto najmanj 508 milijonov evrov (zakonsko določeni minimum je 400 evrov.). Ob tem plačujejo tudi davke," so v apelu vladi zapisali Maja Megla in soavtorji peticije Marko Jenko, Urška Jurman, Petja Grafenauer in Beti Žerovc. Peticijo, ki jo najdete na tej spletni povezavi, je do zdaj podpisalo že več kot 9.000 podpisnic in podpisnikov.
-
17. 3. 2020 | Politika
Luka Mesec: »Upravičeno nas skrbi, da bo Janševa vlada krizo izkoristila za utrjevanje oblasti«
"Vsekakor pa bomo vladi v času krize gledali pod prste. Sodeč po državnih sekretarjih, ki so jih imenovali, smo dobili nekakšno reprizo druge vlade Janeza Janše in sodeč po prvih nastopih – politika je s tiskovnih konferenc že izrinila stroko – nas upravičeno skrbi, da bodo krizo izkoristili za utrjevanje oblasti."
-
17. 3. 2020 | Kultura
Slovenski filmi brezplačno na spletu
V času epidemije koronavirusa in v duhu gibanja #vsidoma slovenske filmske ustvarjalke in ustvarjalci v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom in z Bazo slovenskih filmov ter Filmoteko, zavodom za širjenje filmske kulture, do nadaljnjega podarjajo na ogled izbor slovenskih filmov. Spored bodo obogatili vsak ponedeljek in četrtek, filmi bodo dostopni sedem dni.
-
17. 3. 2020 | Kultura
Obiščite muzeje virtualno prek spleta
Zaradi širjenja koronavirusa so vrata zaprli tudi muzeji in galerije, zato so se mnogi znani muzeji odločili obiskovalcem ponuditi virtualni ogled svojih del. Tukaj je seznam muzejev in razstav, ki si jih lahko ogledate:
-
17. 3. 2020 | Družba
»Poznam kar nekaj punc, ki so bile posiljene. Tudi fantov.«
"Posilstvo je nekaj najbolj poniževalnega, kar se ti lahko zgodi. To ostanejo travme za celo življenje. Poznam kar nekaj punc, ki so bile posiljene. Tudi fantov. Nobeden danes nima pošlihtanega življenja. Vsak se izgublja po svoje. In vsem se je zgodilo v domačem okolju ali na žuru med kao frendi."
-
16. 3. 2020 | Družba
V Ljubljani hrana za otroke iz socialno šibkih družin in varstvo otrok na domu
V Mestni občini Ljubljana (MOL) so v sporočilu za javnost zapisali, da ves čas spremljajo stanje glede epidemije koronavirusa in izvajajo ukrepe skladno z navodili vlade. Dodali so, da pri tem ravnajo skrbno, odgovorno in samoiniciativno ter pazijo, da ne širijo strahu in ne ustvarjajo panike.
-
16. 3. 2020 | Družba
Karantena lahko neugodno vpliva na naše psihično počutje
Preživljanje dni in tednov doma ob omejenih stikih z ljudmi, spremenjeni dnevni rutini, pomanjkanju različnih zaznavnih dražljajev, finančnih skrbeh, skrbeh za svoje zdravje in zdravje svojih bližnjih lahko neugodno vpliva na naše psihično počutje. Zato so na Zbornici kliničnih psihologov Slovenije pripravili nekaj psiholoških napotkov, ki so lahko v pomoč pri obvladovanju fizične distance v socialnih odnosih, izolacije in karantene v povezavi z epidemijo Covid-19.
-
16. 3. 2020 | Družba
Travmatologi: »Izogibajte se nevarnim športom, delu na višini in delu v gozdu«
Zaradi pričakovanega povečanja obremenitev bolnišnic bolniki s COVID-19 in vedno bolj omejenih kadrovskih in materialnih resursov kot je npr. oskrba s krvjo, travmatologi apelirajo, da se ljudje izogibajo nepotrebnim tveganjem, kot so nevarni športi, trampolinski parki, spusti s kolesom, motociklizem, in tudi delu na višini in delu v gozdu.
-
16. 3. 2020 | Družba
»Časa in prostora za paniko preprosto ni, ohranite le zdravo pamet«
"Zdaj ni čas, da ostanemo nebogljeni doma. Končno lahko odidete v naravo, na zrak, ampak ne v prvi park v mestu. Pojdite v naravo, nekam, kjer se lahko nadihate svežega zraka. Ostanite zunaj ves božji dan, vmes pa naj vas zebe, naj vam je vroče, bodite veliko na soncu, bodite umazani od zemlje, igrajte se z otroki do onemoglosti in na koncu dneva odprite oči. Verjamem, da boste spoznali, da nam je prav hudičevo lepo, pa tako malo potrebujemo."
-
15. 3. 2020 | Družba
»V resnici je okuženih od petkrat do desetkrat več, najbolj so ogroženi starejši in tudi kadilci«
"Razlog, da virus zaide v spodnja dihala, je v oslabljenem sluzničnem imunskem odzivu, je v pogovoru za Val 202 povedal priznani imunolog dr. Alojz Ihan (Laboratorij za celično imunologijo na Medicinski fakulteti v Ljubljani) in opozoril, da je novi koronavirus s hujšim potekom značilen predvsem za starejšo populacijo in kronične bolnike. "Za uspešen sluznični odziv so pomembne dobro hidrirana sluznica in zdrave migetalčne celice, ki sluz neprestano usmerjajo navzgor. Pri mlajših ljudeh je ta proces učinkovitejši kot pri starejših, zato starejši tudi pogosteje obolijo za pljučnico," je dodal. Kot je poudaril, je ta sistem lahko oslabljen tudi pri kadilcih. "Ko kadimo, si migetalčne celice pospešeno uničujemo. Kadilci imajo zelo slabo celiarno dvigalko, zato so tudi veliko bolj izpostavljeni pljučnim zapletom po virusnih okužbah."
-
15. 3. 2020 | Družba
»Množično zbiranje kupcev presega omejitev najnovejših odredb na javnih prostorih«
Sindikat delavcev trgovine Slovenije ponovno poziva vlado in vse delodajalce v dejavnosti trgovine, da zaščitijo zaposlene pred nevarnostjo koronavirusa. "V večjih trgovinskih centrih smo te dni zaznali množično zbiranje kupcev, ki presega omejitev najnovejših odredb glede zbiranja ljudi na javnih prostorih zaprtega tipa in na prostem v Republiki Sloveniji, dokler ne preneha nevarnost širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID 19). Prav tako nekateri delodajalci niso poskrbeli za primerno zaščito svojih zaposlenih, ob znatno povečanem povpraševanju prebivalstva po osnovnih dobrinah pa smo na Sindikat delavcev trgovine Slovenije prejeli tudi številne prijave glede kršitev redne delovnopravne zakonodaje, od prekoračitve zakonsko določenega delovnega časa in nadur do občutne preobremenjenosti zaposlenih v tem času," so zapisali v sporočilu za javnost.
-
15. 3. 2020 | Kultura
Tudi v Sloveniji se bo danes ob 18. uri z oken in balkonov slišala glasba
Danes, v nedeljo, 15. marca 2020, se bo ob 18. uri, odvil drugačen koncert, in sicer takšen kot smo jih v zadnjih dneh vajeni z videoposnetkov iz Italije, na katerih z balkonov in oken odmeva glasba. Po spletu namreč kroži poziv oziroma obvestilo, da bodo glasbeniki v Sloveniji poprijeli za instrumente in "kot darilo za tiste, ki upoštevate navodila in ostajate doma, ker vam ni vseeno" na njih zaigrali skozi okna in balkone.
-
15. 3. 2020 | Kultura
Gledališke predstave si lahko zdaj ogledate na spletu
Dvorane Lutkovnega gledališča Ljubljana bodo v naslednjih dneh prazne, zato bodo nekaj najuspešnejših predstav pokazali preko spleta. Prvi med njimi sta predstava za najstnike in njihove starše Vihar v glavi in predstava za otroke Ti loviš!. Obe bi morali biti na sporedu prav v teh dneh. Seznam predstav, ki si jih bo mogoče ogledati preko spleta, bodo v naslednjih dneh in tednih dopolnjevali. Ogled je mogoč preko spletne strani www.lgl.si ali preko družabnih omrežij.
-
15. 3. 2020 | Družba
»Starši, ostanite mirni, ne pa brezbrižni, kot tudi ne panični«
"Ekstremna odziva 'naj te ne skrbi' ali pa 'res je hudo in ne vemo, kako in kaj' ne bosta prispevala k zmanjševanju zaskrbljenosti otrok," o trenutni problematiki okrog koronavirusa, o katerem se verjetno pogovarjate tudi pri vas doma."
-
14. 3. 2020 | Družba
»Koronavirus nas sili, da izberemo med globalnim komunizmom ali zakonom džungle«
"Naši mediji brezkončno ponavljajo frazo Brez panike!, nato pa sledijo poročila, ki ne morejo sprožiti drugega kot paniko. Situacija spominja na čas iz mladosti v komunistični državi: ko so vladni uradniki zagotovili javnosti, da ni razloga za paniko, smo vsi ta zagotovila razumeli kot jasne znake, da so v paniki."
-
14. 3. 2020 | Svet
»Tudi najbolj zadrti neoliberalci se bodo težko spomnili, da so bili za privatizacijo zdravstva«
"In globalizacija se bo začela osipati. Multinacionalke si ne morejo privoščiti negotovosti glede dobav in možnih zamikov. Če pri avtu manjka eden izmed 20,000 sestavnih delov, se proizvodnja zaustavi. Verjetno je, da bodo multinacionalke skrajšale oskrbovalne verige in proizvodnjo inputov preselile bližje k sebi. Če k temu prištejemo še trumpovske carinske vojne, je za multinacionalke najbolj varno imeti oskrbovalne verige organizirane znotraj domačega carinskega območja. In kot kaže izkušnja s koronavirusom, najraje znotraj nacionalnega ozemlja.
-
13. 3. 2020 | Družba
Pediatri sporočajo: otroci in mladostniki naj bodo doma!
Slovenski pediatri pozivajo vse prebivalce Slovenije, še posebno pa starše vseh otrok in mladostnike, da zaradi hitrega širjenja okužb z virusom covid-19 v naslednjih tednih skrbno spremljajo javna opozorila s strani države in se dosledno držijo vseh podanih navodil.
-
12. 3. 2020 | Družba
Infektologi pozivajo k takojšnji zaustavitvi javnega življenja
Na jutranjem raportu so infektologi, zaposleni na ljubljanski Infekcijski kliniki, zaradi hitrega poslabševanja pandemije COVID-19 v svet in pri nas, sklenili, da je čas za uvedbo ukrepov po vzoru Italije. "Že danes, 12.3. 2020, je potrebno v največji možni meri zaustaviti javno življenje v Sloveniji."
-
12. 3. 2020 | Družba
»Za jutri šolam svetujemo alternativne oblike pouka, učenci naj gredo na zrak«
"Ministrstvo za šolstvo že nekaj časa pripravlja scenarij o tem kaj se zgodi, ko zapremo šole. Pripravljamo vse potrebno zaradi tega nujnega ukrepa. Za jutri šolam svetujemo alternativne oblike pouka, učenci naj gredo na zrak. Kdor lahko uredi varstvo, naj otroke že jutri ne napoti v izobraževalne ustanove. Računam na medsosedsko pomoč, na solidarnost ljudi, na civilno zaščito. Upam, da bo ta nujni ukrep trajal čim manj časa, že danes pa vodim sestanek z Arnesom in RTV o izobraževanju na daljavo, ki bo steklo prihodnji teden," je na Twitterju izjavo ministra Jerneja Pikala povzelo ministrstvo za šolstvo.