Uredništvo

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / SI GOLOB UPA V VODO?

    V petek izide nova Mladina! V 35. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 30. avgusta, se sprašujemo, ali si Golob upa v vodo. Koalicija ima namreč zadnjo priložnost, da izpelje napovedane spremembe. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Borut Krajnc, za oblikovanje pa Dedi.

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Politika

    »Naše avtoceste niso bile načrtovane za tako velik obseg vozil«

    "Naše avtoceste niso bile načrtovane za tako velik obseg vozil, kot se danes po njih vozi. Mislim, da ni realnih možnosti, da bo v naslednjih petih letih bolje, ker če začnemo avtoceste prenavljati, jih bomo prenavljali ob odprtem prometnem toku."

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Družba

    »Mnogi dojemajo Rome kot tujce, ki ne spadajo v njihov prostor«

    "Dejstvo je, da stereotipi in predsodki ostajajo in se poglabljajo. Mnogi dojemajo Rome kot tujce, ki ne spadajo v njihov prostor: mali tatovi, kriminalci, črnograditelji in prejemniki socialne pomoči. Resnici na ljubo teh ne manjka niti med večinskim prebivalstvom. Toda socialne pomoči nekateri Romi ne prejemajo zato, ker so Romi, ampak zato, ker so revni. Naselja sredi gozda brez elektrike in vode pa niso etnični problem, ampak socialni. Da tako bivajo slovenski državljani, nam ni v posebno čast."

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Politika

    »Sektor hrane je postal eden od špekulativnih sektorjev in to povzroča negotovost«

    "Sistem hrane je bil v pandemiji eden redkih, ki so delovali nemoteno. Preskrba je bila zagotovljena, police so bile založene, prej je bil problem, da so v določenih segmentih nastajali presežki, ker nekateri sektorji niso delovali. Takšna ocena iz poročila bi lahko merila na to. Če govorimo o razmerah vojne v bližini ali velikih naravnih nesreč, pa te povzročajo kaos. V agroživilskem sektorju se je v zadnjem desetletju nabralo ogromno špekulacij. Sektor hrane je postal eden od špekulativnih sektorjev in to povzroča negotovost, ki je pred letom 2017 ni bilo. Evropski ekonomsko-socialni odbor opozarja, da je treba to špekulativnost z mehanizmi nadzora začeti odpravljati. Odbor je pripravil mnenje in ukrepe, ki bi jih bilo treba izvesti globalno, da bi omejili volatilnost oziroma to, da nekdo s hrano dela posel, a nima nič s tem."

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Družba

    »Neoliberalistični vzvodi moči so vse bolj podobni tistim v sužnjelastniškem redu«

    "Neoliberalistični vzvodi moči so vse bolj podobni tistim v sužnjelastniškem redu, vse bolj skoncentrirani v rokah nekaj 'kreativcev', ki jih ne ovirajo malenkosti, kot je sočlovek, zato si brez težav izmišljajo nove in nove načine izkoriščanja in bogatenja, v enaki meri pa narašča tudi okoljska škoda, ki jo povzročajo. Porušeno je krhko družbeno ravnovesje, ki se je izgrajevalo po drugi svetovni vojni, ko je srednji sloj, ki je takrat predstavljal večino, še imel vpliv na odločitve, zdaj pa izginja, narašča pa množica brezpravnih in podplačnih ljudi, ki so socialno paralizirani. Nihče več kapitalu ne postavlja mej."

  • Uredništvo

    27. 8. 2024  |  Politika

    »Dokler obstajajo Združeni narodi, bo obstajal varnostni svet«

    "Varnostni svet odraža razmerja med velikimi silami. Lahko je deloval v času bipolarnosti. Velesile so si razdelile svet in vsaka je dominirala v svojem vplivnem območju. Takrat je varnostni svet stopil vmes. Tudi v unipolarnem svetu, v katerem so se vsi bali samo ene sile, je še delovalo. Danes pa je svet v obdobju tranzicije v multipolarnost. Tri sile, Amerika, Kitajska in Rusija, nimajo razčiščenih medsebojnih razmerij. Pojavlja se vrsta sil, ki mešetarijo in uveljavljajo svoje interese. Tako je denimo v Afriki. Nastal je nered. Dokler se ne vzpostavijo nova pravila, ki jih priznavajo vsi, varnostni svet ne bo mogel polno delovati. Seveda ima svojo vlogo. Ni mogoče reči, da je delo varnostnega sveta brez učinka. Dokler obstajajo Združeni narodi, bo obstajal varnostni svet."

  • Uredništvo

    27. 8. 2024  |  Politika

    »Če ljudem ni zagotovljena temeljna raven bivalne kulture, ni mogoče pričakovati njihovega uspešnega vključevanja v družbo«

    "Če ljudem že od rojstva dalje ni zagotovljena temeljna raven bivalne kulture, ni mogoče pričakovati njihovega uspešnega vključevanja v družbo, niti zadovoljive ravni spoštovanja pravnega reda. To seveda ni opravičilo za kršitve pravnega reda, jih pa nekako pojasnjuje. Pripadnikom romske skupnosti je treba zagotoviti dostojno življenje in položaj, s katerega bodo potem dosledno odgovarjali za vsa svoja ravnanja.”

  • Uredništvo

    25. 8. 2024  |  Politika

    »Nadaljevanje subvencioniranja fosilnih goriv pomeni vnovično prelaganje bremena podnebne krize na prihodnje generacije«

    "Če vlada z nadaljnjim subvencioniranjem fosilnih goriv morda računa na večje prihodke – ker s tem spodbuja tovornjakarje, da točijo slovenski bencin –, pa je to ne samo podnebno neodgovorno, temveč tudi zelo kratkovidno. Zaradi preseganja emisij v prometu nam namreč v prihodnje grozijo evropske kazni, ki bodo zaradi vse ambicioznejših ciljev verjetno tudi vse višje. In če je motivacija v ozadju resnično polnjenje državne blagajne, imamo v sektorju prometa za to še ogromno manevrskega prostora – tako pri davku na motorna vozila kot pri obdavčitvi tudi pri nas vse bolj priljubljenih športnih terencev. Nadaljevanje subvencioniranja fosilnih goriv zato ne pomeni nič drugega kot vnovično prelaganje bremena podnebne krize na prihodnje generacije – in še eno v vrsti prelomljenih predvolilnih obljub."

  • Uredništvo

    25. 8. 2024  |  Kultura

    »Treba je poskrbeti, da bo tudi hrana za dušo lokalno pridelana«

    "Verjamem v filme, ki postavljajo vprašanja, ne dajejo odgovorov. Dobri filmi so tisti, ki ostanejo s tabo in te nagovarjajo še dolgo po tem, ko si jih gledal, da katarza deluje. Filmi oziroma avdiovizualni mediji so mediji 21. stoletja, saj najhitreje pridejo do gledalca, najbolj so razumljivi in komunikativni. Zdaj pa politični del: ko država razmišlja o svoji kulturi in kdo mi smo, ko z nekimi strukturami pripravljamo duhovno hrano, kar umetnost in kultura sta, je treba razmišljati tudi o tem, da v našem prostoru dominirajo ameriške vsebine, čez 90 odstotkov jih je. Če bi v prehrani dovolili, da bi imeli 90 odstotkov ameriških piščancev, mislim, da ne bi nikamor prišli. In če tega ne dovolimo za hrano, zakaj potem dovolimo za duhovno hrano? Tukaj se politika ne zgane in ne razume, kako pomembno je to za prihodnost naroda. Treba je poskrbeti, da bo tudi hrana za dušo lokalno pridelana."

  • Uredništvo

    21. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / SPUSTITE NAS NA OBLAST

    V petek izide nova Mladina! V 34. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 23. avgusta, pišemo o hrepenenju po »zlatih« časih, ko je bil fašizem legitimen in legalen. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Željko Stevanić, za oblikovanje pa Dedi. 

  • Uredništvo

    21. 8. 2024  |  Družba

    »Popoln nesmisel je začeti zatiranje kriminala pri otrocih oziroma mladostnikih«

    "Popoln nesmisel je začeti zatiranje kriminala pri otrocih oziroma mladostnikih. To ne pomeni, da dovolimo, da se izmuznejo kazenski odgovornosti. Pomeni le, da razumemo zakonitosti deviantnega vedenja in se v skladu s tem tudi odzivamo. Mladostniki in otroci, ki odraščajo v romskih naseljih, so od malega izpostavljeni vedenjskim vzorcem, ki se, z redkimi izjemami, vraščajo v njihovo osebnost. Zato je nerazumno pričakovati vedenjske spremembe prav pri njih, če pa jih ožje okolje spodbuja, praviloma sili v nekaj čisto drugega."

  • Uredništvo

    21. 8. 2024  |  Kultura

    »Medvedi so veljali za sorodnike ljudi«

    "V finskem ljudskem izročilu so medvedi veljali za sorodnike ljudi. Ko stojijo na zadnjih nogah, so lahko zelo človeški. A kljub temu so bili vselej tarče lova, čeprav je ta potekal pod strogimi pravili – v risoromanu eden od prizorov temelji izključno na obredih lova na medveda. Želela sem vključiti nekaj razmislekov o tanki meji med ljudmi in drugimi živalmi, o tem, kako se odločimo, katere vrste bomo jedli in katerih ne. Seveda pa so medvedi v Oksi nekakšni pramedvedi, medvedi iz mitov v 'času pred časom', zato se morda zdijo bolj človeški kot senčno človeški liki, ki naseljujejo risoroman."

  • Uredništvo

    21. 8. 2024  |  Družba

    »Gre za vprašanje človečnosti sveta«

    "Če se to, kar se dogaja v Gazi, ne bo ustavilo, se bo v grozovitejši obliki zgodilo tudi na Zahodnem bregu. Če svet ne bo ukrepal, se bo situacija še poslabšala. Če bo svet še naprej zgolj prijazno spremljal okupacijo, bodo ljudi prisilno pregnali v Jordanijo. V vsakem drugem primeru bi že sprejeli sankcije – videli smo in vidimo, kako se lahko ukrepa zoper Rusijo, Iran, Severno Korejo, zoper države v Južni Ameriki, ki ne pristajajo na ameriško kolonialno politiko. Če svet sedaj ne bo ukrepal zoper okupacijo, bo za Palestinke in Palestince postalo še huje. Gre za vprašanje človečnosti sveta."

  • Uredništvo

    21. 8. 2024  |  Svet

    Prebivalce Dunaja bodo hladile inovativne mestne klopi

    Podjetje Wien Energie je pred sežigalnico odpadkov Spittelau namestilo nove klopi, ki z inovativno uporabo daljinskega hlajenja prebivalcem zagotavljajo prijetno osvežitev v vročih poletnih mesecih. Okolju prijazni sistem za ohlajanje izkorišča vodo iz mestnega centra za daljinsko hlajenje.

  • Uredništvo

    20. 8. 2024  |  Svet

    »Trenutno Trump ni vodilni kandidat, ampak zasledovalec«

    "Bitka za Belo hišo je videti izenačena. Neuspešnega atentata nanj Trumpu ni uspelo unovčiti oziroma ga pretopiti v morda že odločilno prednost za končni spopad. Še več, čeprav Kamala Harris vsaj navzven ne velja za posebno uspešno podpredsednico, je sicer majhen zaostanek Bidna za Trumpom v raziskavah javnega mnenja obrnila. Agregati raziskav tudi v tako imenovanih nihajočih zveznih državah, ki zaradi arhaičnega elektorskega sistema predsedniških volitev odločajo o tem, h komu gredo ključi Bele hiše, nakazujejo, da je zdaj v rahli prednosti Kamala Harris. Trenutno Trump ni vodilni kandidat, ampak zasledovalec."

  • Uredništvo

    20. 8. 2024  |  Kultura

    Koliko smo dejansko lahko znotraj neke družbe izolirani?

    "Sporočilo filma ni enoznačno. Zanimalo me je, koliko smo dejansko lahko znotraj neke družbe izolirani, koliko se lahko zapremo v svoj mehurček, da bomo lahko zaščiteni pred resničnostjo, ki se nas ne bo dotaknila. Tako ohranjamo homeostazo domačega okolja in družinskih odnosov. Pa čeprav so na trhlih nogah, kar vidimo tudi v filmu. Po drugi strani je pomembno tudi vprašanje empatije, ne samo pomanjkanje empatije pri likih, ki se nam sicer razkrijejo kot osebe s svojimi težavami in razlogi za zelo bizarna početja, ampak tudi naše lastne. Se mogoče lahko v kakšnih trenutkih prepoznamo v njihovem početju?"

  • Uredništvo

    18. 8. 2024  |  Svet

    »Predsedniško tekmo je Bidnov izstop resetiral in preobrnil«

    "Predsedniško tekmo je Bidnov izstopresetiral in preobrnil. Republikanci so se tako rekoč že videli v Beli hiši, sploh po Bidnovem polomu v prvem TV-dvoboju.​ Zato si nekateri še danes niso opomogli od šoka in del konkurenčne partije obtožujejo tako rekoč puča v lastnih vrstah, odstavitve predsednika. Trump pa se je pričakovano zatekel v mešanico rasističnih, seksističnih, mizoginih pripomb, s katerimi je obmetaval tekmico. Ki mu je očitno veliko bolj neugodna tarča kot Biden. In če se je na eni strani zgodila streznitev, je na drugi sedaj evforija. Kamala Harris vodi!"

  • Uredništvo

    18. 8. 2024  |  Svet

    »Prepletanje kriz in novo obdobje medimperialističnih vojn sta travmatizirali celotne družbe«

    "Migracije so od nekdaj bile in bodo, ni jih mogoče ustaviti, glede na vojne in podnebne spremembe jih bo vedno več. Dejstvo je, da Zahodu, z vse bolj starajočim se prebivalstvom, primanjkuje delovne sile in mnoga gospodarstva bi se brez priseljencev ustavila. To je kontradikcija, ki je politika ne zna rešiti. Način evropskega upravljanja z množičnim priseljevanjem je zgrešen in niti vsi protestniki niso nasilni izgredniki. Lahko se je zgražati nad ljudmi, ki iščejo dežurne krivce in grešne kozle, izločajo ljudi na podlagi etnične pripadnosti – pa vendar so ideje skrajne desnice v nacionalnih politikah zahodnih držav veliko bolj zakoreninjene in uveljavljene, kot si je politični mainstream pripravljen priznati."

  • Uredništvo

    16. 8. 2024  |  Družba

    »Vojna v Ukrajini izčrpava Evropo, ne Rusije«

    "Vojna izčrpavanja je ena ključnih vojaških strategij, v kateri nasprotnik zmaga v vojni brez odločilne bitke, z izčrpavanjem sovražnika z nenehnim povzročanjem izgub vojakov, materiala in morale do točke zloma. Tipični zgodovinski primeri so ruska zmaga nad Napoleonom, bitka pri Verdunu in sedanja ruska vojna proti Ukrajini. Pa tudi zahodne sankcije proti Rusiji, vendar s perverznimi učinki."

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / ŽENSKI SPOL

    V petek izide nova Mladina! V 33. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 16. avgusta, se sprašujemo, kdo se boji žensk. Priskrbite si svoj izvod, v katerem boste našli še veliko zanimivih, poglobljenih aktualnih vsebin! Na naslovnici je ovekovečena alžirska boksarka Iman Helif (fotografija: Getty Images, oblikovanje: Dedi). 

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Kultura

    »Apolitičnost je še vedno politična«

    "Apolitičnost je še vedno politična! Ampak veste, moram poudariti, da ne moremo namenoma pisati politično, kadar pišemo literaturo. Zgodba ne bo delovala, če se bomo lotili pisanja z namenom, da bi bili politični, in zgodba je vse, kar v književnosti šteje. Preprosto je tako, da ljudje v svojih gestah in jeziku naravno izražajo ideologijo in kritiko sistema, na tak ali drugačen način, in vsaka zgodba, ki jo pripovedujemo, vsaka situacija, ki jo živimo, je neizogibno politična. Kajti politika je vedno razmerje moči med ljudmi ali ljudstvi; politika živi za moč ter od moči, za kar vselej uporablja ljudi, zato je človek tudi tisti, ki v zgodbi vedno pride na površje. Zgodba sama pa razkrije delovanje in posledice zlorabe moči."

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Svet

    »Putin je dobil nazaj morilce, na Zahod pa so odšli popolnoma nedolžni ljudje«

    "Velika zamenjava zapornikov med Rusijo in Zahodom je bila dogodek brez primere. Šlo je za reševanje življenj. Je namreč v surovih ruskih zaporih res mogoče preživeti 25 let dolgo kazen? Toda tudi zaradi tega je bila to gotovo najbolj asimetrična zamenjava zapornikov doslej. Vladimir Putin je dobil nazaj morilce, vohune, kibernetske vlomilce in pralce denarja, na Zahod pa so iz ruskih zaporov odšli novinar ter kritiki Putinovega režima in vojne v Ukrajini. Torej popolnoma nedolžni ljudje."

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Družba

    »Ne morem reči, da je nekaj belo, če je črno. In zato nisem v politiki.«

    "Morda banaliziram, ampak enkrat se bo treba odločiti, vsaj pri tistih največjih potresno nevarnih stavbah, v katerih živi največ ljudi, ali jih bomo porušili ali sanirali, preden se zgodi potres. Bojim se, da se te resne grožnje premalo zavedamo. To je tako kot pri poplavah oziroma urejanju vodotokov: govorimo o tem, da potrebujemo izlivna polja, zadrževalnike, urejene struge … To je primerljivo s potresno varno gradnjo. Če bi izvedli vse te ukrepe, bi bilo tudi za civilno zaščito manj dela. Idealno bi bilo, da ne bi imeli nič dela."

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Kultura

    »Moje izkušnje potrjujejo tako obstoj teme kot svetlobe«

    "Življenje v kraju, kjer je bila vojna nekaj normalnega, je močno vplivalo na moj pogled na svet in moje pisanje. Naučilo me je, kako pomembno je najti lepoto sredi kaosa, in mi omogočilo, da globoko cenim trenutke miru in veselja. Še posebno me ganejo prijazna dejanja, saj potrjujejo mojo vero v našo skupno človečnost in me opominjajo na odpornost človeškega duha. Moje izkušnje potrjujejo tako obstoj teme kot svetlobe. Bila sem priča temu, koliko škode in koliko dobrote ljudje storimo drug drugemu in drug za drugega. Podrobnosti vojne, ki sem jih doživela, so mi vcepile razumevanje, da vsak nosi svoja bremena in zgodbe. Pri pisanju si prizadevam zajeti to kompleksnost in tkati pripovedi, ki izražajo prepletenost trpljenja in upanja. Upam, da s poezijo ustvarjam prostor, kjer se bralci lahko povežejo s svojimi čustvi in najdejo uteho v skupni človeški izkušnji."

  • Uredništvo

    13. 8. 2024  |  Svet

    Muskov »intervju« s Trumpom

    Kontroverzni poslovnež in milijarder Elon Musk je v živo na svojem omrežju X opravil pogovor  z republikanskim kandidatom na predsedniških volitvah v ZDA Donaldom Trumpom. Posnetek so zaznamovale števeilne tehnične težave. Musk je za to okrivil kibernetski napad. Trump je v pogovoru, ki je bil slišati kot reklamni oglas za njegovo kampanjo, skušal na svoj značilen populističen način vzbuditi pozornost in ustaviti osupljiv vzpon demokratske kandidatke Kamale Harris v javnomnenjskih anketah.

  • Uredništvo

    13. 8. 2024  |  Svet

    »Vojni zublji bi lahko razdejali še Libanon in na kolena spravili tudi Iran«

    "Bližnji vzhod je na točki, ko bi vojni zublji lahko razdejali še Libanon in na kolena – verjetno v zameno za visoko ceno na izraelski strani – spravili tudi Iran. Regionalno ravnotežje moči, v katerem sta se Izrael in Iran dolga desetletja odpovedovala neposrednim napadom na ozemlje drugega, se je porušilo najkasneje letošnjega aprila, ko so iranske rakete poletele nad Izrael, izraelske pa nad Iran. Obakrat skorajda brez žrtev. Ponovitev takšne raketne predstave, kot je bila videna pred slabimi štirimi meseci, je tokrat težje predstavljiva. Če ne bo grožnja regionalne vojne izpuhtela za pogajalsko mizo Izraela in Hamasa, se utegne aritmetika povračil prevesiti iz faze groženj v fazo dejanj."

  • Uredništvo

    28. 6. 2024  |  Družba

    Intervjuji 2024 / Posebna poletna številka Mladine

    Izšla je posebna poletna številka Mladine INTERVJU 2024, v kateri tudi letos ponujamo zanimiv nabor izstopajočih osebnosti iz sveta politike, gospodarstva, družbe in kulture.

  • Uredništvo

    12. 8. 2024  |  Družba

    »RTV mora dobiti višjo naročnino«

    "Spremljanje olimpijskih iger na nacionalki je neke vrste obvezno branje, obvezni priročnik za razumevanje sveta in bienalni dokaz, da so tisti, ki hočejo pokopati nacionalko, v veliki zmoti. Če že zaradi česa, mora nacionalka obstati zaradi iger. Ne samo obstati, temveč tudi dobiti višjo naročnino, več proračunskih sredstev in dobro nagrajene ustvarjalce. Tako dobro, da ti ne bodo iskali zaslužkov še naokoli s kakšnimi vodenji, predstavitvami ali pogovori. Pogovori naj ostanejo tam v tistih lepo dizajniranih prostorih in na prizoriščih. Od Odmevov prek Tarče do Olimpijskega studia. In če bo kdo do naslednjih olimpijskih iger še kaj slabega napisal o nacionalki, naj ve, da ji bom stopil v bran z vsem razpoložljivim besednim orožjem. Ne nazadnje, bolje vojna z besedami kot vojna, ki so jo vsi napovedovali med igrami ..."

  • Uredništvo

    12. 8. 2024  |  Svet

    »Vso pravico sem imela nastopati, sem ženska kot katera koli druga«

    "Vso pravico sem imela nastopati, sem ženska kot katera koli druga. Rodila sem se kot ženska, živim kot ženska in vedno sem tekmovala kot ženska."

  • STA

    7. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / PROSTAŠTVO

    V petek izide nova Mladina! V 32. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 9. avgusta, opozarjamo, da so nekateri politiki prepričani, da celo njihov drek diši. Ilustracijo na naslovnici je ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič.