Uredništvo

  • Uredništvo

    27. 11. 2019  |  Družba

    Filip Dobranić: »Ne bodi idiot – proti gripi se lahko cepiš že jutri zjutraj«

    "Za gripo bo samo v Sloveniji to sezono zbolelo 200 tisoč ljudi. Ubila bo zajetno količino ljudi, proizvedla nemalo gospodarske škode, predvsem pa zagrenila življenje vsem, ki hodijo v službo – tudi tebi. Tako kot od otrok pričakujemo, da v vrtce in šole ne prinašajo bolezni, ki se jih da preprečiti s cepivom, jaz pričakujem, da ti v službe in na javni prevoz ne prinašaš gripe. Ne glede na svoj socialni status ne bodi idiot – proti gripi se lahko cepiš že jutri zjutraj."

  • Uredništvo

    26. 11. 2019  |  Politika

    Pahor zaskrbljen nad zaostritvami v Sovi: »Premier, skličite sejo sveta za nacionalno varnost!«

    "Spoštovani gospod predsednik vlade, predlagam, da skličete sejo Sveta za nacionalno varnost v zvezi z zelo zaskrbljujočimi zaostritvami odnosa med SOVA in KNOVS, ki naslavljajo demokratični nadzor nad obveščevalnimi službami in varovanje nacionalnih interesov. Predlagam, da v skladu s 4. členom Odloka o Svetu za nacionalno varnost na sejo povabite predsednika republike in Državnega zbora, predstavnika največje opozicijske stranke in predsednika KNOVS," je v pozivu Marjanu Šarcu zapisal Borut Pahor. Gre za odziv na včerajšnjo Sovino ovadbo predsednika Knovsa Mateja Tonina, kot je neuradno poročala TV Slovenija.

  • Uredništvo

    26. 11. 2019  |  Družba

    Laibach: »Julian Assange ni podoben Laibachu, on je sodobni Jezus Kristus«

    "Julian Assange ni podoben Laibachu. On je idealističnii altruist, sodobni Jezus Kristus, njegova usoda je žalostna, čeprav smo vsi vedeli, da se bodo stvari odvijale na tak način. Dobili smo predlog, da ga obiščemo v Londonu, ampak tako mu ne bi mogli dosti pomagati. Sedaj ga počasi ubija cinizem časa in mrtvaška roka korpokapitalizma".

  • Uredništvo

    26. 11. 2019  |  Kultura

    Nova premiera Dragana Živadinova

    V Osmo/zi (Slovenska cesta 54) v Ljubljani bo 26. novembra ob 19.00 in 21.00 v produkciji Zavoda Delak premiera gledališke predstave Biokozmizem::izreka, ki je nastala po motivih Marka Breclja in Marka Mlačnika ter v režiji Dragana Živadinova.

  • Uredništvo

    26. 11. 2019  |  Kultura

    Knjižni sejem v znamenju protesta

    V Cankarjevem domu bo od 26. novembra do 1. decembra potekal 35. Slovenski knjižni sejem, ki vsako leto v prestolnici predstavi ponudbo slovenskih založnikov, med katerimi bo tudi 2000 najnovejših knjižnih izdaj. Na sejmu se bo zvrstilo okoli 300 dogodkov na tematskih odprtih odrih (Pisateljski oder, Debatna kavarna, Forum, Kulinartfest, Cicifest, Založniška akademija, Fotocona in Ilustratorski kot) ter v dvoranah Cankarjevega doma. Na največji sejem letos vabi podoba Valentina Vodnika, enega izmed najpomembnejših predstavnikov razsvetljenstva na Slovenskem, saj letos mineva 200 let od njegove smrti. V Fokusu bo Evropa, saj razsvetljenstvo velja za temelj modernega obdobja evropske kulture, mesto v gosteh pa bo tudi Murska Sobota, saj praznujemo 100. letnico priključitve Prekmurja matični domovini.

  • Uredništvo

    25. 11. 2019  |  Družba

    Salvatore Martello, župan Lampeduse: »Niso vse informacije, ki pridejo do nas, točne in resnične«

    "Živimo v dobi globalne komunikacije. Štiriindvajset ur na dan smo povezani v splet in dosegljivi smo kjerkoli, kadarkoli. Nenehno smo obdani s sporočili, informacijami in novicami. A niso vse informacije, ki pridejo do nas, točne in resnične. Čeprav živimo v dobi globalne komunikacije, zelo težko dobro komuniciramo. To se že pozna v osebnih odnosih in še bolj na družbeni ravni." 

  • Uredništvo

    24. 11. 2019  |  Politika

    Marjan Šarec: »To, da minister ni državljan svoje države, ni dobro znamenje«

    "Angelika Mlinar ima trenutno problem z državljanstvom. To je zame problem, imam toliko nacionalne zavesti, čeprav boste rekli, da smo v Evropi vsi enaki, želim, da so ministri vsaj dvojni državljani ... To, da minister ni državljan svoje države, ni dobro znamenje. Menim, da neki atributi države pa vendarle obstajajo ... Da se avstrijskemu državljanstvu odreče, ni nujno, vendar sem se tudi jaz, ko sem stopil v politiko, ljudem dal obljubo, da se ne bom ukvarjal s prejšnjim delom, to čez noč odrezal in popolnoma spremenil način življenja, ker se ljudem obljubil, da bodo imeli politika, ki bo 24 ur na dan delal samo to."

  • Uredništvo

    22. 11. 2019  |  Politika

    »Bi Janša to izjavil tudi ob prisotnosti ameriških, britanskih, francoskih ali ruskih veleposlanikov?«

    "To kar se sedaj dogaja je izjemno škodljivo. Zasedamo v državnem zboru, ob katerem je grobnica tako imenovanih narodnih herojev. Mogoče je tam kakšna izjema, toda tam je grobnica množičnih morilcev, ki bi bili v normalni državi drugače obravnavani in obsojeni zaradi težkih zločinov, ki so danes slovenski javnosti znani", je kot eno izmed nalog, "ki jo moramo narediti, da nam bo v Sloveniji bolje", omenil predsednik največje opozicijske stranke SDS in poslanec Janez Janša minuli teden na 9. Krekovem večeru.

  • DK, STA

    23. 11. 2019  |  Kultura

    Izšel je posthumni album Leonarda Cohena

    Pri založbi Sony je včeraj, 22. novembra, izšel posthumni album kanadskega glasbenika Leonarda Cohena, ki je umrl leta 2016. Po besedah njegovega sina Adama Cohena so bili vsi vokali za album z naslovom Thanks for the Dance posneti že v času nastajanja glasbenikovega zadnjega, 14. albuma You Want It Darker.

  • Uredništvo

    23. 11. 2019  |  Politika

    Zdravko Počivalšek: »Tu in tam je treba komu hrbet pokriti«

    "Vse, kar je dogovorjeno, je mogoče realizirati le, če bomo igrali z roko v roki," je po srečanju ocenil predsednik stranke SMC Zdravko Počivalšek. Na vprašanje, kako si predstavlja boljše timsko delo v koaliciji, pa je odgovoril na primeru košarke: "Če igrate košarko, veste, da je treba žogo podajati. Ne more imeti vsak svoje žoge in vsak zase igrati. Če se kolektivno igra, se da zmagati, tu in tam pa je treba komu hrbet pokriti."

  • Uredništvo

    21. 11. 2019  |  Politika

    Luka Mesec: »Z vlakom hitreje pridete iz Bruslja v Pariz kot pa iz Maribora v Ljubljano«

    "Z vlakom hitreje pridete iz Bruslja v Pariz kot pa iz Maribora v Ljubljano. Proračuna, ki zaustavlja že tako redke investicije v železniško omrežje, ne moremo podpreti." (Luka Mesec, koordinator Levice)

  • Uredništvo

    21. 11. 2019  |  Družba

    To je naslovnica jutrišnje Mladine

    To je naslovnica jutrišnje Mladine! Ustvaril jo je Uroš Abram. Pesnica Svetlana Makarovič je izdala knjigo o svojem življenju, ki je, še preden jo je večina prebrala, povzročila vihar. Več preberite jutri! #Mladina47

  • Uredništvo

    21. 11. 2019  |  Kultura

    Metod Pevec: »Pohlep in nenasitnost se selita tudi v odnose«

    "Intenca je bila tudi, da pokažemo, da se pohlep in nenasitnost selita tudi v odnose. Močni ljudje radi vzpostavijo posesivne odnose do žene, otrok, bližnje okolice. Češ jaz jim omogočam to in to, zato morajo slediti meni. Krhke ženske zlahka pridejo v tak položaj." (Metod Pevec, režiser in scenarist filma Jaz sem Frenk v intervjuju na MMC)

  • Uredništvo

    21. 11. 2019  |  Kultura

    »Tisti, ki verjamejo, da je rockabillyje povozil čas, so si mnenje ustvarili na predsodkih«

    "Tisti, ki verjamejo, da je rockabillyje povozil čas, so si mnenje ustvarili na predsodkih in z ne preveč razmišljanja. Rockabilly scena in glasba še danes živita, morda celo bolj kot kdaj koli prej." (Didžej in rockabilly Martin Razpotnik, bolj poznan pod imenom DJ Martin13, ki te dni praznuje 15 let na glasbeni sceni, v intervjuju za 24ur.com

  • Uredništvo

    20. 11. 2019  |  Družba

    Sestra Romana: »Ne verjamem, da bi mlade redovnice danes le ubogale in sledile nekomu«

    "Ne verjamem, da bi mlade redovnice danes le ubogale in sledile nekomu. Vsaka ima svoje mnenje, ker se tako oblikujemo kot osebe. Od vsake posameznice je odvisno, koliko je pripravljena služiti, biti suženj, a mislim, da to ni vezano na redovni poklic, ampak na samo osebo. Ali je služkinja ali pa odrasla samostojna oseba. Ki si sama vzpostavlja odnose". (Sestra Romana Kocjančič, redovnica iz reda frančiškank Marijinih misijonark v intervjuju na MMC RTV SLO)

  • Uredništvo

    19. 11. 2019  |  Politika

    Zakaj bi koroški Slovenki odrekali ministrsko funkcijo zgolj zato, ker nima slovenskega državljanstva?

    V stranki SAB si želijo, da bi nova ministrica brez resorja, zadolžena za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, postala Angelika Mlinar. Težava pri morebitni njeni ministrski kandidaturi naj bi lahko bila, ker je (zgolj) avstrijska državljanka oziroma nima dvojnega državljanstva, ker tega Avstrija, kjer kandidatka živi, tega ne omogoča. Pravnik Rajko Pirnat je za Dnevnik poudaril, da omejitve, da minister ne more biti nekdo, ki nima slovenskega državljanstva, v zakonu ali ustavi ni. 

  • Uredništvo

    19. 11. 2019  |  Kultura

    Svetlana Makarovič: »To je iztrebek, ki naj bi bil satiričen in ki je poln obrekovanja«

    "Jaz pravim iztrebek, ki naj bi bil satiričen in ki je poln obrekovanja. Mislim, da se tega ne dela in da je to kršitev avtorske pogodbe. V najini knjigi pa nima ta tekst kaj iskati, tem bolj, ker je slabo napisan, kajti satirik pa Aleš Šteger ne zna biti." (Svetlana Makarovič, pisateljica, o "vsiljenem" uredniškem dodatku v njeni novi knjigi Luciferka, zaradi katerega se je sporekla z Alešem Štegerjem z založbe Beletrina; via MMC)

  • Uredništvo

    19. 11. 2019  |  Družba

    Svetlana Slapšak: »Da bi vzdrževala svoj feministični plamen, sem vsaj trikrat na mesec zahtevala ločitev«

    "Dogodek iz Beograda leta 1968, ko sta na zborovanju na dvorišču fakultete moji kolegici hoteli govoriti o feminizmu, fantje pa so jima žvižgali, vse pove. Tako sem tudi postala feministka. In da bi vzdrževala ta svoj feministični plamen, sem potem vsaj trikrat na mesec zahtevala ločitev. Kar pa se intelektualcev tiče, zelo zlahka se verbalno odpovejo patriarhatu, a je uresničenje odvisno tudi od njihovega značaja in občutka za enakost, ki deluje ali ne. Večinoma ne – zato imamo tako malo feministov". (Antropologinja dr. Svetlana Slapšak v intervjuju za revijo Onaplus)

  • Uredništvo

    19. 11. 2019  |  Družba

    Tehnologije prepoznavanja obrazov

    V Poligonu Ljubljana bo 20. novembra ob 18.00 potekal posvet o tehnologijah prepoznavanja obrazov, ki ga organizira Zavod Državljan D. Najprej se bo z uvodnim predavanjem z naslovom Ko korporacija ugrabi mesto – primer Huawei in Beograd, predstavil beograjski aktivist Bojan Perkov, sledila pa bo še okrogla miza z gosti iz sveta industrije, regulacije in teorije, ki se bodo pogovarjali o rešitvah, izzivih in problemih tehnologije prepoznavanja obrazov.

  • Uredništvo

    18. 11. 2019  |  Kultura

    Peter Svetina: »Cenzura je vedno ideološka«

    "Cenzura je v bistvu cenzura - je vedno ideološka. V totalitarnih sistemih je seveda na delu ideologija, ki v večini zelo omejuje. Razlika je, da v demokratičnih ali v sistemih, v katerih zdaj živimo v Evropi, cenzura večinoma omejuje manj ljudi. A še vedno gre v bistvu za ideološko cenzuro, tako ali drugačno. Seveda je na en način naša v družbi bolj sprejemljiva kot cenzura iz totalitarnih sistemov, ampak mislim, da je princip funkcioniranja podoben ali isti." (Peter Svetina, pisatelj, v intervjuju za STA o cenzuri)

  • Uredništvo

    18. 11. 2019  |  Politika

    Jožef Horvat, NSi: »Krščanska demokracija je politični program za prihodnost Slovenije«

    "Naš prenovljeni politični program je dokaz, da krščanska demokracija ni politični model, ki se je ustavil. Prenovljeni program NSi je dokaz, da je krščanska demokracija politični program za prihodnost. Za prihodnost Slovenije." (Jožef Horvat, vodja poslanske skupine NSi, na programskem kongresu stranke v Mariboru; via STA)

  • Uredništvo

    17. 11. 2019  |  Družba

    Mario Galunič: »Približno 20 let se soočam s to grozo«

    "Približno 20 let se soočam s to grozo, nimam druge besede, ob kateri sem se in se še vedno počutim nemočnega. Namreč ne mene, ne tebe država ne zna oziroma ni sposobna povsem zaščititi. Se pravi, nate se spravi psihopat, kot se je name, in to izraža na najbolj nemogoče načine. Čeprav se meni zdi dovolj hudo že, da ti nekdo pošlje pismo, ki ga ne želiš, kaj šele, da stoji pred vrati tvojega doma. In to dan za dnem, leto za letom. Da uničuje tvoje stvari. So bile vmes, hvala bogu, pavze in bolj ali manj burna obdobja, a to se vedno znova ponovi in ponavlja."

  • Uredništvo

    16. 11. 2019  |  Družba

    Andrej Stare: »Novinar mi je rekel, kdaj bom nehal komentirati, ker da me ne more več poslušati«

    "Zadnjič me je eden od novinarjev skušal prisiliti, naj povem, kdaj bom nehal komentirati, ker da me ne more več poslušati. Rekel sem mu, naj ugasne televizor." (Športni komentator Andrej Stare o tistih, ki ga ne marajo; v intervjuju za Vikend, prilogo Dela in Slovenskih novic)

  • Uredništvo

    14. 11. 2019  |  Družba

    »Moja najstniška hči me je pretepala, mi kradla denar in alkohol, zato sem jo poslala v zavod«

    November je mesec preprečevanja zasvojenosti. Namen enomesečne kampanje je izpostaviti aktualne probleme ter poudariti, da lahko pri preprečevanju zasvojenosti prispevamo vsi. Program za otroke in mladostnike Društva Projekt Človek je namenjen otrokom in mladostnikom, ki eksperimentirajo z drogami (ali droge že redno uživajo), imajo težave v šoli in druge težave v odraščanju, hkrati pa so še vpeti v socialno mrežo (šola). V sodelovanju s Projektom Človek objavljamo zgodbo mame, ki je bila v program vključena zaradi hčere, ki je program kasneje uspešno zaključila. Mama je svojo zgodbo opisala od začetka do konca oziroma zakaj se je bila v program prisiljena vključiti in v kakšnem odnosu je s hčerjo danes.

  • Uredništvo

    14. 11. 2019  |  Družba

    Posiljevalci ne gredo v zapor

    Jutri izide nova Mladina! To je njena naslovnica (ideja in ilustracija: Tomaž Lavrič, fotografija: Uroš Abram). Preberite si, zakaj je kaznovalna politika do spolnih napadalcev v Sloveniji blaga. Večina jih namreč odnese zgolj s pogojno zaporno kaznijo.

  • Uredništvo

    13. 11. 2019  |  Družba

    »Mož ni dovolil, da povabiva sosede na obisk, ker imava prizadete otroke«

    Težko je brati zgodbe o tragičnih usodah ljudi s socialnega dna. A ker se to dogaja številnim, ki so prisiljeni molčati ali zaradi drugih razlogov ne upajo spregovoriti, se nam zdi pomembno, da z objavami njihovih izpovedi prekinemo molk in prispevamo k detabuiziranju tematike. Žrtev je namreč veliko več, kot si predstavljamo. "Zdaj imam malo čez 70 let. Še vedno sem zdravnikova žena, ona "ta nora". Na mesec mi ostane od 50 do 70 evrov. Dam 10 evrov za rože, da imata Tine in Tone lepe na grobeku, pa tudi mož. Ko bi vsaj vsi v istem bili. Jem, kar je - močnik, največkrat pa "makarone na mleku". Kupim ta mastnega, ga z vodo razredčim, pa je, saj veliko ne rabim. V bloku včasih najdem v smeteh kako sadje, ljudje vržejo stran, pa niti še ni celo gnilo, pa obrežem in naredim čezžno. Ali pa kak star kruh. Že 30 let ne jem zdravil za živce, pa še vedno vsi mislijo, da sem nora," je potožila upokojenka Jožica.

  • Uredništvo

    13. 11. 2019  |  Politika

    Janez Janša: »To je globoka država. To ni politična tvorba. To je mafija.«

    "Imperij uporablja enkrat levo paradigmo, enkrat liberalno, enkrat desno, enkrat kapitalistično, enkrat socialistično. Vse, kar je treba, samo zato, da je treba. Enkrat preko zbornice, enkrat preko stranke, enkrat preko sodstva, enkrat preko medijev, samo zato, da se obdrži na oblasti. To je globoka država. To ni politična tvorba. To je mafija. Zato, da se jo razgradi, je potrebno vrsto ukrepov."

  • Uredništvo

    13. 11. 2019  |  Politika

    Karl Erjavec: »Vsak šolarček, ki gleda Jamesa Bonda, ve, da po fiksnih linijah ni varno komunicirati«

    "Ta, ki je mene podučeval iz Sove, mi je zatrdil, da je komunikacija varna za največ pol minute ali minuto, če fiksni liniji pred tem niso že prisluškovali," je rekel Erjavec in dodal, da je iz velike zgodbe, ki se je začela z njegovo interpelacijo, na koncu ostal le očitek, da trije direktorji Sove zdaj pravijo, da ni varno komunicirati po fiksnih linijah. "Sicer pa že vsak šolarček, ki gleda Jamesa Bonda, ve, da po fiksnih linijah ni varno komunicirati." (Nekdanji zunanji minister Karl Erjavec v delu poročila o arbitražni prisluškovalni aferi, ki ga je objavila Komisija za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami)

  • Uredništvo

    13. 11. 2019  |  Kultura

    Rožavski filmski festival

    Danes, 13. novembra, se bo v prostorih Nove pošte v Ljubljani in mestih bivše Jugoslavije odvil 4. Mednarodni rožavski filmski festival, ki zaradi turške invazije na severo-vzhodno Sirijo ne bo mogel potekati v Rožavi, zato so organizatorji festivala izdali poziv k solidarnosti s simultano izvedbo festivala širom sveta. Dogodek bodo odprli s predstavitvenim videom filmskih komun Rožave ter intervjujem s Sevdinaz Evdike, organizatorko festivala, nato pa bodo predvajali še 16 drugih kratkometražnih filmov, dokumentarcev, igranih filmov in animacij, večinoma neodvisne produkcije. V jugoslovanskem prostoru se bo festival zgodil v Banja Luki (Basoc), Mariboru (Infopeka), Skopju (SC Dunja), Beogradu (AKAB Okretnica in Zadruga Oktobar), Sarajevu (ODRON), Puli (Rojc), Zenici (Vodenjak), Zagrebu in Ljubljani.

  • Uredništvo

    12. 11. 2019  |  Družba

    FOTOGALERIJA: Pogrebna slovesnost za umrle na meji

    Danes, v torek, 12. novembra, je bil ob 18. uri na Prešernovem trgu v Ljubljani protest z imenom Pogreb naših umorjenih. V sporočilu za javnost so organizatorji zapisali, da na shod vabijo vse, ki bi se radi spomnili "umorjenih na mejah in tistih, ki so umrli na naših ulicah". Zato pozivajo vse, da se na dostojanstven način spomnijo žrtev in spregovorijo o storilcih. "V znak žalovanja prinesite sveče ali karkoli drugega, kar se vam zdi primerno in delite svoje zgodbe s širšo skupnostjo."