Uredništvo
-
7. 8. 2024 | Družba
Mlajše generacije so izpostavljene drugačni slovenščini
"Mlajše generacije pa so izpostavljene drugačni slovenščini. Družbena omrežja niso starejša od deset, petnajst let in če si ves čas v možgane vtirate zgolj internetno slovenščino s kratkimi sporočili in nujno spremljajočo grafiko, je jasno, da bo že branje krajšega romana brez sličic in podobno močnih impulzov predstavljalo znaten napor, ki se mu bodo lenobni in energetsko potrošni možgani izogibali."
-
7. 8. 2024 | Družba
»Prihaja generacija alfa, ki je drugačna od milenijcev in generacije Z«
"Prihaja generacija alfa, ki je drugačna od milenijcev in generacije Z. To so potomci generacije X in najstarejših milenijcev. Občutek imam, da odraščajo drugače kot otroci neposredno pred njimi, da se izkušnja odraščanja s konca osemdesetih in devetdesetih prenaša s staršev na otroke generacije alfa. Film Igrišča ne damo otroke spodbuja, naj gredo nazaj na igrišča, tam se dogaja, tam so prijatelji, tam so nove izkušnje in nauki za življenje. Ta generacija je veliko bolj odprta za igro zunaj in tudi ni več tako zelo priklenjena pred zaslone, čeprav so ti seveda še vedno privlačni."
-
»Netanjahu si nikakor ne želi premirja, ker bi to zelo verjetno pomenilo njegov politični konec«
"Kot kaže, si Netanjahu s svojimi zavezniki, torej skrajnimi desnimi strankami v koaliciji, nikakor ne želi premirja, ker bi to zelo verjetno pomenilo njegov politični konec. Poleg tega ZDA že nekaj časa pritiskajo s premirjem, posebej zato, ker je Hamas izjavil, da je pripravljen izpustiti talce kljub odsotnosti trajnega premirja. Netanjahu želi to preprečiti, zato po mojem mnenju tudi ti napadi zdaj. Če pride do premirja, lahko začnejo Američani politično . Še nečesa ne smemo pozabiti. Konvencionalna resnica o Bližnjem vzhodu pravi, da si Izrael želi miru. Jaz bi rekel, da je Izrael skozi zgodovino pokazal, da če se nekdo na drugi strani preveč deradikalizira, že začne zasledovati cilj reradikalizacije. Hamas, Hezbolah in Iran so namreč v zadnjih letih in mesecih pokazali, da vedno bolj sprejemajo Izrael, zato je po mojem mnenju eden od strateških ciljev reradikalizacija teh treh akterjev. Na ta način lahko Izrael reče, poglejte, na drugi strani imamo nekoga, ki nas želi uničiti, fanatika, in potem so izključeni kakršni koli politični ukrepi."
-
5. 8. 2024 | Politika
Kakšno moč imajo ženske v slovenskem političnem prostoru?
"Ženske imajo v slovenskem političnem prostoru še naprej bistveno večjo moč iz ozadja kot z deklariranih javnih pozicij, kjer so največkrat (razumljene kot) marionete, vselej v nevarnosti, da s piedestalov herojinj strmoglavijo med zanikrne vlačuge. Pametne ženske se zato redko odločajo za visoke politične funkcije. Hkrati je malo verjetno, da bi se dolga desetletja po pridobitvi volilne pravice množično odpovedovale političnemu vplivu, pač pa je mnogo verjetneje, da si politično soodločanje zagotavljajo z neformalnih in polformalnih položajev prek etabliranih moških. Za celovitejšo sliko omrežij vpliva in moči potemtakem ne bi smeli prezreti zakritih ženskih pozicij, ko analiziramo slovenski politični prostor."
-
Je vladno letalo nujni strošek vodenja države?
"Imeti zanesljivo in spodobno vladno letalo za neko normalno evropsko državo pač ne bi smel biti nekakšen luksuz, ampak nujni strošek vodenja države. A ker si v Sloveniji, čeprav ne manjka ocen, da je potrebno novo letalo, tega zaradi preteklih izkušenj skoraj noben politik ne upa povedati na glas, namesto tega raje krpamo starega falcona, drago najemamo zasebna letala v času servisov in letimo komercialno. Ali pa v primeru okvar prosjačimo tuje države za prevoz. Verjetno je to prvič še simpatično, ko pa se zgodi drugič, tretjič in četrtič, pa samo še sila neugodno. Če potrebujemo novo ali drugo letalo, naj ga država kupi, varčuje pa naj tam, kjer zares po nepotrebnem odtekajo še bistveno višji zneski. Kaj in kako kupiti, je seveda še kako pomembno, a skrajni čas bi že bil tudi za nekaj osnovne higiene – predsednica neke resne države pač ne sodi na predimenzionirano vojaško transportno letalo, še manj na nizkocenovnik."
-
4. 8. 2024 | Svet
Česa se bomo spomnili glede Bidna?
"Česa se bomo spomnili glede Bidna? Na žalost bomo večinoma pozabili pozitivne stvari z začetka mandata in dvig dohodkov zaposlenih z najnižjimi plačami. Spomnili pa se bomo enormnega povečanja zunanjega dolga, visoke inflacije, tega, da je pomagal zakuhati in podpihovati vojno v Ukrajini, da je dobavljal orožje, s katerim je Izrael izvajal masaker nad civilnim prebivalstvom v Gazi, in da je zakuhal hladno vojno s Kitajsko. In da se je moral umakniti zaradi resne degradacije mentalnih sposobnosti. Škoda zapravljenega mandata."
-
4. 8. 2024 | Politika
»Normalni« konservativci in homofobi
"Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi. In zelo resno je treba razmišljati o tem, kako skrajna desnica in skrajna levica prav zdaj skupaj prikrivata svojo pravo željo po tem, da se svet obrne na glavo, s tem, da kritizirata odprtje OI. Pravijo, da zato, ker so konservativci, a to je samo izgovor. V resnici so homofobi. Normalen konservativizem je spoštovanje družine, nasprotovanje splavu, ljubezen do domovine in spoštovanje sosedov. Nima zveze z agresivno nestrpnostjo do tistih, ki so v naši družbi drugačni. Ni presenetljivo, da je Putin marca letos LGBT skupnost razglasil ta teroristično skupino. Drugačni so v Rusiji v gulagu."
-
1. 8. 2024 | Politika
Naslovnica nove Mladine / KAMALA
V petek izide nova Mladina! Na naslovnici 31. letošnje številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 2. avgusta, smo ovekovečili Kamalo Harris oziroma žensko, ki je položila Trumpa. Naslovno stran je oblikoval Dedi, v novi številki pa boste našli še veliko zanimivih, poglobljenih aktualnih vsebin!
-
31. 7. 2024 | Svet
»Utihnite glede Venezuele in nehajte ubijati demokracijo v ZDA«
"Medtem ko Bidnova administracija pridiga Venezueli glede demokracije, njena lastna stranka s tožbami preprečuje kandidaturo tekmecem, najema posameznike, da sabotirajo nasprotnike, in celo zadržujejo javna sredstva, do katerih smo upravičeni. Utihnite glede Venezuele in nehajte ubijati demokracijo v ZDA."
-
30. 7. 2024 | Družba
»Država bi morala določiti maksimalne cene za takšne storitve«
"Ne razumem, zakaj se zasebni zdravstveni sektor bori za pravico pacientov, da sami izbirajo izvajalca. Država bi morala določiti maksimalne cene za takšne storitve (podobno kot pri gorivu), da bi zagotovila enako dostopnost brez doplačila. Navedeno velja, če zavarovalnice niso dovolj močne, da same določijo maksimalne cene (podobno kot pri avtoservisnih storitvah). To je bistvo javnega zdravstva v razviti zahodni Evropi. Ob ukrepu omejitve dobička bomo kmalu slišali, da zasebni zdravniki in zobozdravniki nočejo več sistema proste izbire izvajalca z obveznostjo sprejemanja vseh pacientov. Mogoče bomo doživeli ponovni beg nazaj v javno sfero. Morda bi se moralo Ustavno sodišče RS izreči o tem, ali lahko država v dejavnosti, opredeljeni kot javna služba, dopušča tržno konkurenco, kar vodi v neenako obravnavo državljanov. Monopol je vzpostavljen za zagotavljanje enakosti ne glede na finančno stanje posameznika. Dopuščanje tržne dejavnosti na istem področju pa krši ta cilj in ustvarja neenakost."
-
28. 7. 2024 | Svet
Bodo zmagovalci na olimpijskih igrah namesto solz sreče pokazali solze žalosti?
"Tudi naši športniki radi govorijo, kako so se jim z nastopom na igrah uresničile mladostniške sanje. Morda pa je napočil čas, da se zamenjajo sanje. Da se bo sanjalo o lepšem svetu, na primer. O lepšem jutri in pojutrišnjem. Mnogokrat je prav šport s svojim brezkompromisnim pehanjem za rezultati simuliral spopade in vojne v čisti obliki. Zato upam, da bodo zmagovalci namesto solz sreče pokazali solze žalosti. Pozvali vse, da je čas za resetiranje sveta ..."
-
24. 7. 2024 | Politika
Naslovnica nove Mladine / ZAFRKNIMO NATO
V petek izide nova Mladina! V 30. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 26. julija, razkrivamo, kako vložiti dva odstotka BDP v obrambo, ne da bi pri tem kupovali orožje. Ne zamudite tudi intervjuja s Teo Jarc, sekretarko Evropske konfederacije sindikatov in še mnogo več zanimivih, poglobljenih aktualnih vsebin. Tokratno naslovnico je oblikoval Dedi.
-
24. 7. 2024 | Politika
"Da je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen zbrala precej več glasov, kot se je pričakovalo, se ima zahvaliti predvsem geopolitičnim okoliščinam, ko je očitno veliko poslancev zdaj štiričlanske koalicije kljub nezadovoljstvu s von der Leynovo pogoltnilo svoj ponos in raje glasovalo za stabilnost evropske komisije. Nikakor pa relativno visoke podpore ne gre zamenjati z veliko naklonjenostjo von der Leynovi osebno. Večini ni bilo v interesu, da se v tako prelomnih časih zaradi sebičnega kadrovskega vrtiljaka posameznikov še enkrat vrže Evropska unija s tečajev in se s kaosom v Bruslju krepi vse tiste sile, proti katerim se želi boriti: evropsko skrajno desnico s predsedujočim Svetu Viktorjem Orbanom na čelu, Vladimirja Putina in Donalda Trumpa."
-
24. 7. 2024 | Politika
Kako je mogoče, da je nemogoče zgraditi NUK II in Dramo?
"Kako je mogoče, da je nemogoče zgraditi NUK II in Dramo? Vem, da bo zvenelo izrabljeno, ampak če je pa res: to je simptom. Nihče ni kriv in nihče nič ne more, stvar se zdi logično nerazložljiva in nerešljiva, ker je znak višjega reda. Če država v triintridesetih letih, do Kristusovih let, ne more zgraditi dveh ustanov, ki sta najizrazitejši gradnik in varuh kulture, znanja in jezika, potem ju najbrž ne želi zgraditi. Potem najbrž misli, da ju ne potrebuje."
-
23. 7. 2024 | Politika
»Spektakularno? Začelo se je z veličastno polomijo.«
"Spektakularno? Začelo se je z veličastno polomijo. V prvih desetih dneh mandata je Orban popolnoma uničil svoje predsedovanje. Želel je uporabiti ta čas, da normalizira odnose z Evropsko unijo, malo zlošči svojo podobo in si pribori nekoliko boljši položaj. Zgodilo se je ravno nasprotno. Prve reakcije na njegovo potovanje od Putina k Xiju in od tam k Trumpu so bile iz Bruslja odločno odklonilne in najbrž bodo prišle tudi nove. Josep Borrell v Bruslju organizira ministrsko srečanje ravno v času, ko je Orban povabil zunanje ministre EU na neformalno srečanje v Budimpešti."
-
23. 7. 2024 | Kultura
»Gledališče bi lahko postalo vzorčni model tudi za druga polja človekovega delovanja«
"Ker predstave dokumentarnega gledališča velikokrat jasno in eksplicitno zagovarjajo neka etična načela, se ob tem pojavlja vprašanje, ali se teh istih načel držijo tudi ustvarjalci sami. Še posebej delikatne so pri tem vprašanju uprizoritve, ki se lotevajo okoljske problematike."
-
22. 7. 2024 | Politika
"Znašli smo se v osupljivi situaciji. Prepustiti Ukrajino na milost in nemilost Rusiji in pričakovati, da se bo sama iz tega nekako izvlekla — in ostala brez znatnega dela ozemlja, da izgube suverenosti niti ne omenjam —, je usmiljenja vredna in nevedna politična drža. Pomoč Ukrajini je moralna dolžnost EU, ne samo varnostna strategija. Prihodnost EU je tudi ohranitev svobodne, od Rusije neodvisne in pred Rusijo varne Ukrajine v obstoječih mejah."
-
22. 7. 2024 | Kultura
»Tudi država se mora vprašati, kaj želi storiti z mediji«
"Mediji so nenehno v taki ali drugačni krizi, naša generacija pa je soočena s tem, da moramo resnično znova poiskati odgovore, kako populacijo med 20. in 30. letom navdušiti za branje. V medijski pokrajini, ki je zelo zahtevna glede monetizacije, se pravi pretvarjanja našega početja v denar, imamo odprte teme o lastništvu in močno koncentracijo medijev pri nekaterih lastnikih."
-
21. 7. 2024 | Politika
»Ne želim, da bi Evropa skrenila v skrajnost«
"Če povem po pravici, se nisem opredeljevala do tega, kaj je zmaga in kaj poraz, niti nisem veliko razmišljala o tem. Nisem se počutila ne slabo ne triumfalno, ker sem gledala na celotno Evropo in to, kam bo zajadrala. Predvsem ne želim, da bi Evropa skrenila v skrajnosti, ki bi lahko potencialno vodile do večjih nemirov, večjih konfliktov ali, bog ne daj, celo kakšnega novega vojnega žarišča, da se ne bi obudile kakšne skrajne ideologije, ki bi morale biti že zdavnaj pokopane. To me je skrbelo bolj kot zmaga ali poraz v Sloveniji."
-
21. 7. 2024 | Kultura
»Staranju in njegovim vidnim posledicam se ne da ubežati«
"V postmoderni kulturi se je telo preobrazilo v objekt večnega preoblikovanja. Vselej se najde kaj, kar bi kazalo 'izboljšati' ali polepšati, da bi iz te 'gnetljive' biološke 'surovine' dizajnirali 'celostno umetnino'. Ampak časa, ki 'uniči vse', ni mogoče premagati. Staranju in njegovim vidnim posledicam se ne da ubežati."
-
19. 7. 2024 | Družba
"Spraševala sem se, ali je možno zarisati rez med lastno željo po otroku in ponotranjenimi pričakovanji družbe, s katerimi dekleta odraščajo. Tu mislim na to, kako se deklice že v otroštvu igrajo s punčkami in se urijo v vlogi mame ter gospodinje, medtem ko svoje punčke preoblačijo in skrbijo zanje."
-
18. 7. 2024 | Politika
Naslovnica nove Mladine / AMERIŠKI JEZUS
V petek izide nova Mladina! V 29. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 19. julija, pišemo o tem, zakaj je žrtev političnega nasilja postal prav Donald Trump, ki je politično nasilje na novo izumil. Za oblikovanje naslovnice je poskrbel Dedi, osnovna fotografija pa je delo Evana Vuccija (Butler, Pensilvanija, 13. julij 2024).
-
18. 7. 2024 | Politika
»Povsod, kjer imamo dvokrožni volilni sistem, v prvem krogu glasujemo s srcem, v drugem pa z glavo«
"Povsod, kjer imamo dvokrožni volilni sistem, v prvem krogu glasujemo s srcem, v drugem pa z glavo. Tako je tudi na naših županskih volitvah. Dvokrožni sistem, ki ga je v Sloveniji hotela vpeljati Demokratska stranka, je simpatičen in omogoča nespodobne spopade. Tako na eni strani lahko dobiš skrajnega levičarja, na drugi pa skrajnega desničarja. V tem primeru se mora volilec najprej odločiti, ali ima sploh smisel iti na volišče, potem pa še, za katero od dveh skrajnosti glasovati. Take dvome so imeli tudi francoski volilci. Na koncu prvič glasuješ za nekoga in drugič proti nekomu. Francozi so se večinsko odločili glasovati proti Marine Le Pen in radikalni desnici. Napovedana veličastna zmaga Nacionalnega zbora se je tako prelevila v veličasten poraz. "
-
18. 7. 2024 | Politika
»S spremembo odloka, v katerem je izpuščena beseda javne, bi po novem lahko izvajali vse prireditve«
"Do zdaj je odlok dovoljeval, da se ob predhodnem soglasju zavoda za varstvo narave izvajajo javne prireditve. S spremembo odloka, v katerem je izpuščena beseda javne, pa bi na naštetih petih lokacijah po novem lahko izvajali vse prireditve, torej vključno s prireditvami komercialne in zasebne narave. Seveda če bi organizatorji predhodno pridobili dovoljenje MOL-a oziroma kar je bolj verjetno, če pridobijo dovoljenje župana Zorana Jankovića. To pa na stežaj odpira vrata vsem mogočim klientelističnim in koruptivnim praksam, ki so v osemnajstih letih županovanja Zorana Jankovića že pridobile domovinsko pravico v Ljubljani."
-
17. 7. 2024 | Politika
»Politiki bi vsi radi bili dončići«
"Politiki bi vsi radi bili dončići. Celo komentatorji in analitiki za nekoga na politični sceni radi rečejo, da je novi Dončić. To, da predsednik vlade Robert Golob raje leti na tekmo Dončića v Dallas kot na še eno mirovniško konferenco o Ukrajini, je več kot povedno. Slikati se z Dončićem je vredno več kot rokovanje z državniki, ki so tam zato, da ničesar ne rešijo. Luka vseeno skuša rešiti izid tekme. Funkcionarjev pa ne bo rešil. Razrešila jih bo ulica. Tako kot bo novo razrešitev izvedla ulica čez dve leti na volitvah ..."
-
16. 7. 2024 | Družba
Čeferin / »Ne morem navijati kot običajen navijač in se predati čustvom«
"Na nek način je gotovo privilegij, če lahko vse tekme gledaš iz tako dobrega položaja na štadionu, kot jih gledam jaz. Obenem pa se nisem mogel nikdar znebiti skrbi okrog organizacije tekem in turnirja, da bo torej vse teklo gladko. Ne morem navijati kot običajen navijač in se predati čustvom. Jezijo me sodniške odločitve, kadar se z njimi ne strinjam, četudi jih ne bom nikoli komentiral. Skrbi me za varnost vseh udeležencev in vse, kar je povezano s prvenstvom. Saj zaradi tega ne jadikujem ali se pritožujem, to je vendarle moja naloga. Morda se včasih zgolj sliši bolje, kot je v resnici."
-
17. 7. 2024 | Kultura
V Križankah bo 21. julija ob 21.00 v okviru 72. Ljubljana Festivala nastopila afrobrazilska glasbenica Margareth Menezes. Na koncertnem večeru bo predstavila brazilski afropop, ki združuje brazilske (samba), afriško-karibske, reggae, calypso, salsa in pop elemente.
-
16. 7. 2024 | Politika
Umrla je humanitarka Anita Ogulin
V 73. letu starosti je po dolgotrajni bolezni umrla humanitarka Anita Ogulin. Dolga leta je bila predsednica Zveze prijateljev mladine (ZPM) Moste-Polje, ki se je letos njej v čast preimenovala v Zvezo Anita Ogulin in ZPM.
-
16. 7. 2024 | Kultura
»Precejšen zasuk je bilo občutiti po tem, ko je leta 2017 ameriški predsednik postal Donald Trump«
Migracijski tokovi so zadnja leta vse bolj usmerjeni proti Zahodu, predvsem proti Evropi, slovenski fotograf Matjaž Tančič (1982), ki je kariero začel kot fotoreporter – na Mladini – in se nato uveljavil tudi kot modni fotograf, pa se je pred 12 leti odločil za obratno pot: delovne podvige je začel iskati daleč na Vzhodu, natančneje na Kitajskem, po številu prebivalcev drugi največji državi na svetu (do lani celo prvi), po površini tretji, sicer pa politični in gospodarski velesili. Njegovo raziskovanje Kitajske je bilo mednarodno opaženo, številne reportaže je objavil v največjih svetovnih medijih, njegova fotografija s kitajskega podeželja je bila leta 2013 na natečaju Sony World Photography izbrana za najboljšo v 3D-tehniki na svetu, še zlasti pa so odmevale fotografije iz Severne Koreje, ki so bile na ogled na razstavah od New Yorka do Moskve, od Švice do Singapurja. Zadnja leta se intenzivno posveča avtorskemu projektu o raziskovalcih vesolja, ki ga je popeljal od puščave Gobi do ameriškega Utaha.
-
16. 7. 2024 | Družba
"Amerika je trenutno, medtem ko Joe Biden govori, da potrebujemo zeleni prehod, največji izvoznik fosilnih goriv na planetu! Še več kot Savdska Arabija, kar se je v zadnjih letih zgodilo zaradi frackinga (hidravlično drobljenje).Med tem, kar je počel Trump, in kar zdaj počne Biden, je neverjetna kontinuiteta. Trump je govoril o tarifah za kitajske dobrine in zaščiti za domačo industrijo, da bo razcefral neoliberalni pravilnik svetovne ekonomije, prišel je Biden in naredil prav to. Če bo spet izvoljen Trump, kaže tako, bo zagotovo še naprej podpiral obnovljive vire energije, zakaj bi uničil ta velik del industrije? Delal bo, kar dela Biden, morda z malce manjšim poudarkom na obnovljivih virih in malce več svobode za industrijo fosilnih goriv. Še naprej pa bo mešanica obojega, tako kot zdaj."