Uredništvo
-
9. 12. 2024 | Kultura
»Prizadelo in jezilo me je, ko smo sprejeli v parlamentu tisti zakon o izbrisanih«
"Nekateri poslanci prvega državnega zbora se dobivajo enkrat na leto in vedno mi govorijo: 'Tona, moraš priti. Mi smo naredili državo!' Sam sem se res na skrivaj vozil v Ljubljano med dvotedensko vojno po stranskih poteh in nazaj, v nobeni nevarnosti nisem bil; nekateri pa so res izgubili tudi življenje. Zdaj imamo neke vrste prvoborce, ki se malo trkajo po prsih kot nekoč spomeničarji, ki mislijo, da so samo oni vse naredili. So veliko, ampak takrat je vstal ves slovenski narod in tudi nekateri Neslovenci. Sem ponosen na TO in tedanjo milico. Ne boste verjeli, kako me je prizadelo in jezilo, ko smo sprejeli v parlamentu tisti zakon o izbrisanih. To je bila objestnost zmagovalcev. Tudi grozna JLA se je nazadnje sama odločila za umik, nismo jih mi gnali do Morave … Mene je življenje nekako prizemljilo."
-
9. 12. 2024 | Svet
»Kamala Harris je bila, kot večina žensk v politiki, deležna vulgarnega seksizma in mizoginije«
"Ko je bila nominirana, je bila, kot večina žensk v politiki, Kamala Harris deležna vulgarnega seksizma in mizoginije, blatenja in absurdne diskreditacije. Obmetavali so jo z neplodnostjo, z zimzeleno diskvalifikacijo žensk brez otrok. Ob tem ni zanemarljivo, da vsaj pet predsednikov, med njimi George Washington, ni imelo bioloških otrok. V postresničnostni eri je nepomembno tudi, da imata Trump in Musk, ki moralizirata o pravi družini, skupaj vsaj 17 bioloških otrok s šestimi ženskami - vzor prave družine torej. Dezinformacija, da naj bi bila Harris kot tožilka odgovorna za zaprtje več tisoč ljudi, med njimi številnih temnopoltih moških zaradi posedovanja marihuane, ki so jo razširili nasprotniki, je naredila nepovratno škodo med temnopoltimi volivci v urbanih središčih."
-
9. 12. 2024 | Politika
»Neoliberalizem se je zasidral v sistem«
"Mislim, da sta tako naše ministrstvo za solidarno prihodnost kot vlada naredila ogromne korake pri reševanju stanovanjske problematike, kot jih v zadnjih tridesetih letih ni bilo. Za javna stanovanja je bilo od leta 2015 do 2022 namenjenih med 14 in 15 milijonov evrov, lani in letos pa skupaj 56 milijonov evrov; od naslednjega leta naprej bo ta znesek 100 milijonov na leto in bo ostal zagotovljen v tej višini vse do leta 2035. Torej milijarda evrov za javna in dostopna stanovanja. Neoliberalizem se je tako zasidral v sistem in našo podzavest, da se zdi mnogim že vsak korak k bolj solidarno naravnani družbi radikalen, Levica pa je vseskozi vztrajala pri enakih načelih – to sta dostojno življenje in blaginja ljudi. Naši ukrepi, ki zagotavljajo socialno državo in dostopnost javnih dobrin za vse, po sprejemu postanejo nekako samoumevni, a preden jih Levica predlaga in pri njih vztraja, se jim na pot postavljajo vse mogoče ovire."
-
9. 12. 2024 | Družba
»Šola je bila namenjena socializaciji vse do konca 19. stoletja«
"Šola je bila namenjena socializaciji vse do konca 19. stoletja. Znanje gre takrat zelo očitno z roko v roki z navajanjem na stvarne razmere v družbi. Gre za oblikovanje mladega prebivalstva, da se bo znašlo v svetu, v katerem živi. V času Marije Terezije in Jožefa II. pa se zgodi premik, ko država začenja odrejati, kaj se bo učilo, kako se bo učilo, kdo bo učil in kaj sta pravzaprav končni namen in cilj šole. In ta je – koristiti državi. Vzgojni moment se kaže skozi dva zelo opazna primera – verouk kot glavni predmet, torej oblikovanje človekove notranjosti, njegovega miselnega in čustvenega sveta, da se bo lahko na podlagi spoznavanja vere in odnosa do Boga odločal tako, kakor uči Cerkev, posledično pa kakor pričakuje država."
-
6. 12. 2024 | Svet
»Ameriški pravni red, demokracija in svoboda niso enaki do vseh državljanov ZDA«
"Biden je s s pomilostitvijo svojega sina — svojim verjetno zadnjim predsedniškim dejanjem, ki bo šlo v zgodovino — še enkrat dokazal, da sta svoboda in demokracija v ZDA sredstvi za uresničevanje lastnih partikularnih interesov. Odločitev je utemeljil s tem, da je bil Hunter Biden žrtev političnega pregona, saj da drugih posameznikov, ki počnejo iste reči, za katere je bil zaprt, nikoli ne zaprejo. Praviloma jih niti ne preganjajo."
-
6. 12. 2024 | Družba
»Nekoč so partnerje ali partnerice izbirali starši, danes pa algoritmi«
"Včasih so partnerje ali partnerice svojim otrokom izbirali starši, saj so se s poroko oblikovala politična zavezništva in se je ohranjala ekonomska stabilnost, danes pa smo iskanje in izbiro potencialnega partnerja ali partnerice pripravljeni prepustiti drugim osebam, aplikacijam, podjetjem, orodjem umetne inteligence (UI) ipd.."
-
4. 12. 2024 | Družba
Naslovnica nove Mladine / ONESNAŽENI ZRAK
V petek izide nova Mladina! V 49. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 6. decembra, izpostavljamo, da so bile letos v Sloveniji že pred kurilno sezono mejne vrednosti onesnaženosti s trdimi delci presežene večkrat kot lani vse leto. Za oblikovanje naslovnice je poskrbel Dedi, avtor fotografije pa je Borut Krajnc.
-
4. 12. 2024 | Svet
Nika Kovač prevzela Instagram profil Baracka Obame
Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, je danes, 4. decembra, prevzela profil nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obame na družbenem omrežju Instagram. V četrtek, 5. decembra, pa bo skupaj z njim nastopila na dogodku Democracy Forum.
-
4. 12. 2024 | Politika
»Danes živimo v nevarnem svetu. Evropa in Slovenija morata sodelovati z ZDA.«
"Želim si mega Evrope, se pravi 'make Europe great again'. Zanimajo me predvsem interesi Slovencev in Slovenk. Končni rezultat mednarodnega delovanja Slovenije in odnosov z drugimi državami mora biti, da bo za slovenske državljane življenje boljše in ne bolj zapleteno. Danes živimo v nevarnem svetu. Evropa in Slovenija morata sodelovati z ZDA."
-
4. 12. 2024 | Svet
»Uveljavljene stranke so izgubile občutek za realnost, za svoje volivce«
"Predvsem gre za občutek, da so uveljavljene stranke izgubile občutek za realnost, za svoje volivce. V Romuniji imajo dve stranki, socialne demokrate in liberalce, ki izmenično ali pa skupaj Romuniji vladata že 30 let. Ljudje so se tega zares naveličali in dali zaušnico temu uveljavljenemu sistemu. Romunska demokracija je na nekakšnem razpotju, ker ljudje izgubljajo zaupanje v politiko in institucije, družba je zelo razdeljena, po volitvah pa so se odprle še razprave o tem, kako lahko nekdo od zunaj, recimo Rusija, usmerja javno mnenje, tu je še velika vloga socialnih omrežij, ki jih je odlično izkoristil Georgescu. Imamo mlade neodločene volivce, ki jih politika doslej ni zanimala, in Georgescu je prišel do njih, ne s programom, ampak s populističnimi sporočili. Zadnjih 20 let je v Romuniji minilo mirno, kar pa ne pomeni, da nezadovoljstvo ni naraščalo. Vse ankete namreč kažejo, da Romuni še vedno podpirajo Evropsko unijo in Nato."
-
5. 12. 2024 | Kultura
30 let lepote, znoja in žuljev
V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova bodo danes ob 18.30 odprli razstavo ob 30. obletnici Društva za sodobni ples Slovenije z naslovom 30 let lepote, znoja in žuljev. Sledi premiera predstave Konstelacije prizadevanj.
-
3. 12. 2024 | Družba
»Sodniki smo garant delovanja pravne države«
"Na vrhovnem sodišču si ves čas prizadevamo, da bi bilo naše odločanje čim bolj kakovostno in učinkovito, hkrati pa moramo kot najvišje redno sodišče v državi skrbeti za enotnost sodne prakse, kar je naše temeljno poslanstvo. Ta vidik je izjemno pomemben tako za stranke kot za celotno družbo, in sicer zaradi zagotavljanja predvidljivosti in pravne varnosti. V tem delu po moji oceni vrhovno sodišče uspešno opravlja svoje poslanstvo. Ob tem si kot predsednik prizadevam tudi za operativno sodno upravo in uveljavljanje dobrih praks – v korist strank in drugih uporabnikov sodnih storitev."
-
3. 12. 2024 | Kultura
»Kultura je lahko gonilna sila nekega gospodarskega razvoja«
"Ne govorim o komercializaciji. Kultura je lahko gonilna sila nekega gospodarskega razvoja. Ne tako banalno, kot je učinek Guggenheima: zgradiš muzej moderne umetnosti, pridejo turisti in je mesto na zeleni veji, kakor se je zgodilo v Bilbau. Ne, tega si ne želimo. Nas bo pa obisk muzeja, galerije, prebrana knjiga ali obisk filmskega festivala naredil bolj človeške, empatične. Teh učinkov ne gre podcenjevati."
-
4. 12. 2024 | Kultura
V Plakatni galeriji Figovec v Ljubljani bodo 6. decembra ob 11.00 odprli družbeno-kritično razstavo plakatov z naslovom Prihodnost je svetla, avtorice in ilustratorke Jane Fak ter avtorice besedil Katjuše Štingl.
-
3. 12. 2024 | Kultura
Prešernova nagrada letos Draganu Živadinovu in Dragici Čadež
Upravni odbor Prešernovega sklada je razglasil, da sta prejemnika Prešernove nagrade za življenjsko delo za leto 2025 kiparka Dragica Čadež ter režiser in performer Dragan Živadinov. Nagrade Prešernovega sklada prejmejo vizualna umetnica Nika Autor, oblikovalski kolektiv Grupa Ee, glasbenik Tomaž Grom, pisateljica Nataša Kramberger, gledališka režiserka Nina Rajić Kranjac in oblikovalec zvoka Julij Zornik.
-
2. 12. 2024 | Družba
»Janševa tožba je bila že v izhodišču neutemeljena«
"Pozivanje k uporu sredi nekega postopka? Kaj sploh to pomeni? Kar težko je vsemu temu slediti. Nazadnje se je Janša obregnil ob sodnice. Vsekakor lahko po eni strani rečem, da je vrag odnesel šalo in da so stvari res šle čez mejo dobrega okusa. Ampak poskušajmo biti predvsem stvarni in racionalni. Mislim, da gre za nekakšne naklepne manipulacije. Absolutno nočem in niti ne morem komentirati konkretnih sodnih postopkov, ampak pozivanje, zdaj še zlasti zoper sodnice, se je začelo, ker mora Janša plačati neko enormno vsoto 'kazni'. Če prav razumem, naj bi večina izvirala iz procesa Patria, v katerem je bil Janša neupravičeno obsojen in je tudi neupravičeno nekaj časa prestajal zaporno kazen. Zaradi neupravičene obsodbe bo brez slehernega dvoma prejel odškodnino od države. Kakšna bo njena višina, je odvisno od vseh konkretnih okoliščin tega primera, tudi v primerjavi z drugimi podobnimi, hujšimi, blažjimi ... "
-
5. 12. 2024 | Kultura
V prostorih Cirkulacije 2 (podhod Ajdovščina) bo od 5. do 11. decembra med 10 in 18. uro potekal 10. sejem umetnin ART-MUS, stičišče umetnikov in umetnic, ki skozi svoja dela razkrivajo raznolikost in bogastvo umetniškega izraza v Sloveniji.
-
2. 12. 2024 | Svet
»Največje delovno taborišče je imelo približno površino Slovenije«
"V tridesetih letih je zaradi lakote umrlo najmanj 50 odstotkov Kazahstancev. Še danes govorijo, da je bil to genocid. Ampak v resnici o tem ne govorimo veliko, ker smo sosedi Rusije. Spomnim se, ko sem pred 11 leti sokurirala projekt o Stalinovi represiji, ki je za Kazahstan zelo relevantna tema, saj je bilo na območju Kazahstana veliko delovnih taborišč; največje je imelo približno površino Slovenije. Želeli smo narediti umetniški projekt, v okviru katerega bi umetniki razmišljali o tej travmi, ki je ostala po Stalinovi represiji. In ugotovili smo, da do nekaterih dokumentov še vedno ni dostopa in so pod nadzorom Moskve."
-
3. 12. 2024 | Kultura
Kulturne ustanove po Sloveniji bodo na rojstni dan Franceta Prešerna, 3. decembra, na Ta veseli dan kulture že petindvajseto leto zapored na široko odprle svoja vrata. V muzejih, galerijah, gledališčih in drugih kulturnih ustanovah se bodo zvrstile brezplačne razstave, vodenja, delavnice, predstave in druge prireditve. Osrednja prireditev bo ob 15.45 na Prešernovem trgu, ki jo bodo pripravili tečajniki glasbenega oddelka Pionirskega doma pod vodstvom Ane Vipotnik in Igorja Leonardija ter gledališka skupina Pionirskega doma pod vodstvom Jaše Jenulla in Urše Strehar Benčina.
-
1. 12. 2024 | Politika
»Zakaj bi celotno prebivalstvo plačevalo račun Janeza Janše?«
"Politik, nekdanji predsednik vlade in vodja opozicije prodaja lastne predmete, da bi pokril sodne stroške v procesih, ki jih je na sodišču izgubil! Po procesih, ki pomenijo javno sramoto, se politiki najpogosteje umaknejo in upokojijo. A ne Janša: ta svojo prisotnost in popularnost gradi na večni vlogi žrtve sodnih procesov, menda političnih, za katere je kriva vseprisotna globoka država, ali režim, ali že kaj, kar se ne da dokazati. Krog je enostaven, vse služi kot dokaz: njegova dejanja, denimo prostaške izjave, se ne upoštevajo, upošteva se samo razsodba, ki je za prostaka neugodna; namesto pričakovanega prostakovega nelagodja zaradi ugotovljene krivde imamo krivdo celotnega sistema, na koncu je krivo tudi celotno prebivalstvo."
-
1. 12. 2024 | Družba
Prva energetska skupnost v Sloveniji
"V članku z naslovom Sončne Luče, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, novinar Matic Gorenc piše o prvi energetski skupnosti v Sloveniji. Leta 2018 so se Luče namreč vključile v evropski projekt Compile, katerega cilj so bile samooskrbne energetske skupnosti, ki bi jih vzpostavili po vsej Evropi; poleg slovenskih Luč so te pilotne skupnosti nastale še v Lizboni na Portugalskem, Križevcih na Hrvaškem, Crevillentu v Španiji in v Rafini v Grčiji. Projekt se je zaključil leta 2021.
-
1. 12. 2024 | Družba
Zakaj Rusija ne bo uporabila jedrskega orožja
"To ne bo mir, ki ga bodo sklenili Ukrajinci. Namesto njih ga bodo sklenili Evropejci, ki komaj čakajo, Američani in Kitajci. Ukrajinci vedo, s čim imajo opraviti. Ljudje, ki pripravljajo mir za Ukrajino, živijo v iluzijah. Putin ima sedaj najmočnejšo vojsko v svoji karieri. Ljudje res mislijo, da bo enote razformiral, orožje vrnil v skladišča in ustavil produkcijo v vojaški industriji? Tudi če Trump vsili svoj mir, Ukrajinci pa ga morajo požreti, to ne bo konec zgodbe. Ampak to je resničnost, svet odloča, ne Ukrajinci. Jaz tega ne verjamem. Vendar imam specifično izkušnjo. Bil sem v Čečeniji in Rusi so jo bombardirali. Živel sem v Alepu, Rusi so ga bombardirali po dolgem in počez. Sedaj sem v Ukrajini in gledam enako. Ne verjamem, da se bo želja Rusije po ekspanziji ustavila v Ukrajini. Mir bo zgolj zamrznjen konflikt do prve naslednje priložnosti. Zahodne države, ki mislijo, da bodo potem lahko živele v miru naprej, se motijo. Ta čas je minil. Vendar se s prihodnostjo ne ukvarjam. Vem pa, da to ne bo trajen mir."
-
2. 12. 2024 | Kultura
»Identitetnih politik ne vidim kot vprašanj identitete, ampak kot razredni boj«
V Kinu Šiška bo danes ob 20.30 v okviru Festivala LGBT filma na ogled dokumentarni film Édouard Louis, ali preobrazba v režiji Françoisa Caillata. Po projekciji bo potekal pogovor z Dijano Matković, pisateljico, urednico Disenza in prevajalko ter Simono Jerala, režiserko dokumentarnih filmov in filmsko kritičarko.
-
2. 12. 2024 | Kultura
Vse se je nadaljevalo z zmrznjenimi jastogi
V mali dvorani Španskih borcev bo od 3. do 6. decembra vsak dan ob 18.00, 19.00, 20.00 in 21.00 potekala izvedba bralno-uprizoritvenega eksperimenta Vse se je nadaljevalo z zmrznjenimi jastogi avtorice Varje Hrvatin. Dogodek je zastavljen kot interaktivna zvočno-vizualna uprizoritev za tri gledalce, katerim omogoča individualno izkušnjo vstopa v intimno pripoved posameznic ter skozi interaktivne igričarske postopke razpira potenciale angažiranega kolektivnega sodelovanja. Posebej za uprizoritev so razvite tudi računalniške igre v katerih se bodo gledalci lahko borili s tekstom, za tekst in proti tekstu.
-
2. 12. 2024 | Kultura
V Kinu Šiška bodo danes ob 19. uri odprli razstavo fotografij Marija Županova z naslovom Queer Issues. Gre za avtorjev poklon kvir kulturi, identiteti in osebam, ki ga s svojo pojavnostjo navdihujejo in navdušujejo. Naslov razstave Queer Issues lahko razumemo kot naslov glamurozne revije o življenjskem slogu, kulturi in modnih trendih.
-
29. 11. 2024 | Politika
»Tudi sodnice in sodniki so samo ljudje«
"Rada bi pozvala vse politike in tudi vse mnenjske voditelje, da se vzdržijo takšnih dejanj. Vsako dejanje ima svoj namen, dogajanje v Celju je bilo dobro organizirano, pustilo pa je slab vtis. V tem vidim tudi spodkopavanje demokratične ureditve, kar pa ni dobro. Spoštujem pravico do protesta, ampak dogajanje utegne včasih iti predaleč. Konkretnih primerov ne bom komentirala, dogodki, kakršen je bil tisti v Celju, pa lahko vplivajo na sojenje. Tudi sodnice in sodniki so samo ljudje, tudi z družinami, in čedalje pogostejše grožnje lahko vplivajo na to, da sodijo drugače ali počasneje, kot bi sicer, kar pa ni dobro za pravno državo."
-
29. 11. 2024 | Ekonomija
»Edina pot, da EU spodbudi svojo konkurenčnost, je, da razrahlja skupne politike enotnega trga«
"Zaradi geopolitičnih napetosti, v katere se je Evropa sama zapletla, in posledične gospodarske stagnacije ter zaradi kritičnega trenda zaostajanja v tehnološkem razvoju in produktivnosti za Kitajsko in ZDA je na široko odprto vprašanje nadaljnjega obstoja EU."
-
27. 11. 2024 | Politika
Naslovnica nove Mladine / BESEDNJAK SOVRAŠTVA
V petek izide nova Mladina! V 48. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 29. novembra, izpostavljamo, da besede, ki jih uporabljajo skrajni politiki, pri ljudeh netijo sovraštvo. Ilustracijo na naslovnici je ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič.
-
27. 11. 2024 | Družba
Zakaj Slovenci ne oddajajo več vlog za postavitev sončnih elektrarn?
V članku z naslovom Začasni mrk sončnih elektrarn, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, novinar Matic Gorenc piše o tem, zakaj Slovenci ne oddajajo več vlog za postavitev sončnih elektrarn.
-
27. 11. 2024 | Svet
»Komisija težko vodi Evropo brez podpore držav članic«
"Predsednica komisije Ursula von der Leyen je pri sestavljanju gradila ne samo na svojih dolgoletnih političnih izkušnjah, ampak predvsem na prejšnjem mandatu. Seveda pa komisija težko kar koli počne in vodi Evropo brez podpore ali pa celo vzporedno z državami članicami. Tu se sicer za zdaj kaže nekaj težav. V Franciji si predsednik še ni povsem opomogel po loteriji, ki jo je izvedel z volitvami junija. V Nemčiji gremo proti volitvam, najverjetneje malo zgodnejšim, kot je bilo predvideno. To pomeni nekaj mesecev zastoja političnega delovanja v tej državi. V Španiji smo videli težave, ki bi se lahko prenesle celo na evropsko raven. Na drugi strani imamo stabilni Poljsko in Italijo, vendar za njima morda ne stoji ravno celotna Evropa."