Uredništvo

  • Uredništvo

    13. 1. 2025  |  Družba

    Ko običajen postopek postane prvovrstna politična afera

    Januarja lani je novinar Peter Petrovčič pisal o tem, da je bila prvotna odločba o odvzemu 24 glav živine s kmetije Možgan v Leskovcu pri Krškem konec decembra odpravljena. Potem pa je o njem posebna komisija odločala ponovno. Poleg tega je v zadevi potekalo več različnih nadzornih postopkov, pri čemer so predvsem kmečka interesna združenja krepila pritisk na uradne organe. Običajen postopek, kjer se presoja dobrobit živali, je postal prvovrstna politična afera. 

  • Uredništvo

    12. 1. 2025  |  Družba

    »Veliko naših ljudi dojema demokracijo popolnoma napačno«

    "Družba postaja egoistična. Včasih, ko se ljudje še niso naročali za pregled v ordinaciji, je v čakalnici sedelo 20 ljudi. In bilo normalno, da gre tisti, ki je prvi prišel, prvi k zdravniku. Danes prideta dva istočasno in se prerekata, kdo bo vstopil prvi. To ni v redu. Postajamo egoistični. Tudi jaz, a sem že toliko star, da je tega nekoliko manj."

  • Uredništvo

    12. 1. 2025  |  Družba

    »Obvladovanje vesolja pomeni obvladovanje Zemlje«

    "Točno tako, obvladovanje vesolja pomeni obvladovanje Zemlje. Esa naslavlja predvsem civilni del, torej izboljševanje življenjskega standarda. Kot podjetje smo na začetku ogromno truda vložili v razumevanje, kaj pomeni imeti elektroniko v vesolju. Ko govorimo o vesolju, vsak pomisli, da je tam prazno, da ni ničesar, da je vakuum, da je tam hladno, če si na senčni strani, ampak stvar ni tako preprosta. Tam je namreč prisotnih tudi ogromno visokoenergijskih delcev, katerih največji vir je sonce, ki jih vsakodnevno bruha proti Zemlji. Njeno magnetno polje jih zaustavi, medtem ko je v vesolju to sevanje prisotno in zmanjšuje življenjsko dobo elektronike. Izplen naših naporov je bil razvoj dveh ključnih tehnologij, ki sta danes sestavni del vsakega Skylabsovega produkta, ker znata uspešno ublažiti te sevalne učinke."

  • Uredništvo

    12. 1. 2025  |  Družba

    V Sloveniji blagoslavljamo predore, ceste in celo pločnike

    Avgusta lani je novinar Luka Volk pisal o blagoslovu nove obvoznice v Železnikih. Čeprav nova obvoznica še ni imela uporabnega dovoljenja, pa sta jo v začasno uporabo skupaj izročila tamkajšnji župan Marko Gasser in infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek; poleg občanov so se jima pridružili še predsednik državnega sveta Marko Lotrič in minister za delo Luka Mesec, oba doma iz Selške doline, ter poslanec SDS Žan Mahnič. Pa tudi župnik Tine Skok, ki je ob tej priložnosti blagoslovil novo pridobitev Železnikov.

  • Uredništvo

    10. 1. 2025  |  Kultura

    »Nepremičninski davek ni nova in nepravična obremenitev, ampak zapoznel izravnalni ukrep«

    "Za prihodnost države in kvaliteto življenja vseh njenih prebivalcev je pri nepremičninskem davku najbolj ključno vprašanje, ki presega merilo posameznih investitorjev in nepremičninskih portfeljev. Ambiciozna stanovanjska politika, katere sestavna dela sta poleg gradnje javnih najemnih stanovanj tudi pravična obdavčitev in nadzor nad uporabo nepremičnin, pomeni možnost države, da usmerja racionalno in trajnostno poselitev. "

  • Uredništvo

    10. 1. 2025  |  Družba

    »Električna vozila se trenutno ne prodajajo«

    "Obstajajo pozivi, da se slovensko gospodarstvo vključijo v dobavne verige kitajskih dobaviteljev, vendar moramo vedeti, da Kitajska s cenami enormno pritiska tudi na dobavitelje avtomobilske industrije. Sami doživljamo to, da vidimo kitajske ponudbe, ki so za 40 odstotkov ali več nižje od naših. Preusmeritev v neke nove panoge je sicer smotrna, vendar terja svoj čas in tudi denar za nova certificiranja, spremembo proizvodnih procesov, spremembo strojnega parka, spremembo znanja naših zaposlenih, tako da na kratek rok je to težko storiti. Vsekakor bi si želeli nekaj finančne spodbude države za ta prestrukturiranja, saj vemo, da smo zaradi evropske direktive o prepovedi proizvodnje avtomobilov z notranjim zgorevanjem z letom 2035 slovenska podjetja že ogromno investirala v to, da bi bila dobavitelj za električna vozila. Ta pa se trenutno ne prodajajo. Težko je reči, kaj je zdaj pametno narediti."

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Svet

    Naslovnica nove Mladine / ZATON DEMOKRACIJE, VZPON AVTOKRACIJE

    V petek izide nova Mladina! V drugi letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 10. januarja, analiziramo in se sprašujemo, zakaj na volitvah zmagujejo voditelji, ki nasprotujejo demokraciji. Ilustracijo na naslovnici ZATON DEMOKRACIJE, VZPON AVTOKRACIJE je ustvaril Franco Juri. 

  • Uredništvo

    9. 1. 2025  |  Kultura

    Zaradi kritike Izraela lahko izgubite tudi mesto na doktorskem študiju

    "V reviji Cukr sem omenjala tišino v polju kulture in institucijah sodobne umetnosti v povezavi z genocidom, ki ga Izrael s pomočjo zahodnih držav izvaja nad Palestinci, ter o ekocidu in urbicidu, ki se odvija na palestinskem ozemlju. Navkljub vsakodnevnemu prenosu podob, ki prikazujejo pobijanje, mučenje in načrtno stradanje Palestincev, je to ena od bolj nezaželenih tem v kulturnem prostoru, še posebej v nemško govorečem in znotraj tistih institucij, ki so povezane z večjim finančnim kapitalom, denimo Documenta, Bienale, večji festivali, muzeji in galerije. Znotraj teh prostorov obstaja tišina oziroma nadzorovana naracija o Palestini, podobno kot v politiki in gospodarstvu, še posebej tam, kjer se trguje z orožjem ali drugimi produkti, ki uničujejo, pobijajo, mučijo ali služijo nadzoru palestinskega ozemlja in drugim interesom v državah na Bližnjem vzhodu."

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Družba

    Sodni postopki zoper dijake, ki se »švercajo« na avtobusih

    Januarja lani je novinar Peter Petrovčič v članku Nezakonito kaznovanje mladoletnikov pisal o tem, da se je pred leti začelo dogajati, da so ljubljanski dijaki zaradi »švercanja« na mestnih avtobusih morali s starši na zagovor pred sodišče. Zakon o prekrških določa, da se kazen za prekrške izreče in določi po hitrem postopku brez zaslišanj in sodnih obravnav ter v primeru, da se kaznovana oseba ne pritoži in plača polovično kazen. Takrat je zadeva zaključena.

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Politika

    Milan Kučan / »Morali bi se manj ukvarjati s Trumpom in veliko bolj z EU«

    "Na fenomen Trump je mogoče pogledati z več vidikov. Če pogledam z vidika Evropejca, ki še vedno verjame v izročilo združene Evrope, potem je stanje, v katerem smo se znašli, tudi priložnost. Seveda je obilo razlogov za zaskrbljenost, a ne manjka niti razlogov, da končno začnemo premišljevati o osamosvojitvi v varnostnem, političnem, vojaškem, gospodarskem, energetskem, navsezadnje tudi tehnološkem in znanstvenem pogledu."

  • Uredništvo

    8. 1. 2025  |  Politika

    »Medijska zakonodaja je ljudem deveta briga«

    "Medijska zakonodaja je zadeva, ki nikoli ni zanimala nikogar, ki v medijih ni delal. Ljudem je to deveta briga. Če je kaj narobe, jih po malem moti, prizadeva jih pa ne direktno. Zato se vlade medijem posvečajo pač manj kot energetiki. Po novem pa živimo v časih, ko se za medije na lepem zanimajo vsi in se na problematiko domnevno spoznajo. Kar je tako medijski kot politični problem. In kar je najhuje, tako mediji kot politika ga rešujemo na napačnem koncu. Vsak na svojem napačnem, seveda."

  • Uredništvo

    7. 1. 2025  |  Politika

    Pozabljena vprašanja Janezu Janši

    Februarja lani je Stanka Prodnik v komentarju pisala o tem, ko je Uroš Slak v oddaji 24 ur zvečer gostil predsednika SDS Janeza Janšo. Slednji je pogovor začel s šalo, da v SDS želijo kot opozicija s sklicem izredne seje o korupciji zgolj pomagati vladi, da se bo lahko ukvarjala s stavkami in gospodarskimi okviri.

  • Uredništvo

    7. 1. 2025  |  Svet

    »Avstrija je bila prva država v EU, kjer je radikalna desnica postala politični dejavnik«

    "Avstrija je bila prva država v Evropski uniji, kjer je radikalna desnica, ki se jasno umešča desno od Evropske ljudske stranke, postala politični dejavnik. Razlika je ta, da je pred 25 leti, ko je Svobodnjaška stranka prvič po svojem obratu na skrajno desno vstopila v vlado, to sprožilo odziv s protesti na vseevropski ravni z nekimi poskusi bojkota. Četrt stoletja pozneje pa je to postalo del evropske normalnosti, Avstrija še zdaleč ne bo prva država v EU-ju z radikalno desnim premierjem."

  • Uredništvo

    7. 1. 2025  |  Družba

    Vloga jeze v politiki

    "Jeza ima veliko vlogo v politiki. Donald Trump je na zadnjih ameriških volitvah uspešno kanaliziral jezo volivcev ter jim ponudil univerzalnega krivca za težave v migracijah in selitvi industrijske proizvodnje v tujino. Volivcem je obljubil množične deportacije nezakonitih priseljencev in visoke tarife na uvoz izdelkov iz tujine. Nedavno je obrnil ploščo in si začel prizadevati za uvoz visoko izobražene, predvsem tehnične, delovne sile. Številni Trumpovi podporniki so se razbesneli nad tem predlogom, saj so predvidevali, da bo z izgonom priseljencev ostalo več delovnih mest za Američane."

  • Uredništvo

    7. 1. 2025  |  Družba

    »Naslednja pandemija je neizbežna«

    "Epidemije in pandemije so se skozi zgodovino vedno pojavljale in tako bo tudi v prihodnje. Naslednja pandemija je neizbežna. Je pa res, da so moderna komunikacija in informacije na družbenih omrežjih krepko spremenile pravila igre. In spremenilo se je tudi to, kaj bodo ljudje od nas pričakovali naslednjič. Ne vem, ali se tega dovolj dobro zavedamo."

  • Uredništvo

    6. 1. 2025  |  Družba

    Izpisala sem se iz Fidesa, saj ne predstavlja večino slovenskih zdravnic in zdravnikov

    Marca lani je Tatjana Dolhar, zdravnica internistka v javnem pismu pisala o tem, da Fides že dolgo ne dela več, da mu je mar za bolnike in njihovo pravico do brezplačnega zdravja, za javno zdravstvo.

  • Uredništvo

    6. 1. 2025  |  Družba

    »Človek je živo bitje, ki so mu zrasle noge in mu je v naravi, da se seli«

    "Biološko gledano je človek živo bitje, ki so mu zrasle noge in mu je v naravi, da se seli oziroma da hodi naokoli. Mislim celo, da bi bil človek najsrečnejši, če bi se lahko selil, kamor bi se hotel. Odkar pa se je sprevrgla interpretacija človeka, ko se je človek naselil za trajni čas, udomačil živali in rastline, je s tem prišla tudi politična skupnost, ki je postavila normativne meje in regulativo priseljevanja - prihodov in odhodov posameznikov in skupin. Zato ne bi rekla, da je vsaka selitev prisila, so pa skozi čas selitve postajale vse bolj vpete v neke sisteme, in posameznik je imel vse manj možnosti, da se avtonomno odloča, kako in kam se bo selil."

  • Uredništvo

    6. 1. 2025  |  Družba

    »Če si postaviš nizka pričakovanja glede tega, kaj te bo osrečilo, boš bolj srečen«

    "Mislim, da moraš letvico postaviti dovolj nizko, pa si potem v življenju lahko zelo hitro zadovoljen. Ko sem se odločil, da se bom ukvarjal z glasbo, sem se s tem avtomatično odpovedal novemu avtu vsako leto, ker to pač ne bi šlo. Če si postaviš nizek standard, nizka pričakovanja glede tega, kaj te bo osrečilo, boš bolj srečen, kot če si postaviš zelo visoka pričakovanja."

  • Uredništvo

    5. 1. 2025  |  Družba

    Kdo Rosvite Pesek ne bi imel rad?

    Septembra lani je Stanka Prodnik v TV komentarju pisala o pogovoru Rosvite Pesek s predsednikoma opozicijskih strank, Janezom Janšo iz SDS in Matejem Toninom iz Nove Slovenije. Na pogovoru se je zgodil zdrs, ko je ob vprašanju o Janševi vladi Rosvita Pesek rekla "naša vlada".

  • Uredništvo

    6. 1. 2025  |  Družba

    »Otroke preveč ščitimo pred resničnim življenjem«

    "Mladi športniki bodo imeli odrasle vedno za model. Posnemali bodo tisto, kar vidijo, da delajo njihovi starši ali trenerji, in počeli tisto, kar jim je dopuščeno. Velikokrat starši celo sami dajo otroku v roke telefon, da imajo mir. Po drugi strani pa so marsikateri starši preveč zaščitniški do otrok in premalo zaupajo trenerjem oziroma klubom, zato zahtevajo, da ima otrok na treningih ali pripravah telefon ves čas pri sebi. V družbi smo prišli do paradoksa, da otroke preveč ščitimo pred resničnim življenjem in vsem, česar se lahko naučijo samo z neposrednimi izkušnjami, ki so običajno skladne z njihovim razvojnim obdobjem, premalo pa jih varujemo pred digitalnimi vsebinami, običajno neskladnimi z njihovim razvojnim obdobjem, za katere so izrazito ranljivi zlasti v puberteti."

  • Uredništvo

    5. 1. 2025  |  Družba

    »Devetdeseta so pokazala, da je človek človeku volk«

    "Vojno, v kateri nisem osebno sodeloval, sem doživljal kot travmo. Presenetila me je količina sovraštva, ki je izviralo iz ljudi, ki so živeli drug z drugim. Mislil sem, da smo kot skupnost složni, da se ljudje ljubimo in spoštujemo, a izkazalo se je, da je to daleč od resnice. Devetdeseta so pokazala, da je človek človeku volk. Še vedno si nisem opomogel od tega. Še vedno me moti, da se veliko ljudi s teh območij sovraži."

  • Uredništvo

    5. 1. 2025  |  Družba

    Kaj je najbolj zaznamovalo leto 2024?

    "Mislim, da ga je najbolj zaznamoval občutek razočaranja in tudi občutek nemoči. Občutek razočaranja zaradi nesposobnosti, nezmožnosti institucij, v katere smo zaupali, da nas bodo zavarovale, nam zagotovile varno življenje. V mislih imam institucije najvišjega ranga, kot so Združeni narodi, ali pa tisti, ki naj bi zagotavljali mir pred vojnami. Očitno to ni uspelo, vojne so tu. Govorili smo 'nikoli več', zdaj pa imamo menda okrog 60 oboroženih konfliktov. Občutek razočaranja tudi nad državnimi institucijami, nad sistemi, ki smo jih tako skrbno gradili in v katere smo toliko investirali. Najboljši primer je sistem zdravstva, ampak tudi sistem šolstva se potihoma ruši. Ne samo v Sloveniji, to se dogaja tudi v drugih bogatih državah. Obenem pa seveda občutek, da kot posameznik zoper to nič ne morem storiti, čeprav živimo v demokraciji, občutek, da je moč ljudstva in posameznika ničelna in da delujejo neke višje sile in silnice politične in ekonomske narave, kapital in bog ve, kaj še, ki uravnavajo te procese."

  • Uredništvo

    3. 1. 2025  |  Družba

    »Vojne ne bo konec, dokler bo živ Vladimir Putin«

    "Ne verjamem, da je to vojno možno končati. Zelo bi bil vesel, če bi imeli vsaj nekaj mirnega obdobja, da obnovimo naše gospodarstvo, našo vojsko in naše ljudi, a vojne ne bo konec, dokler bo živ Vladimir Putin. Samo naslednja ruska vlada lahko konča vojno."

  • Uredništvo

    3. 1. 2025  |  Družba

    »Ljudje sicer niso navdušeni nad politiko, jo pa zelo natančno spremljajo«

    "Ljudje sicer niso navdušeni nad politiko, jo pa zelo natančno spremljajo, ne tako kot v 80. letih, ko smo bili na nek način ogroženi in smo se borili za lastno samostojnost proti beograjskim napadom na Slovenijo in podobno. Ljudje hkrati spremljajo, kaj se dogaja, in sovražijo politiko. Gre za tipičen odnos plus - minus, v katerem na eni strani izražajo utemeljeno zaničevanje tega, kako je naša politika videti danes, po drugi strani pa izražajo tudi lastno nerazumevanje, da je njihov odnos do politike tisti, ki omogoča tako stanje. Ta negativen odnos do vsakršne političnosti, do vsakršnega angažmaja, pojava v političnem krogu, v javnosti ob sovraštvu do politike rojeva situacijo, v kateri lahko na vsakih volitvah zmagajo popolnoma anonimni ljudje, ki tri mesece prej ustanovijo stranko."

  • Uredništvo

    31. 12. 2024  |  Družba

    Pričevalci in Spomini

    Januarja letos je Stanka Prodnik v TV komentarju pisala o tem, da oddaji Pričevalci in Spomini ostajata del programa TV Slovenija, kar je zaušnica vsem, ki so se borili za pravo javno televizijo. Oddaja Pričevalci je namreč čista politična in ideološka propaganda, je del lažiranja zgodovine, ki jo Jože Možina počne iz političnih razlogov. Spomine pa je nekdanji direktor TV Slovenija Janez Lombergar zasnoval kot nekakšen odgovor, uravnoteženje Pričevalcev.

  • Uredništvo

    31. 12. 2024  |  Družba

    Televizijska voditeljica dela po nareku verskih skupnosti

    Maja letos je novinar Luka Volk v članku pisal o tem, da je novinarsko častno razsodišče (NČR) ugotovilo, da je redovnica Romana Kocjančič, urednica in voditeljica oddaje Obzorja duha na TV Slovenija, septembra lani med poročanjem o zakonu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja kršila novinarski kodeks.

  • Uredništvo

    31. 12. 2024  |  Politika

    »Poslušati takšne stvari je težko, čeprav imam debelo kožo«

    "Veliko stvari, ki jih izrečejo opozicijski poslanci, meri na moje osebnostne lastnosti, na katere sama ne morem vplivati, na primer na moj spol, ton glasu ali gestikulacijo … In poslušati takšne stvari je težko, čeprav imam debelo kožo."

  • Uredništvo

    31. 12. 2024  |  Kultura

    »Če nekdo piše dobro glasbo, še ne pomeni, da bo znal napisati tudi dobro glasbo za film«

    "Sčasoma se naučiš razumeti avtorjevo vizijo, čeprav ta prvinsko ni vedno enaka tvoji. Takrat se prilagodiš, se poskušaš potopiti v njegovo glavo in začneš stvari izvajati na način, da delujejo. Zato moraš imeti poleg vseh tehničnih znanj v sebi vedno vsaj še malo psihologa in filozofa, da znaš njihove želje pravilno razbrati in izvesti. Seveda pa so tudi trenutki, ko se z nekaterimi tako razumeš, da z njimi enako misliš; ujameš neko skupno čustvovanje, saj moraš na ravni zvoka film predvsem začutiti, bolj kot razumeti."

  • Uredništvo

    29. 12. 2024  |  Politika

    Minister Mesec / »Ves denar, ki bo zbran z nepremičninskim davkom, bo šel za razbremenitev dela«

    "Pri nas praktično celotno socialno državo, od pokojnin do zdravstva in tako naprej, plačujemo tisti, ki smo zaposleni in zato plačujemo davke in prispevke. S tem davkom želimo nasloviti predvsem teh zgornjih 10 odstotkov lastnikov premoženja, nepremičnin v Sloveniji, da bodo stanovanja aktivirali, jih dali v najem, hkrati pa plačali ustrezne davke in da z zajemom lahko razbremenimo delo. Ves denar, ki bo zbran z nepremičninskim davkom, bo šel za razbremenitev dela."

  • Uredništvo

    30. 12. 2024  |  Družba

    Kdo je dobil milijon evrov?

    Februarja letos je novinarka Monika Weiss v članku pisala o tem, da je bila ena od nenavadnosti, ki jih je razkrila afera Litijska cesta 51, "več kot milijon evrov", ki naj bi jih prodajalec stavbe Sebastjan Vežnaver po opravljenem poslu nakazal odvetnici Nini Zidar Klemenčič.