Uredništvo
-
26. 5. 2022 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: JEZA ZGORNJEGA ODSTOTKA
Jutri izide nova Mladina! Ilustracijo na naslovnici je zakrivil Tomaž Lavrič, Mladinin hišni karikaturist in nagrajenec Prešernovega sklada. Več o tem, zakaj so slovenski kapitalisti vse bogatejši, vse manj obremenjeni, a vseeno vse bolj nesrečni, preberite v novi številki Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 27. maja, dalje. #Mladina21
-
26. 5. 2022 | Svet
Umrl ameriški igralec Ray Liotta
Ameriški igralec Ray Liotta je danes v 68. letu starosti umrl v Dominikanski republiki, kjer je snemal svoj novi film Nevarne vode. Umrl naj bi v spanju. Znan je bil predvsem po vlogah v filmih Dobri fantje, Hannibal in Polje sanj, poročajo tuji mediji.
-
25. 5. 2022 | Politika
Robert Golob izvoljen za predsednika vlade
Državni zbor je na tajnem glasovanju izvolil predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba za mandatarja za sestavo nove vlade. Podprlo ga je 54 poslancev, 30 jih je bilo proti. Novoizvoljeni predsednik vlade je že zaprisegel pred državnim zborom, pričakovati pa je, da bo še danes v DZ vložil listo kandidatov za ministrsko ekipo.
-
26. 5. 2022 | Politika
Golob: »Možnost znižanja davka na dodano vrednost seveda obstaja«
"Ko bomo 3. junija prevzeli vlado, bomo vedeli, ali nam bo res na voljo ogromno denarja, ki bi ga lahko uporabili za miritev socialne krize. Možnost znižanja davka na dodano vrednost seveda obstaja, ni pa to prvi ukrep, na katerega pomislimo. V primeru prehranske draginje se nam zdi smiselnejša selektivnost ukrepov."
-
26. 5. 2022 | Družba
»Do tega je vedno treba biti skeptičen«
"Večina pozivov k pluralizaciji medijskega prostora, ki jih opažam v zadnjem času, in večina zgodovinskih pozivov v 30 letih samostojne Slovenije je prišla iz politike. In do tega je tako v mednarodnem prostoru kot tudi pri nas vedno treba biti skeptičen. Trenutno razmišljanje mnogih politikov je predvsem vodeno z izrazito osebnimi egoističnimi interesi, in ti egoistični interesi so pogosto škodljivi za javni interes, ko gre za pravico javnosti do kakovostnega obveščanja."
-
26. 5. 2022 | Kultura
Prvi ljubljanski umetniški vikend
Od 27. do 29. maja bo v organizaciji Ravnikar Gallery Space potekal prvi Ljubljana Art Weekend, ki bo povezal ključna prizorišča sodobnih umetnosti v Ljubljani. Iniciativa Ljubljana Art Weekend si podobno kot njene številne evropske paralele prizadeva združiti organizacije in institucije, galerije, muzeje in projektne prostore, posvečene predstavitvi in promociji sodobnih umetnosti ter tako prispevati h krepitvi lokalne umetniške scene, njene pluralnosti in živosti.
-
26. 5. 2022 | Kultura
Na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (ALUO) bodo 27. maja odprli Odprto akademijo: ALUO razstavo 2022. Gre za zaključno letno predstavitev več kot 500 študentk in študentov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Razstava bo skupaj s spremljevalnimi dogodki na ogled od 27. do 30. maja, na treh lokacijah (Dolenjska 83, Erjavčeva 23, Tobačna 5).
-
25. 5. 2022 | Družba
Film o veliki zmagi civilne družbe v Sloveniji
V Atriju ZRC Ljubljana bo 27. maja ob 17. uri premiera dokumentarnega filma o iniciativi Glas ljudstva avtorice Mance Juvan. Po projekciji bo sledil pogovor s Katarino Bervar Sternad (PiC), politologinjo Tjašo Pureber in Mojco Žerak (Glas ljudstva), o iniciativi in o tem, kako se lahko civilna družba organizira in deluje naprej, da bi gradila, krepila in ohranila potenciale ter moč, ki so se oblikovali v zadnjih letih. Pogovor bo povezovala novinarka Kristina Božič.
-
24. 5. 2022 | Politika
»Njegovi komunistični strici so doumeli, da jih je povozil čas, Janša pa tega noče doumeti«
"Če bi komunisti na prehodu iz enega v drug sistem želeli na enak način obstruirati politično povsem neizkušeno, mlečnozobo Demosovo vlado, katere član je bil tudi neutolažljivo užaloščen Janez Janša, bi njen prevzem lahko onemogočali na enak način, z nekimi poslovno-formalnimi, poslovniškimi fintami, saj so novo vlado v političnih spretnostih in umetelnostih krepko prekašali na 'petdeset let podlage'. Kot tudi Janša, eksemplarična sila politične kontinuitete, svoje politične nasprotnike, same rumenokljunce, zdaj prekaša za najmanj 30 plus nekaj let podlage. A med Janšo in njegovimi ideološkimi strici v ozadju obstaja pomembna razlika: njegovi komunistični strici so doumeli, da jih je povozil čas, in so se razumno umaknili, Janša pa tega noče doumeti. Sodobna družba, prestreljena s premnogimi komunikacijskimi orožji in premrežena s številnimi komunikacijskimi kanali, ima preveč potencialov prostosti, liberalizma in svobodnjakarstva, da bi jo lahko učinkovito omejil en tak retrogradni politični profil iz prejšnjega stoletja."
-
25. 5. 2022 | Družba
»Bomo v prihodnje uvedli še dan spomina na žrtve inkvizicije?«
"Novi 'praznik' (v narekovajih zato, ker tega statusa dejansko nima – o praznikih odloča zgolj državni zbor), ki ga precejšen del prebivalcev Slovenije morda ni niti zares zaznal, lahko v tej obliki prispeva le k poglabljanju delitev v družbi – kar je bilo razvidno tako iz ne pretirano navdušenih odzivov nasprotnega političnega tabora kot iz izrazito polariziranih razprav, ki so se obenem vnele na družbenih medijih, kjer je znova mrgolelo obkladanj s 'stalinističnimi klavci' in 'izdajalci', občasno pa tudi dovtipov v slogu, ali bomo po sorodni logiki v prihodnje uvedli še dan spomina na žrtve inkvizicije, in podobnega."
-
24. 5. 2022 | Družba
»Še celo Janez Janša si je verjetno rekel: Le kje so jih našli?«
"Pred volitvami so televizijo prevzeli ljudje, ki so jo prelevili v propagandni predvolilni stroj. Že to je dovolj, da bi moralo vodstvo oditi. Toda to vodstvo je zagrešilo še nekaj bistveno hujšega – delalo je slabo televizijo. Pokazalo je, da televizije ne pozna, da je ne obvlada, ne razume, je ne spoštuje in da je ne mara. To, kar je vodstvo počelo, je bilo norčevanje iz televizije, publike in Slovenije. Še huje: to vodstvo je delalo tako slabo televizijo, da je volitve izgubilo. Še celo Janez Janša si je verjetno rekel: 'Le kje so jih našli?' Zato je skrajni čas, da televizijo spet prevzamejo ljudje, ki jo znajo delati, ki jo poznajo, razumejo in cenijo. Ljudje, ki je ne sovražijo."
-
24. 5. 2022 | Družba
»Krize si podajajo štafeto hitreje, kot jim lahko sledimo«
"Živimo v časih hitrih sprememb. Krize si podajajo štafeto hitreje, kot jim lahko sledimo. Na videz se nam zdijo vsebinsko različne, a če jih pogledamo dovolj od daleč, zaslutimo rdečo nit, ki bo v distopični prihodnosti vlade in korporacije še tesneje povezala. Situacija kar kliče po globalni vladi po meri korporacij, kjer bo ubogemu demosu odvzet sedež v upravi. Mediji bomo v tej spregi prihodnosti ključno vezivo, saj bo naša naloga ustvariti novi dogovor in vas prepričati, da je prenovljeni svetovni red, v katerem namesto vas razmišljajo tisti, ki vam prodajajo dobrine, ki vas osmišljajo, najmanj slab. Če nam je do zdaj vsakič uspelo, nam bo tudi tokrat."
-
24. 5. 2022 | Kultura
Fotografinja krvavih vojn sicilijanske mafije
V Galeriji Jakopič bo od 24. maja do 2. oktobra na ogled razstava ene vidnejših predstavnic italijanske fotografije Letizie Battaglia z nalovom Fotografija kot življenjska izbira, ki skozi izbor 300 fotografij predstavlja njen celotni opus. Fotografije, od katerih številne še niso bile razstavljene, razkrivajo družbeni in politični kontekst, v katerem so bile posnete, objavljene, razstavljene, doživete in interpretirane. Kuratorka razstave: Francesca Alfano Miglietti.
-
23. 5. 2022 | Politika
FOTO + VIDEO: Stavka pred RTV Slovenija
Pred stavbo RTV Slovenija danes poteka stavka novinarjev javne radiotelevizije. Med njimi so tudi nekdanji zaposleni in tisti, ki so javni zavod v preteklosti že zapustili.
-
22. 5. 2022 | Politika
»Danes desnica ni vreden nasprotnik na miselnem področju«
"Odsotnost kritične misli je desnico zreducirala do ne-mnenja, pri čemer vlada neupravičena hierarhija, večinoma imenovana 'tradicija'. Vse, kar je še vedno videti kot mnenje, parazitira na iskanju trikov za nevtralizacijo vsega logičnega in kritičnega, najlažja in najbolj priljubljena sredstva pa so laž, ponarejanje, zamenjava tez in druge logične napake, verbalno nasilje in popolna negacija komunikacije (žalitve, kletvice in podobno)."
-
22. 5. 2022 | Kultura
»Ne bi šla v tujino, če ne bi bila prisiljena«
"V Moderni galeriji je prišlo do nekega prevrata. Oblast je uporabila svoje formalne možnosti, spremenili so ustanovitveni akt, kar ni bilo pravilno, in ga prilagodili svojemu kandidatu, ki je bolj ustrezal tisti politični opciji. Stroka je bila proti, enako uslužbenci Moderne galerije, ki so se pred kratkim večinsko oglasili z javnim pismom proti aktualnemu vodstvu, ki po njihovem mnenju uničuje to institucijo. Jaz sem odšla z neko žalostjo, saj sem v Moderno galerijo vendarle vložila velik del svojega življenja. Z nekaterimi ljudmi sem delala več kot 20 let in je bila to neka moja druga družina. Gledati vse to ni lahko. Sama pri teh letih tudi ne bi šla v tujino, če ne bi bila prisiljena."
-
22. 5. 2022 | Kultura
Od 24. do 29. maja bo v Ljubljani potekal 8. festival Lezbična četrt, ki ga pripravlja Društvo Škuc. Letošnji festival obeležuje kar dva jubileja: 35-letnico lezbičnega gibanja in 50-letnico delovanja Škuca. Vrhunec dogajanja bo koncert razvpite aktivistične skupine Pussy Riot (26. maja na letnem vrtu Gala hale na Metelkovi), festival pa se bo zaključil z zabavo ob izidu Lezbozina in s tradicionalnim nedeljskim Astrobrančem.
-
22. 5. 2022 | Politika
»Marsikateri politik se skriva za oblakom in se nekomu ne želi zameriti. Sama ne bom takšna.«
"Zato, ker resnično ne verjamem, da je šlo za kaj drugega kot nagajanje. Mislim, da je to jasno tudi večini državljanov. Nehajmo se skrivati za oblaki politične korektnosti. Jaz bom korektna, ampak to ne pomeni, da bom poskušala opravičevati ali medlo komentirati nekorektna ravnanja. Držo opozicije ocenjujem kot nagajanje in zasuvanje parlamenta s stvarmi, ki merijo na to, da se nekatere druge zadeve upočasnijo oziroma se ne zgodijo. Ali naša država to potrebuje? Zdi se mi, da se marsikateri politik skriva za oblakom in se nekomu ne želi zameriti. Sama ne bom takšna. Povedala bom, če kaj ne bo prav. Vedno se vprašam, ali je nekaj dobro za ljudi in za našo državo. Ne bom kot nekateri politiki, ki se ne izjasnijo, čeprav so nekatere stvari že po zdravi kmečki pameti napačne in nekorektne."
-
22. 5. 2022 | Politika
»Hojs je pod strašnim pritiskom, ker mora ugajati Gospodarju«
"Hojs je tipičen primer človeka, ki mora neprestano producirati 'bullshit', saj je pod strašnim pritiskom ustvarjanja prave javne podobe – ugajati mora Gospodarju, hkrati pa dajati vtis, da obvlada področje, ki mu ga je Gospodar dodelil. Zato je učenec, ki se od jutra do mraka znoji pred šolsko tablo, venomer vprašan in stalno neseznanjen s snovjo. Na srečo se bo zdaj lahko spočil, saj gre do naslednje vladavine hibernirat v gospodarstvo."
-
22. 5. 2022 | Kultura
Ljubljano bo razsvetlila Svetlobna gverila
V ponedeljek, 23. maja ob 21.30 bo Ljubljano znova razsvetlila Svetlobna gverila. Ob osrednji festivalski razstavi v Galeriji Vžigalica se obeta tudi serija svetlobnih postavitev na zunanjih površinah v neposredni okolici galerije in izbranih lokacijah po Ljubljani. Tema šestnajste edicije festivala je Sence in refleksije in je zastavljena široko; sence in refleksije ne gre razumeti zgolj kot formalno raziskovanje svetlobnih pojavov senc in odbojev, temveč gre tudi za metaforično obravnavo najrazličnejših sledi in refleksij, ki jih v zavesti subjekta pušča sodobni čas. Kuratorja festivala sta Katerina Mirović in Marko Vivoda.
-
21. 5. 2022 | Politika
"Po zmagi leve politične opcije na volitvah je mogoče opazovati simptomatično spremembo vedenja na desnici. Diskurz arogance in nasilništva, ki sta se kazala tako v retoriki kot v političnih ukrepih, je čez noč zamenjal diskurz nebogljene žrtve s simuliranjem znakov ogroženosti. Koder seže pogled, se kak desni kader glasno boji ne le za svoje karierno preživetje, najprizadevnejši namigujejo na to, da se bojijo za svojo fizično varnost ali celo življenje."
-
21. 5. 2022 | Politika
Kdo je prvi (še pred Orbanom in Trumpom) napovedal vojno medijem?
"Bivši predsednik vlade je avtohtoni politik, ki je daleč pred drugimi odprl poti novega razumevanja demokracije. Orban, Putin, Erdogan in podobni so nevredni posnemovalci njegovih izvirnih idej. Kdo se je prvi spomnil napovedati vojno medijem na sistemski in celovit način? Morda Orban? Ne. Se je to zgodilo leta 2020 z nečednimi tviti o novinarkah in novinarjih? Sploh ne. Spopada ni napovedal niti kot obrambni minister Slovenije v njeni drugi vladi leta 1992, niti v tretji leta 1993, niti v svoji prvi vladi leta 2004, niti v drugi leta 2012, niti v tretji leta 2020."
-
19. 5. 2022 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: LEVA TROJICA
Jutri izide nova Mladina! Fotografijo na naslovnici je zakrivil Borut Krajnc, oblikovanje in obdelavo fotografije pa Ivian Kan Mujezinović. Več o tem, kaj nam prinaša nova Golobova vlada, preberite v novi številki Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 20. maja, dalje. #Mladina20
-
19. 5. 2022 | Politika
»Začelo se je novo predvolilno obdobje«
"Okoliščine so takšne, da je bil novi državni zbor, v katerem sedi polovica parlamentarnih mačkov, od tega jih je večina v opoziciji, druga polovica pa je novincev, ki so dobili na volitvah jasno večino za oblikovanje izvršilne veje oblasti, že prvi dan blokiran. Okoliščina pač, ker je opozicija vložila več kot 30 zakonskih novel in s tem prehitela poslance novince, ki so medtem še stali v vrsti pred verifikacijsko komisijo državnega zbora, pred katero so kazali dokazilo DVK, da so bili izvoljeni."
-
19. 5. 2022 | Politika
»Pričakovanja do nove Golobove vlade: izbris prejšnjega sveta«
"Tokratna zamenjava oblasti je prav gotovo posebna v najmanj eni stvari. Zaradi problemov, ki jih je nakopičila odhajajoča Janševa vlada – in ki jih bo kopičila očitno do zadnjega izdiha lastnega vladanja –, so pričakovanja do nove Golobove vlade podobna koncu filma Melanholija: izbris prejšnjega sveta. In začetek nečesa novega. Česar v Melanholiji sicer ne poznamo. V Sloveniji pa se zdi precej znano. Zahteve so nenavadno jasne in nepričakovano artikulirane. Vrnitev Studia City. Neodvisnost medijev. Rehabilitacija demokracije oziroma demokratičnih standardov, postopkov in praks v državi. Neodvisnost sodne veje oblasti. Neodvisnost policije. In tako dalje. Skratka: najmanj vrnitev stanja, ki je bilo za slovensko družbo značilno za obdobje pred nastopom zadnje Janševe vladavine. Če ne celo pomembno izboljšanje stanja. Na vseh področjih. Pričakovanja so torej velika. Celo ekstremna. Njihova realizacija pa pomeni rekonstrukcijo oziroma marsikje (šele) konstrukcijo demokratičnih in socialnih logik v družbi."
-
17. 5. 2022 | Politika
»Ženskost je v politiki praviloma vedno kaznovana«
"Uprizarjanja ženskosti so v politiki praviloma vedno kaznovana, saj je ta še vedno dojeta kot ekskluzivno moška domena oziroma je zgodovina žensk v politiki krajša. Edino uprizarjanje ženskosti, ki doslej ni vodilo v spektakel, je materinska ženskost, kakršno uprizarja Ljudmila Novak pri nas ali denimo Angela Merkel v Nemčiji. Zelo redko se zgodi, da ženska pride na visoko mesto v politiki in da ni diskreditirana na podlagi svojega spola."
-
17. 5. 2022 | Kultura
»Če neki ruski umetnik nasprotuje Putinu, to ne pomeni nujno, da podpira Ukrajince«
"V resnici gre za precej široko vprašanje, ki obsega veliko vidikov. Pavlo Makov je na primer povedal tudi, da so ga povezovali z južnoruskim slikarskim valom, to pa nima nobenega smisla. Ni bil del takega gibanja, niti takega gibanja ni bilo. Poleg tega je v osemdesetih in devetdesetih letih ruska umetnost veljala za hladno, ukrajinska pa toplo. Kaj to sploh pomeni? To je precej nenavadno in neprofesionalno razumevanje ukrajinske umetniške tradicije. Poleg tega imamo na primer tudi konceptualno umetnost in v ukrajinski umetnosti ni samo enega gibanja. Bi pa rekla, da so naša trdna politična prepričanja povezana tudi s krimskim vprašanjem, saj se v pogovoru z ruskimi intelektualci še vedno pogosto pokaže nerazumevanje tega, kaj se je pravzaprav v preteklosti dogajalo s Krimom. Poleg tega to široko vprašanje vključuje zgodovino množičnega zatiranja in ubijanja v različnih obdobjih, pa tudi poskus razumevanja, kako je to vplivalo na nas. Dodala bi še, da če neki ruski umetnik nasprotuje Putinu, to ne pomeni nujno, da podpira Ukrajince. Veliko umetnikov, ki v praksi kritizirajo Putina, kljub temu poveličuje rusko kulturo, na Ukrajino pa gledajo imperialistično. Čeprav sem sama odraščala na ruskem govornem območju, se sploh nisem navduševala recimo nad Puškinom, in če govorimo o sodobni popularni kulturi, sta name bolj vplivali zasedbi The Prodigy in Tupac kot pa ruska glasba."
-
16. 5. 2022 | Politika
»Robert Golob ne skriva ambicij, da ponovi zgodbo LDS«
"Vodja zmagovite Svobode Robert Golob ne skriva ambicij, da ponovi zgodbo LDS, njenega blejskega kongresa in Janeza Drnovška, s tem pa svoji stranki, nekakšni Svobodni demokraciji Slovenije, zagotovi dolgo in vplivno politično prihodnost – s tem namenom je v vlado in njene strukture vključil tudi bodoče člane svoje stranke, danes pa še člane LMŠ in SAB, vključno z njunima predsednikoma. Podobnosti z okoliščinami, v katerih je pred desetletji nastala mega stranka LDS, je veliko, ključno za oba projekta pa je dejstvo, da je združitev oziroma pripojitev strank vedno bila izsiljena – omogočil ju je šele volilni rezultat, ki je iz ene stranke naredil hegemona v delu političnega prostora, njej programsko sorodne stranke pa je marginaliziral."
-
16. 5. 2022 | Politika
Žižek: »Očitno vsi želijo preprečiti izbruh nove svetovne vojne«
"Očitno vsi želijo preprečiti izbruh nove svetovne vojne. Vendar pa so trenutki, ko videz prevelike previdnosti napadalca samo opogumi. Nasilneži po naravi vedno računajo na to, da se njihova žrtev ne bo uprla. Da preprečimo širšo vojno – da vzpostavimo kakršnokoli odvračanje – moramo tudi mi potegniti jasne meje."
-
17. 5. 2022 | Družba
30. obletnica smrti Mladininega novinarja
Konec osemdesetih let prejšnjega stoletja je pri reviji Mladina služboval visok in slok mladenič razmršenih las, ki so ga krasila velika piflarska očala.