Uredništvo

  • Uredništvo

    29. 9. 2024  |  Družba

    »Mi smo v privilegiranem položaju, zato imamo lahko tudi demokracijo«

    "V Evropi vidimo demokracijo kot humanistično vrednoto, ki bi jo morali imeti vsi na svetu. Ampak mi smo v privilegiranem položaju, zato imamo lahko tudi demokracijo. Če naš ekonomski status ne bi bil tako dober, bi nas nedvomno bolj zanimalo, ali bomo imeli delo in hrano, kot to, kako svobodne so naše volitve. Saj nimajo ljudje sami po sebi radi avtokratov, temveč so predvsem pragmatični. Najprej razmišljajo o preživetju. Težko je zato imeti demokracijo, če najprej ne rešiš osnovnih stvari, da imajo vsi delo in hrano. In številni avtokrati znajo to unovčiti v politično korist."

  • Uredništvo

    29. 9. 2024  |  Družba

    »Tito je izumil tretji svet«

    "Lahko rečemo, da je Tito izumil tretji svet. Hkrati je treba vedeti, da je to zelo potreboval. Potreboval je zaveznike. Velik del sveta se je v petdesetih letih osamosvajal in je imel podobne probleme kot Jugoslavija. Bila je stisnjena med dve veliki sili in je bila v nenehni nevarnosti, da izgubi ravnokar pridobljeno neodvisnost. Titova spretnost je bila v tem, da je partnerje poiskal v tretjem svetu in jim priznal njihovo pomembnost v svetovni ureditvi. S tem je tudi Jugoslavijo naredil pomembno, kar je bila njegova stalna skrb. Če je bila Jugoslavija pomembna v svetovnem merilu, je bil tudi on pomemben v istem merilu. V nekem smislu je res izumil politično os med severom in jugom in jo oblikoval v nekaj zelo pomembnega. To je bila zelo moderna ideja."

  • Uredništvo

    27. 9. 2024  |  Kultura

    »Albanija ni drugačna od preostalega sveta. To je kapitalistična država, ki izkuša vse konflikte in drame kapitalizma.«

    "Diskurz tranzicije na žalost še vedno traja, saj ga podaljšujejo tudi mednarodni akterji, ki jim je v interesu, da Albanci v imenu 'tranzicije, ki še vedno traja', sprejmejo slabe plati statusa quo. Na ta način se normalizirajo najrazličnejše krize, ki jih prestaja država, češ da to je vse krivda tranzicije, če bi bila tranzicija že zaključena, ne bi imeli težav. Ta diskurz vzdržuje denimo tudi pritisk na Albanijo, da se – v imenu prihodnjega vstopa v EU – uklanja pravilom in regulacijam Evropske unije."

  • Uredništvo

    27. 9. 2024  |  Svet

    »V Gazi ne umirajo samo otroci, umirajo tudi vrednote, na katere prisega Zahod«

    "V Gazi ne umirajo samo otroci, umira tudi sistem Združenih narodov, umirajo vrednote, na katere prisega Zahod. To je na vrhu v New Yorku izjavil politik, ki ne slovi po svoji zavezanosti človekovim pravicam. In vendar se je s turškim predsednikom Erdoganom mogoče samo strinjati. V Gazi in Libanonu umira vse razen svetovnega cinizma. Trpljenje ljudi je postalo nekakšna oprema svetovnega doma, kot zguncan fotelj ali od psa odrgnjena vrata. Na njem še pogled težko obstane."

  • Uredništvo

    27. 9. 2024  |  Kultura

    Pozicija ženskega glasu in telesa danes

    V Mini teatru bo, danes ob 20. uri premiera postdramske predstave za odrasle morska deklica v režiji Jureta Srdinška, ki preizprašuje, kako v sodobni potrošniški in prekarni družbi vzpostaviti stabilen intimen odnos, si vzeti čas in potrpljenje za sočloveka in odpira vprašanje za koga ali kaj bi danes dali svoj glas. morska deklica je drugo dramsko besedilo v nastajajoči trilogiji dram, ki nastajajo kot reinterpretacija Andersenovih pravljic mlade dramatičarke Nine Kuclar Stiković. Prvo, z naslovom deklici, je bilo aprila 2023 uprizorjeno v Gledališču Glej.

  • Uredništvo

    26. 9. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / JAKI TOK, ŠIBKA DRŽAVA

    V petek izide nova Mladina! V 39. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 27. septembra, razkrivamo, da so elektropodjetja močnejša od države. Veliko direktorjev, napovprečne plače in onemogočen zeleni prehod. Ilustracijo na naslovnici je ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič. 

  • Uredništvo

    26. 9. 2024  |  Družba

    Plagiati

    "Do plagiatov idej, pa tudi besedil v naši družbi in predvsem v šolskem sistemu še vedno gojimo relativno visoko stopnjo tolerance. Mnogi osnovnošolski referati in srednješolske seminarske naloge so dobesedno prepisani iz različnih virov brez navajanja avtorstva. Takšne naloge, ki jih včasih pišejo kar starši, že od začetka spodbujajo 'krajo idej', saj mlade le redkokdo uči, da je treba vsak vir ustrezno navesti in citirati. Zato se s tem problemom ukvarjamo tudi na univerzitetni ravni. Pred leti sem tako v ocenjevanje prejel seminarsko nalogo, ki je bila od začetka do konca prepisana iz različnih virov brez navedbe avtorstva. Ko sem študentko soočil s tem dejstvom, se obtožbi sploh ni upirala. Vprašala me je zgolj, zakaj bi se trudila z novim besedilom, če pa je nekdo že napisal dobro besedilo na to temo ..."

  • Uredništvo

    24. 9. 2024  |  Kultura

    Naša last

    V torek, 1. oktobra, bood ob 19. uri v Galeriji Jakopič odprli razstavo Naša last: Slovenska protestna fotografija 2020–2022, ki predstavlja obdobje, zaznamovano s pandemijo covid-19 in z demonstracijami po vsej Sloveniji, pri čemer v ospredje postavlja vlogo in pomen fotografa pri beleženju družbenih dogodkov in vrednotenju naše skupne dediščine.

  • Uredništvo

    24. 9. 2024  |  Svet

    »Če bi kazalo, da bo na volitvah zmagal Donald Trump, bi Izrael gladko počakal do volitev«

    "Bojim se, da je to bistven del izraelskega kalkuliranja. Ves čas pogleduje v Washington. Če bi kazalo, da bo Donald Trump zmagal na volitvah, bi Izrael gladko počakal do volitev. Ker pa zmeraj bolj kaže, da lahko zmaga Kamala Harris, kar bi pomenilo, da bi začela po volitvah pritiskati na Izrael zaradi geostrateških interesov, ki jih imajo ZDA; govorim o gradnji trgovinskega koridorja med Indijo in Evropo prek Bližnjega vzhoda, s čimer bi ZDA blokirale kitajsko pobudo Pasu in ceste, ki bi peljala čez to ozemlje. Zato se Izrael zaveda, da ima pravzaprav zgolj še do volitev čas, da lahko dela kar koli, tudi izzove kakšno vojno. Administracija Joeja Bidna ne bi želela ogroziti možnosti zmage Kamale Harris na volitvah, zato ne bo zares pritisnila na Izrael. Kar pomeni, da bo Biden, če izbruhne širša vojna, prisiljen stopiti ob stran Izraelu in vsaj defenzivno pomagati Izraelu v vojni."

  • Uredništvo

    24. 9. 2024  |  Svet

    »Volitve so se spremenile v boj za preprečevanje najhujšega zla«

    "Volitve so se žal v velikem delu demokratičnega sveta spremenile v boj za preprečevanje najhujšega zla namesto dobre izbire. ZDA so vzorčen primer. Milijoni bodo tam s stisnjenimi zobmi obkrožili slabo, in če jih bo dovolj, si bomo tudi mi oddahnili. Ne, ker bi to pomenilo svetlo prihodnost, ampak zgolj preprečitev najslabše."

  • Uredništvo

    24. 9. 2024  |  Politika

    »Če tega ne obsojamo, to pomeni, da smo sprejeli in da toleriramo«

    Na eni strani se kot legitimne tarče tolerirajo šole in bolnišnice, medtem ko na drugi strani, ko pride do teh istih tarč, govorimo o vojnih zločinih, je v oddaji Marcel na dvojna merila Zahoda opozoril Aleš Bučar Ručman z ljubljanske Fakultete za varnostne vede (FDV). 

  • Uredništvo

    23. 9. 2024  |  Politika

    »Marto Kos čakajo kri, znoj in solze«

    "SDS je član Evropske ljudske stranke in zagotovo verjamem, da si močno prizadeva za to, da naša kandidatka ne bi bila uspešna. Še enkrat ponavljam, to je njihova legitimna pravica, oni se sami odločajo, kako bodo ravnali. To ni prvič. Mi se bomo potrudili, da bomo prepričali o nasprotnem. Tudi Marta Kos nima lahke naloge, zagotovo bo zelo težko. Čakajo jo kri, znoj in solze, če uporabim izjavo Winstona Churchilla. Ampak prepričan sem, da bo v prihodnjih dneh dala vse od sebe, da te očitke ovrže in da dokaže, da je primerna za evropsko komisarko in seveda tudi za ta resor, ki je, kot sem rekel, zelo dober za Slovenijo in mu nima nihče česa očitati."

  • Uredništvo

    23. 9. 2024  |  Družba

    V Sloveniji ni dokumentiranih ilegalnih poskusov na živalih

    "Čeprav pri poskusih na živalih lahko pride do zelo hudega trpljenja živali, je eksperiment izveden na podlagi pridobljenega dovoljenja. In je torej legalen, trpljenje živali pa v tem primeru pravno ne more biti opredeljeno kot mučenje živali. Zato tukaj prijav ni pričakovati. Prijave so mogoče le, če raziskovalno osebje nasilno ravna s poskusnimi živalmi. V preteklosti je bilo v tujini objavljenih nekaj preiskav poskusov na živalih pod krinko, kjer so zaščitniki živali na skrivaj posneli nasilnost do živali in pretepanje. Najbolj nedavna preiskava, vsaj meni znana, je ta od Soko Tiershutz. Privatni laboratorij v Nemčiji je bil kot posledica objave zaprt.!

  • Uredništvo

    23. 9. 2024  |  Svet

    »Če branite to, kar počne Izrael, ste sociopat«

    "Ali so bila dejanja Izraela v Gazi upravičena? Argument za to je precej preprost. V povezavi s tem, kar se je zgodilo 7. oktobra v Gazi, je treba poudariti, da nič ne upravičuje ubijanja otrok in trpljenja ljudi. Prav tako nič ne upravičuje posilstev in mučenja palestinskih ujetnikov, kršenja ženevske konvencije, neupoštevanja mednarodnega prava in mednarodnega kazenskega sodišča. Res je, 7. oktobra se je zgodil vojni zločin, a četudi je bilo to dejanje odziv na drug vojni zločin, to nikomur ne daje pravice, da tudi sam sproži serijo vojnih zločinov. Od 7. oktobra je bilo ubitih 33-krat več ljudi, kot jih je umrlo na tisti usodni dan. Če podpirate ta dejanja, odpirate vrata pekla ne zgolj v Gazi, temveč tudi globalno, saj bo posledično lahko vsak diktator dejal, da so bila dejanja Izraela upravičena. Tudi Vladimir Putin in Kim Jong-un bosta lahko rekla: "Izrael ubija otroke, Izrael ubija humanitarne delavce, Izrael ubija novinarje – torej jih lahko tudi mi." In če branite to, kar počne Izrael, če branite človeško trpljenje v Gazi, ubijanje majhnih otrok, če torej upravičujete neopravičljivo in če branite neubranljivo, potem ste (oprostite) sociopat. In rotim vas – prosim, ne počnite tega. Prosim, ne bodite sociopat, ne podpirajte vojnih zločinov, ne zagovarjajte genocida. Pridružite se vsem mednarodnim dobrodelnim organizacijam in vsem zdravnikom prostovoljcem, ki so bili izgnani iz Gaze – pridružite se nam v boju proti tem grozljivim napadom."

  • Uredništvo

    22. 9. 2024  |  Družba

    »Glavni cilj vsake vojne je redistribucija bogastva«

    "Glavni cilj vsake vojne, revolucije, vsake temeljite družbene spremembe je redistribucija bogastva, različnih oblik kapitala, new deal, če si izposodim frazo iz tridesetih. V našem delu sveta je to polastitev in delitev postsocialističnega plena: ponekod potiho, s prevzemi in privatizacijo, to seveda ni nič drugega kot legalna kraja nekoč skupne lastnine, ki se korigira z drobtinicami za množice, da se ohrani socialni mir; spet drugje radikalno, dobesedno na nož, z vojno. Da bi se to lahko zgodilo in upravičilo, se hitro najdejo zgodovinski, kulturni, verski, civilizacijski in drugi razlogi."

  • Uredništvo

    22. 9. 2024  |  Kultura

    »Jaz sem nad teboj, torej te lahko pohodim«

    "Danes smo priča skrb vzbujajočemu vračanju želje po prevladi. Boljši sem od tebe zaradi rase, ne zaradi kulture ali senzibilnosti. Jaz sem nad teboj, torej te lahko pohodim. Ta misel se razrašča na strašljiv način. Morda je prezgodaj, da bi to označili za fašizem ali nacizem, vendar gre nedvomno za izjemno močen odziv. Veliko je k temu pripomogel molk tako imenovanih lepih duš v povezavi z identiteto. Tema identitete je namreč osrednja."

  • Uredništvo

    20. 9. 2024  |  Politika

    Marta Kos / »Iz Slovenije prihajajo informacije, ki imajo glavni namen diskreditirati«

    "Po včerajšnjem zaslišanju sem še bolj prepričana, da bom lahko tudi poslance v Evropskem parlamentu prepričala s svojimi argumenti. Komisar ne postane tisti, ki ga predlaga slovenska vlada. Vlada predlaga, predsednica Evropske komisije izbere. Ne izbere kogar koli, kar se je pokazalo tudi v našem primeru. Potem gre skozi parlamentarno sito in na koncu odloča še Evropski svet. Prepričana sem, da bom znala z argumenti, s svojimi sposobnostmi in znanjem povedati evropskim poslancem, kaj so ti očitki, pa tudi mogoče dati vse to v kontekst. Ko ste omenili, kam me uvrščajo: da, uvrščajo zaradi tega, ker od slovenskih poslancev in iz Slovenije prihajajo informacije, ki imajo glavni namen diskreditirati. Ne samo mene, tudi slovensko vlado, predsednika slovenske vlade in navsezadnje tudi Ursulo von der Leyen."

  • Uredništvo

    20. 9. 2024  |  Politika

    »Tivoli in Rožnik sta srce Ljubljane«

    "Pri parkih in urbani naravi ne gre za rezervoar prostora in razpoloženja, ki bi ga bilo šele treba napolniti z novimi programi, ampak za poseben, ranljiv ekosistem, brez katerega bi bilo življenje v mestu neznosno. Tivoli in Rožnik sta srce Ljubljane. In to ne samo zato, ker gre za eno osrednjih zelenih površin, namenjenih rekreaciji in oddihu na pragu mestnega središča. Pogozdeni hrib je preživetveni pogoj za številne mestne četrti, ki nimajo svojih parkov ter ki park in vzpetino obkrožajo na vseh straneh."

  • Uredništvo

    18. 9. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / ŽLEHTNOBA

    V petek izide nova Mladina! V 38. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 20. septembra, pišemo o žlehtnobi oziroma vlogi Janeza Janše, ki jo je imel pri izbiri predlagane slovenske komisarke. V novi številki si lahko preberete tudi intervju s pisateljico in kolumnistko Guardiana Ano Schnabl, pišemo pa tudi o tem, ali bodo v zdravstvu res prepovedali dvoživke. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Borut Krajnc. 

  • Uredništvo

    18. 9. 2024  |  Politika

    »Marta Kos je močno zaslužna, da je Gibanje Svoboda na volitvah zmagalo s takšno večino«

    "Izbor komisarskega kandidata je nekaj, česar si ne pusti vzeti nobena vladajoča koalicija v Evropski uniji. Slovenija tukaj ni izjema. Prvi poskus izbire komisarskega kandidata praviloma pripada največji vladni stranki, saj si vsaka hoče zagotoviti komisarsko mesto za svojo evropsko politično skupino. Tukaj kakšne posebne znanosti ni. Ljudska stranka ne bo favorizirala socialističnega kandidata, liberalci ne socialista in socialisti ne desničarja. Kljub temu je dobro, če so koalicijski partnerji vsaj vključeni v izbiro, da nad procesom izbire enega izmed najpomembnejših položajev, kar jih lahko na evropskem političnem parketu zasede Slovenec, ne bi obvisela senca dvoma."

  • Uredništvo

    18. 9. 2024  |  Politika

    »Demokracija ne more delovati v družbi, v kateri je ljudi strah tega, kako bodo živeli jutri«

    "Demokracija ne more delovati v družbi, v kateri je ljudi strah tega, kako bodo živeli jutri in strah za bodočnost njihovih otrok. Strah, jeza in sovraštvo so gonilna sila nedemokratičnih in avtoritarnih političnih alternativ. Slabše, kot nam gre, bolj, kot so ljudje prestrašeni in jezni, bolj bodo odprti za politiko, ki temelji na sovraštvu, delitvah in priseganju na avtoritarne voditelje. Brez upanja ni demokracije, a upanja se ne da ustvariti s prazno retoriko in političnimi floskulami. Ljudje za vero v boljši jutri potrebujejo merljive in prepričljive dokaze za to, da bodo imeli zaposlitev, da bodo njihovi otroci deležni kvalitetne izobrazbe, da bodo imeli ustrezno zdravstveno oskrbo, da jih družba ne bo pustila na cedilu. Demokracija potrebuje upanje na boljšo prihodnost, ne le za nekatere, ampak za družbo kot celoto, to upanje pa lahko povrne zgolj krepitev socialne države. V Sloveniji nas k temu ne zavezuje le skrb za prihodnost demokracije, ampak tudi 2. člen slovenske ustave."

  • Uredništvo

    17. 9. 2024  |  Svet

    »Ukrajini jedrskih bomb ne bo posodil nihče«

    "Ukrajini jedrskih bomb ne bo posodil nihče. Njenih ji ne bodo vrnili. Edino, kar ji omogoča kolikor toliko aktiven položaj v konvencionalni vojni, je ustrezna konvencionalna oborožitev. Fronto lahko stabilizira samo s preselitvijo vojne iz zraka na ozemlja Ruske federacije. Rakete dolgega dosega bi ukrajinski vojski omogočile razbitje ruskih enot, preden se premaknejo na ozemlje Ukrajine. Nekakšno ravnotežje konvencionalnih sil bi se vzpostavilo. Brez tega bo Ukrajina poražena v vojni z Rusijo. To bo v zadrego spravilo Evropsko unijo, ki bo izpadla politično razdrobljena, ekonomsko šibka in vojaško nesposobna. O razmerah z Rusko federacijo se bo potem enakopravno lahko pogajala samo Francija, edina članica EU, ki ima jedrsko oborožitev. Zastonj to ne bo. Vsaj angleščino kot pogovorni jezik bo treba v Evropi zamenjati s francoščino. S Francozi se nihče ne bo pogajal v angleščini."

  • Uredništvo

    17. 9. 2024  |  Kultura

    Glavni vzrok, da se je v Nemčiji okrepil nacionalsocializem

    Na Velikem odru Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL) bo 19. septembra ob 20. uri premiera drame Ödöna von Horvátha Kazimir in Karolina v prevodu Boruta Trekmana, ki je nastala v avtorski priredbi Nine Rajić Kranjac in Tiborja Hrsa Pandurja. Na Reki rojeni avstrijsko-madžarski pisatelj in dramatik Ödön von Horváth (1901–1938) je dramo Kazimir in Karolina napisal leta 1932, samo leto dni pred Hitlerjevim prihodom na oblast.

  • Uredništvo

    17. 9. 2024  |  Kultura

    The Cure in slovenski kipar

    Podoba kipa, ki se pojavi na posebni strani napovedanega albuma ikonične britanske skupine The Cure Songs From The Lost World, je delo pokojnega slovenskega kiparja Janeza Pirnata, ki je zadnja leta svojega življenja preživel na hrvaškem otoku Brač. Frontman omenjene zasedbe Robert Smith je bil med drugim tudi pokrovitelj Dnevov Janeza Pirnata.

  • Uredništvo

    16. 9. 2024  |  Politika

    »Največje tveganje je ostati brez elektrike«

    "Največje tveganje je ostati brez elektrike. V primeru gradnje JEK 2 poznamo vsaj okvirne finančne podatke in ceno energije, ki bi jo JEK 2 generiral. Pri uvozu energije ne vemo praktično ničesar. Dnevnih cen ne poznamo niti za mesec dni vnaprej, kaj šele za trideset let vnaprej. Torej nam domači energetski projekti omogočajo največjo predvidljivost. Predvidljivost cen pa je pomembna tako za gospodarstvo kot za gospodinjstva. Domače vire imamo torej pod nadzorom in poznamo njihova tveganja, medtem ko tržnih tveganj ne moremo nadzorovati. JEK 2 bo v bistvu mehanizem, ki ga bo imela v rokah država, da bo lahko zagotavljala vsem dostopno električno energijo. To bo edina prava skupnostna elektrarna v Sloveniji. Do nje bodo imeli dostop vsi prebivalci, medtem ko si posameznih fotovoltaik na strehah ne morejo vsi privoščiti."

  • Uredništvo

    16. 9. 2024  |  Kultura

    Zlatko / »Ne morejo te imeti vsi radi. Jezusa niso imeli vsi radi.«

    "Glede na to, koliko sovražnega govora in kritik doživljam, znam to kar lepo prenašati. Moj najlepši odgovor na vse to je moje novo delo. To je tisto, kar sem se naučil pri vsem tem. So ljudje, ki so komaj čakali, da mi lahko kaj očitajo. Komaj sem čakal, da jim dam kost za glodanje, da se razkrijejo."

  • Uredništvo

    15. 9. 2024  |  Kultura

    »Mlajšim generacijam bomo morali znova približati osebne zgodbe ljudi«

    "Veliko razmišljam o konceptu spomina, sploh kolektivnega pomnjenja. Kultura spominjanja je nujna, če želimo preživeti naslednjih sto let. Imamo učbenike, statistike, številke, pri čemer pozabljamo, da ljudem v spominu v resnici ostanejo zgodbe. Ko se pogovarjam s prijatelji ali družinskimi člani, ugotavljam, da se nihče ene stvari ne spominja popolnoma enako. Vsak ima o njej svojo zgodbo. Ne spominjamo se dejstev, samo naracije, ki je zgrajena okoli teh dejstev. Tako delujejo naši možgani. Na tak način se tudi učimo, ko si pripovedujemo zgodbe. Zato so slednje najpomembnejša in najbolj briljantna stvar."

  • Uredništvo

    11. 9. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / KORUPCIJA PAMETI

    V petek izide nova Mladina! V 37. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 13. september, pišemo o korupciji pameti. Preberite, zakaj ne dovolimo, da bi o naši prihodnosti odločali tehnokrati. Ilustracijo na naslovnici je ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič. 

  • Uredništvo

    12. 9. 2024  |  Politika

    Kreativni direktor Mladine prejel ugledno nagrado v Sarajevu

    V sklopu 6. Sarajevo Festa so podelili tudi nagrade za kritično besedo na področju novinarstva. Žirija, ki so jo sestavljali Ognjenka Finci, Haris Pašović in Dino Mustafić, je soglasno odločila, da nagrado Zdravka Grebe prejmeta novinarja Arijana Saračević in Robert Botteri. Slednji je kreativni direktor Mladine in njen nekdanji odgovorni urednik. O Botteriju je njegov novinarski kolega in aktualni urednik Mladine Grega Repovž zapisal sledeče: »Demokratizacija bi se zgodila brez mnogih ljudi, ki danes nosijo razne medalje, a brez radikalnega Roberta Botterija se to ne bi zgodilo.«

  • STA

    11. 9. 2024  |  Politika

    »Ugled Slovenije ostaja še naprej visok«

    "Postopkov, ki še potekajo, ne želim komentirati, tudi tokrat ne bom komentiral postopka imenovanja komisarja. Zdaj čaka na obravnavo v parlamentu, ko bo kaj več znanega, ga bom tudi komentiral, prej pa ne. Vsakič znova me fascinira, preseneča, kako se opozicija trudi s proceduralnimi zapleti, tudi tiste odločitve, na katere nima popolnoma nobenega vpliva – in v primeru komisarja nima nobenega vpliva – zavlačevati samo zaradi zavlačevanja, samo da ovira delo. V tem primeru je dobra novica, da sem o tem govoril tudi s predsednico Evropske komisije in postopki v Evropi zaradi tega ne bodo trpeli. Predvsem pa ugled Slovenije ostaja kljub vsem tem manevrom opozicije še naprej visok."