Uredništvo

  • Uredništvo

    12. 9. 2024  |  Kultura

    Kako se družbene norme prepletajo z idejo materinstva?

    V Gledališču Glej bo, 13. septembra  ob 20. uri premiera predstave KRIK: MAMA mladega slovenskega ustvarjalnega kolektiva REAKTOR v režiji Katje Markič, ki se poglablja v fiziološke vidike dedovanja travme in raziskuje, kako se družbene norme prepletajo z idejo materinstva.

  • Uredništvo

    10. 9. 2024  |  Politika

    V goste ne vabiš nekoga, ki zanika mednarodno pravo

    "Na katerem desničarskem zelniku je torej zrasla ideja, da je treba na forum povabiti nekdanjo izraelsko zunanjo ministrico Cipi Livni, bi bilo morda zanimivo izvedeti, a to v ničemer ne spremeni dejstva, da je šlo za skrb vzbujajočo neumnost. Za »dialog različnih mnenj«, s katerim je ministrica Fajon upravičevala povabilo, bi lahko povabili veliko Judov, ki nimajo umazanih rok, ki vedo, da Izraelu vlada popolni norec, čigar žrtve so tudi oni, in jim je popolnoma jasno, da gre za genocid Palestincev, kršenje temeljnih človekovih pravic in humanitarno katastrofo. To bi bil zanimiv dialog. Tako pa je morala zadevo pojasniti predsednica države Nataša Pirc Musar: V goste ne vabiš nekoga, ki zanika mednarodno pravo."

  • Uredništvo

    10. 9. 2024  |  Družba

    Kadrovska podhranjenost slovenskih šol

    "O kadrovski podhranjenosti slovenskih šol se čivka in kraka na vsakem vogalu, a bolj na počez in od daleč. Od blizu je povsem sprejemljivo, da matematiko na gimnaziji poučuje marsikak pasant; če se na razpis za dlje odsotno matematičarko ne javi nihče, jo v istem oddelku nadomešča več kolegov, kdor pač kako uro utegne; v neki gimnaziji celo poslušata matematiko po dva oddelka hkrati. Od blizu je tako, da je usposobljen kader težko privabiti in obdržati. Kadrovska merila za poučevanje matematike postajajo vedno ohlapnejša. Zadnji čas je, da se predmet preimenuje. Matematika naj napreduje v paramatematiko, ki jo bo lahko poučeval celo parapsiholog. Z razliko od olimpijcev, paraolimpijcev in dosedanjih maturantov bodo vsi naši šolarji odlični in vsi prvi. Njihova samopodoba bo rešena, starši in ravnatelji potešeni, šole pa bodo zaradi vrhunsko usposobljenega kadra pokale po šivih vse do bližnjega konca svojih dni."

  • Uredništvo

    10. 9. 2024  |  Politika

    »V politiki velik del ostane v ozadju«

    "Lahko bi rekli, da je bila hitra odločitev za Vesela, ki se je zgodila pred meseci, res nekoliko prenagljena in da se je preslišalo opozorila von der Leynove, ki je, še preden je bila kandidatka za predsednico komisije, govorila, da naj bi bila komisija v naslednji sestavi spolno uravnotežena. Tega takrat ni nihče zares upošteval. Kaj se je v resnici zgodilo, ali je to res ključen argument za zamenjavo kandidata, ne vemo natančno. V politiki je tako kot z ledenimi gorami. Samo desetino tistega, kar vidimo, o čemer razpravljamo, mediji sežete nekoliko globlje, je znanega. V resnici velik del ostane v ozadju."

  • Uredništvo

    9. 9. 2024  |  Svet

    Kakšna je zunanja politika Kamale Harris?

    "Z bližanjem predsedniških volitev 5. novembra postaja potencial Kamale Harris za usmerjanje globalnih zadev v prihodnjih štirih do osmih letih vse večji. Čeprav je pogosto usklajena z Bidnom, njen edinstveni pogled na svet obljublja razpoznavno vodenje na mednarodnem prizorišču. Medtem ko krmarimo po vse bolj zapleteni svetovni pokrajini, razumevanje, kako bi se lahko zunanja politika ZDA spremenila pod administracijo Kamale Harris, ni samo pomembno, temveč nujno."

  • Uredništvo

    8. 9. 2024  |  Politika

    Slaba slika o trdnosti stališč slovenske zunanje politike

    "Pobud oziroma zahtev za umik vabila Cipi Livni na letošnji Blejski strateški forum organizatorji niso upoštevali, prezrli so tudi opozorilo, da operacija Uliti svinec velja za »znanilko vse bolj genocidne narave izraelske politike«. Časa za analizo, kaj je od Izraelkinega nastopa na Bledu kdo pridobil in kdo kaj izgubil, je dovolj. Začetni premislek pa daje slabo sliko o trdnosti stališč slovenske zunanje politike."

  • Uredništvo

    4. 9. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / VOJNA IN MIR

    V petek izide nova Mladina! V 36. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 6. septembra, se sprašujemo, kako smo se znašli na robu konca sveta. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Borut Krajnc, za oblikovanje pa Dedi.

  • Uredništvo

    5. 9. 2024  |  Politika

    RTV / »Brez zaposlenih ne bo šlo«

    "Če me niso podprli zaposleni, ki so v Svetu RTV Slovenija, to ne pomeni, da me zaposleni v hiši ne podpirajo. Rečem lahko, da toliko spodbudnih besed, stiskov rok, e-pošte in SMS-ov, kot sem jih prejela, še preden sem postala predsednica uprave, še nisem prejela, pa tudi z usmeritvami pogumno itd. Ampak vem, da je treba pridobiti podporo zaposlenih. S tem namenom sem že začela s kolegom iz te hiše pripravljati motivacijski načrt, kako spodbuditi zaposlene, da bodo sodelovali pri spremembah – ker brez zaposlenih ne bo šlo."

  • Uredništvo

    4. 9. 2024  |  Svet

    »Izvolitev Trumpa ne bi pomenila nič dobrega za demokracijo. A tudi neizvolitev je v resnici nevarna.«

    "Izvolitev Trumpa ne bi pomenila nič dobrega za demokracijo. Njegovi avtoritarni nastavki so tako jasni kot njegova samovšečnost in obsedenost z 'največjim', 'najdaljšim0 in 'najboljšim'. A tudi neizvolitev je v resnici nevarna. Trump pravzaprav že ves čas pripravlja svoje goreče podpornike na možnost poraza, ki pa ga vnaprej interpretira kot ukradeno zmago. Ponovitev šestega januarja zato ni izključena. Po drugi strani bi bila izvolitev Kamale Harris v marsičem sicer prelomna, gotovo pa ne bi pomenila preloma z obstoječimi politikami. A v svetu, v katerem radikalni populisti vse bolj organizirano in uspešno dihajo demokraciji za ovratnik, bi bila njena zmaga trenutno vendarle najboljši možni konec tega hollywoodskega političnega trilerja. Vsaj za osnovne postulate demokracije."

  • Uredništvo

    4. 9. 2024  |  Svet

    »Prizadevanja za rešitev dveh držav so hinavska«

    "Bistvo je v tem, da se mora mednarodna skupnost v okviru prizadevanj za rešitev dveh držav jasno zavzeti za konec izraelske zasedbe vseh zasedenih ozemelj, umik vseh nezakonitih naseljencev z zasedenega območja in priznanje Palestine, kot je to storila Slovenija. Sicer so prizadevanja za rešitev dveh držav hinavska, saj tako Izrael pridobiva čas za gradnjo naselij in tepta zadnje upe za rešitev dveh držav."

  • Uredništvo

    4. 9. 2024  |  Družba

    FOTOGALERIJA / Svoboda Palestini!

    V torek je v Ljubljani potekal shod v podporo Palestini. Protestnice in protestniki so opozorili, da je v 325 dneh nenehnega bombardiranja Gaze in genocida nad Palestinci Izrael ubil več kot 40.000 Palestincev. Skoraj polovica ubitih je otrok, Slovenija pa je po mnenju protestnikov svojo sokrivdo pri genocidu pokazala s tem, da je na Blejski strateški forum (BSF) povabila nekdanjo izraelsko zunanjo ministrico Cipi Livni. 

  • Uredništvo

    3. 9. 2024  |  Politika

    Koga je Zahod ogrozil s to potezo?

    "Zahodne zaveznice so si s to potezo sicer pripele kratkoročno humanitarno zmago, a dolgoročno so tako lastne državljane, živeče v Rusiji, kot tudi vse tiste ruske posameznike, ki so kritični do režima, naredili še bolj ranljive. Sedaj, ko je Kremelj videl, da sistem trgovanja v praksi deluje, so lahko tarče številni. Paralelno se namreč v Rusiji zaostruje kazenska zakonodaja, pri čemer postajajo sodišča povsem nepotreben privesek izvršni oblasti, da so lahko že mikro nakazila humanitarnim organizacijam za podporo žrtvam vojne v Ukrajini interpretirana kot veleizdaja s posledičnimi večdesetletnimi zapornimi kaznimi. Da o dvojnih državljanih in tujih novinarjih sploh ne govorimo: ti bodo na vrhu seznama ruskega režima pri nabiranju novega "sklada" zapornikov za vse morebitne izmenjave."

  • Uredništvo

    3. 9. 2024  |  Družba

    »Pravice so pred dolžnostmi«

    "Pogosto govorimo o pravicah in dolžnostih, a vprašati se moramo, kaj je zares pomembno. Pravice so pač pred dolžnostmi. Otrok ne more hoditi v šolo, če mu ne zagotovimo primernih razmer za življenje."

  • Uredništvo

    3. 9. 2024  |  Družba

    »Samo zaposleni Romi so boljša garancija za boljšo prihodnost«

    "Prihajam iz okolja, ki je primer najboljše prakse – ne samo v slovenskem, ampak tudi v evropskem prostoru. Kaj se je zgodilo drugače, kot bi se moralo zgoditi tam, kjer ljudje še danes nimajo dostopa do pitne vode? Lokalna skupnost. Najprej je iz svojih pristojnosti vcepila norme družbenega sistema romski skupnosti, romska skupnost pa to v nadaljevanju razume kot pravila in postopek, kako se vključevati v širšo družbo. Leta 1962 je bil že postavljen vrtec, v tem vrtcu se je razvila generacija, ki je začela drugače razmišljati, ki ima drugačna pričakovanja. Paralelno se je zgodila vsa potrebna infrastruktura, da smo Romi lahko funkcionirali. Danes smo v romskem naselju Pušča izobraženi, zaposleni davkoplačevalci. Ko to troje združiš, vzpostaviš sobivanje."

  • Uredništvo

    2. 9. 2024  |  Politika

    Žbogar / »Lahko smo idealisti, nismo pa naivni«

    "Lahko smo idealisti, nismo pa naivni in seveda ne pričakujemo, da se bodo države po našem glavnem dogodku naenkrat streznile in bomo vsi začeli sodelovati. A vendarle mislim, da lahko odkrit pogovor med članicami pomaga k počasni streznitvi ali vsaj, da začnemo članice iskati skupne točke, kje smo lahko učinkoviti kot varnostni svet. Razprava Voditeljstvo za mir se tudi vklaplja v vrh za prihodnost, na katerem se bo OZN sama spraševala o svoji bodoči vlogi. Zadnje čase opažamo, da OZN tudi pri miru in varnosti odrivajo stran, da se vedno več konfliktov poskuša reševati bilateralno in se varnostni svet uporablja samo kot pečat, ki naknadno potrdi določene rešitve."

  • Uredništvo

    2. 9. 2024  |  Družba

    »Težko vzgajamo otroke, če nas starši ves čas preverjajo, popravljajo in iščejo napake«

    "Zdi se mi, da serviserju bele tehnike ljudje bolj zaupajo kot učitelju ali pa zdravniku. Res se mi zdi narobe, da toliko energije zapravimo za to, da se dokazujemo, da smo strokovnjaki. Preveč se vmešava v naše delo, mi pa izgubljamo energijo, da pojasnjujemo vsako stvar, zakaj smo se tako odločili, zakaj imamo tak sistem ... Namesto da bi se ukvarjali s tistim, s čimer bi se morali. Težko vzgajamo otroke, če nam starši ves čas kontrirajo, nas preverjajo, popravljajo in iščejo napake."

  • Uredništvo

    2. 9. 2024  |  Družba

    »Najenostavneje je kaznovati otroke«

    "Ko je pred leti predsednik Drnovšek poskušal reševati romsko družino, sem zapisal, da so ga vaščani, ne romski, ampak tako imenovani civili, nagnali kot zadnjega cigana. Glede na odnos do njega seveda pisano z malo."

  • Uredništvo

    2. 9. 2024  |  Družba

    »Malo pivo je bolj ekološko sporno«

    »Upava si na glas spregovoriti o tem, da je malo pivo neracionalno, ker več stane na enoto popitega in je to bolj ekološko sporno. In da si pravi dec, če pride žejen v lokal, naroči veliko pivo.«

  • Uredništvo

    1. 9. 2024  |  Družba

    »Otroci zmorejo precej več, kot si mislimo«

    "Otroci zmorejo precej več, kot si mislimo, toda naša družba je premalo samozavestna, da bi jim dopustili, da se kdaj slabo počutijo ali jokajo zato, ker niso dosegli tistega, kar smo od njih pričakovali starši ali učitelji. Otroke danes preveč crkljamo, a tukaj ne govorim o ljubezni do otrok. Otroke moramo imeti absolutno radi, a ker jim ponujamo preveč ugodja, številni otroci danes ne morejo doživeti svojih uspehov."

  • Uredništvo

    1. 9. 2024  |  Družba

    »Najbolje se počutim, če sem zaprt, ker takrat se tudi največ naučim«

    "Moj oče je tri leta preživel v Dachauu in je bil drugačen od tistih, ki niso imeli izkušnje s taboriščem smrti. Sumim samega sebe, da namenoma iščem podobne situacije, v katerih se je znašel moj oče pri 18 letih. Absolutno mi ne 'pašejo' ugodje, udobje in prestiž. Vsega tega ne prenesem. Najbolje se počutim, če sem zaprt, ker takrat se tudi največ naučim. V zaporu začnem meditirati, česar sicer pri vseh motilcih iz okolja ne morem početi. V zaporih srečaš najbolj žlahtne ljudi, ki imajo največ povedati in ki komaj čakajo, da ti potožijo, zakaj so zaprti. Seveda so vmes tudi kriminalci, ampak v glavnem srečaš take, ki jih določena kultura ne mara, ki se jih boji, ki se jih hoče rešiti, no, in jih zaprejo."

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / SI GOLOB UPA V VODO?

    V petek izide nova Mladina! V 35. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 30. avgusta, se sprašujemo, ali si Golob upa v vodo. Koalicija ima namreč zadnjo priložnost, da izpelje napovedane spremembe. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Borut Krajnc, za oblikovanje pa Dedi.

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Politika

    »Naše avtoceste niso bile načrtovane za tako velik obseg vozil«

    "Naše avtoceste niso bile načrtovane za tako velik obseg vozil, kot se danes po njih vozi. Mislim, da ni realnih možnosti, da bo v naslednjih petih letih bolje, ker če začnemo avtoceste prenavljati, jih bomo prenavljali ob odprtem prometnem toku."

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Družba

    »Mnogi dojemajo Rome kot tujce, ki ne spadajo v njihov prostor«

    "Dejstvo je, da stereotipi in predsodki ostajajo in se poglabljajo. Mnogi dojemajo Rome kot tujce, ki ne spadajo v njihov prostor: mali tatovi, kriminalci, črnograditelji in prejemniki socialne pomoči. Resnici na ljubo teh ne manjka niti med večinskim prebivalstvom. Toda socialne pomoči nekateri Romi ne prejemajo zato, ker so Romi, ampak zato, ker so revni. Naselja sredi gozda brez elektrike in vode pa niso etnični problem, ampak socialni. Da tako bivajo slovenski državljani, nam ni v posebno čast."

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Politika

    »Sektor hrane je postal eden od špekulativnih sektorjev in to povzroča negotovost«

    "Sistem hrane je bil v pandemiji eden redkih, ki so delovali nemoteno. Preskrba je bila zagotovljena, police so bile založene, prej je bil problem, da so v določenih segmentih nastajali presežki, ker nekateri sektorji niso delovali. Takšna ocena iz poročila bi lahko merila na to. Če govorimo o razmerah vojne v bližini ali velikih naravnih nesreč, pa te povzročajo kaos. V agroživilskem sektorju se je v zadnjem desetletju nabralo ogromno špekulacij. Sektor hrane je postal eden od špekulativnih sektorjev in to povzroča negotovost, ki je pred letom 2017 ni bilo. Evropski ekonomsko-socialni odbor opozarja, da je treba to špekulativnost z mehanizmi nadzora začeti odpravljati. Odbor je pripravil mnenje in ukrepe, ki bi jih bilo treba izvesti globalno, da bi omejili volatilnost oziroma to, da nekdo s hrano dela posel, a nima nič s tem."

  • Uredništvo

    28. 8. 2024  |  Družba

    »Neoliberalistični vzvodi moči so vse bolj podobni tistim v sužnjelastniškem redu«

    "Neoliberalistični vzvodi moči so vse bolj podobni tistim v sužnjelastniškem redu, vse bolj skoncentrirani v rokah nekaj 'kreativcev', ki jih ne ovirajo malenkosti, kot je sočlovek, zato si brez težav izmišljajo nove in nove načine izkoriščanja in bogatenja, v enaki meri pa narašča tudi okoljska škoda, ki jo povzročajo. Porušeno je krhko družbeno ravnovesje, ki se je izgrajevalo po drugi svetovni vojni, ko je srednji sloj, ki je takrat predstavljal večino, še imel vpliv na odločitve, zdaj pa izginja, narašča pa množica brezpravnih in podplačnih ljudi, ki so socialno paralizirani. Nihče več kapitalu ne postavlja mej."

  • Uredništvo

    27. 8. 2024  |  Politika

    »Dokler obstajajo Združeni narodi, bo obstajal varnostni svet«

    "Varnostni svet odraža razmerja med velikimi silami. Lahko je deloval v času bipolarnosti. Velesile so si razdelile svet in vsaka je dominirala v svojem vplivnem območju. Takrat je varnostni svet stopil vmes. Tudi v unipolarnem svetu, v katerem so se vsi bali samo ene sile, je še delovalo. Danes pa je svet v obdobju tranzicije v multipolarnost. Tri sile, Amerika, Kitajska in Rusija, nimajo razčiščenih medsebojnih razmerij. Pojavlja se vrsta sil, ki mešetarijo in uveljavljajo svoje interese. Tako je denimo v Afriki. Nastal je nered. Dokler se ne vzpostavijo nova pravila, ki jih priznavajo vsi, varnostni svet ne bo mogel polno delovati. Seveda ima svojo vlogo. Ni mogoče reči, da je delo varnostnega sveta brez učinka. Dokler obstajajo Združeni narodi, bo obstajal varnostni svet."

  • Uredništvo

    27. 8. 2024  |  Politika

    »Če ljudem ni zagotovljena temeljna raven bivalne kulture, ni mogoče pričakovati njihovega uspešnega vključevanja v družbo«

    "Če ljudem že od rojstva dalje ni zagotovljena temeljna raven bivalne kulture, ni mogoče pričakovati njihovega uspešnega vključevanja v družbo, niti zadovoljive ravni spoštovanja pravnega reda. To seveda ni opravičilo za kršitve pravnega reda, jih pa nekako pojasnjuje. Pripadnikom romske skupnosti je treba zagotoviti dostojno življenje in položaj, s katerega bodo potem dosledno odgovarjali za vsa svoja ravnanja.”

  • Uredništvo

    25. 8. 2024  |  Politika

    »Nadaljevanje subvencioniranja fosilnih goriv pomeni vnovično prelaganje bremena podnebne krize na prihodnje generacije«

    "Če vlada z nadaljnjim subvencioniranjem fosilnih goriv morda računa na večje prihodke – ker s tem spodbuja tovornjakarje, da točijo slovenski bencin –, pa je to ne samo podnebno neodgovorno, temveč tudi zelo kratkovidno. Zaradi preseganja emisij v prometu nam namreč v prihodnje grozijo evropske kazni, ki bodo zaradi vse ambicioznejših ciljev verjetno tudi vse višje. In če je motivacija v ozadju resnično polnjenje državne blagajne, imamo v sektorju prometa za to še ogromno manevrskega prostora – tako pri davku na motorna vozila kot pri obdavčitvi tudi pri nas vse bolj priljubljenih športnih terencev. Nadaljevanje subvencioniranja fosilnih goriv zato ne pomeni nič drugega kot vnovično prelaganje bremena podnebne krize na prihodnje generacije – in še eno v vrsti prelomljenih predvolilnih obljub."

  • Uredništvo

    25. 8. 2024  |  Kultura

    »Treba je poskrbeti, da bo tudi hrana za dušo lokalno pridelana«

    "Verjamem v filme, ki postavljajo vprašanja, ne dajejo odgovorov. Dobri filmi so tisti, ki ostanejo s tabo in te nagovarjajo še dolgo po tem, ko si jih gledal, da katarza deluje. Filmi oziroma avdiovizualni mediji so mediji 21. stoletja, saj najhitreje pridejo do gledalca, najbolj so razumljivi in komunikativni. Zdaj pa politični del: ko država razmišlja o svoji kulturi in kdo mi smo, ko z nekimi strukturami pripravljamo duhovno hrano, kar umetnost in kultura sta, je treba razmišljati tudi o tem, da v našem prostoru dominirajo ameriške vsebine, čez 90 odstotkov jih je. Če bi v prehrani dovolili, da bi imeli 90 odstotkov ameriških piščancev, mislim, da ne bi nikamor prišli. In če tega ne dovolimo za hrano, zakaj potem dovolimo za duhovno hrano? Tukaj se politika ne zgane in ne razume, kako pomembno je to za prihodnost naroda. Treba je poskrbeti, da bo tudi hrana za dušo lokalno pridelana."

  • Uredništvo

    21. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / SPUSTITE NAS NA OBLAST

    V petek izide nova Mladina! V 34. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 23. avgusta, pišemo o hrepenenju po »zlatih« časih, ko je bil fašizem legitimen in legalen. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Željko Stevanić, za oblikovanje pa Dedi.