Uredništvo
-
1. 12. 2021 | Družba
»Vsi tisti, ki smo se cepili s katerimkoli cepivom, imamo še vedno veliko pokritost s protitelesi«
"Zaenkrat podatki, ki jih imamo, kažejo na to, da bo tudi pri novi različici omikron zdravilo za zdravljenje covida-19 molnupiravir učinkovito. In vsi tisti, ki smo se cepili s katerimkoli cepivom, imamo še vedno veliko pokritost s protitelesi. Res pa je, da z vsako novo različico nekaj teh protiteles odpade."
-
30. 11. 2021 | Družba
»V zadnjih dveh letih smo se lahko prepričali v motivacijske zmogljivosti strahu«
Ukrepi za blažitev pandemije so izziv sodobnega sveta, ker zahtevajo premik v vedênju, pravi sociologinja dr. Jana Javornik, ki je o tej temi spregovorila v posebni številki Mladine MISLITI EPIDEMIJO. "V zadnjih dveh letih smo se lahko prepričali v motivacijske zmogljivosti strahu. Pojav neznanega, grozečega virusa je sprožil najbolj elementarne oblike strahu. Ko se je neustavljivo približeval Sloveniji, smo na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, kjer sem takrat vodila resor visokega šolstva, uvedli elektronski predal za komunikacijo s sfero, ki smo jo pokrivali. Vsega nekaj ur po objavi naslova se je vanj vsula neobvladljiva množica vprašanj tisočerih prebivalk in prebivalcev Slovenije. Ta so, drugo za drugim, izrisala pristno človeško stisko in strah – nosečnic, staršev in starih staršev; učiteljic: kako zaščititi zdravje otrok in vnukov; organizatorjev turističnih potovanj: kako zagotoviti obstoj podjetja in zaposlenih; oseb, ki so obtičale v tujini in so se želele vrniti domov," je dejala.
-
1. 12. 2021 | Kultura
V TAM-TAM-ovi plakatni galeriji Figovec bo od 3. do 31. decembra na ogled razstava plakatov za kulturo z naslovom 20+20, ki prikazuje izbor štiridesetih plakatov, nastalih v dvajsetletnem delovanju studia za vizualne komunikacije arnoldvuga+. Predstavljeni so izbrani plakati za Slovensko filharmonijo, Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU, Mini teater, Taotech, Mladinsko knjigo, Bitef, Rotaract Club Ljubljana in Rotary Club Ljubljana, Zavod Celinka in Društvo oblikovalcev Slovenije.
-
30. 11. 2021 | Družba
»Ne vidim razloga za omalovaževanje medicine. Cepljenje je zdaj trenutno edina rešitev.«
Aleksander Merlo, specialist ginekolog in porodničar ter dolgoletni vodja porodnišnice Postojna, ki je bil leta 2019 izbran tudi za Ginekologa leta, v video izjavi prosi ljudi, da resno razmislijo in zaupajo zdravstvenim delavcem in da je cepljenje je zdaj trenutno edina rešitev. Merlo o cepljenju pravi, da ne vidi razloga "za paniko in omalovaževanje medicine".
-
30. 11. 2021 | Politika
»SDS ni sposobna voditi države«
"Koronakriza ni le dokončno dokazala, da SDS ni sposobna voditi države, saj okoli sebe ne zna oblikovati minimalnega družbenega konsenza, ki je nujen za uspešno vodenje moderne, pluralne, politično razgibane nacije. Razkrila ni niti zgolj dobre novice, da Slovenije ni mogoče voditi na avtoritaren način. Razgalila je tudi nezadostnost političnih kadrov, ki so priplavali na površje v pokrizni Sloveniji. Simona Kustec je nazorno poosebljenje te resnice. Ministrica, ki bi povsem zadoščala kriterijem slovenske politične selekcije in bi si od stroke in javnosti bržkone prislužila pozitivne ocene, se je pokazala za eklatantno nezadostno v trenutku, ki od politične elite terja resnične vodstvene sposobnosti."
-
30. 11. 2021 | Družba
»Mnogi se bodo na možnost cepljenja mlajših otrok odzvali burno«
"Da se bodo mnogi na možnost cepljenja mlajših otrok odzvali burno, je bilo mogoče pričakovati. Starši, ki skušajo svojemu otroku zagotoviti cepivo proti covidu-19, ga želijo čim prej obvarovati pred virusom z vsemi potencialnimi posledicami. Njihovim sodržavljanom, ki pravijo, da otrok 'ne dajo', se zdijo cepiva večje tveganje. Skupna skrb za dobrobit otrok bi bila lahko dobro izhodišče za prihodnje komuniciranje zdravstva s prebivalci. A za družbo, ki je že dolgo izgubljala skupni imenovalec, bo vsak začetek težji."
-
29. 11. 2021 | Družba
»Otroci so tihe žrtve pandemije«
Razprave o cepljenju in vseh ostalih ukrepih so burne in živahne, vanje se vključujejo vsi, od politikov, gospodarstvenikov, medicincev, naravoslovcev do družboslovcev in humanistov. Ob poslušanju in branju vseh argumentov se ne morem znebiti občutka, da smo postali skrajno egoistična družba, kjer vsakdo gleda le nase in za drugega ter za splošno dobro ni pripravljen narediti nič.
-
29. 11. 2021 | Politika
»Ne izključujemo nikogar, ki deli naše vrednote, a kdor sedi v tej vladi, jih ne«
Včeraj sta se v oddaji Politično s Tanjo Gobec na TV Slovenija soočila predsednik stranke LMŠ Marjan Šarec in predsednik NSi Matej Tonin, obenem tudi minister za obrambo v aktualni Janševi vladi. Do volitev je še (najmanj) pet mesecev, obe omenjeni stranki pa sta imeli v soboto že predvolilna programska kongresa. Sta po volitvah pripravljeni sodelovati? Kakšen odnos ima podpredsednik vlade do številnih nestrokovnih menjav oziroma strankarskega kadrovanja? Šarec je v soočenju na TV Slovenija dejal, da vsi, ki so v tej vladi, podpirajo vse, kar ta vlada počne. "In dokler to podpirajo, je nemogoče govoriti, da bodo spoštovali demokracijo. In kako bomo po volitvah popravljali to, kar je bilo narejeno v tej vladi, tudi rekordna zadolžitev in vse druge zadeve, z istimi ljudmi? To pač ne gre. Ne izključujemo nikogar, ki deli naše vrednote, a kdor sedi v tej vladi, jih ne. Saj vidimo, kako se gredo raznorazno gimnastiko pri delegiranih tožilcih, tukaj je zakon jasen. STA na primer, svoboda medijev, to so vse pomembna vprašanja za nas," je sklenil predsednik LMŠ.
-
29. 11. 2021 | Politika
»Takih izjav od ministra za kulturo ne bi pričakoval. To je žalostno.«
"Tudi po ministrovem soočenju v Odmevih je bilo jasno, da brez prave argumentacije zvrača krivdo na druge, da poskuša populistično vznemiriti javnost z insinuacijami o davkoplačevalskem vložku v kulturo ... češ da kultura ne ve, kaj dela. Takih izjav od ministra za kulturo ne bi pričakoval. To je žalostno. Večina drugih ministrov se vsaj formalno trudi spoštovati svoj resor. Kot sem že dejal: Vsa dokumentacija je na ministrstvu, pošiljamo jo po večkrat, odgovore dobimo zelo redko."
-
29. 11. 2021 | Politika
»Stanje je resno, sranje v medijih pa tolikšno, da ga lahko rešijo le ...«
"Zdaj je zadnja priložnost, da novinarski ceh stopi skupaj. Zasluga zgodbe o STA je, da bo kolegom na TV Slovenija morda lažje. Morajo pa spoznati, da to ni bitka za profesionalizem in razmestitev oddaj na ta ali oni program. Za mnogo več gre: za obstoj. Zato naj se pripravi tudi »moj« Radio Slovenija. Stanje je resno, sranje v medijih pa tolikšno, da ga samo v spregi z javnostjo lahko rešijo le novinarji sami."
-
29. 11. 2021 | Kultura
Deset slovenskih filmskih klasik v Bruslju
V četrtek, 2. decembra, ob 19. uri bo v Bruslju odprtje Retrospektive slovenskega filma. Na velikem platnu Kraljeve kinoteke Belgije se bo do 22. decembra odvrtelo deset celovečernih filmskih klasik iz slovenske filmske zakladnice – od nemih začetkov do sodobne produkcije. Retrospektivo bo uvedla projekcija prvega slovenskega nemega celovečernega filma V kraljestvu Zlatoroga z izvirno glasbeno spremljavo.
-
28. 11. 2021 | Politika
»Kjer je Janševa vlada postavila nekompetentne kadre, bomo takoj opravili zamenjave«
"Kjer so bili postavljeni nekompetentni kadri in kjer je to mogoče, bomo takoj opravili zamenjave ter izvedli revizije vseh spornih ravnanj obstoječe vlade. Takoj bomo vzpostavili dialog s civilno družbo in nevladnimi organizacijami, normalen odnos do medijev oziroma takšen, kot smo ga bili vajeni. Vzpostavili bomo tudi standarde odgovornosti, kot smo jih nekoč že imeli. Pod normalizacijo razumemo vrnitev demokratičnih norm, pristojnosti tistim, ki jim pripadajo, predvsem pa vrnitev neodvisnosti institucij, ki morajo biti neodvisne, to so med drugim sodstvo, tožilstvo, policija, NPU, FURS, SURS, informacijska pooblaščenka in računsko sodišče. Vse tisto, kar počne aktualna vlada, ne sodi v demokratično razmišljanje. In to normalizacijo moramo doseči zato, da bo politika spet postala dolgočasna. Predvsem pa moramo ponovno vzpostaviti zaupanje."
-
28. 11. 2021 | Politika
»Z našim denarjem gradi svojo paralelno strankarsko mrežo«
"Tisto, kar morda koga v zadevi Drama preseneča, je, da so se Gospod minister lotili tako rekoč smetane institucionalne kulture, ki jo imajo sicer tradicionalne desne politične opcije za svojo. A to nam kaže dvoje: da je vlada prav zares snela maske, ne le trenutna, ampak tudi že prejšnje, da sploh ne potrebuje več nikakršnih fasad, nikakršnega uglednega odra, na katerem bi se ljudstvu vsaj kazala v izobraženski, kulturni luči, medtem ko neobrzdano premetava državni denar v skladu s svojimi političnimi in zasebnimi interesi. Za skrajno desnico in njene hlapce, ki nam zdaj uničujejo prihodnost, pa je jasno še nekaj: tradicionalne institucije demontira s svojimi kadri, a to ni trajna rešitev, zato hkrati poteka še drug proces – z našim denarjem gradi svojo paralelno strankarsko mrežo, muzeje Svoje Resnice, svoje narodnozabavne veselice, svoje inštitute Zgodovine in šole Pravoverja. In seveda svoje paralelno finančno-gospodarsko omrežje. Nič več kontinuitete, čisti rez. Kot leta 1945, pravi komunisti, res."
-
29. 11. 2021 | Kultura
Intermedijski umetniki »na žaru«
Radio Terminal, spletna radijska postaja, ki svoj program namenja predvsem glasbi, skupaj s sodelavci od leta 2020 pripravlja serijo oddaj Intermedia Grill, v kateri gostijo intermedijske umetnike. Oddajo lahko gledate tudi prek videoprenosa na spletu, lani pa so se v studiu v seriji petih oddaj predstavili že Tadej Droljc, Luka Prinčič, Lifecutter, II / III in Warrego Walles.
-
28. 11. 2021 | Družba
Ustrahovanje ne bo ustavilo novinarskih zgodb
V Gledališču Glej v Ljubljani bo v ponedeljek, 29. novembra ob 18. uri potekal pogovor o mednarodnih razsežnostih pritiskov na novinarje, ki segajo od napadov na osebno in profesionalno integriteto do zlorabe pravnih sredstev in tudi umorov. Na pogovoru bodo sodelovali novinarji iz Malte, Hrvaške in Slovenije.
-
28. 11. 2021 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Milana Jesiha iz zbirke Maršal.
-
27. 11. 2021 | Ekonomija
»Avtocesta v pekel je tlakovana z mediji, ki so jih politiki pretvorili v svoja glasila«
"Politikov ne bi smeli spuščati v bližino novinarstva. Nosi nesrečo. Želja politikov, da bi se polastili spodobnih medijev, je sicer neizmerna. Javne tiskovne agencije, televizijske hiše in veliki časopisi so njihov priljubljen plen. Tam se hočejo videti lepi, pametni in ugledni. Na varnem."
-
27. 11. 2021 | Družba
»Zdi se, da še nikoli nismo bili tako razdeljeni, kot smo v tem trenutku«
"Ko se ob tla, da bi uveljavil svojo voljo, vrže triletni otrok, ni kakšne velike škode. Svojevrstna družbena tragedija pa postane, ko odrasli, vase zagledani posamezniki začutijo, da bi lahko bili končno deležni petih minut slave. Pod vplivom javnega diskurza, ki že dolgo ni bil tako na dnu, kot je zdaj – predvsem po zaslugi politike – so našli svojo luč. Danes tako spremljamo jezne in gnev pljuvajoče ljudi na eni strani ter srce parajoče zgodbe zdravstvenega osebja, ki se trudi reševati življenja, na nasprotni."
-
25. 11. 2021 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: USTRAHOVANA POLICIJA
Jutri izide nova Mladina! Fotografija na naslovnici je delo Boruta Krajnca, za oblikovanje pa je poskrbel Ivian Kan Mujezinović. Janševa stranka SDS skuša podjarmiti policijo. Več o ustrahovani policiji preberite jutri v novi številki Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 26. novembra, dalje. #Mladina47
-
25. 11. 2021 | Družba
»Želimo si delati še več, v boljših razmerah in bolj organizirano«
"Predlog programsko-produkcijskega načrta (PPN 2022) predvideva spremembe, ki bi škodile poslanstvu javnega zavoda RTV Slovenija," je na novinarski konferenci kolektiva zaposlenih v Informativnem programu TV Slovenija, povedal Igor E. Bergant, novinar in voditelj oddaje Odmevi.
-
25. 11. 2021 | Družba
»Nasprotovanje cepivom spada v srednji vek, ne pa v sedanjost«
"Naš odnos do cepiv je predvsem posledica preteklosti. Že v 60. letih prejšnjega stoletja smo imeli obsežen program ozaveščanja o cepivih v boju proti otroški paralizi in drugim nalezljivim boleznim. Portugalci se še vedno dobro zavedajo pomembnosti cepljenja. Kljub temu pa je bilo predvsem na začetku cepljenja kar nekaj dvomov o varnosti cepiv, predvsem, ker so bila razvita tako hitro. Proti pomislekom smo se bojevali z dobrim obveščanjem, ljudem smo skušali redno posredovati vse potrebne informacije. Pri vodenju programa cepljenja in ko govorim s sodelavci, bolj ali manj uporabljam vojaški besednjak. V epidemiji sta le dve strani: na eni strani je virus, na drugi družba. Na kateri strani ste, če ne verjamete v cepljenje? Tu ni nevtralnega tabora, na strani virusa ste. Virus se lahko med nami širi in nas napada le prek prenašalcev. Nasprotovanje in očitki cepivom spadajo v srednji vek, v 12. ali 13. stoletje, ne pa v sedanjost. Kako lahko kdo reče, da ljudi pobijajo cepiva, če umirajo zaradi virusa?"
-
25. 11. 2021 | Kultura
»Avstrijci so fini ljudje, a vendar kmečki narod«
"Zame sta bila to zelo zanimivo delo in izkušnja. Leta 2015 sem posnel film z naslovom Destinacija Srbistan. Pripoveduje o tem, kaj se dogaja ljudem, ki se peš odpravijo npr. iz Črne gore in Makedonije proti Avstriji. Film je bil dokaj dobro sprejet, zanimivo pa se mi je zdelo, da nihče izmed na stotine teh ljudi, ki smo jih srečevali, ni nameraval ostati v naših krajih. Zanimalo me je tudi, kaj se dogaja s tistimi, ki pridejo na Zahod. Pri tem sem se zelo veliko naučil tudi o nekaterih kulturah, ki jih poznamo iz knjig, zlasti ker so to oralne kulture, kar pomeni, da si izredno dobro zapomnijo besedilo. Ti ljudje so se tudi zelo dobro naučili nemško, vsaj tisti, s katerimi smo mi delali, najbrž zaradi izjemnega posluha. Posneli smo čudovito, nepričakovano zgodbo, in ji dali naslov Najlepša dežela na svetu. Avstrijci so bili prepričani, da sta to Avstrija in Dunaj, toda Afganistan je najlepša dežela na svetu. To je prvič, in drugič, ko so videli Dunaj, sem enega izmed njih povprašal o tem. Rekel je: Avstrijci so fini ljudje, a vendar kmečki narod. Habsburško dinastijo imajo približno 500 ali 600 let, Afganistanci pa smo imeli svojo pred 3000 leti, Iračani pred 4000. To so civilizacije!"
-
24. 11. 2021 | Družba
Ihan: »To je popolno laganje in strašenje staršev«
Svetovalna skupina za cepljenje se je sestala na temo tretjega oziroma poživitvenega odmerka cepiva proti covidu-19. Čeprav stališča še niso bila javno objavljena, je možno, da bodo kmalu priporočili, naj bo poživitveni (tretji) odmerek potreben za veljavnost potrdila o cepljenju. V oddaji Odmevi na TV Slovenija je o slednjem in o izjavi iniciative Slovenski zdravniki, ki dvomi, da je cepivo proti covidu-19 varno za otroke, spregovoril član svetovalne skupine ter sodelavec inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete dr. Alojz Ihan.
-
24. 11. 2021 | Politika
»Ne bom začuden, če bodo na mestih policijskih šefov tudi člani rumenih jopičev«
"To so poceni floskule za javnost, ki ne pozna razmerja politike do policije. Moram povedati, da merila in pogoji v tem trenutku še niso znani. To pomeni, da lahko praktično pride na mesto komandirja policijske uprave ali pa katerega koli šefa marsikdo in mene zelo skrbi, ne bom pa začuden, če bomo videli na mestih policijskih šefov tudi člane rumenih jopičev oziroma štajerske varde."
-
24. 11. 2021 | Družba
»Potrebovali bi pokončne strokovnjake in razumno vlado, imamo pa nočno moro«
"Na zdravo pamet ne dam prav veliko; pogosto je stkana tudi iz predsodkov in zablod, ne le iz modrih izkušenj. A začnimo s stroko. Ob vsem spoštovanju do strokovnjakov in strokovnjakinj je pač treba priznati, da stroka, ki naknadno ugotovi, da je v zapisniku napaka - kar se je pred kratkim zgodilo vsem nam v posmeh -, pač ni stroka, ki bi ji lahko brezpogojno zaupali. Pri nas imamo precej nesrečne razmere: najprej je sedanja oblast počistila z vsemi v stroki, ki ji politično niso bili pogodu, in zdaj poslušamo ljudi, ki so najbrž povsem dobri strokovnjaki, a se hkrati podrejajo in poklekajo pred sedanjo oblastjo. Pa prav zdaj bi najbolj potrebovali pokončne strokovnjake in razumno vlado. Kar imamo, pa je nočna mora."
-
24. 11. 2021 | Kultura
-
24. 11. 2021 | Kultura
V Kinu Šiška in drugih prizoriščih v Ljubljani bo od 25. novembra do 2. decembra potekala deseta edicija mednarodnega festivala sodobnega plesa CoFestival. Na odprtju jubilejnega festivala se bo s predstavo Odsev (Reflection) predstavila koreografinja Isabelle Schad, ki je leta 2019 za svoje izjemne dosežke na področju sodobnega plesa prejela Nemško plesno nagrado.
-
24. 11. 2021 | Kultura
Uspeh slovenske LGBT+ literature za otroke in mladino
Pri angleški založbi Anthem Press je izšel zbornik International LGBTQ+ Literature for Children and Young Adults (Mednarodna LGBTQ+ književnost za otroke in mladino), ki sta ga uredili B. J. Epstein in Elizabeth Chapman. Med šestnajstimi prispevki, ki prihajajo z vsega sveta, je tudi poglavje o slovenski otroški in mladinski književnosti.
-
23. 11. 2021 | Politika
Vodstvo RTV Slovenija kljub opozorilom vztraja pri predlaganem načrtu
"Vodstvo RTV Slovenija kljub našim iskrenim in dobronamernim opozorilom na nerealno pripravo predloga PPN 2022 (v delu, ki se navezuje na Informativni program TV Slovenija, in širšo shemo SLO 1 in SLO 2) in pozivom k popravkom z nekaterimi minimalnimi spremembami vztraja pri predlaganem načrtu," so v sporočilu za javnost zapisali sodelavci in sodelavke uredništva informativnega program na TV Slovenija. Dodali so, da razlogi za množičen in odklonilen odziv kolektiva na predlog ostajajo.
-
23. 11. 2021 | Politika
Golob: »Kot da živimo v filmu Gospodar prstanov, Mordor pa je vedno močnejši«
"Bom uporabil prispodobo. Bojim se, da se v zadnjem letu marsikdo počuti, kot da živi v filmu Gospodar prstanov in da je Mordor vedno močnejši in žal tudi jaz tako čutim. Žal temna sila prehaja vse meje in se zažira v vsakega od nas. To ni temna sila samo zaradi covida, ampak je temna sila, ki izhaja iz napačnih vrednot in popolnoma neprimernega komuniciranja. Vladajoča politika je najbolj odgovorna za to."