Igor Jurekovič
-
21. 12. 2018 | Mladina 51 | Politika
Med 164 državami podpisnicami marakeške deklaracije oziroma dogovora ZN o varnih, urejenih in zakonitih migracijah je tudi Vatikan. V imenu Svetega sedeža je dogovor podpisal državni tajnik kardinal Pietro Parolin in ob podpisu dejal: »Veselimo se udejanjanja dogovora in obljube o trajnostni, prostovoljni in dostojanstveni migraciji.« Dogovor je označil za »pomemben napredek pri skupni mednarodni odgovornosti za skrb in solidarnost«. Dodal je, da je bil dokument podpisan v ključnem trenutku, saj smo v zadnjih letih ugotovili, da neustrezni odzivi na izzive migracij vodijo v krizo. V tej pa lahko »migrante vidimo kot grožnjo in ne kot brate in sestre, ki potrebujejo našo solidarnost in zadovoljitev osnovnih potreb«.
-
14. 12. 2018 | Mladina 50 | Politika
Lokalne volitve so odprle vprašanje vloge duhovnikov v predvolilni politični agitaciji. Tokrat se je zgodilo na Dolenjskem, v Šentrupertu, kjer naj bi župnik Jakob Trček med jutranjo in drugo nedeljsko mašo 25. novembra »pozival vernike k odločitvi volivcev na volitvah za določenega kandidata«. Tako piše v protestnem pismu 15 občanov, ki pravijo, da je »nedopustno in etično sporno, da se gospod župnik Jakob Trček politično opredeljuje«. V tamkajšnjem drugem krogu lokalnih volitev sta se soočila dolgoletni župan in neodvisni kandidat Rupert Gole in protikandidat stranke SDS Andrej Marin Kostelec. Župnik Trček se brani, da »nikogar ni poimensko imenoval«, saj se je le »zavzel za spremembe«.
-
4. 5. 2018 | Mladina 18 | Kultura
Partizanski kipi pogosteje tarča vandalizma
Ob podiranju spomenikov v Kidričevem v javnost prihajajo zgodbe o pogostih krajah in poškodovanju slovenske kulturne dediščine, še posebej spomeniške. Zato je razveseljiva napoved, da bo v ljubljanskem mestnem muzeju z 9. majem ponovno razstavljen izvirni bronasti kip Talca iz Gramozne jame. Uvrščen je med razstavne predmete na novi stalni razstavi Ljubljana. Zgodovina. Mesto.
-
6. 4. 2018 | Mladina 14 | Politika
Evropska skrajna desnica uživa v jastogih in penini
Evroposlanci skrajno desnih strank so leta 2016 nepravilno porabili več kot 400 tisoč evrov. Člani parlamentarne skupine Evropa narodov in svobode so po mnenju odbora evropskega parlamenta za proračunski nadzor napravili več prekrškov – denar so med drugim namenili za velikodušna darila in razkošna kosila s šampanjcem. Več kot 338 tisoč evrov naj bi bilo nepravilno porabljenih, za 39 tisoč evrov izdatkov ni pravih dokazil.
-
16. 3. 2018 | Mladina 11 | Politika
Približujejo se državnozborske volitve, zato postajajo toliko pomembnejša pojasnila in navodila za kandidiranje in glasovanje. »Če se kdo obrne na nas, mu seveda odgovorimo ali prek spleta ali v živo,« je povedal Dušan Vučko, direktor državne volilne komisije. Pri tem je poudaril, da se člani komisije ne ukvarjajo z izobraževanjem ali vodenjem seminarjev, saj »opravljajo svoje naloge, a niso zaposleni pri nas«. Informacije o vsem potrebnem za kandidiranje naj bi bile dostopne na spletni strani komisije. »Tam so vsi obrazci, ki so relevantni za kandidiranje. Ko bodo volitve razpisane, bomo dodali še dokument, kjer bo pisalo, kaj vse morajo kandidati priložiti.« Gola dostopnost aktov še ne pomeni dobre obveščenosti javnosti. Tega se zaveda tudi Vučko. Zato se je pri državni volilni komisiji med drugim mogoče dogovoriti za krajše pogovore, ki potencialnim kandidatom pomagajo pri sestavi kandidature. »Letos smo pisno odgovorili že na 30 vprašanj.« Ta pomoč je brezplačna.
-
29. 11. 2017 | Družba
Komaj so si študenti izborili vrnitev izbrisanih pravic, se že ponovno kaže nova grožnja študentski dobrobiti – ukinitev samostojnega študentskega zdravstvenega doma v Ljubljani. Novica ni presenetila zgolj študentov, saj je tudi vodstvo zdravstvenega doma za namero izvedelo slučajno. Iz dopisa, ki ga je zdravstveni dom sprejel 26.10. letos, so izvedeli, da naj bi se študentski zdravstveni dom pripojil Zdravstvenim domom Ljubljana.
-
10. 11. 2017 | Mladina 45 | Družba
Počilo je v noči s 24. na 25. oktober 1917. V Petrogradu, današnjem Sankt Peterburgu. Oboroženi delavci so se pod vodstvom boljševikov uprli izkoriščanju in zasedli Zimski dvorec. Mesec kasneje, 15. novembra, se je »pošast komunizma« udomačila še v Moskvi, državo pa je dokončno prevzela januarja 1918.
-
10. 11. 2017 | Mladina 45 | Politika
Moški izkoriščajo privilegirano pozicijo moči?
V Veliki Britaniji vre – a ne zaradi kaotičnih pogajanj o izstopu iz Evropske unije ali trhle vladne koalicije. Razkritja spolnega nadlegovanja so vrgla senco na celotno parlamentarno srenjo. Do zdaj je spolnega nadlegovanja in zlorabe obtoženih 12 poslancev. Med osmimi konservativci dva ministra: Damian Green in Michael Fallon, sedaj že nekdanji minister za obrambo. S položaja je odstopil po treh razkritjih. Eno izmed njih je anonimno podala poslanka Andrea Leadsome »glavnemu biču« konservativcev Gavinu Williamsonu, ki je njeno obtožbo najverjetneje sam spravil v javnost. Obrambni minister je odstopil, nasledil ga je pa prav Williamson.
-
3. 11. 2017 | Mladina 44 | Politika
Poslanec Bojan Dobovšek ustanavlja stranko
Ob izdihljajih predsedniške bitke se politični akterji že ozirajo k parlamentarnim volitvam. Tako se je civilna pobuda Zavod Dobra država, katere nastanek je spodbudil nekdanji poslanec SMC Bojan Dobovšek, odločila preleviti v politično stranko. Na ustanovnem kongresu 18. novembra bo ustanovljena stranka Dobra država, na njenem vrhu pa pričakujemo nepovezanega poslanca Bojana Dobovška. Med ključnimi člani bo Peter Jamnikar, nekdanji generalni sekretar LDS.
-
27. 10. 2017 | Mladina 43 | Družba
V Sloveniji na leto zavržemo 150 tisoč ton hrane
V Sloveniji na leto zavržemo 150 tisoč ton hrane. Kot da bi zavrgli skoraj celoten letni pridelek pšenice in pire. Količina je zaradi neustrezne metodologije zagotovo podcenjena. Upoštevani denimo niso različni napitki in juhe, zliti v raznovrstne odtoke. Če bi upoštevali napitke in tekočo hrano, bi se številka skoraj podvojila, opozarja dr. Lučka Kajfež Bogataj z Biotehniške fakultete.
-
25. 8. 2017 | Mladina 34 | Družba
Google je spomladi napovedal, da bo za preprečitev širjenja lažnih novic priredil način iskanja. Uporabniki naj bi imeli možnost sumljive novice in spletne strani označiti in jih dati pod drobnogled. Za zlonamerna ali zavajajoča lahko označimo različna iskalna gesla, ki nam jih Google samodejno ponudi pri vnašanju iskalnega niza.
-
4. 8. 2017 | Mladina 31 | Politika
Čedalje bolje organizirana evropska skrajna desnica se je letos domislila, da bi prek crowdfundinga zbrala dovolj denarja za najem ladje, s katero bi omejevala delo nevladnih organizacij, ki ob libijski obali prestrezajo begunce in jih varno vozijo v Italijo. Skrajni desničarji, podporniki gibanja Defend Europe, so zbrali 110 tisoč evrov in najeli 40-metrsko ladjo C Star, ki je priplula iz Džibutija, privezala pa naj bi se v Catanii. Tam naj bi se nanjo vkrcali posamezniki, ki so pripotovali z vseh koncev Evrope, med njimi je bila tudi kolumnistka britanskega Daily Maila Katie Hopkins.
-
28. 7. 2017 | Mladina 30 | Družba
Kako v vročih dnevih ne pozabiti otroka v avtu
Poletni vročinski valovi s seboj prinesejo več nevšečnosti, največja nevarnost pa so za najmlajše in najstarejše v naši družbi, pa tudi za osebe s socialno-ekonomskimi težavami in osebe, zaradi poklica dodatno izpostavljene temperaturam, ki poleti narastejo tudi do 40 stopinj Celzija, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
-
22. 6. 2017 | Svet
Oslabljeni britanski konservativci se spuščajo v kaotično koalicijo
Od izrednih parlamentarnih volitev v Veliki Britaniji sta minila dobra dva tedna. Premierka Theresa May jih je spomladi sklicala, »da bi utrdila svoj mandat pred pogajanji z Evropsko unijo«. Ožji, zaprt krog političnih svetovalcev je začrtal kampanjo, ki je temeljila na vodstvenih razlikah Therese May in predsednika laburistov Jeremya Corbyna. Konservativci naj bi na pram laburistov nudili »trdno in trajno« vlado, »glas za konservativce je glas proti kaotični koaliciji laburistov in Škotskih nacionalistov« so vztrajno ponavljali konservativci. Pod taktirko konservativcev so najbolj brani britanski tabloidi vodjo laburistov označili za simpatizerja teroristične Irske republikanske armade (IRA), ter osebno napadli njegove najbližje sodelavce, predvsem notranjo ministrico v senci, Dianne Abbot.
-
6. 5. 2017 | Svet
Francoska nova levica pozablja na svojo zgodovinsko dolžnost boja proti fašizmu
Stavek »Marine Le Pen niti enega glasu« je po prvem krogu francoskih predsedniških volitev ustoličen kot slogan razočaranih francoskih levičarjev, ki v drugem krogu ne bodo imeli svojega kandidata – niti medlega Benoita Hamona, kandidata socialistične stranke, niti neodvisnega Jeana-Luca Melenchona. A levih volivcev ne gre metati v isti koš. V bitki proti skrajno desni Marine Le Pen se je za Emmanuelom Macronom oblikovala antifašistična volilna koalicija, ki je pripravljena žrtvovati svoja proti neoliberalna načela v zameno za poraz rasizma ter fašizma Le Penove. Podporo tovrstni koaliciji je v britanskem Guardianu podal tudi nekdanji grški finančni minister v Syrizini vladi Yanis Varoufakis. Za primerjavo navede francoske predsedniške volitve 2002, ko sta se v drugem krogu pomerila Jacques Chirac in Jean-Marie Le Pen. Tedaj se je levica v boji proti fašizmu združila za konzervativnim Chiracom, ki je volitve prepričljivo dobil.
-
Britanska vlada Therese May je doživela največji poraz v zadnjih štiristotih letih. V parlamentu je za 230 glasov izgubila glasovanje o predlogu dogovora za izstop države iz Evropske unije. V prid največjemu političnemu projektu konservativne vlade sta glasovala 202 poslanca, proti pa kar 432. Proti lastni vladi, ki tvori šibko koalicijo s severnoirsko DUP, je torej glasovalo kar 118 konservativnih poslancev od 324.
-
28. 12. 2018 | Mladina 52 | Družba
Objavili so izsledke raziskave Evroštudent VI, ki je pod drobnogled vzela socialne in ekonomske življenjske razmere študentov. V Sloveniji jo je izpeljalo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport skupaj s Centrom RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja ter Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS).
-
16. 11. 2018 | Mladina 46 | Politika
Državni zbor bo 21. novembra na izredni seji razpravljal o dogovoru Združenih narodov o varnih, urejenih in zakonitih migracijah, ki je globalno nadaljevanje marakeške politične deklaracije. Slednjo so 2. maja letos z nekaterimi afriškimi državami podpisale vse članice EU razen Madžarske. Gre za različna dokumenta, ki sta, po besedah poslanca SDS Branka Grimsa, vsebinsko enaka. Prvi velja na ravni EU, drugi na ravni OZN in bo sprejet 11. decembra letos. Sklic izredne seje so zahtevali poslanci SDS, NSi in SNS, ki od vlade zahtevajo, da od dogovora odstopi. Pri tem pa poslanci SDS pozabljajo, da je Slovenija v času vlade Janeza Janše postavila pravne temelje, na katerih deklaracija zdaj stoji.
-
9. 11. 2018 | Mladina 45 | Politika
Dober teden dni pred neofašističnim shodom gibanja CasaPound v Trstu je evropski parlament izglasoval resolucijo, s katero se zavzema za prepoved neofašističnih in neonacističnih skupin v Evropski uniji. Pravno ne zavezujočo resolucijo so sprejeli s 355 glasovi za, 90 proti in 39 vzdržanimi. Besedilo so podprle vse poslanske skupine razen Skupine Evropa svobode in neposredne demokracije, katere članici sta Alternativa za Nemčijo in Gibanje petih zvezd, ter Skupina Evrope narodov in svobode, katere člani so tudi francoska Nacionalna fronta in avstrijski svobodnjaki.
-
2. 11. 2018 | Mladina 44 | Politika
Pred tremi leti je komik Stephen Fry na irski televiziji boga opisal kot »muhastega, zlonamernega, popolnega manijaka«. Kaj hitro je spoznal, da zakonska ureditev na Irskem prepoveduje bogokletje, saj je policija proti njemu začela preiskavo. Na podlagi ugotovitve, da »zaradi njegovih besed ni bilo prizadetih dovolj ljudi,« je preiskavo pozneje sicer opustila. Štirideseti člen irske ustave je takrat določal, da »je objava ali izrek česarkoli bogokletnega, hujskaškega ali neprimernega zločin, ki je kaznovan po črki zakona«. Koalicija 14 cerkva – tudi katoliške – je ta ustavni člen označila za zastarel in pozvala, naj se izbriše iz ustave.
-
26. 10. 2018 | Mladina 43 | Politika
Slabe štiri mesece pred napovedanim izstopom Združenega kraljestva (Velike Britanije in Severne Irske) iz Evropske unije je jasno le, da je dogovorjenega bore malo. Še vedno so nerešena vprašanja članstva v prostotrgovinskem sporazumu, skupnem trgu in carinski uniji, prihodnosti evropskih državljanov v Združenem kraljestvu in delovanja Sodišča Evropske unije.
-
19. 10. 2018 | Mladina 42 | Družba
Ostrejši nadzor nad psi po smrti dojenčka, ki ga je napadel rotvajler
Dunaj se že več let ponaša z najstrožjo zakonodajo, ki ureja vzrejo živali, v Avstriji. Zdaj, ko je zaradi napada rotvajlerja umrl otrok, mesto uvaja dodatne ukrepe. Psi s seznama nevarnih pasem morajo po sprejetju novele zakona o vzreji živali vedno nositi nagobčnik in biti na povodcu. Delež alkohola v krvi njihovih lastnikov ne sme presegati 0,5 promila. Če pes brez nagobčnika ugrizne človeka, sledi takojšen odvzem, žival pa namestijo v center za varstvo živali mesta Dunaj TierQuarTier.
-
19. 10. 2018 | Mladina 42 | Politika
Študentska politika še vedno ujetnica zasebnih interesov
Spet smo imeli volitve. Tokrat študentske, volitve študentov v Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani. To je organizacija, ki razpolaga s skoraj štirimi milijoni evrov na leto, s katerimi naj bi »skrbela za kakovosten študij ter pestro in kakovostno študentsko življenje«.
-
14. 9. 2018 | Mladina 37 | Kultura
Grad Snežnik s Pristavo je bil z evropskim denarjem obnovljen pred dobrim desetletjem. Vsa ta leta je v lasti ministrstva za kulturo sameval. Jeseni 2016 pa so krajevni kulturniki in umetniki, združeni v Društvo ljubiteljev gradu Snežnik, v grajskih prostorih uspešno izpeljali festival Plavajoči grad. Želeli so, da bi grad v umetniškem sijaju živel vse leto.
-
7. 9. 2018 | Mladina 36 | Družba
Te dni je svetovni dan preprečevanja samomora, posvečen opozarjanju na težavo, ki jo premalokrat štejemo med javnozdravstvene. Samomor je med 20 najpogostejšimi vzroki smrti na svetu, vsako leto si življenje vzame več kot 800 tisoč ljudi. Geslo letošnjega dneva preprečevanja samomora je »Skupaj za preprečevanje samomora«.
-
7. 9. 2018 | Mladina 36 | Družba
Pri založbi SDS Nova obzorja, ki je sicer lastnica tednika Demokracija, je izšel Manifest za domovino. Avtor dela naj bi bil Jure R., čeprav je avtorjev očitno več. Gre za manifest slovenske veje Generacije identitete, evropskega desničarskega gibanja, ki se v zadnjih dveh letih samozavestno postavlja na noge tudi pri nas. »Manifest razkriva temeljna prepričanja evropske mladine, ki se v svetu propada tradicionalnih vrednot zoperstavlja vsej nemorali modernega obdobja,« so zapisali uvodoma. Spodaj objavljamo nekaj citatov iz knjige.
-
31. 8. 2018 | Mladina 35 | Družba
Med spremljanjem maše za žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov v ljubljanski stolnici bi vas lahko zmotilo več stvari. Na primer dobesedno navajanje iz knjige kanadskega psihologa Jordana Petersona v nagovoru nadškofa metropolita Stanislava Zoreta. Ali omenjanje Aleksandra Solženicina kot tistega, ki je »dokončno razbil intelektualno verodostojnost komunizma kot ideologije in družbe«. Tudi to si je Zore izposodil pri Petersonu. V oči pa bi vas lahko zbodel tudi karantanski panter v grbu na mašnem plašču, ki ga je med drugimi nosil Ivan Štuhec.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Družba
Tokrat se je zgodilo v Združenih državah Amerike, v Pensilvaniji. Svetovna javnost je bila znova seznanjena s institucionalnim zlorabljanjem otrok in sistematičnim prikrivanjem zločinov v RKC. Več kot tisoč otrok je bilo v zadnjih treh desetletjih žrtev zlorab prek tristo pensilvanskih duhovnikov.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Družba
Samopomoč s političnimi dodatki
Poletje je čas za branje. »Izposoja je poleti za 22 odstotkov višja,« je za oddajo Intelekta povedala direktorica ljubljanskih knjižnic Teja Zorko. Poleg leposlovja si ljudje pogosteje izposojajo tudi stvarno literaturo. »Med domačimi se letos bereta predvsem Milena Miklavčič in Samo Rugelj, med tujimi pa Šesto izumrtje Elizabeth Kolbert in 12 pravil za življenje Jordana Petersona.«
-
17. 8. 2018 | Mladina 33 | Družba
Štipendiranje fiktivnega vpisa
Fakulteti za državne in evropske študije Nove univerze gre za nohte. Do 25. julija letos je po podatkih, objavljenih po izteku prvega vpisnega roka, sprejela zgolj štiri kandidate. No, le dva dni pozneje je na spletni strani objavila »razpis za dodelitev štipendij v študijskem letu 2018/2019«. Predmet razpisa je štipendiranje študentov, ki bodo v prihajajočem študijskem letu prvič vpisani v redni univerzitetni program Javna uprava. Fakulteta ob vpisu ponuja sredstva za deset štipendij, višina posamezne pa znaša tisoč evrov letno.