Igor Jurekovič
-
17. 8. 2018 | Mladina 33 | Politika
Poletno zatišje je razburkala nova protimigrantska peticija domnevne civilne pobude. Tokrat gre za peticijo proti nastanitvi prosilcev za azil v izpostavi azilnega centra na Debelem rtiču. V besedilu peticije je zapisano, da podpisani državljani od ministrstva za notranje zadeve zahtevajo, da »opusti vse dejavnosti, vezane na nastanitev prosilcev za azil v počitniške objekte na Debelem rtiču«. V mesecu dni jo je podpisalo nekaj manj kot šest tisoč podpisnikov.
-
10. 8. 2018 | Mladina 32 | Politika
Danska je sledila zgledu Francije, Belgije, Nizozemske, Bolgarije, Avstrije in nemške zvezne dežele Bavarske. Sprejela je zakon, ki prepoveduje zakrivanje obraza v javnosti. Zakon, usmerjen proti nošenju muslimanskih oblačil burke in nikaba, določa, »da bo z denarno kaznijo kaznovan kdorkoli, ki si bo s kosom oblačila zakrival obraz«. Na Danskem sicer živi 5,7 milijona ljudi, med njimi naj bi jih bilo približno 300 tisoč muslimanske veroizpovedi. Po podatkih iz leta 2010 si obraz zakriva zgolj 200 danskih muslimank.
-
10. 8. 2018 | Mladina 32 | Družba
Mestna občina Ljubljana in Amnesty International Slovenije letos skupaj praznujeta 70. obletnico potrditve Splošne deklaracije človekovih pravic Združenih narodov in 30-letnico delovanja slovenske podružnice Amnesty International. Občina je najprej odprla Prostor Vaclava Havla v Severnem mestnem parku, sedaj pa je v dar prejela še doprsni kip Eleanor Roosevelt, nekdanje ameriške prve dame, ki je bila v naši prestolnici na uradnem obisku leta 1953.
-
15. 6. 2018 | Mladina 24 | Družba
Iz medijskih poročil o shodu Proti politiki sovraštva je bilo spet mogoče razbrati željo po uravnoteženosti. Za tisti četrtek, 31. maja, je bil napovedan tudi protiprotest V obrambo slovenstva. Mediji so hiteli obema dogodkoma zagotoviti enako količino prostora, četudi »so opazili zgolj nekaj posameznikov, ki se niso strinjali z vsebino shoda,« kot je poročala RTV Slovenija.
-
8. 6. 2018 | Mladina 23 | Politika
Ker je Slovenska demokratska stranka na nedeljskih volitvah dosegla relativno zmago, zdaj velja prisluhniti tistim, ki imajo sodobno izkušnjo z življenjem pod oblastjo skrajne desnice. Tistim, ki vedo, kako se v praksi udejanja sovražna predvolilna retorika. Primeren zgled takšne države je sosednja Madžarska, kjer si je na letošnjih parlamentarnih volitvah Viktor Orbán zagotovil tretji mandat. Sedaj si na položaju slovenskega kolega na vse pretege želi videti Janeza Janšo, o tem med drugim priča prikrito madžarsko financiranje kampanje SDS.
-
25. 5. 2018 | Mladina 21 | Politika
V sklopu predvolilnih aktivnosti je SDS prek spletne strani na podpornike naslovila prošnjo »Prepričaj prijatelja s programom SDS«, ki bi utegnila kršiti zakon o varstvu osebnih podatkov. Podpornike je pozvala, naj njen program predstavijo najbližjim in jih tako »morebiti prepričaš, da oddajo glas za pravično in uspešno Slovenijo – za SDS, torej«. Program lahko seveda najbolje predstavi kar stranka sama, zato se poziv nadaljuje, da »to lahko zelo enostavno in v nekaj korakih storiš preko spodnjega obrazca«.
-
25. 5. 2018 | Mladina 21 | Politika
Državni svet ponovno dviguje prah. Tokrat je nase opozoril z organizacijo posveta s senzacionalističnim naslovom Kako preprečiti izumiranje slovenskega naroda?, ki je potekal v četrtek, 24. maja, v dvorani državnega sveta.
-
18. 5. 2018 | Mladina 20 | Družba
Ko govorimo o beguncih in prosilcih za azil, le malokdaj razmišljamo o njihovem dejanskem vključevanju v slovenski vsakdanjik. Prav to bo ena izmed nalog prireditve Nevarna vprašanja: zakaj je akademska svoboda pomembna, ki jo bo 13. junija gostila ljubljanska Fakulteta za družbene vede. Organizatorji si prizadevajo premisliti vlogo univerz, nevladnih in vladnih organizacij pri »spopadanju s problemom akademske svobode in vključevanja beguncev ter ogroženih akademikov v univerzitetni prostor«.
-
11. 5. 2018 | Mladina 19 | Družba
Sodišče v Nazaretu je izraelsko državljanko palestinskega rodu Darin Tatur obsodilo zaradi »spodbujanja nasilja in podpiranja teroristične organizacije«. Sodbo si je prislužila s tremi objavami na družabnih omrežjih. O dolžini zaporne kazni bo sodišče odločilo 31. maja letos – v podobnih primerih je povprečna kazen devet mesecev, najvišja pa pet let.
-
4. 5. 2018 | Mladina 18 | Kultura
V Ljubljani je potekala mednarodna arheološka konferenca Varuhi kontekstov – k odgovornejši rabi arheoloških virov. Udeležili so se je predstavniki stroke iz devetih evropskih držav. Med drugim so se zbrali z željo po boljšem zakonskem varstvu arheološke kulturne dediščine pred samostojnimi ljubiteljskimi iskalci z detektorji kovin in pred krajo.
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Politika
Evropska komisija je objavila vsakoletno širitveno poročilo, v katerem ovrednoti korake mogočih držav članic, ki so jih te storile, da bi se približale članstvu v Evropski uniji. V tokratnem poročilu o balkanskih državah je zajela Albanijo, Bosno in Hercegovino, Srbijo, Črno goro, Makedonijo, Kosovo in Turčijo. Presoje posameznih držav temeljijo na leta 2015 sprejeti strategiji za širjenje EU na Zahodni Balkan.
-
20. 4. 2018 | Mladina 16 | Svet
Nekateri zaposleni pri Googlu se upirajo sodelovanju z ameriškim ministrstvom za obrambo. Na direktorja Sundarja Pichaia so naslovili pismo, v katerem zahtevajo, da podjetje prekine »dejavnost, ki bi lahko vodila v smrt številnih ljudi«.
-
13. 4. 2018 | Mladina 15 | Politika
Čeprav bodo volitve uradno razpisane šele čez nekaj dni, je predvolilna kampanja v polnem teku. Ob cestah se pojavljajo prvi jumbo plakati, s katerimi tudi manjše stranke pritegujejo pozornost volivcev. Med njimi je plakat koalicije Združena desnica, ki ob sliki nasmejanega dojenčka obljublja: »3000 EUR za slovenske mame ob rojstvu otroka!«
-
30. 3. 2018 | Mladina 13 | Politika
Prekarnost je družbeni problem, četudi se na vsakdanji ravni kaže zgolj kot težava posameznih delavcev. S to mislijo je Gibanje za dostojno delo in socialno družbo pripravilo javno tribuno Za dostojno delo. Pogovora so se udeležili predstavniki in predstavnice desetih različnih civilnodružbenih organizacij, sindikatov in stroke.
-
16. 3. 2018 | Mladina 11 | Družba
V Novi Gorici so na nogah. Ministrstvo za izobraževanje se je odločilo, da na javni dražbi proda znamenito Vilo Rafut. Stavba je zavarovan spomenik lokalnega pomena, zato mora soglasje k nameri lastnika, torej ministrstva, dati novogoriški mestni svet.
-
9. 3. 2018 | Mladina 10 | Družba
Republika srbska si prizadeva za tesnejšo povezanost z Republiko Srbijo, zato bodo osnovnošolci v njej s prihodnjim šolskim letom deležni enakega kurikuluma kot njihovi vrstniki v Srbiji. Narodna skupščina je potrdila, da bodo poenotili učni načrt pri štirih tako imenovanih »narodnih« predmetih – jeziku, zgodovini, zemljepisu in spoznavanju narave in družbe. A to naj bi bil zgolj začetek, saj si bodo v prihodnosti prizadevali še za podobno poenotenje srednješolskega učnega načrta.
-
9. 3. 2018 | Mladina 10 | Politika
Kemal, v javnosti zaradi varnosti ne želi nastopati s pravim imenom, se je rodil pozimi 1984 na vzhodu Turčije. Po rodu je Kurd iz revne družine. Dve leti kasneje so se preselili na zahod države v iskanju dela in zaslužka. V Carigrad je prišel na začetku tisočletja, ko se je vpisal na fakulteto za tehnično vzgojo.
-
Na slovenskih branikih stereotipizacije in pokroviteljskega odnosa do žensk je zastavo pred kratkim dvignila Študentska organizacija Univerze v Ljubljani. Njen resor za obštudijsko dejavnost 8. marca organizira nakupovanje v graškem nakupovalnem središču Primark – in to prav za »dekleta«. V vabilu so zapisali, da »so se odločili, da dekletom poklonijo njihovo najljubše darilo – celodnevni šoping«. Obiskovalke bodo za le sedem evrov lahko zapravljale v »kar 200 trgovinah, ki ponujajo preko 800 blagovnih znamk«. Vabilo so končali z ugotovitvijo, da »vemo, da je šoping najboljša terapija«. Pokrovitelji izleta so g3spirits, dva fitness kluba in Cockta.
-
Jeremy Corbyn je vodenje britanskih laburistov prevzel septembra 2015 po zaporednih volilnih porazih. Navkljub prepričljivi podpori članov se je novemu predsedniku uprla večina poslanske skupine in medijske srenje. V naslednjih mesecih je nepopularnost laburiste stala tako nadomestnih kot tudi lokalnih volitev. Javnomnenjske ankete so jim spomladi 2016 kazale za polovico slabšo podporo kot konservativcem.
-
Poljski parlament je sprejel spremembe zakona, ki prepovedujejo pripisovanje medvojnih zločinov Poljakom ali Poljski. Novinarjem ali raziskovalcem, ki bi komurkoli poljskega rodu pripisovali sodelovanje pri holokavstu, grozi globa ali zaporna kazen do treh let. Primer kršitve zakona je recimo govor o »poljskih taboriščih smrti«. Spremembe zakona je predlagala vladajoča skrajno desna stranka Zakon in pravičnost (PiS).
-
Iz Turčije vztrajno prihajajo novice o totalitarističnih potezah predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Zaradi množičnega preganjanja je iz države pobegnilo več tisoč ljudi – lani je 17 tisoč Turkov zaprosilo za azil v državah Evropske unije. Med njimi je najgostoljubnejša Nizozemska, ki je ta teden sporočila, da je iz Turčije odpoklicala svojega veleposlanika.
-
Stanovanjska problematika postaja jedrno vprašanje kakovosti življenja v Evropi. Kljub temu se zdi, da politika težavo dostopnosti stanovanj rešuje z levo roko in ji ne posveča dovolj pozornosti. A javna ozaveščenost o problematiki se vendarle prebuja – v Sloveniji tudi po zaslugi zadruge Zadrugator. Ta je minuli teden v sodelovanju s tujimi zadružnimi iniciativami organizirala večdnevno delavnico o financiranju zadrug. Udeležili so se je zadružniki iz Srbije, Slovaške, Češke, Madžarske in Poljske.
-
Ljubljansko okrožno sodišče je znova odprlo zadevo nekdanjih delavcev Livarne Vuzenica, ki tožijo Družbo za svetovanje in upravljanje (DSU). Delavci od DSU zahtevajo izplačilo odškodnin in premalo izplačanih plač v procesu lastninjenja. Nekdanji delavci – pod tožbo se jih je podpisalo 357 – so pred sodiščem s transparenti opozorili na krivico, o kateri je presojalo že 30 sodnikov: »17 let čakamo na pravico!«
-
Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg je že deveto leto zapored na svojem profilu objavil novoletno zaobljubo. Do letošnjega leta so bile te vsakdanje narave, nekakšni projekti osebnostne rasti. Tako si je od leta 2009 obljubil, da bo nosil kravato, se naučil mandarinščine, postal vegetarijanec, spoznaval nove ljudi, obiskal vsako državo Združenih držav Amerike, vsak dan napisal zahvalno pismo ipd.
-
Kdo naj plača spremljevalce avtističnih otrok?
Zaradi neurejenega financiranja so oškodovani otroci z avtističnimi motnjami, ki jim za čas pouka pripada spremljevalec. Število takšnih otrok naglo narašča: v šolskem letu 2015/16 jih je bilo 116, letos že 320. Šole poskušajo luknje v financiranju zakrpati z občinskim denarjem, občine pa od države zahtevajo ureditev razmer.
-
Mnistrstvo za infrastrukturo je 1. decembra lani v javno obravnavo poslalo dokument Energetski koncept Slovenije (EKS). Do 15. januarja letos bo sprejemalo mnenja javnosti o strateškem dokumentu, na katerem bosta utemeljeni energetska politika do leta 2030 in energetska vizija do leta 2050. Ministrstvo kot cilj navaja »manjšanje izpustov toplogrednih plinov, vezanih na rabo energije, za vsaj 40 % do leta 2030 glede na raven iz leta 1990 ter za vsaj 80 % do leta 2050«.
-
Odnosi z javnostjo, bodisi državni bodisi podjetniški, so se razvili v pravo umetnost in nemara že terjajo ravno njim posvečeno znanstveno disciplino. Prekaljeni PR-ovci vedo, kako in kaj povedati, česa ne smejo povedati, predvsem pa vedo, kdaj lahko kaj povejo. Tako je služba za odnose z javnostjo britanske vlade med božičnimi prazniki končno odgovorila na vprašanja britanskega časopisa The Guardian o dokumentih, ki so izginili iz državnega arhiva. Na »dan daril«, 26. decembra, je vlada sporočila, da je »izgubila« več kot tisoč fasciklov dokumentov o britanski zgodovini 20. stoletja.
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Politika
Novoletni pogled čez ramo nam daje vedeti, da je bilo politično leto 2017, vsaj na Zahodu, nadaljevanje desnih populističnih nastavkov prejšnjega leta. Britanski referendum o izstopu iz Evropske unije in zmaga Donalda Trumpa sta bila hkrati simptom časa ter odskočna deska letošnjih desnih populističnih zanesenjakov.
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Družba
Ameriška administracija uspešno uresničuje sanje republikanskih volivcev, saj korak za korakom zmanjšuje obseg vladnih regulacij. Zvezna komisija za komunikacije (FCC) je zdaj odpravila zakonska določila za zagotavljanje internetne nevtralnosti, ki jih je sprejela prejšnja administracija. Kakšen bo torej internet, osvobojen zakonske ureditve?
-
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Politika
V drugi polovici leta 2008 je Islandijo – kot večino svetovnega gospodarstva – prizadela finančna kriza. Takrat so insolventnost razglasile vse tri največje komercialne banke v državi. Glede na velikost islandskega gospodarstva je bila tamkajšnja bančna kriza največja kriza kateregakoli gospodarstva v zgodovini. Država je strmoglavila v gospodarsko depresijo: bruto domači proizvod se je zmanjšal za 10 odstotkov, občutno se je znižala vrednost islandske krone.