Igor Jurekovič
-
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Politika
Nadaljuje se sindikalni boj zoper prekarizacijo – tokrat s podporo trafikantov. Shod prekarcev, ki ga je pripravil Sindikat prekarcev, je potekal pred ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve. Podprlo ga je 12 sindikatov in 14 civilnodružbenih organizacij, ki so pozvali k ureditvi položaja trafikantov – v njihovem boju pa prepoznali splošen boj zoper prekarna delovna razmerja.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Družba
Prihodnost študentskega zdravstvenega doma v Ljubljani ostaja negotova. Navkljub očitni nameri oblasti, da ga priključijo Zdravstvenim domovom Ljubljana, se študenti ne dajo. Ministrstvu za zdravje so izročili podpise peticije zoper zaprtje edinega študentskega zdravstvenega doma v Sloveniji. »Peticijo je podpisalo nekaj več kot 12.300 ljudi,« pravi predsednica društva Iskra Tonja Jerele, a ne samo študentov (na Univerzi v Ljubljani je vpisanih 40 tisoč študentov).
-
1. 12. 2017 | Mladina 48 | Politika
Evropski parlament je izglasoval resolucijo, s katero odpira pravna vrata za okrcanje Poljske zaradi pravnih in demokratičnih razmer, ki vladajo v tej državi. V njej spodbuja k »spoštovanju pravice do svobodnega zborovanja, obsodbi ksenofobičnega in fašističnega pohoda v Varšavi, prekinitvi nespoštovanja odločitev Sodišča EU v primeru sečnje dreves v Beloveškem gozdu«. Resolucija Poljsko tudi nagovarja, naj z omogočanjem prostega dostopa do kontracepcije spoštuje reproduktivne pravice žensk.
-
24. 11. 2017 | Mladina 47 | Družba
V času hipsterjev, trapa, čefurjev in identitarcev se sprašujemo o naravi novonastalih gibanj, ki jih praviloma imenujemo »subkulture«, a tega ne počnemo radi, saj je – podobno kot izraz elite –izpraznjen. S pomenom ga lahko zapolni slehernik. A vendarle – kaj je novega v današnjih subkulturah?
-
24. 11. 2017 | Mladina 47 | Politika
Po lanski begunski krizi se v večini evropskih držav krepita desni ekstremizem in splošna nestrpnost. Prišleki dan za dnem bijejo boj s togo birokracijo in negostoljubjem »domačega« prebivalstva. Glede na to nas zgodbe o uspehu tistih, ki so zavetje pred revščino in vojno poiskali v mirni Evropi, toliko bolj razveselijo. Eno izmed njih so pred kratkim predstavili na hrvaški nacionalni televiziji.
-
17. 11. 2017 | Mladina 46 | Družba
Slovensko združenje za duševno zdravje Šent je leta 2013 v Mariboru odprlo trgovino Sotra – prvo socialno trgovino v Sloveniji. Po štirih letih obratovanja in s 5000 rednimi strankami »trgovina odprtega srca« zapira vrata. Sotra je torej nastala leta 2013. Takrat se je Šent uspešno prijavil na razpis Evropskega socialnega sklada in za odprtje trgovine prejel nekaj manj kot 300 tisoč evrov nepovratnih sredstev. »Videli smo, da je veliko zanimanja za cenovno dostopnejša živila,« pojasni razlog za odprtje trgovine Edo Belak, podpredsednik Šenta.
-
17. 11. 2017 | Mladina 46 | Politika
Praznike praznujemo različno. Britanci se 11. novembra poklonijo vojakom, padlim v prvi svetovni vojni. Spominska znamenja okrasijo z makovimi cvetovi, značilnimi za širna francoska polja, na katerih so v »vojni, ki bo končala vse vojne,« kot pokošeni padali tudi Britanci. Poljaki prav tako slavijo 11. novembra. Praznujejo dan neodvisnosti – dan, ko je grozote vojne zasenčila osamosvojitev po prvi svetovni vojni in vzpostavitev druge poljske republike.
-
13. 10. 2017 | Mladina 41 | Družba
Ljubljanski Mini teater je 9. oktobra krstno uprizoril igro Vsi tukaj, vsi skupaj. Lutkovna predstava motive črpa iz lani izdanih slovenskih prevodov Vsi tukaj, vsi skupaj in Kako se je pogumni očka nehal bati tujcev, ki sta izšla pri založbi Zala. Režiser predstave Robert Waltl je ob uspešni premieri v zahvali zapisal, da s projektom želijo »predstaviti idejo o enakosti med vsemi ljudmi in nujnost, da razumemo težave emigrantov«. Na spletni strani Mini teatra pa nas ob predstavitvi predstave kličejo k spoznavanju različnih kultur in nas prosijo, da jih ne zavračamo, »saj to kaže na našo nevednost in ksenofobijo«.
-
6. 10. 2017 | Mladina 40 | Politika
Pred slehernimi volitvami se govori o volilni neudeležbi mladih v Sloveniji. Nič drugače ni pred prihajajočimi predsedniškimi volitvami. Zgodba je znana – nizka volilna udeležba, ki je sicer simptom večine parlamentarnih demokracij, naj bi predvsem pri mladih kazala na pojav politične pasivnosti. Mladi naj ne bi hoteli biti politično dejavni, pred to družbeno odgovornostjo naj bi bežali v udobje študentskega življenja, zabav, računalniških igric …
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Družba
Preden se je gradnja ljubljanske džamije začela, so minila desetletja spreminjanja možne lokacije za versko središče. Vseskozi so njeni gradnji nasprotovali skrajni desničarji, ki so se zdaj preoblekli v tudi tako imenovano »identitarno« gibanje, nastalo leta 2002 v Franciji. Gibanje zakriva rasizem in fašizem s pretvezo ohranitve lokalnih in narodnih identitet in kulturnih značajev, ki jim najbolj pretijo muslimani.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Družba
Če se vam kolca po dopustovanju, si lahko v prostorih, ki jih ima v lasti srbska pravoslavna cerkev, prek spletne strani booking.com rezervirate oddih v samem središču Ljubljane. Na Prešernovi cesti v prestolnici oddajajo več apartmajev v prostorih kulturno-pastoralnega centra srbske pravoslavne cerkve sv. Cirila in Metoda. Nočitev znaša od 60 do 65 evrov. Na booking.com so zapisali, da se »nastanitev Stylish Tivoli Apartments nahaja v Ljubljani, 900 m od Ljubljanskega gradu in 100 m od Narodne galerije. Ponuja brezplačen brezžični internet in brezplačno zasebno parkirišče.« Dodajajo, da »nekatere enote nudijo klimatsko napravo in predel s sedežno garnituro ter TV z ravnim zaslonom, nekatere pa tudi kuhinjo s hladilnikom.« V vseh enotah so na voljo kopalnice s kopalnimi plašči.
-
11. 8. 2017 | Mladina 32 | Družba
Sindikat poštnih delavcev KS 90 je po burni pomladi spet na nogah. Pošta ga je maja izločila iz pogajanj o spremembi kolektivne pogodbe, predsednika Saša Gržiniča pa opomnila pred odpovedjo. Tokrat je sprožila gnev zaposlenih s spornimi razpisi za prosta delovna mesta. Na Zavodu za zaposlovanje RS so objavljeni trije razpisi za tri prosta mesta: pismonoše, voznika in pomožnega delavca. Znanje slovenskega jezika je zahtevano zgolj pri zadnjih dveh.
-
11. 8. 2017 | Mladina 32 | Politika
Bralka iz Ljubljane nas je opozorila na nedavno nastali grafit pri stolpnicah BS3 v bližini nogometnega stadiona Stožice, ki se glasi: »Razbijmo kulturni marksizem!« Pravi, da ni bil edini – še eden se je pojavil na drugi stolpnici v bližini lokala, kjer se zbirajo člani navijaške skupine Green Dragons. Ta se je glasil: »Smrt komunizmu!« Ob obeh grafitih je stal še pripis »G.D«, okrajšava za navijaško skupino klubov Olimpija. Protibegunska gesla in nacistični simboli se večkrat pojavijo tudi na bližnjem nogometnem igrišču.
-
28. 7. 2017 | Mladina 30 | Politika
POP TV v rokah konservativcev?
Pro Plus bo po novem v lasti skupine United Group, ki je na slovenskem trgu že znana po tem, da je lastnica telekomunikacijskega izvajalca Telemacha. Lastnika skupine United Group, ki je za 230 milijonov evrov prevzela podjetje Central European Media Studies (CME), sta Evropska banka za obnovo in razvoj ter globalni investicijski sklad Kohlberg Kravis Roberts (KKR). Ameriški sklad vlaga v nepremičnine, energetiko, infrastrukturo, medije in telekomunikacijske storitve. S tega vidika razumemo tudi prevzem lastništva podjetja CME, ki v državah jugovzhodne Evrope ponuja 36 kanalov.
-
21. 7. 2017 | Mladina 29 | Družba
Društvo novinarjev Slovenije (DNS) se je odzvalo na menjavo lastništva medijske hiše Pro Plus. Novi lastnik bo postala skupina United Group, ki je lastnik telekomunikacijskega operaterja Telemach. Ob zamenjavi lastništva je Društvo novinarjev Slovenije Agencijo za varovanje konkurence pozvalo, »naj skrbno pretehta vse vidike povezovanja, z ustreznimi ukrepi in zavezami pa stori vse za zaščito ostalih igralcev na medijskem trgu«. DNS dodaja, da združitev Pro Plusa, ki ima v lasti Kanal A, Pop TV in najbolj obiskano slovensko spletno stran 24ur, in Telemacha, ponudnika televizijskih in mobilnih storitev, »utegne imeti velik vpliv na oglaševalski trg in posledično na ostale medije«.
-
16. 6. 2017 | Mladina 24 | Družba
London je v zadnjih letih postal primer mesta, ki ga nevzdržno spreminja trg nepremičnin. Slednje so namreč v prestolnici Velike Britanije postale svetovna rezervna valuta. Analize so razkrile, da je v Londonu 20.000 praznih stanovanj, širše po državi pa številka naraste na 200.000. Britanski Property Partner ocenjuje, da znaša vrednost praznih stanovanj v Londonu 10 milijard evrov. Tako imenovana »stanovanja duhov« so najpogosteje v najelitnejših predelih mesta, kjer jim vrednost iz leta v leto narašča, ne glede na neizkoriščeno nepremičnino.
-
2. 6. 2017 | Mladina 22 | Svet
Portland je na prvi dan praznovanja muslimanskega ramazana doživel teroristični napad. Na mestnem vlaku je 35-letni Jeremy Joseph Christian najprej s sovražnim, islamofobnim govorom napadel najstnici, ker je ena izmed njiju nosila hidžab: »Izginite iz države, tu nimate kaj iskati, ne plačujete davkov!« Na pomoč sta jima priskočila sopotnika Rick Best in Taliesin Myrddin Namkai-Meche. Jeremy Christian ju je zabodel do smrti, še enega potnika pa lažje poškodoval.
-
5. 5. 2017 | Mladina 18 | Družba
Državni zbor bo maja vnovič obravnaval predlog sprememb zakona o omejevanju prodaje alkohola; osrednji namen predloga je omogočiti prodajo alkoholnih pijač z vsebnostjo manj kot 15 odstotkov alkohola na športnih in javnih prireditvah. Pobudnik je isti kot pred dvema letoma, ko podoben predlog ni dobil zadostne podpore poslancev. A Jani Möderndorfer je vmes (spet) zamenjal stranko in tokrat mu je uspelo za podporo predlogu prepričati nove sodelavce, poslance SMC.
-
26. 4. 2017 | Mladina 17 | Politika
Britanska premierka Theresa May je za 8. junij napovedala predčasne parlamentarne volitve, da bi »združila Westminster in izbojevala uspešen izstop iz Evropske unije«. Premierka je sicer več mesecev zatrjevala, da ne namerava razpisati predčasnih volitev, saj naj to ne bi bilo dobro za državo. A zakaj volitve zdaj? Preprosto zato, ker Theresa May ve, da je močnejša od najvplivnejših predstavnikov opozicije, laburistov. S poudarjanjem združljivosti si prizadeva za močnejšo parlamentarno večino. Trenutno imajo le 17 poslancev več od polovice v 650-članskem parlamentu.
-
26. 4. 2017 | Mladina 17 | Politika
Osnovnošolci se bodo prihodnje leto »veselili« dodatnega preverjanja znanja. Ministrica za šolstvo Maja Makovec Brenčič je predstavila nov model Nacionalnega preverjanja znanja, po katerem bodo vsedržavnega testiranja deležni tudi tretješolci. Nacionalno preverjanje znanja bo po novem obvezno potekalo na koncu vsake od treh triad osnovnošolskega izobraževanja, poleg tega se bodo ocene preskusov znanja v devetem razredu vpisale tudi v redovalnico, da bi tako devetošolci preskuse vzeli resneje kot doslej.
-
21. 4. 2017 | Mladina 16
Sodeč po ugotovitvah raziskave, ki jo je opravil inštitut Mediana, se zgolj 41 odstotkov slovenskih državljanov opredeljuje za verne. V oči slovenskih verskih avtoritet pa najbolj bode delež ateistov; na svetovni ravni je ta devet odstotkov, v Sloveniji pa se za ateiste opredeljuje 28 odstotkov državljanov. Vendarle nas število ateistov ne more presenetiti. Število krstov se z milenijsko generacijo vztrajno zmanjšuje in se bo kmalu zmanjšalo pod 50 odstotkov.
-
21. 4. 2017 | Mladina 16
Turki so na referendumu z 51,3 odstotka glasov pritrdili nameri vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj, da uveljavi ustavne spremembe, ki bodo predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu omogočile, da leta 2019 Turčijo preobrazi v državo s predsedniškim sistemom vladanja. Najspornejša ustavna sprememba je celoten prenos izvršilne veje oblasti na predsedniški položaj, položaj predsednika vlade pa bo odpravljen. Nova pooblastila bodo Erdoganu omogočila, da sam izbira ministre, lahko bo imenoval dva podpredsednika in 12 od skupno 15 ustavnih sodnikov. Odpuščal in imenoval bo lahko tudi državne tožilce.
-
14. 4. 2017 | Mladina 15 | Svet
Rimsko sodišče je prepovedalo uporabo vseh Uberjevih aplikacij v državi. Sodba, s katero so ugodili pritožbi največjih zvez italijanskih taksistov, pravi, da Uber predstavlja nepravično tržno konkurenco tradicionalnim taksistom. To je že četrta sodba v dve leti trajajoči pravni bitki med taksisti in Uberjem – prejšnje so prepovedale le uporabo nekaterih aplikacij.
-
14. 4. 2017 | Mladina 15 | Politika
Vlada je v skladu z zakonom o nadzoru državne meje sprejela metodologijo za izračun višine odškodnin. Lastniki bodo za pozidana zemljišča upravičeni do 0,3 evra, za neplodna in vodna zemljišča pa do 0,025 evra na kvadratni meter. Vlada predvideva, da bo za vse odškodnine skupaj odštela 520 tisoč evrov.