Luka Volk
-
7. 10. 2022 | Mladina 40 | Politika
Ob robu Pohoda za življenje je obenem potekal protishod, na katerem je nekaj deset protestnic in protestnikov želelo izraziti svoje nestrinjanje, kot so sami zapisali, s sovražnimi narativi, ki pomenijo grožnjo že izborjenim pravicam žensk. Čeprav je policija med udeleženci obeh shodov vzpostavila policijski kordon in tako skupinama omogočila nemoten shod, pa ji ni uspelo preprečiti fizičnega napada na udeležence protishoda, ob čemer je ena od protestnic utrpela vidne lažje poškodbe. Napad je zakrivil eden iz skupine mladih moških, prav tako udeležencev Pohoda za življenje, v kateri so bili tudi nekateri vidni predstavniki tako imenovanih rumenih jopičev in Nacionalne tiskovne agencije, obeh v preteklosti že povezanih z neonacističnim gibanjem na Slovenskem. Fotografije razkrivajo, da je napad zakrivil Andrej Okorn, sicer znan slovenski neonacist in nekdanji vodja skupine za novačenje skrajnežev Tukaj je Slovenija, ki je bil v preteklosti prisoten na shodu v podporo napadalcem na LGBTIQ+ aktivista Mitjo Blažiča in vpleten v napad na mirnega protestnika v Ljubljani na vstajah 27. novembra 2012.
-
7. 10. 2022 | Mladina 40 | Politika
Kdo so udeleženci pohoda proti splavu in kaj jih skrbi
V soboto, le nekaj dni zatem, ko je v Ljubljani potekal »shod za zaščito otrok in družin«, kot so ga poimenovali v Koaliciji za otroke gre, in zgolj dan zatem, ko je poslanka Nove Slovenije Iva Dimic med burno razpravo v državnem zboru zatrdila, da je knjiga vseh knjig, s čimer je imela kakopak v mislih Sveto pismo, nad ustavo, se je v Ljubljani spet zbrala množica ljudi, tokrat na Pohodu za življenje. Dogodek, ki je potekal že tretje leto zapored in katerega organizatorji ne skrivajo želja, da bi v Sloveniji v celoti prepovedali ali pa vsaj omejili sicer ustavno zagotovljeno pravico do splava, je na Prešernov trg privabil več kot tisoč ljudi, med njimi predvsem starejše, družine z otroki in nekoliko presenetljivo tudi številne mlade.
-
7. 10. 2022 | Mladina 40 | Politika
Ko je vlada Mira Cerarja leta 2015 na mejo s Hrvaško dala postaviti rezilno žico – ali raje »tehnične ovire«, kot se to lepše sliši –, si verjetno nihče ni mislil, da bo ta tam ostala celih sedem let. Ravno zato je bila ena temeljnih predvolilnih obljub premiera Roberta Goloba, da bo s slovensko-hrvaške meje dal odstraniti žico, vzeta skrajno resno.
-
7. 10. 2022 | Mladina 40 | Politika
Karpo Godina velja za legendo slovenskega in jugoslovanskega filma. Nanj je izrazito vplival vse od umetniškega gibanja jugoslovanskega črnega vala v šestdesetih letih. Kot direktor fotografije, snemalec in montažer je leta 1968 sodeloval pri ustvarjanju filma Zgodnja dela, ki je prejel nagrado na Berlinalu. Tako je postal eden najbolj iskanih direktorjev fotografije mlajše generacije v Jugoslaviji. V vseh letih dela je režiral več celovečercev ter igranih in dokumentarnih projektov ter zanje prejel številne domače in tuje nagrade, med domačimi Prešernovo nagrado za življenjsko delo.
-
7. 10. 2022 | Mladina 40 | Družba
Čeprav smo prejšnji mesec tudi v Sloveniji že prejeli posodobljena cepiva zoper covid-19 in zanimanje za cepljenje raste, še vedno precej zaostajamo za evropskim povprečjem, ki znaša več kot 15 odstotkov. Golobova vlada bi si morala zato prizadevati predvsem, da o potrebnosti cepljenja z drugim poživitvenim odmerkom s promocijsko kampanjo in javnimi pozivi prepriča vsaj večino tistih, ki so se že cepili s prvim, v grobem torej še najmanj 300 tisoč starejših. Hkrati bi vlada morala poskrbeti tudi, da bi bilo cepljenje čim preprostejše in čim bolj dostopno vsem. Na pomoč pri tem bi ji lahko priskočile recimo lekarne.
-
30. 9. 2022 | Mladina 39 | Družba
Ljudje ljubezni, ki nikogar ne sovražijo
Pred tremi leti, bil je 27. september, se je na Trgu republike na podnebnem štrajku v Ljubljani zbralo več kot tisoč mladih. Od odločevalcev so zahtevali, da podnebne spremembe rešujejo kot krizo globalnih razsežnosti. Med drugim so se zavzemali za varovanje narave, pravičen prehod na nizkoogljične vire energije, dostopen javni potniški promet in energetsko učinkovita najemna stanovanja. Zavzemali so se torej predvsem za to, da bi jim odločevalci prisluhnili in se zavezali k varovanju tega planeta kot edinega, na katerem je mogoče živeti, ter k temu, da ga moramo kot takega ohraniti tudi za naše zanamce. Mladi so se tistega dne torej zavzeli za prihodnost – za svojo lastno, kot ne nazadnje tudi za prihodnost svojih otrok in vnukov.
-
30. 9. 2022 | Mladina 39 | Politika
Janševa vlada je v oglaševalskih kampanjah ministrstev in podjetij v večinski državni lasti videla priložnost za preusmeritev javnega denarja v medije, tako ali drugače povezane s SDS ali NSi. Z nastopom nove vlade je bila večina takšnih oglaševalskih dejavnosti ustavljena, stranke vladne koalicije so se pred volitvami zavezale, da ne bodo financirale »sovražnih medijev«, zato je bilo toliko večje presenečenje, ko je obrambno ministrstvo poleti Nova24TV namenilo 4000 evrov za zakup oglaševalskega prostora.
-
30. 9. 2022 | Mladina 39 | Politika
Zvišanje plač v javnem sektorju, ki ga bodo tisti z najnižjimi dohodki komajda občutili
V času Janševe vlade so se zvišale plače v policiji, vojski in zdravstvu, preostali del javnega sektorja je izvisel. Z novimi časi so se začela pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja, po skoraj treh mesecih so se le zgodili premiki, a vlada ni pripravljena sprejeti sistemskih rešitev, ki bi tistim iz najnižjih plačnih razredov v javnem sektorju omogočile dostojno plačo.
-
23. 9. 2022 | Mladina 38 | Družba
Večina zdravstvenih domov po Sloveniji je v tem tednu prejela posodobljeni cepivi zoper novi koronavirus, ki sta prilagojeni na še vedno prevladujočo različico omikron. Cepivi sta registrirani za uporabo kot poživitveni odmerek in ne kot del osnovnega cepljenja. V priporočilih za cepljenje, ki jih je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje, cepljenje s prvim poživitvenim odmerkom priporočajo prav vsem odraslim osebam, ki se lahko po želji odločijo tudi za cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom. Je pa slednji posebno priporočen najranljivejšim skupinam, kroničnim bolnikom in starejšim od 60 let.
-
23. 9. 2022 | Mladina 38 | Politika
Sindikalistu Bećareviću je bila vročena odpoved delovnega razmerja
V Sindikatu delavcev rudarstva in energetike Slovenije, sicer manjšinskem sindikatu v Premogovniku Velenje, že dlje opozarjajo na zamrznitev plač in na slabe delovne razmere, junija pa so s peticijo, ki jo je podpisalo tisoč delavcev, opozorili še na slabo kakovost malic. Tedaj se je v medijih pogosto pojavljal predstavnik sindikata Asmir Bećarević, ki je kmalu zatem postal žrtev povračilnih ukrepov vodstva premogovnika, v ponedeljek pa mu je bila vročena odpoved delovnega razmerja iz krivdnih razlogov, zaradi česar mu ob odpovedi ne pripada ne odpravnina ne nadomestilo za brezposelnost.
-
23. 9. 2022 | Mladina 38 | Politika
Sprememba zakona o avtorski in sorodnih pravicah ter zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic je nujna, če želimo v slovenski pravni red vnesti evropski direktivi, ki bi ju morali implementirati že lani. Ker tega nismo storili, smo v vmesnem času prejeli dva opomina iz Bruslja, če tega ne storimo do prihodnjega meseca, pa bi nam utegnila groziti celo kazen več kot milijon evrov, svari gospodarski minister Matjaž Han.
-
9. 9. 2022 | Mladina 36 | Družba
Maščevanje Andreja Graha Whatmougha
Z imenovanjem Andreja Graha Whatmougha na položaj generalnega direktorja RTV Slovenija januarja lani se je začelo temeljito pometanje po javnem zavodu. Po poskusu menjave tedanje urednice informativnega programa Manice Janežič Ambrožič, ki je kasneje zaradi pritiskov s položaja vseeno odstopila, je bila kmalu zatem – predvsem zato, ker Janežič Ambrožičeve ni hotela zamenjati in se je večkrat postavila na stran urednikov in novinarjev – na vrsti tedanja direktorica TV Slovenija Natalija Gorščak. Zdaj, skoraj leto zatem, ko je na dom prejela sklep o svoji razrešitvi, je delovno sodišče ugotovilo, da je bila ta nezakonita.
-
9. 9. 2022 | Mladina 36 | Družba
V noči na nedeljo je 22-letnik v mariborskem mestnem parku z nožem in sekiro hudo poškodoval 20-letnico. Odrezal naj bi ji bil palec, jo do neprepoznavnosti iznakazil po obrazu, porezal po ušesu in nekajkrat zabodel v predel trebuha. Po podatkih policije, ki dogodek preiskuje kot poskus umora, je bilo povod za napad ljubosumje. Storilec je žrtev domnevno zalezoval že vse od julija letos in jo prepričeval v razmerje z njim, ker pa ga je zavrnila, ji je poškodoval avto, poskušal vlomiti v družinsko hišo – naposled pa jo je iz ljubosumja skoraj umoril.
-
Luka Volk | foto: Uroš Abram
2. 9. 2022 | Mladina 35 | Družba
»V družbi smo začeli o nekaterih stvareh, o katerih smo prej molčali, govoriti na glas«
Dr. Jasna Podreka je sociologinja, docentka na ljubljanski Filozofski fakulteti in prostovoljka Društva SOS telefon. V doktorski disertaciji je obravnavala nasilje nad ženskami in intimnopartnerske umore žensk v Sloveniji, na podlagi disertacije pa je leta 2017 objavila znanstveno monografijo Bila si tisto, kar je molčalo. Istega leta je v Ameriki izbruhnila afera Weinstein in sledilo je množično gibanje #metoo. Kot poudarja dr. Podreka, smo odtlej na področju spolnega nasilja in spolne nedotakljivosti prehodili dolgo pot – vendar je tudi pot pred nami še precej dolga.
-
2. 9. 2022 | Mladina 35 | Družba
Programski svetnik RTV Slovenija in član SDS, obtožen spolnega nasilja
Slavka Kmetiča, člana programskega sveta RTV Slovenija, po izobrazbi sicer ključavničarja, nekdanjega sindikalista in strojevodjo, predvsem pa dolgoletnega člana SDS, je državni zbor, kmalu zatem, ko je nastopila Janševa vlada, v programski svet imenoval na predlog gledalcev in poslušalcev. Poleg njega je tedaj v programski svet imenoval tudi Alenko Gotar in Janeza Štuheca, oba vidna simpatizerja SDS. Pod striktno taktirko Janeza Janše je SDS sčasoma uspelo podrediti programski svet praktično v celoti. Kot je nekoč izjavil Kmetič, jim je uspelo poskrbeti, da 21 programskih svetnikov zdaj deluje kot »en mož«.
-
2. 9. 2022 | Mladina 35 | Politika
SDS je junija v parlamentarni postopek (ponovno) vložila predlog zakona o obveznem testiranju funkcionarjev – poslancev, predsednika države, premiera, ministrov in državnih sekretarjev –, s katerim bi ugotavljali, ali uživajo prepovedane droge. Zelo podoben predlog je ta stranka v preteklosti vložila že dvakrat, v obeh primerih, ko so njeni poslanci sedeli v opoziciji.
-
2. 9. 2022 | Mladina 35 | Politika
Nastop filozofa Slavoja Žižka na Blejskem strateškem forumu
Letošnji Blejski strateški forum je potekal v nekoliko drugačnem razpoloženju kot lanski, v času katerega je imela vajeti v rokah Janševa vlada. Tedaj so se uvodnemu panelu voditeljev, na katerem je sodeloval Janša, pridružili veljaka Višegrajske skupine, nekdanji češki premier Andrej Babiš in madžarski premier Viktor Orbán, in njihov somišljenik, srbski predsednik Aleksandar Vučić. Ta imena so torej največ zanimanja zbudila lani, letos pa je bilo zagotovo drugače – verjetno največ zanimanja je, poleg gostovanja nekdanjega premiera Velike Britanije Tonyja Blaira, človeka, ki je podprl napad na Irak in povzročil množico vojn, zbudil nastop filozofa Slavoja Žižka.
-
26. 8. 2022 | Mladina 34 | Družba
Ustavno sodišče je junija odločilo, da lahko zakonsko zvezo sklenejo tudi istospolni pari in da lahko istospolna partnerja, ki živita v partnerski zvezi, pod enakimi pogoji kot zakonca različnega spola posvojita otroka. Na to odločitev so se s skupno izjavo odzvali v Svetu krščanskih cerkva in v Islamski skupnosti v Republiki Sloveniji.
-
26. 8. 2022 | Mladina 34 | Družba
Novinarka Kmetiča obtožuje, da jo je pred 25 leti spolno napadel
Pisalo se je leto 1997, ko je takrat še mlada novinarka POP TV Katarina Keček poročala o železničarski stavki v Ljubljani. Nekega dne se je odpravila na prometno ministrstvo, kjer so potekala pogajanja sindikalistov z vladno stranjo, in se s Slavkom Kmetičem, tedaj železničarskim sindikalistom, dogovorila za javljanje v živo. Skupaj sta se napotila proti snemalni ekipi, vstopila sta v dvigalo – tam pa jo je, tako trdi Kečkova, spolno napadel. O tem se je odločila spregovoriti 25 let kasneje.
-
19. 8. 2022 | Mladina 33 | Družba
V Sloveniji trenutno živi več kot 300 tisoč mladih, starih med 15 in 29 let. Med njimi je devet tisoč registriranih brezposelnih, ki predstavljajo 17,6-odstotni delež vseh brezposelnih v državi. Po brezposelnosti med mladimi sicer še vedno prednjačijo tisti z osnovnošolsko izobrazbo – teh je po podatkih prejšnjega meseca skoraj tri tisoč –, sledijo pa jim tisti s srednjo strokovno in splošno izobrazbo, nekaj več kot tisoč brezposelnih pa je mladih s srednjo poklicno izobrazbo. Približno toliko brezposelnih skupaj predstavljajo tudi osebe, ki so končale dodiplomski ali podiplomski študij.
-
19. 8. 2022 | Mladina 33 | Kultura
Prihodnji petek bo na 70. Festivalu Ljubljana skupaj s soprogom, tenoristom Jusifom Ejvazovom, nastopila ruska sopranistka Ana Netrebko. Ukrajinska skupnost Slovenije s prvopodpisanim Jevgenijem Gorešnikovom je organizatorje že pozvala k odpovedi nastopa. Peticijo Ni treba, Netrebko je do konca prejšnjega tedna podpisalo več kot 700 ljudi.
-
19. 8. 2022 | Mladina 33 | Politika
Teorije o narodu, ki jih ne prizna niti »uradno zgodovinopisje«
Na srečanju občinskih odborov SDS v Bovcu so se člani SDS lahko udeležili športnih iger, vsesplošne zabave in fotografiranja s predsednikom stranke Janezom Janšo, poleg tega pa še posebnega simpozija raziskovalcev evropskega staroselstva. Med udeleženci simpozija ni manjkal niti Janša, nadobudni zgodovinarji iz vrst SDS pa so znova ugotavljali, da smo Slovenci več tisoč let star narod. Nad ugotovitvami je bila prav posebej navdušena zgodovinarka Andreja Valič Zver, sicer dolgoletna članica SDS in soproga evropskega poslanca Milana Zvera.
-
12. 8. 2022 | Mladina 32 | Družba
O edinem pravem načinu življenja in dostojnem oblačenju žensk
Slovensko tvitosfero je pred kratkim spet razburil krščanski fundamentalist Alen Koman iz gibanja Scutum Fidei, znan po svojih konservativnih in seksističnih stališčih, ki jih pogosto deli bodisi v svojih tvitih bodisi na posnetkih, ki jih objavlja na YouTubu. Širši javnosti je postal znan, potem ko je ob uspehih slovenskih smučarskih skakalk zapisal, da je ženski šport perverzija, zdaj pa je javnost razburil še s fotografijo svoje žene na kopališču v bližini Železne Kaple, oblečene v burkini, s čimer je domnevno želel »spodbuditi in opogumiti še ostale ženske k dostojnemu oblačenju tudi na kopališčih«.
-
12. 8. 2022 | Mladina 32 | Politika
Kaj prinaša predlog sprememb zakona o evidencah?
Goran Lukić iz Delavske svetovalnice že leta opozarja na grozljive primere izkoriščanja delavcev. V zapisu, ki ga je delil pred kratkim, je tako zapisal, da se nanj pogosto obračajo vozniki, ki so na cesti tudi po 12 ur, podobno gradbinci, ki po cele dneve preživijo na gradbišču, in delavci v gostinstvu s celodnevnimi izmenami. Opozarja tudi na primer turških delavcev, ki gradijo drugo cev karavanškega predora in drugi tir železniške proge Divača–Koper, ti naj bi po navedbah delavcev oddelali 240 ur na mesec. Pa na odmeven primer podjetij Marinblu in Selea, v katerih naj bi v nemogočih razmerah delavci delali tudi po 30 ur in bili ob tem žrtve mobinga. Pred kratkim pa je javnost zgrozil še primer indijskih delavcev, ki naj bi v ljubljanski avtopralnici delali po 62 ur na teden, bili ob tem deležni groženj in v Sloveniji ostali brez potnih listov.
-
12. 8. 2022 | Mladina 32 | Politika
Sanje nekdanjega ministra Marka Borisa Andrijaniča so splavale po vodi
Silicijeva dolina v južnem delu Sanfranciškega zaliva je že dolga leta predmet poželenja slovenskih politikov. V času Cerarjeve vlade zato nismo skoparili in smo tja z gospodarsko-politično delegacijo poleg takratnega ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja poslali celo predsednika države Boruta Pahorja. Verjetno je bil izkupiček takratnega obiska, ki je zbudil največ pozornosti, podpis pisma o nameri za sodelovanje z Uberjem.
-
12. 8. 2022 | Mladina 32 | Svet
Microsoft Office verjetno pomeni najosnovnejši nabor računalniških programov, ki jih potrebuje vsak šolar, študent, pisarniški delavec, ne nazadnje novinar ali kdorkoli, ki vodi evidence in sem pa tja rabi tudi kaj zapisati v elektronski obliki. V sklop programov med drugim sodijo program za urejanje besedil Word, program za obdelavo razpredelnic Excel, predstavitveni program PowerPoint in urejevalnik opravil, integriran s koledarjem in odjemalcem elektronske pošte Outlook. Uporabnikom je omogočena tudi shramba podatkov v oblaku v storitvi OneDrive. Microsoft Office je zagotovo najbolj znan ponudnik programov s tovrstno vsebino – ob čemer sicer ni edini, se pa zanj še vedno odloča večina posameznikov in podjetij. Temu primerna je tudi njegova cena.
-
Grims: »Ne samo jaz, tudi Dolce in Gabbana sta proti posvojitvam otrok v istospolne družine«
Ustavno sodišče je prejšnji mesec odločilo, da je veljavna zakonska ureditev, ki istospolnim partnerjem ne omogoča sklenitve zakonske zveze in posvojitve otrok, protiustavna in diskriminatorna. Državnemu zboru je bil zato odrejen polletni rok, v katerem mora pripraviti primerno zakonodajno podlago, ki bo neustavnost odpravila, do takrat pa velja, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb ne glede na spol in da lahko partnerja v partnerski zvezi posvojita otroka pod enakimi pogoji kot zakonca. Noveliran družinski zakonik, ki bo odpravljal neustavnost, je že začel svojo parlamentarno pot.
-
5. 8. 2022 | Mladina 31 | Svet
Grožnja svetovnemu javnemu zdravju
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je odločila, da opičje koze pomenijo grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. Gre za alarm najvišje stopnje, ki ga lahko izda WHO; podobno je to oznako januarja 2020 nadela tedaj novemu koronavirusu. Kljub temu se še ni treba bati, da bi pandemija opičjih koz dosegla razsežnosti pandemije covid-19, vendar previdnost ni odveč, opozarja WHO. Do začetka tedna je bilo po vsem svetu zunaj Afrike, kjer je virus sicer endemičen, zaznanih že več kot 20 tisoč okužb, od tega kar 80 odstotkov v Evropi. V Sloveniji smo zaznali nekaj več kot 30 primerov.
-
5. 8. 2022 | Mladina 31 | Družba
Pri zavodu Iskreni so pred dvema mesecema začeli oglaševati spletno stran osvobojen.si, ki naj bi ljudem pomagala pri zdravljenju odvisnosti od pornografije. Njen pobudnik je Vid Planinc, ki želi na podlagi lastne izkušnje zasvojenosti pomagati tudi drugim – predvsem kristjanom. »
-
5. 8. 2022 | Mladina 31 | Politika
Tudi v Sloveniji se zanašamo na tuje delavce, ti pa pogosto delajo v slabih delovnih razmerah
Na Hrvaškem so odprli Pelješki most, ki pred mejo z Bosno in Hercegovino povezuje kopno s polotokom Pelješac. Vendar se skupaj s hvalnicami projektu, pojavljajo očitki o neznosnih delovnih razmerah kitajskih delavcev, odgovornih za gradnjo mostu. Razmere naj bi spominjale na suženjstvo, omejena naj bi jim bila svoboda gibanja in domnevno niso bili plačani po postavkah, ki veljajo na Hrvaškem, so pred kratkim v evropskem parlamentu opozorili nekateri evropski poslanci, med njimi poslanec Zelenih Daniel Freund.