Luka Volk
-
3. 6. 2022 | Mladina 22 | Družba
Aleš Primc o preživelem otroku, ki naj bi se bil rodil v 14. tednu nosečnosti
Aleš Primc, borec za družine – če gre za »prave družine«, seveda – in vodja sektorja za demografijo, zbija šale. Pred skoraj dvema letoma smo se nasmejali ob njegovem zapisu na Twitterju, da hčerko podkupuje, da v šoli piše božič z veliko začetnico, tokrat pa mu jo je namesto slovnice zagodla angleščina. Ko je delil prispevek o tem, kako se je v teksaški porodnišnici nedonošenček rodil kar 14 tednov prezgodaj, je zapisal: »Zgodovinsko. Preživel otrok, rojen v 14. tednu nosečnosti. V Sloveniji si pri tej starosti skupek celic, od katerih jih več kot sto petdeset vsako leto umre nasilne smrti, v Teksasu človek, za katerega se je vredno boriti.« Nesrečnežu so jo verjetno zagodli hitri prsti ali pa nepoznavanje angleščine, zato si je narobe razlagal naslov prispevka, ki jasno pravi, da se je otrok rodil 14 tednov prezgodaj oziroma v 26. tednu nosečnosti.
-
Luka Volk | foto: Borut Krajnc
27. 5. 2022 | Mladina 21 | Družba
Trenutno se po državah, s Slovenijo vred, pojavljajo zgolj posamični primeri, ki jih uspešno obvladujemo. Neke dejanske preambule, ki bi nakazovala začetek nove epidemije, tako ni. Gre za popolnoma drugačen virus in tudi za drugačen način prenosa virusa s človeka na človeka. Primarno se prenaša s tesnim telesnim stikom, načeloma se lahko tudi kapljično, ampak res samo z okužene osebe, ki že ima klinične znake bolezni, na drugo osebo.
-
27. 5. 2022 | Mladina 21 | Politika
Netransparentna poraba 45 tisoč evrov
Nadzor nad izvedbo nabave in vzdrževanja računalniške aplikacije IS e-MA – gre za informacijski sistem organa upravljanja za podporo črpanju sredstev kohezijske politike – v javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu razkriva, da je bilo od leta 2017 do 2019 v javnem skladu netransparentno porabljenih skoraj 45 tisoč evrov. Skrbnik in predlagatelj javnega naročila je bil Marjan Potočnik. O nepravilnostih je bil obveščen nekdanji direktor sklada Franc Pristovšek, vendar v zvezi s poročilom ni ukrepal. Podobno zadržan naj bi bil tudi odhajajoči minister Janez Cigler Kralj.
-
Luka Volk | foto: Borut Krajnc
20. 5. 2022 | Mladina 20 | Politika
Dejan Zavec, najbolj športni poslanec: »Opozicija ni izgubila zaradi Roberta Goloba«
Legenda pravi, da naj bi Dejan Zavec v boks zašel po nesreči. Prišel je na trening nogometa, ki je odpadel, nato pa je k njemu stopil trener Ivan Pučko in ga vprašal, ali bi se rad preizkusil v boksanju. In se je. Ni bil sicer pretirano dober, sprva ni izkazal posebnega talenta, celo kolebnica mu je delala težave. A je bil žilav in vztrajen. Leta kasneje je začel osvajati svetovne naslove in postal eden najbolj prepoznavnih slovenskih športnikov. Zdaj se iz boksarskega ringa odpravlja še v političnega, je namreč eden od več političnih novincev, ki so se po zgodovinski zmagi stranke Roberta Goloba uvrstili v parlament.
-
20. 5. 2022 | Mladina 20 | Družba
Društvo za promocijo tradicionalnih vrednot – tisto, ki ga je ministrstvo za kulturo lani nagradilo s statusom nevladne organizacije, delujoče v javnem interesu, čeprav se za njim skrivajo simpatizerji identitarnega gibanja in neonacističnih simbolov – se zdaj lahko pohvali še z enim dosežkom. Minister Vasko Simoniti, ki se poslavlja s položaja, mu je tik pred koncem mandata omogočil, da spletni portal Nacionalna tiskovna agencija (NTA) vpiše v razvid medijev.
-
20. 5. 2022 | Mladina 20 | Politika
Janševa vlada je v visokem šolstvu in raziskovalnih dejavnostih za seboj pustila pravo pogorišče. Odgovornost za to lahko večinoma pripišemo državnemu sekretarju Mitji Slavincu, ki je mimo strokovnih mnenj podarjal koncesije za izvajanje visokošolskih študijskih programov, z lomastenjem po upravnem odboru Javne agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS) pa na vrh agencije nastavil prekmurskega rojaka Mitja Lainščaka. Tako je najverjetneje omogočil dolgoročno financiranje novega javnega zavoda Rudolfovo, ki mu nasprotuje tako rekoč vsa strokovna javnost, med drugim tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, ki je novega direktorja pred kratkim pozval, naj ne podpiše pogodbe o stabilnem financiranju zavoda. Podobno je vlada prejšnji teden sprejela še sklep o ustanovitvi Znanstvenega in inovacijskega središča v Rakičanu, za katero naj bi v prihodnjih dveh letih iz proračuna namenili 1,6 milijona evrov.
-
13. 5. 2022 | Mladina 19 | Družba
Ekonomistu Radu Pezdirju, avtorju knjige Vzporedni mehanizem globoke države, s katero so nemalokrat v državnem zboru mahali nekateri poslanci, družba Nova obzorja v sodelovanju s televizijo Nova24TV pa je po njej posnela celo dokumentarni film, se s sklicem novega državnega zbora prekineta pogodbi za strokovno pomoč, ki ju je sklenil z državnim zborom. Strokovno pomoč je od leta 2019 namreč nudil preiskovalni komisiji, ki je ugotavljala domnevno pranje denarja v NKBM ter nezakonito financiranje stranke SDS in njene volilne kampanje leta 2018, pa tudi preiskovalni komisiji o ugotavljanju zlorab in negospodarnega ravnanja v DUTB. Na ta račun je mesečno prejemal dva tisoč evrov, skupaj pa je prejel več kot 100 tisoč evrov.
-
13. 5. 2022 | Mladina 19 | Politika
Kaj berejo poslanke in poslanci
Da poslanci ostajajo karseda na tekočem s stvarmi, skrbi tudi specialna knjižnica državnega zbora – in za nakup novih publicističnih del je bilo v zadnjih dveh letih namenjenih skoraj 20 tisoč evrov. Kaj vse novega so torej v teh dveh letih lahko brali predstavniki ljudstva?
-
6. 5. 2022 | Mladina 18 | Družba
Ta teden je na Twitterju zakrožila analiza programerja Marka Plahute, ki se ljubiteljsko ukvarja z raziskovanjem medijske krajine in družabnih omrežij, zlasti slovenskega dela Twitterja.
-
6. 5. 2022 | Mladina 18 | Politika
Ministrstvo je spremenilo ustanovni akt Prirodoslovnega muzeja Slovenije
Prirodoslovni muzej Slovenije je zaradi upokojitve dolgoletne direktorice dr. Brede Činč Juhant letos ostal brez direktorja s polnimi pooblastili, kar dva poskusa razpisa za novega direktorja pa sta se lani izkazala za neuspešna, saj ministrstvo za kulturo ni bilo zadovoljno s kandidati. Naloge vršilca dolžnosti tako zdaj opravlja dr. Miha Jeršek. Poleg tega je članom sveta zavoda, ki jih imenuje vlada, sredi februarja potekel štiriletni mandat, zato je ministrstvo za kulturo prejšnji mesec imenovalo nove člane sveta. Tako je tik pred volitvami, zgolj teden prej, poskrbelo, da je bila sprejeta sprememba ustanovnega akta zavoda v točki, s katero je urejeno imenovanje direktorja muzeja. Ponavlja se zgodba, ki smo jo v mandatu vlade v odhajanju spremljali v Moderni galeriji in Narodnem muzeju Slovenije.
-
6. 5. 2022 | Mladina 18 | Politika
V sredo so bili prešteti vsi glasovi, oddani na letošnjih državnozborskih volitvah, ki se jih je udeležilo skoraj 71 odstotkov volilnih upravičencev. Razmerij v novem sklicu državnega zbora niso spremenili niti glasovi iz tujine, kjer je glas oddalo 14.593 volilnih upravičencev, kar 5000 več kot na volitvah v državni zbor leta 2018. V državni zbor se je glede na končne izide uvrstilo pet političnih strank – Gibanje Svoboda z 41 poslanci, SDS s 27 poslanci, NSi je osvojila osem poslanskih mest, SD sedem in Levica pet.
-
6. 5. 2022 | Mladina 18 | Družba
Radio Študent spet pod pritiskom
Radiu Študent je lani grozilo, da mu bo njegova ustanoviteljica, Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU), v celoti odtegnila financiranje. Temu je sledila še odločitev ministrstva za kulturo, ki zavodu ni dodelilo sredstev na razpisu za medije. Naposled se jim je s študentsko organizacijo le uspelo dogovoriti za znesek v višini 84 tisoč evrov, kar je bilo vseeno precej manj od predvidenih 120 tisoč. A lanski program so s pomočjo prijav na razpise ter različnih donacij, kar radiu omogoča status nevladne organizacije v javnem interesu, vseeno izpeljali. Radio Študent je lani na ta način sam zbral kar 250 tisoč evrov oziroma skoraj polovico vseh letnih sredstev za delovanje.
-
29. 4. 2022 | Mladina 17 | Svet
Konec tedna je bil po 16-urnih pogajanjih sprejet dogovor o aktu o digitalnih storitvah (DSA), predlaganem decembra 2020. Usklajeni akt o digitalnih storitvah uvaja strožja pravila za velike platforme, kot so Google, Apple, Meta in Amazon, in za spletne strani, ki razpolagajo s prepovedanimi vsebinami, kot so sovražni govor in slike spolnih zlorab otrok, hkrati pa naj bi zagotavljal boljše varstvo uporabnikov interneta in njihovih temeljnih pravic.
-
29. 4. 2022 | Mladina 17 | Svet
Pred devetimi leti je nizozemska davčna uprava uvedla avtomatiziran sistem, ki je prek algoritmov in umetne inteligence ugotavljal, kdo predstavlja tveganje za zlorabo socialnih pravic, te osebe pa je na podlagi suma tudi kaznoval. Kaj kmalu se je izkazalo, da je sistem kot tvegane označeval ljudi z nižjimi prihodki in pripadnike manjšin. Sodišče v Haagu je pred dvema letoma odločilo, da je bila uporaba sistema zaradi nesorazmernega dostopa in predolge hrambe podatkov nezakonita, vendar to ni popravilo vseh krivic, ki jih je sistem povzročil. Znani so primeri staršev, ki so prejeli astronomsko visoke zahtevke za vračilo otroških dodatkov – in zato storili samomor ali hudo zboleli, več kot tisoč otrok pa je bilo odpeljanih v rejo.
-
29. 4. 2022 | Mladina 17 | Politika
Vlada se je tik pred volitvami odločila (ponovno) razrešiti štiri od sedmih članov upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS). Upravni odbor so tako spet zapustili Jana Kolar, Emilija Stojmenova Duh, Tonček Kregar in Justina Erčulj, njihova mesta pa so zasedli Tina Tomažič, Gabrijela Horvat, Fidel Krupić in Igor Emri.
-
Povežimo Slovenijo je satelit stranke SDS
Janez Janša se že dolgo zaveda, da mu trenutna konstelacija strank, ki sestavljajo vlado, ne zagotavlja dovolj glasov, da bi po nedeljskih volitvah lahko uspešno sestavil koalicijo. Podobno kot pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami, ko sta se za mandat neuspešno potegovali Gibanje Zedinjena Slovenija pod vodstvom Andreja Šiška in Združena desnica pod vodstvom Franca Kanglerja in Aleša Primca, tudi tokrat upa, da bi mu to lahko omogočile satelitske stranke. Med slednje lahko poleg Naše dežele zagotovo štejemo stranke, združene v zavezništvu Povežimo Slovenijo, ki se javnosti poskušajo predstavljati kot domnevno sredinske – četudi lahko po pregledu njihovih predstavnikov kaj kmalu ugotovimo, da so zgolj podaljški stranke SDS. Danes je podrobno raziskavo dejanske politične pripadnosti poslanskih kandidatov zavezništva predstavil Inštitut 8. marec.
-
22. 4. 2022 | Mladina 16 | Politika
Družabna omrežja so teden pred volitvami zaznamovali številni memi na račun stranke SDS. Na omrežjih se je pojavil generator obljub SDS, ki je uporabnikom omogočil, da so na grafično podobo, ki jo SDS uporablja za opevanje domnevno največjih dosežkov vlade, prilepili svoje zapise in fotografije. Kljub veliki priljubljenosti je prvotna stran, ki je omogočala generiranje memov, izginila, Facebook pa je fotografije, opremljene s povezavo do nje, začel odstranjevati in jih označevati kot neželene vsebine oziroma »spam«.
-
22. 4. 2022 | Mladina 16 | Družba
Prejšnjo soboto je RTV Slovenija nameravala predvajati dokumentarni film Vzporedni mehanizem globoke države, posnet po istoimenski knjigi Rada Pezdirja. Ta je bil strokovni sodelavec dveh parlamentarnih komisij, ki sta se ukvarjali z zadevo Iran, in je po Erarjevih podatkih med mandatom te vlade od državnega zbora prejel več kot 100 tisoč evrov.
-
22. 4. 2022 | Mladina 16 | Družba
Pred koncem lanskega leta smo objavili pismo kulturnega delavca in tedanjega direktorja Knjižnice Velenje Vlada Vrbiča, ki je hotel opozoriti na nenavaden odpor ministrstva za kulturo, da bi leto 2022 razglasilo za Kajuhovo leto. Decembra letos namreč praznujemo stoto obletnico rojstva Karla Destovnika - Kajuha, pesnika in partizana, ki je pod streli nemških vojakov padel pri 21 letih in bil razglašen za narodnega heroja. Namesto tega se je vlada odločila letošnje leto posvetiti arhitektu Jožetu Plečniku in piranskemu skladatelju in violinistu Giuseppeju Tartiniju. Mineva 150 let od Plečnikovega rojstva in 330 let od Tartinijevega.
-
15. 4. 2022 | Mladina 15 | Svet
Frances Haugen, Facebookova žvižgačka: »Sovraštvo je najhitrejša pot do klika«
Zato je več tisoč dokumentov dala na vpogled javnosti in tako postala Facebookova žvižgačka. Pred dvema tednoma je nastopila na spletnem pogovoru, ki ga je pripravila slovenska pobuda za digitalno vzgojo Vsak.si, in na njem posebno pozornost namenila grožnjam, ki jih Facebook in Instagram pomenita za mlade, dotaknila pa se je tudi vprašanja lažnih novic in njihovega vpliva na demokratično odločanje. Po spletnem pogovoru si je vzela čas tudi za pogovor z Mladino.
-
15. 4. 2022 | Mladina 15 | Politika
Militarizacija mladih v času vojne
Konec prejšnjega tedna je Slovenska vojska na območju Šolskega centra Nova Gorica srednješolcem predstavljala vojaški poklic in opremo, tudi orožje. Med drugim so mladi spoznali trenažer za streljanje z laserjem. To je vznemirilo nekatere zaposlene, prepričane, da orožje ne spada v šole – sploh pa ne v času vojne v Ukrajini. Po njihovem mnenju take prireditve niso namenjene zgolj predstavitvi vojaškega poklica, ampak so poskus militarizacije mladih.
-
15. 4. 2022 | Mladina 15 | Politika
Predsednica Bošnjaške kulturne zveze Slovenije Jasminka Dedić, zaposlena v službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, je v intervjuju, ki ga je lani podala za sarajevski spletni portal Stav, spregovorila o aferi »non-paper« in odnosu slovenske družbe do Bošnjakov. Kmalu zatem je bila žrtev napada medijskega konglomerata SDS in kohezijskega ministra Zvonka Černača, ki je proti njej skušal naščuvati njene sodelavce in ji izdal pisno opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi zaradi krivdnega razloga. Kot je pozneje presodil zagovornik načela enakosti, je bila Dedićeva tako žrtev viktimizacije in diskriminacije v obliki povračilnih ukrepov. Černač se z odločbo ni strinjal, zato se je vlada zdaj odločila, da odločbo izpodbija na upravnem sodišču.
-
15. 4. 2022 | Mladina 15 | Politika
Konec leta 2018 je direktorica Centra za socialno delo Ljubljana postala Anja Osojnik. Kmalu zatem naj bi bile razmere v centru postale nevzdržne, na to so januarja v pismu ministrstvu za delo opozorili zaposleni. Do točke preloma naj bi bilo prišlo, ko se je Osojnikova odločila razrešiti predstavnika zaposlenih in predsednika sveta zavoda Ivana Janka Cafuto, ki je bil do njenega dela še posebej kritičen in je predlagal njeno razrešitev. Februarja je višje sodišče odločilo, da je pri tem ravnala nezakonito. Pristojno ministrstvo naj bi bilo nato zoper direktorico uvedlo postopek razrešitve.
-
8. 4. 2022 | Mladina 14 | Politika
Zaprtje Ruskega doma v Ljubljani in drugi znaki rusofobije
V imenu obračunavanja z ruskim režimom se ruskim športnikom prepoveduje udeležba na tekmovanjih in ruskim umetnikom nastopi na svetovnih odrih. Z ruskimi vladnimi institucijami je recimo sodelovanje prekinil tudi Frankfurtski knjižni sejem. Morda najbizarnejši je bil poskus milanske univerze, da bi odpovedala napovedani seminar o Dostojevskem, ki ga je kasneje vendarle izpeljala. Podoben simptom rusofobije, ki bolj kot Putinu škodi navadnim ljudem, je zaprtje Ruskega doma v Ljubljani.
-
8. 4. 2022 | Mladina 14 | Družba
Radio Študent je ogrožen (kot že leta poprej)
Radio Študent, najstarejša študentska radijska postaja v Evropi, se je znova znašel pred oviro, ki bi lahko ogrozila njegov obstoj. Že več kot štiri mesece si pri ustanoviteljici, Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOUL), prizadeva za uskladitev akta o ustanovitvi z zakonom o nevladnih organizacijah, kar bi mu omogočilo ohranitev statusa nevladne organizacije v javnem interesu. To Radio Študent nedvomno je. Od ohranitve statusa je odvisno, ali bo preživel – kljub nemalo polenom, ki mu jih pod noge mečeta ustanoviteljica in sedanja vlada.
-
1. 4. 2022 | Mladina 13 | Družba
Janez Janša se boji visoke udeležbe na volitvah
Lani nastala pobuda Glas ljudstva, ki združuje več kot sto civilnodružbenih organizacij, se je pred dvema tednoma odpravila na pot po Sloveniji. Potujoči festival demokracije Mi bomo odločali: Gremo volit! se je doslej ustavil že v številnih mestih po državi, kjer ljudi nagovarja k udeležbi na državnozborskih volitvah 24. aprila. Kljub dobremu sprejemu pa akcija očitno ni najbolj po godu predsedniku vlade; ta se na vse pretege trudi spodkopavati prizadevanja civilne družbe. Janezu Janši je namreč jasno, da bi visoka volilna udeležba skoraj gotovo pomenila njegov poraz na volitvah.
-
1. 4. 2022 | Mladina 13 | Družba
Ni je oblasti, ki bi lahko utišala glas nezadovoljnega ljudstva
Nastanek vladne koalicije je že od samega začetka spremljalo protestno gibanje, zato se je pod pretvezo boja z epidemijo koronavirusne bolezni koalicija odločila proteste prepovedati. Začela je izrekati kazni protestnikom, odnašala jih je s trgov, čeprav so na njih samo brali ustavo, poskušala je preganjati »verbalni delikt«. Ukrepe za varovanje zdravja je nadomestila z represijo. To je v ljudeh zbudilo bes, žalost, sram in občutek nemoči. Hkrati pa tudi neverjetno iznajdljivost in ustvarjalnost.
-
1. 4. 2022 | Mladina 13 | Politika
Namesto da bi vlada s sredstvi iz Načrta za okrevanje in odpornost opolnomočila že delujoče akademske institucije, ki se ponašajo z mednarodnimi dosežki, mesec pred iztekom mandata hiti zagotavljati državno financiranje projektom, ki bodo omogočili dolgoročno preživetje njenim simpatizerjem. Potem ko je bil sprejet zakon, ki društvu državnega sekretarja Mitje Slavinca zagotavlja 100 tisoč evrov na leto, zaposlenim v društvu pa status javnih uslužbencev, je zdaj Borut Rončević postal v. d. direktorja novega javnega raziskovalnega zavoda Rudolfovo. V prihodnjih dveh letih naj bi se vanj steklo 5,2 milijona evrov.
-
25. 3. 2022 | Mladina 12 | Družba
Napadi na RTV Slovenija se vrstijo drug za drugim
»Mislim, da bi bolj korektno novico dobili, če bi gledali Russia Today. Ne potrebujemo nekoga, ki ga mi plačujemo v Moskvi, da širi rusko propagando. To je sramota nacionalne televizije.« Tako je predsednik vlade Janez Janša v oddaji Ura moči na Planetu TV, ki jo vodi Bojan Požar, komentiral enega od prispevkov dopisnice iz Moskve Vlaste Jeseničnik. Intervju z Janšo je kmalu zatem na Twitterju pohvalil predsednik programskega sveta RTV Slovenija Peter Gregorčič, češ da je bila oddaja »lahko zgled slovenskemu novinarstvu, kako veredostojno izpeljati intervju s predsednikom«.
-
25. 3. 2022 | Mladina 12 | Politika
V ponedeljek, na prvi pomladni dan, se je skupina prijateljev ministra Vaska Simonitija zbrala v Muzeju novejše zgodovine. Šlo je za posebno priložnost – minister je ta teden praznoval 71. rojstni dan. Na praznovanju častitljivega jubileja lani, ki je zaradi pandemičnih razmer potekal na spletu, so se mu poklonili, zdaj so vtise o njem zbrali v obsežnem zborniku, ki ga je izdal muzej. Prispevke zanj je pripravilo 33 avtorjev, obsega več kot 300 strani, v njem pa, tako kot na lanskem praznovanju, ne manjka presežnikov in hvalospevov.