Luka Volk
-
Zavod Iskreni na javnem razpisu prejel 130.000 evrov
Na javni razpis za sofinanciranje projektov, namenjenih pomoči najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije covid-19 in zmanjševanju njenih posledic, ki je potekal prek ministrstva za delo in je razporejal sredstva Evropskega socialnega sklada, je bilo prijavljenih 135 različnih projektov. Od teh jih je 17 prejelo sredstva, med njimi pa je kar 6 prejemnikov s konservativnimi, krščanskimi ozadji. Zagotovo najbolj bode v oči Zavod Iskreni, ki je prek razpisa prejel najvišjo možno višino sredstev, torej 130.000 evrov.
-
Slovenija nezakonito izgnala begunca
Slovenija je državljanu Kameruna, ki je pri nas želel zaprositi za mednarodno zaščito, kršila pravico do prepovedi kolektivnih izgonov, pravico do prepovedi mučenja in pravico do dostopa do azilnega postopka.
-
Poslanka SDS Mojca Škrinjar in njene žalitve
Ko so v soboto zvečer, dan po božiču, frizerji izvedeli, da bodo s ponedeljkom lahko ponovno odprli salone, so bili nekateri jezni. Nazadnje sprejeti odlok je predvideval, da bodo izgoreli frizerji, ki so imeli za sabo resnično peklenski teden, v prazničnem času ostali doma. Olje na ogenj je nato prilil še tvit Mojce Škrinjar, poslanke SDS, kjer je zapisala: »Ubogi frizerji. Čez noč pride ukaz, da morajo v ponedeljek delati, oni pa vsi na Tenerifih.«
-
O nasilju nad begunci, ki ga policija izvaja na balkanski poti, danes ni več nobenega dvoma. Podatki o vse večjem nasilju pa prihajajo tudi iz Slovenije. Kot trdi eden izmed azilantov, naj bi 2. januarja v postojnskem centru za tujce eden izmed policistov vstopil v njegovo samico in ga odpeljal v straniščne prostore, kjer ni kamer. Tam ga je pričakala skupina osmih policistov in ga brutalno pretepla. »Eden izmed njih me je zagrabil za vrat in potem so me kakih 15 minut tepli. Ko so končali, so mi zvezali noge in roke ter me peljali nazaj. Dobil sem udarce po celem telesu, krvavel sem iz ust in komaj videl z levim očesom,« napad opisuje domnevno pretepeni azilant, ki naj bi zaposlene v centru prosil, da ga fotografirajo, a tega niso hoteli storiti. Zahteval je tudi pregled pri zdravniku, a so mu rekli, da je dela prost dan in da zdravnik ni na voljo.
-
Novoizvoljeni Študentski zbor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU) je na zasedanju na predzadnji dan leta 2020 odločal o proračunu za leto 2021, v katerem postavke za sofinanciranje Radia Študent ni več. Sofinanciranje je za enega najboljših slovenskih radiev ključno, saj pomeni več kot 20 odstotkov njegovega letnega proračuna.
-
30. 12. 2020 | Mladina 53 | Družba
Prejšnji torek se je sredi praznično okrašene Ljubljane dvignila 12 metrov visoka odrska konstrukcija v obliki smreke, ki jo je po zamisli oblikovalca luči Črta Birse in ob pomoči Mestne občine Ljubljana postavilo društvo MiDelamoDogodke. Nenavaden objekt, osvetljen z rdečimi žarometi, bo na Kongresnem trgu stal do konca leta in opozarjal na stiske, v katere je trenutna zdravstvena kriza pahnila prireditveno dejavnost, hkrati pa simboliziral luč upanja za prihodnje leto.
-
Upravno sodišče ugodilo tožbi Zdenke Badovinac
Zdenka Badovinac, dolgoletna direktorica Moderne galerije, se je odločila tožiti ministrstvo za kulturo zaradi prirejanja javnih razpisov ter kršenja človekovih pravic in svoboščin. V ponedeljek, 21. decembra, je Upravno sodišče Republike Slovenije ugodilo v njen prid in odločilo, da se odločba o imenovanju Roberta Simoniška na mesto v. d. direktorja Moderne galerije razveljavi, saj je bila ta preveč pomankljiva, ministrstvo pa ji je dolžno povrniti stroške sodnega postopka v višini 285 evrov.
-
23. 12. 2020 | Mladina 52 | Politika
Vlada je socialne in duševne stiske študentov večinoma spregledala, kar lahko sklepamo tudi po tem, da je za njihovo blaženje namenila samo enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov, ki je bil izplačan aprila. Ob tem so številni študenti opozarjali, da ta nikakor ne more učinkovito rešiti njihovih stisk. Vlada zdaj, po več kot pol leta, namerava študentom ponovno pomagati – predlog sedmega protikoronskega zakona (PKP 7) namreč za študente predvideva izplačilo dodatka v enaki višini kot prej.
-
18. 12. 2020 | Mladina 51 | Politika
Tehnologija le krinka izkoriščanja
Vlada je 9. decembra sprejela predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki ureja zakonsko podlago za delovanje podjetij, kot je Uber. Vozniki bi po novem predlogu za opravljanje storitve potrebovali licenco, med novostmi novele zakona pa je odprava obvezne uporabe taksimetra za taksiste. »S spremembami zakona o prevozih v cestnem prometu delamo pomemben korak k modernejši, digitalni in uporabnikom prijaznejši urbani mobilnosti,« je na Twitterju zapisal Jernej Vrtovec, minister za infrastrukturo.
-
18. 12. 2020 | Mladina 51 | Družba
Mladi plavalci ostali na suhem
Za doseganje vrhunskih športnih rezultatov je potrebnega veliko truda, prav tako odrekanj. Tega se zavedajo tudi najmlajši športniki, ki so šele na začetku profesionalne poti. Po spomladanski zaustavitvi javnega življenja, kar je prizadelo tudi različne športne panoge, se je vseeno uspel najti manevrski prostor za izvajanje večine športnih aktivnosti – ne nazadnje se nam do marca obetajo kar trije večji športni dogodki –, vendar rešitev za mlade plavalce še kar ni. Ti ostajajo na suhem.
-
V tedniku Demokracija je bil prejšnji teden objavljen članek, ki je v javnosti sprožil val kritik in ogorčenja, saj spominja na propagando, ki so jo uporabljali diskriminatorni režimi. V zapisu Presežki 5, ki ga je podpisal Aleksander Škorc, namreč avtor belo raso označi za večvredno in poziva k etničnemu čiščenju. Urednik revije Jože Biščak se brani, da je šlo za satiro. Težko je verjeti tej utemeljitvi, saj so se članki s podobno vsebino, četudi je bila kdaj manj nazorna, že pojavljali v Demokraciji.
-
Luka Volk | foto: Uroš Abram
4. 12. 2020 | Mladina 49 | Družba
»Predavanja smo začeli na hibridni način, se pravi, da smo del vaj imeli v živo, nato pa se je vse premaknilo na splet. Na začetku sem se res še trudila, ampak mi hitro pade motivacija, težko se zberem,« začetek leta in prvo izkušnjo s študijem opisuje Žana Radivo, študentka prvega letnika medicine. »S sošolci se ne vidim, s prijatelji tudi bolj redko in težko zdržim sama. Trenutno sem tudi v stanovanju ostala sama, saj so cimre odšle domov.« Ker jo stres zaradi študija in samota, ki jo občuti v času epidemije, spravljata v hudo stisko, se je odločila poiskati pomoč. »Pisala sem osebni zdravnici in izdala mi je napotnico za kliničnega psihologa. Ko sem se pozanimala v študentskem zdravstvenem domu, sem ugotovila, da je čakalna doba tudi do enega leta. Podobno je povsod, kamor sem klicala. Ostane mi samo še možnost samoplačniškega pregleda, a zanjo nimam dovolj denarja.«
-
27. 11. 2020 | Mladina 48 | Družba
»Pravimo, da živimo v nenavadnih časih, ki pa znajo pokazati tudi svoj tankočutni obraz.« S temi besedami so se profesorji Gimnazije Kranj zahvalili svojim dijakom, ki so jih v prvi polovici novembra presenetili z ljubeznivimi in spodbudnimi sporočili. Konec meseca so dijaki iste šole želeli pripraviti, seveda prek spleta, Teden političnega učenja. V vabilu k sodelovanju so zapisali, da je namen tega »mlade seznaniti z osnovami in teoretičnimi temelji politike z različnih zornih kotov ter hkrati s trenutno situacijo v Sloveniji in po svetu in jih spodbuditi k sooblikovanju jutrišnjega sveta.«
-
VIDEO: Hojs: »Mislil sem, da so Slovenci dovolj dobro izobraženi«
Pred nekaj dnevi se je na spletnem portalu YouTube zgodil »Veliki Live Stream«. Tako je pogovor z notranjim ministrom Alešem Hojsom poimenoval avtor posnetka Aleš Ernecl, sicer kolumnist Nova24TV, med drugim znan po zapisu na Twitterju, da ne najde dokazov o holokavstu. Ernecl je pogovor začel z besedami, da se mu tokrat pridružuje »malo večji frajer« (Hojs je bil med drugim tudi direktor Nova24TV). Slednji pa se je nato razgovoril tudi o svojih izjavah, ki so v preteklih tednih dvigovale prah v javnosti, saj so se dotikale aktualnih tematik, kot so protesti, poroke in nedonošenčki. Nekaj besed pa je namenil tudi bureku in temu, da ne razume, zakaj si javnost napačno razlaga njegove izjave, za katere sam meni, da so popolnoma jasne.
-
20. 11. 2020 | Mladina 47 | Družba
Od študenta se je nekoč pričakovalo, da študira, danes se pogosto izkaže, da se mora znati tudi preživljati. Da so državne štipendije prenizke in da v študentskih domovih primanjkuje postelj, cene najemniških stanovanj pa so že presegle vse razumne meje, se opozarja iz leta v leto. Zdaj je veliko študentov z zapiranjem domov ostalo še brez nastanitve, med epidemijo pa se jim je podrla še zadnja hišica iz kart – ostali so brez študentskega dela. Kaj sploh preostane najbolj socialno ogroženim študentom?
-
20. 11. 2020 | Mladina 47 | Družba
Predstavljajte si, da izgubite svojca. Ta se usodno ponesreči v tujini. S težavo vam uspe urediti vse potrebno, da se lahko udeležite pogreba. Pri srcu vam je težko, ampak zdi se vam, da ste se vsaj dostojno poslovili od njega. Po pogrebu čakate na prevoz do mestnega središča, od koder boste nadaljevali pot domov. Vozilo pride, vendar voznik odkloni prevoz na podlagi vašega videza. Morda ste pozabili, ampak od večine okolice se po nečem razlikujete – niste bele polti.
-
Del šolskega programa je mogoče nadomestiti s poukom na daljavo, za opravljanje obvezne prakse, ki je značilno za praktično naravnane poklicne usmeritve, pa to ne velja. Že praksa v lanskem šolskem letu se je morala v nekaterih programih končati predčasno, dijakom in študentom pa za končanje letnika ni bilo treba opravljati dodatnih ur praktičnega usposabljanja. Kako je s tem v novem šolskem letu?
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Da bo na izide ameriških volitev treba počakati več dni, če ne celo tednov, je bilo jasno tako rekoč vsem. Na to so opozarjali že od samega začetka. Slovenski premier Janez Janša je kljub temu neslavno odigral vlogo preroka in na Twitterju zmago pripisal Donaldu Trumpu, čeprav do takrat zvezne države v ZDA še niso preštele dovolj glasovnic, da bi lahko napovedale končni izid.
-
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Vlada je oktobra izpeljala še zadnji korak pri deregulaciji cen naftnih derivatov. Zdaj lahko trgovci sami prosto določajo, koliko stane liter goriva.
-
6. 11. 2020 | Mladina 45 | Družba
Brezposelnost se je letos povečala v vseh starostnih skupinah, občutno prav med mladimi in študenti – pri njih se je od septembra 2019 do septembra 2020 povečala za 30,6 odstotka. Da so mladi pogosto odvisni od prekarnih oblik zaposlitve in študentskega dela, ni nič novega, a zdaj se te oblike izkazujejo za nevarne in nepredvidljive.
-
30. 10. 2020 | Mladina 44 | Politika
Vlada je sprejela odlok, s katerim je zaprla študentske domove. Številni študentje so jih morali zapustiti na hitro, v nekaj dneh. Pri tem odlok kot izjeme navaja tiste, ki imajo v domovih prijavljeno stalno prebivališče, študentske družine ter gostujoče profesorje in študente tujce, ki jim je onemogočena vrnitev v kraj stalnega bivališča. Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je nato še s sklepom določila začasno spremembo namembnosti študentskih domov. V času, ko v njih ne bodo bivali študentje, bodo tam lahko bivali tisti, ki opravljajo za državo pomembne naloge. To so tisti, ki delajo v klicnih centrih, zagotavljajo pomoč v zdravstvenih ustanovah in v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Pri tem se postavlja vprašanje, kam naj gredo vsi drugi, ki med te izjeme ne sodijo, vendar se ne morejo vrniti domov.
-
25. 6. 2020 | Politika
Moja politična stvarnost je bila od nekdaj slovenska. Kot otrok iz krščanske mizarsko-delavske družine, ki ni uživala posebnih privilegijev ne v starem ne v novem režimu, nisem mogel graditi politične pripadnosti na osnovi nostalgije staršev. Če bi bilo temu tako, bi bil danes kvečjemu popolnoma apolitičen ali pa včlanjen v SDS, kot je bila moja mama, ker so nekega dne pač vkorakali v Litostroj in jih povabili, ona pa se ni mislila upreti dobremu golažu in občasnemu druženju na njihovih kongresih.
-
Več kot 300 dni. Toliko časa je bila Slovenska tiskovna agencija (STA) med mandatom prejšnje, Janševe vlade na zahtevo Uroša Urbanije, takratnega vodje vladnega urada za komuniciranje, brez financiranja. Pred stečajem jo je rešila donacijska akcija »Za obSTAnek«, s katero so državljani za obstanek STA zbrali približno četrt milijona evrov. To dogajanje je bilo eden od razlogov za sprejetje evropskega akta o svobodi medijev, ki državam članicam nalaga, da ponudnikom javnih medijskih storitev zagotovijo ustrezno in predvidljivo financiranje ter uredniško neodvisnost, in obenem razlog za pripravo novega zakona o STA.
-
29. 12. 2023 | Mladina 52 | Družba
Leto, ko smo spremljali opustošenje, ki ga za seboj puščajo vojne in naravne katastrofe
1,6
milijarde predvajanj na pretočni glasbeni platformi Spotify je dosegla skladba Flowers ameriške pevke Miley Cyrus in tako postala najbolj predvajana skladba leta. -
24. 3. 2023 | Mladina 12 | Družba
Dijakinja je morala iz razreda, ker si je nadela naglavno ruto
Kot je poročal spletni portal 24ur. com, se je na eni od ljubljanskih srednjih šol nedavno zgodil neljub incident. Dijakinji, ki je v razred prišla z naglavno ruto, je učitelj povedal, da to »ni po bontonu«, in od nje zahteval, naj si jo sname, sicer je ne bo poučeval. Čeprav naj bi mu bila dijakinja razložila, da rute zaradi vere ne more sneti, jo je poslal iz razreda. Kmalu zatem sta se z učiteljem pogovorili ravnateljica šole in svetovalna delavka in mu pojasnili, da nošenje rute ne more biti razlog za zavrnitev poučevanja, pogovorili pa sta se tudi z dijakinjo in jo pomirili, da ni storila nič narobe.
-
Ena glavnih obljub Marka Borisa Andrijaniča ob prevzemu ministrskega položaja je bila, da bo na novo ustanovljena Služba vlade za digitalno preobrazbo Slovenije državo popeljala med pet najbolj digitaliziranih držav v Evropi. Preboj, s katerim bi Slovenija postala »nova digitalna zvezda«, kot se je v preteklosti izrazil minister, bi lahko narekoval novi zakon o spodbujanju digitalne vključenosti, vendar je osnutek, ki je bil konec januarja dan v javno obravnavo, po mnenju dela stroke neprimeren.
-
3. 12. 2021 | Mladina 48 | Politika
Poslanci strank SDS in NSi želijo ustanoviti visokošolski zavod za potrebe vojaškega izobraževanja, ki bi bil umeščen v strukturo Slovenske vojske (SV) in bi deloval v okviru Centra vojaških šol. Ker to po zdajšnjem zakonu o visokem šolstvu ni mogoče, so se poslanci odločili v zakonodajni postopek vložiti predlog dopolnitve zakona, ki bi jim to omogočala, hkrati pa bi neposredno posegla tudi v avtonomijo visokošolskega izobraževanja. O organizaciji in delovanju novega visokošolskega zavoda bi po predlogu poslancev lahko odločal kar minister, pristojen za obrambo.
-
27. 8. 2021 | Mladina 34 | Politika
Kaj se dogaja v največji nevladni prostovoljski organizaciji v Sloveniji?
Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) s skoraj 200 tisoč člani velja za najbolj množično humanitarno organizacijo civilne družbe pri nas. Ko je pred petimi leti vodenje prevzel Janez Sušnik – nekdanji predsednik državnega sveta, takrat še član stranke SLS –, je bil kmalu deležen očitkov, da deluje avtoritarno in da zvezo upravlja kot podjetje. Danes je slišati podobne očitke, pri čemer mu del članstva še posebej zameri samovoljno in brezpogojno predanost oblasti – in zato zahteva njegov odstop.
-
27. 8. 2021 | Mladina 34 | Družba
Slovensko obalo v poletnih mesecih prizadene pomanjkanje pitne vode. Reka Rižana, ki velja za glavni vodni vir za rižanski vodovod, napaja vse štiri obalne občine, a zmore zadovoljiti le tretjino njihovih potreb. Lani se je tako na seznamu pomembnih naložb spet znašel projekt oskrbe prebivalstva na območju slovenske Istre in kraškega zaledja s pitno vodo. Osrednja točka predvidene rešitve naj bi bila gradnja vodne akumulacije, ki bi jo pridobili z zajezitvijo Suhorce in Padeža sredi Vremske doline. Ena od ozkih dolin, ki segajo na območje Brkinov, bi bila tako potopljena za nekaj deset metrov visoko pregrado, z vodo, ki bi se tam nabirala čez zimo, pa bi zadovoljevali vse dodatne potrebe obalnih in nekaterih kraških občin. A projektu odločno nasprotuje civilna pobuda Ohranimo Brkine, pri kateri rešitev vidijo v povezavi vodovodov, ki že delujejo – kraškega, ilirskobistriškega in rižanskega. Naložba ministrstva je ocenjena na 133 milijonov evrov, predlog pobude na slabih 50 milijonov.
-
30. 4. 2021 | Mladina 17 | Družba
Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – Arnes – je javni zavod, ki zagotavlja omrežne storitve raziskovalnim, izobraževalnim in kulturnim organizacijam. Njegova vloga pri vzdrževanju in upravljanju infrastrukture, ki povezuje izobraževalne ustanove, se je med epidemijo covid-19 izkazala za zelo pomembno. A zdaj se je njegovo poslanstvo znašlo pred oviro – zaradi pomanjkanja sredstev bo primoran krčiti dejavnosti.