Borut Mekina
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Politika
Pregled leta: Saj smo vam rekli …
Kje ste danes, nekdanji promotorji prodaje Mercatorja? Kje so danes vsi tisti lobisti, ki so pred leti slovensko javnost in novinarje prepričevali o nujnosti prodaje Mercatorja Agrokorju? Ki so govorili, kako napreden je ta Agrokor, kakšna visoka kultura poslovanja se skriva v njem, kakšen napredek bo za Mercator, ko ga bo Agrokor prevzel? Ki so nas prepričevali, kako sposobni so v Agrokorju na področju trgovine?
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Politika
Pregled leta: Ni meje? Pa kaj.
Preden je konec junija arbitražno sodišče sporočilo sodbo o mejnem sporu med Slovenijo in Hrvaško, so nekateri v slovenski vladi ocenjevali, da bo ta dogodek določil leto 2017. Da bo to najpomembnejši dogodek, ki bo pisal usodo Balkana. Dejansko pa se ni zgodilo nič kaj dramatičnega. Nobeden od pomembnejših slovenskih politikov se ni spotaknil ob državni meji, Zmago Jelinčič, ki je od slovensko-hrvaškega spora s svojimi kolegi odlično živel vsa devetdeseta, je sicer poskušal emocije razburkati z nekaj drznimi komentarji na svojem Facebook profilu, a življenje se je na obeh straneh meje hitro vrnilo v normalne tirnice.
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Družba
Projekt, s katerim želi protikorupcijska komisija (KPK) pod vodstvom Borisa Štefaneca graditi družbo prihodnosti, ki bo čez 30 ali 50 let temeljila na »poštenem, odgovornem, spoštljivem in neodvisnem posamezniku,« se imenuje »spoznavanje integritete v vrtcih skozi sliko in igro«. Lani se je projektu pridružilo šest vrtcev oziroma skupin vrtcev, letos pa že 39, kar naj bi po Štefanečevem mnenju dokazovalo, da je bil projekt sprejet pozitivno. Konkretno KPK projekt izvaja tako, da Štefanec v vrtcih bere pravljico Polomljena kočija, pravljico o preskakovanju čakalnih vrst, v kateri Mojca izvisi pri vožnji s kočijo, s kakršno so se nekoč vozili graščaki. Tevž namreč podkupi kočijaža Matjaža in se tako namesto Mojce odpelje na še zadnjo vožnjo pred temo. A korupcija se na koncu ne izplača nikomur. Voznika zapeče vest, kočija se polomi, Tevž pa se pokesa in prosi Mojco odpuščanja. Pravljica ni ravno plod priznanih slovenskih ilustratorjev ali avtorjev, saj KPK prek javnega razpisa k sodelovanju ni pritegnila širšega kroga ustvarjalcev. Domnevno zaradi finančnih omejitev je besedilo napisala uslužbenka komisije Barbara Fürst, ilustracije pa je zastonj prispevala njena mama. Po mnenju strokovnjakov ima zato slikanica s pedagoškega vidika več pomanjkljivosti.
-
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Politika
V zadnjih 15 letih je sklad kmetijskih zemljišč vrnil 167 tisoč hektarjev gozdov in drugih zemljišč, največ ljubljanski in mariborski nadškofiji. V tem času je, predvsem ljubljanski in mariborski nadškofiji, izplačal tudi 24 milijonov evrov odškodnin. Kot je povedala poslanka Levice Violeta Tomič, se kmetje, ki živijo v Sloveniji, za odškodnine večinoma niso odločali. »Vzeli so zemljo in začeli z njo gospodariti. Daleč največji delež odškodnin gre rimskokatoliški cerkvi (RKC) in upravičencem, ki živijo v tujini, to so različni nekdanji veleposestniki iz Avstrije in Madžarske.«
-
17. 11. 2017 | Mladina 46 | Politika
Bil je prijeten, topel septembrski večer v Washingtonu. Pisalo se je leto 2011, Slovenija je bila tik pred predčasnimi volitvami, pred krizo, privatizacijo in grožnjami s trojko. V Washingtonu je teklo redno zasedanje Svetovne banke, udeležili so se ga tudi predstavniki naše države. Pozno popoldne so nekateri od njih dobili povabilo na pogostitev, ki jo je ameriška investicijska banka Goldman Sachs pripravila na neformalnem in družabnem srečanju na svoji terasi v bližini Kapitola. Igral je jazz. Obiskovalci so se družili ob kanapejih.
-
Borut Mekina | foto: Uroš Abram
17. 11. 2017 | Mladina 46 | Politika
Dr. Lev Centrih, sociolog in zgodovinar
Dr. Lev Centrih (1979) velja za enega najboljših poznavalcev polpretekle zgodovine komunističnih in socialističnih idej, predvsem pa dogodkov, ki so sledili oktobrski revoluciji. Sodi v krog ljudi, iz katerega je prek Inštituta za delavske študije in stranke Iniciativa za demokratični socializem (IDS) leta 2014 nastala koalicija Združena levica. In sodi v tisti tabor ljudi nekdanje IDS, ki se lani niso strinjali s preoblikovanjem Združene levice v stranko Levica. Zaposlen je na Inštitutu za civilizacijo in kulturo; nazadnje je ob stoti obletnici oktobrske revolucije prevedel kultno Leninovo delo, Država in revolucija.
-
Borut Mekina | foto: Uroš Abram
10. 11. 2017 | Mladina 45 | Ekonomija
Svet, prikrojen za 0,01 odstotka ljudi
OECD je letos junija, tik pred srečanjem najbogatejših držav G 20 v Hamburgu, objavila osvežen seznam davčnih oaz oziroma jurisdikcij, kot jim pravijo, ki zavračajo sodelovanje z mednarodno skupnostjo. Ta mednarodna organizacija je danes najpomembnejša v boju proti temu pojavu, vendar pravi, da davčnih oaz pravzaprav ni. »Opravljen je zelo velik napredek pri mednarodnem boju zoper utajo davkov,« so slavnostno sporočili letos poleti in objavili t. i. črno listo. Na njej je ostala le še ena sama entiteta, sestavljena iz dveh majhnih otokov tik ob obali Venezuele, ob Južni Ameriki, imenovana Trinidad in Tobago. Sporočilo organizacije OECD je bilo, da je boj proti davčnim oazam praktično dobljen. Le še nad Trinidadom in Tobagom, to državo z 1,3 milijona prebivalcev, moramo dobiti nadzor.
-
3. 11. 2017 | Mladina 44 | Politika
»Koroški Slovenci niso pravi Korošci«
V novem 183-članskem avstrijskem parlamentu bo sedelo kar 21 poslancev, ki so člani spornih, skrajno desnih, burševskih združenj. Dokumentacijski center avstrijskega upora (DÖW), ki spremlja skrajno desnico v Avstriji, je prejšnji teden opozoril, da še nikoli doslej v avstrijskem parlamentu ni sedelo toliko poslancev, članov spornih organizacij, ki sodelujejo na dogodkih z nacionalsocialistično vsebino ali so znane po antisemitskih in ksenofobnih stališčih. Objavil je tudi seznam poslancev, članov organizacij z imeni, kot so Albia Wien, Vandalia Graz ali Germania, ki so večinoma povezane s Svobodnjaško stranko (FPÖ) in imajo bogato zgodovino protislovenskih stališč. Burševske organizacije so bile med obema vojnama vključene v tako imenovani nemški kulturni boj proti Slovencem. Bile so del civilnodružbene mreže velikonemških organizacij, ki so si po koroškem plebiscitu leta 1920 prizadevale za nasilno ponemčevanje Slovencev; nekatere so kasneje organizirale tudi pošiljanje koroških Slovencev v nacistična taborišča.
-
27. 10. 2017 | Mladina 43 | Družba
Čez teden dni, 6. novembra, bo jasno, ali bo Zdravniški zbornici – predvsem njenemu Strokovnemu združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov – uspelo zbrati 40 tisoč podpisov za referendum o zdravstveni dejavnosti. Državni zbor je zakon o zdravstveni dejavnosti po mučnih, več kot leto dni trajajočih pogajanjih sprejel z namenom, da se končno uredita podeljevanje zdravniških koncesij in popoldansko delo zdravnikov pri zasebnikih. A predvsem zasebnim zdravnikom strožja pravila, na podlagi katerih recimo podeljenih koncesij ne bo mogoče avtomatsko podaljševati, seveda ne ustrezajo. Zato so konec septembra poskusili še z najbolj skrajno potezo, z zahtevo za sklic referenduma.
-
20. 10. 2017 | Mladina 42 | Politika
Pred leti je izbruhnila »velika« afera zaradi tako imenovane Titove brunarice, protokolarnega objekta pri petem jezeru v kompleksu Brdo pri Kranju. Leta 2003 je namreč vlada sklenila, da dodeli brunarico v uporabo predsedniku države Janezu Drnovšku. Postala je neke vrste neuradna rezidenca predsednika države, dokler niso nekateri mediji, predvsem Delo, Drnovšku očitali, da jo je uporabljal v zasebne namene.
-
20. 10. 2017 | Mladina 42 | Politika
Ministrstvo izbrisalo študente
Po podatkih ministrstva za izobraževanje je 483 študentov, ki so redno vpisani na enega od visokošolskih študijskih programov, prvega oktobra izgubilo vrsto pravic, ki so povezane s študentskim statusom. Ne morejo več uporabiti bonov za prehrano, subvencij za prevoz in bivanje, štipendij, prav tako nimajo več zdravstvenega zavarovanja. To so študentje, ki so se »po vsej verjetnosti prepisali na drug študijski program in so svoje socialne pravice že izkoristili preko obsega študijskega programa in dodatnega leta na prejšnjem programu«, je pojasnilo ministrstvo.
-
13. 10. 2017 | Mladina 41 | Politika
Kje ste, promotorji prodaje Mercatorja?
Skupina Agrokor je lani ustvarila 1,5 milijarde evrov izgube, je ta teden v Zagrebu sporočil Ante Ramljak, izredni pooblaščenec hrvaške vlade za koncern. Razkril je tudi, da leta 2015 skupina Agrokor ni zaključila s 148 milijoni evrov dobička, kot je trdil Ivica Todorić, ampak s 486 milijoni evrov izgube. Pod črto naj bi imela celotna skupina danes skoraj dve milijardi evrov negativnega kapitala. Vodstvo podjetja, ki ga je zaradi finančnih malverzacij Ramljak kazensko ovadil, naj bi bilo odgovorno za kar 757 milijonov evrov računovodskih nepravilnosti, od česar naj bi bilo približno 140 milijonov evrov dobesedno ukradenih s posebnega računa.
-
6. 10. 2017 | Mladina 40 | Politika
Predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v Avstriji prihodnji konec tedna, bodo zelo verjetno ene najpomembnejših v povojni zgodovini te države. Da se končuje obdobje vladavine velike koalicije med socialdemokracijo (SPÖ) in Avstrijsko ljudsko stranko (ÖVP), so nakazale že lanske predsedniške volitve, na katerih je kandidata avstrijske desne svobodnjaške stranke FPÖ za las premagal kandidat Zelenih Alexander Van der Bellen. Tokrat pa sta se štirinajst dni pred volitvami voditelja najpomembnejših strank Sebastian Kurz (ÖVP) in Christian Kern (SPÖ) dejansko zapletla v aferi, zaradi česar utegnejo imeti koristi predvsem druge stranke, med njimi seveda tudi FPÖ.
-
29. 9. 2017 | Mladina 39 | Politika
Ko je na začetku tisočletja cerkev začela darovati maše za policiste, zanje ni bilo posebnega zanimanja. Ko se je recimo leta 2007 cerkev odločila za mašo v Črnomlju, se je na njej zbralo le okoli 25 policistov, nič kaj navdušenih nad novo prakso. Uradno je bila udeležba seveda osebna odločitev vsakega posameznika, ker pa policisti teh osebnih odločitev še niso bili vajeni, jim jih je bilo treba »privzgojiti«. Tedaj jih je recimo k maši pozival kar komandir črnomeljske policijske postaje, ki je obvestila obesil tudi na »uradni« oglasni deski. Številni poske policijske postaje, ki je obvestila obesil tudi na »uradni« oglasni deski. Številni poske policijske postaje, ki je obvestila obesil drejeni se niso hoteli zameriti šefu.
-
29. 9. 2017 | Mladina 39 | Politika
Referendum za interese zasebnikov
Podeljevanje zdravstvenih koncesij je zadnjih 15 let spominjalo na sobotni vrvež na tržnicah. Malo se je barantalo, tu in tam je kdo dobil kaj pod mizo, računi so se izstavljali predvsem retorično, bolniki pa so bili zgolj priročni izgovor. Raznorazni ministri, najpogosteje tudi sami zdravniki, so dobrim prijateljem in kolegom podeljevali koncesije po dolgem in počez, nihče pri tem ni preverjal, ali so te resnično potrebne in ali javna zdravstvena mreža potrebuje takšno pomoč. Še huje. Nekaterim zdravnikom so kolegi ministri koncesije podelili celo za delo v javnih zdravstvenih ustanovah.
-
22. 9. 2017 | Mladina 38 | Politika
Oktobra bo v Nemčiji začel veljati zakon o »nezakonitem« sovražnem govoru, tako imenovani Facebook-zakon, s katerim Nemčija lastnikom socialnih omrežij grozi z do 50 milijonov evrov visokimi kaznimi, če ne bodo v 24 urah brisali prijavljenih primerov sovražnega govora.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Družba
Kaj so temeljna, »kogentna« pravila mednarodnega prava, ki so nadrejena vsem ostalim?
-
8. 9. 2017 | Mladina 36 | Družba
Bojan Traven, bivši novinar in urednik, zdaj svetovalec na RTV Slovenija, je postal še pastir. Triglavski narodni park (TNP) mu je namreč za 10 let in za simbolično najemnino 1000 evrov na leto oddal tako imenovani pastirski stan – kočo na Planini Laz nad Bohinjem. Čeprav je Traven kočo v idiličnem naselju dobil prek javnega razpisa, ki je bil objavljen na spletni strani zavoda TNP, pa je bil – kot so nam pojasnili v zavodu – začuda edini zainteresirani.
-
1. 9. 2017 | Mladina 35 | Ekonomija
Guvernerja centralne banke Boštjana Jazbeca je predčasno zapustil Biswajit Banerjee, glavni ekonomist Banke Slovenije, indijsko-ameriški državljan. Banerjee nam je povedal, da odhaja na delovno mesto v slovaško ministrstvo za finance, kjer je delo primernejše glede na njegove »aspiracije«. Tudi tam naj bi opravljal vlogo glavnega ekonomista. Mandat na Banki Slovenije bi mu sicer potekel januarja 2018, a mu Jazbec in svet guvernerjev niso mogli zagotoviti podaljšanja. Kljub temu je na svoje delo v Sloveniji ponosen, nam je zaupal. Poleg člankov, ki jih je napisal o Sloveniji, naj bi med drugim napisal več kot 10 govorov, ki jih je imel guverner Jazbec v tujini in Sloveniji.
-
25. 8. 2017 | Mladina 34 | Politika
Maksimiljan Pele, glavni izvršni direktor podjetja Adria Airways tehnika, je letos junija sklical sestanek delavskega kolektiva. Odkar je novembra 2015 Slovenski državni holding (SDH) to podjetje, specializirano za servisiranje letal, s 55-letno tradicijo prodal poljskemu holdingu Linetech, so se začeli kopičiti problemi. Pele je kmalu po privatizaciji odpovedal podjetniško kolektivno pogodbo. Uvedel je nov drakonski hišni red, na podlagi katerega delavce kaznuje tudi za najbolj absurdne »kršitve«. Zadnji zbor delavskega kolektiva je bil tako namenjen discipliniranju zaposlenih, ne pa dialogu z njimi.
-
25. 8. 2017 | Mladina 34 | Politika
Švica je imela več desetletij politiko nizkih obrestnih mer. Ko se je med letoma 2005 in 2008 globalizirano gospodarstvo tik pred krizo začelo pregrevati, je večina evropskih centralnih bank začela višati obrestne mere. Komercialne banke so tedaj predvsem v Vzhodni Evropi, kjer je bil konkurenčni boj za komitente najhujši in nadzor nad bankami najslabši, začele z reklamnimi akcijami ponujati posojila v švicarskih frankih. Ta so bila najbolj priljubljena na Madžarskem, kjer jih je bilo leta 2011 skupaj 35 odstotkov, na Poljskem, kjer jih je bilo 20 odstotkov, v Avstriji jih je bilo leta 2011 po oceni švicarske centralne banke 15 odstotkov, na Hrvaškem in v Srbiji 10 odstotkov, v Sloveniji, Grčiji in Romuniji pa okoli 5 odstotkov.
-
28. 7. 2017 | Mladina 30 | Politika
Borci za prepoved nacističnih simbolov
Zveza združenj borcev (ZZB NOB) predlaga, da bi tudi v Sloveniji sprejeli zakon, s katerim bi prepovedali nošenje nacističnih in fašističnih simbolov ter delovanje skrajnih skupin, katerih privrženci danes nosijo uniforme nekdanjih pomagačev nacistične Nemčije. Pobudo, ki jo je nedavno sprejelo predsedstvo združenja, je dal član predsedstva Marjan Križman. Ta pravi, da smo v Sloveniji že »priča odkritemu nošenju simbolov in gesel fašizma in nacizma ter uniform, ki so jih nosili zapriseženi sodelavci nacistov … Zanimivo dejstvo pri tem je, da sta nacizem in fašizem v državah, od koder izvirata, to je predvsem v Nemčiji in Italiji, z zakonom prepovedana.« Ne pa v Sloveniji, kjer sta bila tako kruta, da si verjetno nihče v preteklosti ni zamišljal, da bi lahko postali ti simboli tukaj tako »priljubljeni«. A očitno je spomin na drugo svetovno vojno že zbledel.
-
21. 7. 2017 | Mladina 29 | Ekonomija
Na koncu prehranjevalne verige
Ljubljansko okrožno sodišče je ta teden na Agrokorjevo zahtevo sprejelo sklep, da je insolvenčni postopek nad Agrokorjem glavni, nadrejeni postopek. Sklep pomeni, da posamezni upniki, kot so banke s terjatvami do skupine Agrokor, teh ne morejo poplačati z Agrokorjevim 72-odstotnim lastništvom Mercatorja. Ta pravna poteza je bila očitno storjena, da se ruski državni banki Sberbank, ki je zaradi terjatev do Agrokorja ta mesec že postala 18,53-odstotna lastnica Mercatorja, prepreči zaplemba še preostalih Mercatorjevih delnic. Gre torej za formalno priznanje, da je Agrokor plačilno nesposoben, hkrati pa za potezo, usmerjeno proti Rusiji oziroma njenim bankam. Po nekaterih podatkih naj bi skupina Agrokor bankam in dobaviteljem dolgovala vrtoglavih 11 milijard evrov, njena največja upnica pa je prav Rusija oziroma dve ruski državni banki Sberbank in VTB.
-
7. 7. 2017 | Mladina 27 | Politika
Zasebniki pod krinko demokracije
Novela zakona o zdravstveni dejavnosti je eden redkih primerov zakona, s katerim želi država omejiti tržne dejavnosti. Zakon namreč zdravstveno dejavnost opredeljuje kot negospodarsko dejavnost, v kateri velja načelo solidarnosti, kar pomeni, da vplačana sredstva posameznika niso nujno povezana s storitvami, ki jih ta dobi v zameno. In ravno zato, ker želi z njim ministrstvo za zdravje urediti podeljevanje koncesij zdravnikom zasebnikom, je sprejemanje zakona eno najbolj mukotrpnih v tem mandatu vlade Mira Cerarja. Javna razprava je bila namreč zaključena že oktobra leta 2015, prejšnji mesec, po seriji dodatnih medresorskih in koalicijskih usklajevanj, pa so poslanci na zdravstvenem parlamentarnem odboru sprejemanje spet premaknili v nedoločeno prihodnost. Nekateri so celo menili, da bi bilo treba zakon razglasiti za neprimernega za nadaljnjo obravnavo.
-
16. 6. 2017 | Mladina 24 | Politika
Primer Iranca v predkazenskem postopku
Specializirano državno tožilstvo je ta teden sporočilo, da v zvezi s sumom pretakanja denarja iz Irana prek NLB na račune v tujino poteka predkazenski postopek. V letih 2010 in 2011 policija sicer predkazenskega postopka ni začela. Tedaj jih je o primeru obvestil urad za preprečevanje pranja denarja, a iz vsebine obvestil in iz preverjanj policije tedaj niso izhajali »elementi nobenega uradno pregonljivega kaznivega dejanja«, so sporočili iz policije.
-
16. 6. 2017 | Mladina 24 | Politika
Kaj je narobe z Iranom? Če citiramo velikega političnega analitika Noama Chomskega, je razlog, zaradi katerega je Iran postal problematična država, precej preprost. To je nafta. V 70. letih prejšnjega stoletja so namreč z nafto bogate države podržavile svoje energetske vire, »kljub temu pa je Zahod ohranil prepričljiv nadzor nad njimi. Iran je bil izgubljen leta 1979, ko so strmoglavili šahovo diktaturo, uvedeno z ameriško-britanskim prevratom leta 1953. Ta naj bi zagotovil, da bi ta dobrina ostala v ustreznih rokah,« je zapisal Chomsky leta 2010 ob novi zaostritvi ameriških odnosov s to državo. Ko se je Iran s svojo revolucijo leta 1979 osamosvojil, so v ZDA proti tej državi, ki je tretja največja proizvajalka nafte na svetu, uvedli gospodarske ukrepe. To je tedaj pomenilo predvsem zamrznitev iranskega premoženja v ZDA in prepoved trgovanja med ZDA in Iranom.
-
9. 6. 2017 | Mladina 23 | Politika
Leta 2007 je izbruhnila afera Janša – Sanader. Nekdanji premier Anton Rop, tedaj že poslanec, je novinarju Vladimirju Vodušku na letalu v neformalnem razgovoru povedal, da sta se pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 Janez Janša in Ivo Sanader dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu. Rop, ki ga je Vodušek prikrito snemal, je trdil, da je Sova pri spremljanju mednarodnih zvez ujela »razne pogovore«, med njimi pogovore Janše in Sanaderja, iz katerih naj bi bilo razvidno, da sta se predsednika tedanjih vlad dogovarjala o incidentih. Nekaj dni pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 je v Piranskem zalivu resnično prišlo do incidenta. Tedaj naj bi bil Janša Sanaderju po telefonu dejal, »da SDS predvolilne ankete dobro kažejo in da incidenti niso potrebni«. Janša je dogovarjanje s Sanaderjem zanikal. Vložil je civilno tožbo proti Ropu, ker pa Rop prisluhov ni nikoli slišal sam, saj mu je o tem poročala Sova, se je z Janšo poravnal in izjavil, da »ne more izključiti možnosti, da je bil zaveden, in zato ne vztraja pri trditvi, da sta se Sanader in Janša dogovarjala o incidentih«.
-
2. 6. 2017 | Mladina 22 | Družba
Veliki biznis z nevarnimi odpadki
S predelavo nevarnih odpadkov se v Sloveniji aktivno ukvarja relevantnih dvanajst podjetij. Poleg vrhniškega Kemisa v lasti skupine Gorenje, ki je največje po prometu, sta na vrhu po velikosti še dve. Družba z omejeno odgovornostjo Ekol je v lasti kranjskega podjetja Rešet in opravlja dejavnost v industrijski coni Laze poleg Stražišča pri Kranju. Drugo pa se imenuje »Ekologija, d. o. o.«. To je v lasti avstrijske družbe Saubermacher, svoj sedež ima v industrijski coni Trate, v Škofji Loki. Kako varna sta ta dva obrata, ki utegneta zdaj prevzeti predelavo nevarnih odpadkov, ki so doslej končala v Kemisu?
-
2. 6. 2017 | Mladina 22 | Politika
»Ko Italijani hočejo, da bi bila vrata odprta, o tem napišejo 30-stranski traktat,« je ta teden razlagal eden od tistih, ki sodelujejo pri postopkih prodaje NLB. Italijani govorijo, veliko govorijo, vlagajo dopise, prošnje, obiskujejo evropsko komisijo in njene službe, še naprej govorijo, tako dolgo, dokler na drugi strani evrokrati ne kapitulirajo. V želji po miru Italijanom dajo takšno ali drugačno koncesijo.
-
26. 5. 2017 | Mladina 21 | Politika
Osem let po hišnih preiskavah in tri tedne pred dokončnim zastaranjem je ta teden višje sodišče potrdilo sodbo, izrečeno Igorju Bavčarju, in pravnomočno sklenilo, da je kriv pranja denarja. Za pet let bo moral v zapor, poleg tega bo moral vrniti 18 milijonov evrov t. i. protipravno pridobljene premoženjske koristi.