Borut Mekina

  • Borut Mekina

    5. 7. 2013  |  Mladina 27  |  Politika

    Skupna izjava nadškofov?

    Poleg zapisnikov in drugih dokumentov o sestankih vrha mariborske nadškofije, ki je po letu 2001 gradila svoj finančni imperij, je bivši ekonom škofije Mirko Krašovec minuli mesec škofom poslal tudi predlog skupne izjave za javnost. Pod njo naj bi se po načrtu podpisali ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres, mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek in Mirko Krašovec oziroma Slovenska škofovska konferenca (SŠK). Škofa se tudi na to idejo nista odzvala, če bi se, bi slovenski mediji objavili tole besedilo:

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Peterlin

    1. 7. 2013  |  Družba  Za naročnike

    Mladinini intervjuji: Štefka Kučan

    Skuhala nam je oboje, kavo in čaj. Ter nam ponudila orehove piškote. Obisk na zloglasni murgelski domačiji je bil približno tak, kot je obisk v vsaki drugi slovenski hiši, s copatami vred. Verjetno se kar samo postavlja vprašanje: kako živijo Kučanovi? Oprezali smo, to priznamo, ali kje izza kakega vogala kukajo kakšni kabli centralnega računalnika, prek katerega klan vodi slovensko podzemlje, ali je kje morda kak skriti podzemni hodnik. Razočaranje, ničesar sumljivega ni bilo. Edini uradni dokument, ki smo ga utegnili zaslediti, je bilo uokvirjeno sporočilo policistov, ki so nekoč varovali predsednikovo bivališče in so se Kučanovim zahvaljevali za topel čaj pozimi. A vendarle, naše bojazni so bile v resnici upravičene. Podzemlje je kot kaže globlje in veliko bolj skrito, kakor smo si mislili. Še celo Milana ni bilo doma. Očitno je spet delal – in to na tak dan!

  • Borut Mekina

    28. 6. 2013  |  Mladina 26  |  Politika

    Napad na komisijo

    Ko Jože Tanko, vodja poslanske skupine SDS, protikorupcijsko komisijo (KPK) označi z »revolucionarnim svetom«, ki na tiskovni konferencah kot talce »strelja« nič hudega sluteče, nedolžne funkcionarje, je to še deloma razumljivo. Prav tako je razumljivo, če to meni drug poslanec SDS, Vinko Gorenak. Recimo, da se Klemenčičeva protikorupcijska komisija »postavlja nad ustavo in nad zakon in nad poslance«, da tako ali tako nič ne dela, da so predvsem »poštni nabiralnik za policijo, tožilstvo in sodišče in čisto nič drugega«, zaradi česar bi se jim morali poslanci družno upreti in se jim s povračilnim udarcem »postaviti po robu« ter jih ukiniti. SDS ukinitev komisije zahteva že celo desetletje, še bolj goreče pa v zadnjih mesecih, ko so zaradi nje izgubili predsednika vlade in oblast, kot vse kaže, pa še zaupanje v tranzicijo in demokracijo. A tokrat se je tej gonji SDS priključila tudi največja vladajoča stranka, doslej glede teh vprašanj sramežljiva Pozitivna Slovenija (PS).

  • Borut Mekina

    28. 6. 2013  |  Mladina 26  |  Politika

    Durs nad Janševo in Jankovičevo premoženje?

    Protikorupcijska komisija je ob pregledu premoženja Janeza Janše in Zorana Jankovića zasledila večji obseg premoženja neznanega izvora. Ali kot so v komisiji zapisali pri Janezu Janši: »Zavezanec, ki je predsednik vlade, razpolaga z – po meri povprečnega slovenskega davkoplačevalca – razmeroma velikimi vsotami gotovine, za katero ni znano, kdaj, na kakšen način, od koga oziroma kako jo je pridobil, niti sam tega ne zna razumljivo in prepričljivo pojasniti.«

  • Borut Mekina

    21. 6. 2013  |  Mladina 25  |  Politika

    Zlata žila

    V idiličnem naravnem okolju, na prekmurski ravnici, daleč od Šoštanja in izpuhov tamkajšnje termoelektrarne, leži turistično naselje Prekmurska vas. Prekmurska vas, ki je del Moravskih toplic, ponuja »oddih v sozvočju z naravo«, trdijo tamkajšnji turistični delavci. V Moravskih toplicah je mogoče postaviti počitniško prikolico, najeti sobe ali apartmaje. A tisti, ki si lahko privoščijo še kaj več, imajo tam celo svoje lastne apartmaje, danes vredne okrog 140 tisoč evrov. Približno toliko, kot v Prekmurju stanejo prave, individualne hiše.

  • Borut Mekina

    21. 6. 2013  |  Mladina 25  |  Politika

    Otroci ob pomoč …

    »Sredstva na tej postavki niso več na voljo,« po novem sporoča ministrstvo za kulturo prosilcem za izredno finančno pomoč. Kulturni minister ima tudi možnost financiranja kulturnih programov ali projektov iz tako imenovanih interventnih sredstev ministrstva, torej brez javnega razpisa, če je to »neogibno nujno zaradi kratkega časa, ki je na razpolago za odločitev o financiranju«, kot piše v zakonu. A denarja za ta namen ni več, so pojasnili. Tako so morali v zadnjih mesecih med drugim zavrniti prošnje Festivala Maribor, Slovenske izseljenske matice, Slovenskega mladinskega gledališča in Ustanove Fundacija za pomoč otrokom, ki zbira denar predvsem za otroke v stiski in zanje med drugim prireja tudi kulturne dogodke. Zakaj denarja ni?

  • Borut Mekina

    21. 6. 2013  |  Mladina 25  |  Politika

    Janša, ujet na zaslišanju

    Septembra lani je protikorupcijska komisija na razgovor povabila vse tedanje predsednike parlamentarnih strank, da bi jim zastavila nekaj vprašanj v zvezi z izvorom njihovega premoženja. Vsem je uspelo, da so pojasnili izvor svojega premoženja, razen obema tedanjima najmočnejšima politikoma, Zoranu Jankoviću in Janezu Janši. V nadaljevanju objavljamo nekatere izseke pogovora, po katerem je moral Janša zapustiti vlado.

  • Borut Mekina  |  foto: Uroš Abram

    21. 6. 2013  |  Mladina 25  |  Politika

    Simon Tot : »Teševci«: Elektrarna za vso družino"

    TEŠ6 je bil le vrh ledene gore. V začetku, še preden je bilo karkoli odločeno, bi morali vedeti, kaj sploh želimo imeti na koncu. Zaradi tega so bile številne odločitve sprejete zelo na hitro in so se tudi spreminjale.

  • Borut Mekina

    14. 6. 2013  |  Mladina 24  |  Politika

    Finska pokojnina

    Obsojeni Janez Janša je minuli teden uresničil svojo obljubo, da se bo proti sodbi v zadevi Patria boril z vsemi pravnimi, a tudi političnimi sredstvi. Poleg skupine interesno odvisnih pravnih strokovnjakov, ki so dokazovali, da so »nosilni razlogi obsodbe brez vsakršnih dokazov« (Tone Jerovšek), da je »proces proti Janši škandal prve kategorije« (Klemen Jaklič) ali da se je bivši predsednik vlade na procesu dejansko razbremenil (Lovro Šturm), se je politično aktiviral celo Janšev gorniški klub Skala, v katerem so njegovi soplezalci izrazili mnenje, da sodišče ni obsodilo njihovega kolega, »ampak sebe«. Na drugi strani je ostal tožilec Andrej Ferlinc, ki je poskušal stvar malce poenostaviti: če je bila izplačana podkupnina, je bila očitno dana tudi obljuba podkupnine, mar ne?

  • Borut Mekina

    14. 6. 2013  |  Mladina 24  |  Politika

    Janševa skrivnostna pot na Finsko

    Ključna v aferi Patria je bila druga polovica leta 2006, ko so se zgostila pogajanja o podkupnini in okrepili pritiski na Patrio po predčasnem izplačilu podkupnine. Že julija 2006 denimo Zagožen od Patrie večkrat zahteva 30-odstotno predplačilo provizije in pisno dokazilo. 26. julija se v Mariboru sreča z Riedlom in Wolfom, o čemer Riedel poroča na Finsko: »Zdi se, da je zadeva v zvezi s 30 % vnaprej plačane provizije zelo pomembna za organizacijo, ki stoji za dr. Zagožnom.« Nato se 17. avgusta začno končna pogajanja o višini provizije, 18. avgusta Patria tudi spremeni svetovalne pogodbe in 24. avgusta je v Zagožnovem rokovniku zabeležen sestanek z Janšo. Tedaj se Zagožen, sodeč po rokovniku, ponovno sreča z Wolfom, Riedel pa o sestanku spet poroča na Finsko: »Politični vodje hočejo videti podpisano pogodbo do 10. 11. Poleg tega je dr. Z (v imenu njegovega šefa) vprašal WW za točno vsoto od katere bodo obračunani procenti.« Ves ta čas se Patria tudi želi srečati s predsednikom vlade in dobiti potrdilo, ali so informacije, ki jih prejemajo, verodostojne.

  • Borut Mekina

    7. 6. 2013  |  Mladina 23  |  Politika

    Nadzorovali bi tudi nedolžne

    Nedavno izginotje Hilde Tovšak so izkoristili tudi na notranjem ministrstvu – minister Gregor Virant je poudaril potrebo po širitvi policijskih pooblastil. Primer izginule Hilde Tovšak naj bi bil »osvetlil potrebo po sistemski ureditvi uporabe metod in sredstev, ki bi policiji olajšali delo pri tako zahtevnih nalogah«, kot je dejal Virant in nadaljeval, da bi se zakon o kazenskem postopku moral kar se da hitro spremeniti po zgledu nekaterih tujih držav.

  • Borut Mekina

    7. 6. 2013  |  Mladina 23  |  Politika

    Nova Mladina: Sodni dan

    »Otroci,« je sodnica Barbara Klajnšek v ponedeljek okarala obtožene, Janeza Janšo, Ivana Črnkoviča in Toneta Krkoviča, ki so se vrnili v sodno dvorano malce prepozno in brez opravičila. A resnični vzgojni ukrep za njihovo pobalinstvo je sledil šele v sredo. Ko je sodnica začela brati izrek sodbe in je v prvem stavku navedla vse tri obtožene hkrati, je bilo že bolj ali manj jasno, kakšen bo zaključek. Med izrekom vzgojnega ukrepa je Janša otrpnil, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič, ki sta še v ponedeljek poskušala pri sodnici zbuditi nekaj sočustvovanja, pa sta se kot kakšna pubertetnika spreobrnila in z grimasami ter deloma s pritajenim komentiranjem izražala svoje antipatije. »Razumem, da je tožilec tolkel po meni, ampak da je to storila sodnica ... šokiran sem,« je kasneje dejal brigadir Krkovič o izgubljeni bitki.

  • Borut Mekina

    7. 6. 2013  |  Mladina 23  |  Politika

    Janša na procesu tudi po Mladini

    Na tiskovni konferenci po izrečeni sodbi se je Janez Janša lotil tudi Mladine. Dejal je, da je sodnica prebrala to, »kar je bilo napisano s strani žene človeka, ki me je pred 25 leti aretiral. V obtožnem predlogu, ki je bil mesec dni prej objavljen v reviji Mladina. Pozorno sem poslušal branje te sodbe in na nekem mestu se mi je zazdelo, da v nekih točkah odstopa od obtožnega in je bolj podobna tekstu od Mladine. V tekstu od Mladine je pisalo, da je Zagožen predsednik gospodarske komisije SDS, kar je sodnica ponovila. In v Mladini je pisalo, da je bil Zagožen vodja direktorata za logistiko, česar v času, ko sem bil jaz minister, ni bilo. Sklepam, da se je prepisovalo iz političnega tednika. Ali pa je tisti, ki je pisal za politični tednik, pisal to sodbo.« Ravno tako, je dejal Janša, tudi gospodarske komisije SDS nima.

  • Borut Mekina

    7. 6. 2013  |  Mladina 23  |  Politika

    Cena korupcije državnega vrha

    V protikorupcijski klavzuli, ki je vključena v pogodbo med obrambnim ministrstvom in Patrio, je zapisano, da se izvajalec, torej Patria, pri poslu s Slovenijo zavezuje, da ne bo dal ali obljubil kakršnegakoli darila ali plačila v denarju ali kakem drugem dragocenem predmetu posredno ali neposredno kateremukoli funkcionarju, uslužbencu ali zaposlenemu v katerem od državnih organov, politični stranki ali kandidatu politične stranke. In sicer »z namenom podkupovanja«. Poleg tega se Rotis oziroma Patria zavezujeta, da ne bosta napeljevala kakega funkcionarja, uslužbenca ali drugega zaposlenega, stranko ali kandidata k zlorabi položaja ali k vplivanju na katerikoli zakon ali odločitev naročnika ali drugega pristojnega organa zato, da bi s tem »pridobil, obdržal ali usmeril posle« k sebi ali svojim povezanim podjetjem. V teh primerih naj bi bila pogodba nična.

  • Borut Mekina

    3. 6. 2013, 17:20  |  Politika

    Janša na procesu tudi po Mladini

    Čustveno najbolj prizadeti zagovor sta ob zahtevani kazni danes, ob zaključku procesa Patria, imela Anton Krkovič in Ivan Črnkovič. Krkovič, ki je prišel na vrsto kot zadnji, se je opisal kot 'kmet na šahovnici', ki naj bi bil zraven bolj ali manj naključno, ali na znanem sestanku 1.9. 2005 zgolj zato, ker ga je njegov dobri prijatelj Črnkovič 'zlorabil'. Krkovič je dejal, da je sicer že 20 let na obrambnem ministrstvu 'izoliran' od odločanja in informacij ter se mu proces zdi izredno krivičen.

  • Borut Mekina

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Politika

    »Janša mora v zapor«

    Minuli teden se je po letu in pol od začetka sojenja v zadevi Patria končal dokazni postopek. Pred izrekom sodbe so na vrsto prišle zaključne besede in prvo je imel tožilec Andrej Ferlinc. Ferlinc je na 27 gosto tipkanih straneh, s 17 tisoč besedami, poskušal opozoriti na bistvo tega, verjetno najpomembnejšega sodnega procesa doslej. »Obsodilna sodba, do katere po oceni tožilstva vsekakor mora priti tudi za Ivana Janšo,« je uvodoma priznal Ferlinc, bo nekoliko načela tudi ugled najvišjih državnih institucij. A morebitna oprostilna sodba Janše bi po mnenju tožilstva pomenila, »da korupcije nismo sposobni obsoditi, nanjo reagirati kot zlo samo po sebi, ki razžira družbeno tkivo«. Po njegovem mnenju bi v Sloveniji moral obstajati ne samo deklaratorni konsenz o tem, da je korupcija »zlo«. To sedaj v Sloveniji še ni razvidno. Že zato, ker je proces Patria v Avstriji in na Finskem potekal v imenu boja proti najhujši obliki kriminala, po slovenskem kazenskem zakoniku pa je to isto dejanje uvrščeno med blažja kazniva dejanja.

  • Borut Mekina

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Politika

    Spijo? Sanjajo ali se prebujajo?

    Je slovensko pravosodje neučinkovito? Prvi in verjetno najbolj očiten dokaz neučinkovitega pregona gospodarske kriminalitete v Sloveniji je primer »Achenbach«. Leta 1996 je nemški državljan Achenbach v Sloveniji s ponarejenim potnim listom na ime fiktivnega podjetja iz izmišljene države odprl račun in nanj prelil 12 milijonov mark iz neke nezakonite igre na srečo na Poljskem. Proces je v Sloveniji trajal deset let, končal pa se je z oprostilno sodbo, češ, da »kaznivega dejanja ni mogoče označiti za pranje denarja«. V tem času je bil Achenbach v Nemčiji že pravnomočno obsojen, Slovenija pa je obsojencu vrnila šest milijonov evrov. Ker zakonito niti računa v Sloveniji ni mogel odpreti, mu je država denar nakazala kar na račun njegovega odvetnika Janeza Starmana. A Achenbachu tudi to ni bilo dovolj, zaradi česar je zahteval še 1,2 milijona evrov odškodnine plus obresti. K sreči je vrhovno sodišče januarja letos to zahtevo dokončno zavrnilo. Po 16 letih je primera konec.

  • Borut Mekina

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Politika

    Hilda je vstopila v črni mercedes

    »Mučna in tragična smrt pripadnika tranzicijske levičarske elite je razgalila delovanje mafijskega omrežja, ki omogoča ljudem brez vesti stanje, v katerem je vse dovoljeno. Dobesedno vse,« je leta 2010 zapisal Janez Janša ob smrti zdravnika Saše Baričeviča. »Ob odstranjevanju vsaj nekaterih tančic iz ozadij garažne afere se v vsej svoji grotesknosti razgalja morbidno dekadentno obličje mogočne pajkove glave, za katerim se pne gosta lepljiva mreža, ki povezuje mnogotere stare in novodobne koristi in koristolovce,« je Janša zapisal v svojem programskem tekstu z naslovom Boga ni. Vse je dovoljeno.

  • Borut Mekina

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Politika

    Zaposleni potrebujejo dresuro

    Mojca Kucler Dolinar, bivša poslanka NSi, bo novembra prevzela vodenje najpomembnejše upravne enote v državi – upravne enote Ljubljana. Kot je znano, jo je na ta položaj v naglici imenoval njen bivši koalicijski kolega, minister Zvone Černač (SDS), tik pred zamenjavo vlade. Kako je političarka Kucler Dolinarjeva pripravljena na ta izziv? Iz sklepa o zaslišanju pred uradniškim svetom, ki smo ga pridobili v skladu z zakonom o dostopu do informacij javnega značaja, izhaja, da slabo. Kucler Dolinarjeva menda ima, je sklenila komisija, zgolj splošne predstave o delu upravne enote.

  • Borut Mekina  |  foto: Uroš Abram

    24. 5. 2013  |  Mladina 21  |  Družba

    Dr. Samo Tomšič: »Pravljica o spletu demokracije in kapitalizma kot najboljšem možnem svetu je končana.«

    Dr. Samo Tomšič (1979) je zadnja leta študiral Freuda, Badiouja, Lacana ali Foucaulta na maastrichtski akademiji Jan van Eyck. Potem se je preselil v Berlin, kjer je na začasnem delu na Univerzi Humboldt. Tam raziskuje predvsem povezavo med Lacanom in Marxom. Če je danes Slovenija v svetu poznana po Slavoju Žižku in njegovi interpretaciji Lacanove psihoanalize, potem je Samo Tomšič nova serija tega našega izvoznega artikla. Je »Tina Maze« slovenske poststrukturalistične filozofije.

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Peterlin

    17. 5. 2013  |  Mladina 20  |  Svet

    Michael Häupl: »Sloveniji se maščuje zgodovina.«

    Dunajski župan Michael Häupl velja za drugega človeka vladajoče Socialdemokratske stranke Avstrije (SPÖ), danes je eden vplivnejših avstrijskih politikov, hkrati pa tudi eden najpomembnejših županov Evrope. Že več kot 20 let vodi mesto Dunaj in k njemu po nasvete hodijo mnogi župani. Med našim obiskom je bila pri njem delegacija iz Berlina, pred tem iz Hamburga. Dunaj se lahko vedno znova pohvali, da je na lestvicah kakovosti življenja pri vrhu med mesti v Evropi in po svetu. V času krize pa je z za Slovenijo neortodoksnimi ukrepi tudi obvaroval mesto in Avstrijo pred krizo. Na Dunaju in v Avstriji je brezposelnost najnižja v Evropi. V intervjuju pojasnjuje tudi, zakaj Slovenija ni šla po tej poti.

  • Borut Mekina

    17. 5. 2013  |  Mladina 20  |  Politika

    Prodali bodo šampiona

    »Za Slovenijo bi bilo izjemno škodljivo, če bi najpomembnejša slovenska podjetja postala podružnice tujih podjetij ali multinacionalk,« je glede razprodaje državnih podjetij že večkrat ponovil dr. Ivan Ribnikar z Ekonomske fakultete. V tem primeru bi namreč zelo verjetno takšna podjetja svoje dobičke izkazovala drugje, gotovo tam, kjer so davčne obremenitve nižje. Pogosto so to davčne oaze ali nekatere države v EU, kot je Nizozemska, ali v ZDA Delaware.

  • Borut Mekina

    17. 5. 2013  |  Mladina 20  |  Politika

    Super poklic

    Če bi bila ustvarjalca oddaje Pogledi Slovenije Uroš Slak in Bojan Traven na RTV Slovenija redno zaposlena, bi vsak od njiju na svoj tekoči račun dobil okrog 2200 evrov neto plače na mesec. Tako nam je vsaj pojasnil Bojan Traven. V tem primeru bi država pobrala 503 evre za zdravstveno zavarovanje, 949 evrov za pokojninsko zavarovanje in okoli 40 evrov za starševsko varstvo ter zavarovanje za poškodbe pri delu. Poleg tega bi morala oba plačati še akontacijo dohodnine, s katero bi napolnila državni in lokalni proračun mesta Ljubljana. Ob predpostavki, da nimata nobenega vzdrževanega otroka ali člana družine, bi morala v državni proračun plačati še dodatnih 838 evrov na mesec. Tako bi Slak in Traven na svoj račun dobila 2200 evrov neto, ob čemer bi dejansko javni zavod stala vsak po 4500 evrov bruto.

  • Borut Mekina

    17. 5. 2013  |  Mladina 20  |  Politika

    Prisilni s. p.

    Izvršna sekretarka za ekonomsko področje pri zvezi svobodnih sindikatov (ZSSS) Andreja Poje pravi, da v sindikatu v zadnjem času opažajo »pritiske«, predvsem na izobražene zaposlene, da odprejo svoje s. p.-je. V novinarstvu se je ta praksa razširila že pred leti, sedaj pa se širi še na druge poklice: »Tako se izvajajo pritiski na zaposlene, da morajo odpreti s. p. in še naprej opravljati za podjetje isto delo kot prej. Med drugim smo zasledili primere trgovskih poslovodij, vodij izmen v gostinstvu, maserk v zdraviliščih, nekje tudi že oddelkov vodij, vendar to predvsem iz razloga, ker ga dosedanji delodajalec, kasneje poslovni partner, plačuje po pogodbi ne glede na število opravljenih ur. Tu je tudi poanta.

  • Borut Mekina

    17. 5. 2013  |  Mladina 20  |  Politika

    Vrnimo Patrie!

    »Čudovito!« je ta teden vzdihnil novinarjem stotnik Mladen Lujić, poveljnik tankist. »Transformacija Slovenske vojske je prinesla nekaj čudovitega za oklep,« je dejal ob odločitvi generalštaba, da ob manku patrij aktivira stare jugoslovanske tanke M-84, ki naj bi po novem podpirali slovenske pehotne brigade. »To je zdaj tisto, kar je vojska potrebovala. Vojska bo sedaj bolj sodelovala,« je razlagal.

  • Borut Mekina

    10. 5. 2013  |  Mladina 19  |  Politika

    Jaz zase, ti zame

    Revizijska hiša BDO je lani ugotovila, da je Roman Glaser, generalni direktor Perutnine Ptuj, leta 2009 podjetje zlorabil in oškodoval. In sicer za vsaj 26 milijonov evrov, kolikor je znašalo posojilo, ki ga je morala Perutnina Ptuj najeti za pomoč Binetu Kordežu pri njegovem propadlem poskusu menedžerskega prevzema Merkurja. Ta posel je bil v interesu menedžerjev Perutnine, torej Glaserja, in ne podjetja, so sklenili revizorji. Poleg tega je bil posel vzajemen, saj bi lahko na isti način Kordež pomagal Glaserju pri njegovem menedžerskem prevzemu Perutnine. Poleg tega 26 milijonov evrov tudi ni končni znesek, kajti Glaser je pomagal še Bošku Šrotu pri menedžerskem prevzemu Pivovarne Laško. Iz tega posla Perutnini danes še vedno manjka več kot deset milijonov evrov – česar revizorji zaradi Glaserjeve intervencije niti niso smeli pregledati.

  • Borut Mekina

    10. 5. 2013  |  Mladina 19  |  Politika

    Koruptivni o koruptivnih

    Revizorska hiša Ernst & Young je ta teden objavila izsledke najnovejše raziskave o korupciji in podkupovanju v Evropi in nekaterih drugih državah. Slovenija se je pri najbolj znani raziskavi na temo korupcije, to je na lestvici dojemanja korupcije nemške organizacije Transparency International, lani znašla na 37. mestu (na prvem je bila najboljša Danska), po ugotovitvah revizorske hiše Ernst & Young, kjer so anketirali predvsem člane uprav, pa se je uvrstila najslabše med 33 državami. Kar 96 odstotkov vprašanih slovenskih menedžerjev je menilo, da je podkupovanje v Sloveniji normalna poslovna praksa. Druga najslabše uvrščena je Kenija, na zadnjem, najboljšem mestu pa se je znašla očitno najbolj urejena Švica, kjer je zgolj 10 odstotkov vprašanih menedžerjev podkupovanje označilo za »normalno«.

  • Borut Mekina  |  Ilustracija: Tomaž Lavrič

    26. 4. 2013  |  Mladina 17  |  Politika

    Je vladi mogoče pomagati?

    Ali lahko občani s svojimi predlogi pomagajo državi? V zadnjih letih so vlade objavile več takšnih pozivov. Prvi tak predlog izhaja še iz prve vlade Janeza Janše, ko je ministrstvo za javno upravo na internetnem portalu e-uprava pozvalo državljane, naj s svojimi predlogi sodelujejo »pri odpravljanju administrativnih ovir«. Nato je vlada Boruta Pahorja pred petimi leti na svoji spletni strani objavila poziv državljanom, naj pošiljajo reformne predloge. Stranka SDS je s sloganom, da ima Slovenija več kot dva milijona barv, domnevno na podlagi ljudskih predlogov oblikovala svoj predvolilni program. Lansko leto je ministrstvo za finance odprlo poseben elektronski naslov (mf.varcujmo-pametno@mf-rs.si), na katerega lahko državljani pošiljajo predloge za projekt Varčujmo pametno. Češ da se lahko tako v času priprave proračunskih rebalansov v razpravo vključujejo tudi državljani. Kakšne so posledice teh eksperimentov?

  • Borut Mekina

    26. 4. 2013  |  Mladina 17  |  Politika

    Pozabljene reforme

    Z varčevalnimi ukrepi – z Zakonom o uravnoteženju javnih financ (ZUJF) – je vlada Janeza Janše lani želela privarčevati 332 milijonov evrov, letos 489 milijonov evrov in prihodnje leto 352 milijonov evrov. A rezultat tega najobsežnejšega krčenja socialnih pravic, pokojnin, družinskih in socialnih prejemkov, predvsem pa rezanja javnih plač, je precej klavrn. Po eni strani zaradi nedavnih odločitev sodišč: ker so bile pokojnine znižane na diskriminatoren način, ker je bilo izplačilo regresa javnim uslužbencem ustavljeno na nezakonit način, tako kot zadnja uskladitev javnih plač, pa tudi zaradi nepremišljenega dviga prostovoljnih pokojninskih prispevkov, bo morala država različnim skupinam vrniti od 170 do 250 milijonov evrov.

  • Borut Mekina

    26. 4. 2013  |  Mladina 17  |  Politika

    Učinki pozabljenih reform

    300 milijonov evrov