Borut Mekina

  • Borut Mekina

    15. 2. 2013  |  Mladina 7  |  Politika

    Iz poslanske skupine k vojaškim obveščevalcem

    Zaposleni v Slovenski obveščevalni službi (SOVA) so sredi januarja napisali pismo komisiji za preprečevanje korupcije, predsedniku vlade, parlamenta in države, v katerem so razkrili politično »privatizacijo« te obveščevalne agencije. V zadnjem času naj bi stranka SDS v Sovi zaposlila kar 25 novih uslužbencev po klientelističnih in nepotističnih merilih. Nekatere izmed teh smo v Mladini na podlagi zapisanega tudi identificirali. Enega najpomembnejših oddelkov Sove je recimo prevzel Robert Zirnstein iz koprskega mestnega odbora SDS. V Sovi se je zaposlil očitno tudi Aleš Bobič, tajnik občinskega odbora SDS iz Radovljice, in pa Klemen Pirc, član SDS in kandidat na listi SDS za volitve v svet četrtne skupnosti Ljubljana Rudnik. Tako privatizirana Sova naj bi posledično začela tudi manipulirati z informacijami, ki so jih pošiljali v kabinet predsednika države Danila Türka.

  • Borut Mekina

    15. 2. 2013  |  Mladina 7  |  Politika

    Kadrovanje v TEŠ skrbi Evropsko banko?

    Svet direktorjev Evropske investicijske banke (EIB) je za mesec dni »zamrznil« odločitev o dodelitvi 440-milijonskega posojila za gradnjo TEŠ 6. Kaj pomeni, če EIB kredita ne bo odobrila, si lahko samo predstavljamo. V tem primeru bo že tako ali tako predrag projekt zaradi dražjega financiranja postal še za nekaj milijonov evrov dražji. A zakaj je EIB sedaj nepričakovano pritisnila na zavoro? Po informacijah, ki so že bile objavljene, naj bi želela EIB odločanje o dodelitvi kredita preložiti zaradi potrebe po ponovnem preverjanju okoljske in ekonomske vzdržnosti ter trdnosti državnih poroštev. A zanimivo, EIB je za projekt TEŠ že namenila okrog 110 milijonov evrov. In to še preden je država poroštvo sploh namenila. Ravno tako se v vsem tem času podatki o ceni premoga in podobno niso spremenili. Kaj pa se je spremenilo?

  • Borut Mekina

    8. 2. 2013  |  Politika

    Premierova evakuacijska pot: Ni izhoda!

    Sredi lanskega decembra so se v vladi odločili za prebitje približno dvometrske betonske ograje in za vgraditev novih kovinskih vrat, skozi katera bo po novem mogoče kompleks vladnih stavb zapustiti tudi z zadnje strani – proti Borštnikovemu trgu. Z novimi zadnjimi vrati na bi imel predsednik vlade več možnosti za umk. Čeprav bo glavni vhod blokiran, bo lahko vladne prostore zapustil skozi nov zasilni izhod.A nekdo mu je vseeno sporočil: Ni izhoda!

  • Borut Mekina

    7. 2. 2013  |  Mladina 6  |  Politika

    Dr. Alain Pellet vs. Franc Pukšič

    Slovenija je šele pred kratkim dobila prvi učbenik mednarodnega prava. Napisal ga je, kot je znano, bivši predsednik države dr. Danilo Türk, še preden je vstopil v politiko. Pred njim so si slovenski študentje pomagali z učbeniki znanega hrvaškega profesorja dr. Juraja Andrassyja. V Sloveniji imamo sicer kar nekaj uglednih mednarodnih pravnikov, kot so dr. Borut Bohte in dr. Mirjam Škrk na ljubljanski Pravni fakulteti ali dr. Bojko Bučar in dr. Milan Brglez na Fakulteti za družbene vede, a vsi našteti so strokovnjaki za raznovrstna področja. Nihče izmed njih ni imel priložnosti, da bi se specializiral za posamezne dele mednarodnega prava, kot sta recimo mednarodno pravo morja ali mednarodno pomorsko pravo.

  • Borut Mekina

    7. 2. 2013  |  Mladina 6  |  Politika

    Sinovi in hčere iz ozadja

    Pred dvema letoma je izbruhnila afera. Velika afera. Tako velika afera, da so novinarji tedanjo gospodarsko ministrico spraševali celo, ali se bo zaradi nespoštovanja mednarodnih kodeksov morala v slovenske notranje zadeve vmešati OECD. Darja Radić je namreč oktobra 2010 na lastno pest, mimo kadrovsko-akreditacijskega sveta, imenovala predsednika nadzornega sveta Pošte, nadzornike v Holdingu slovenskih elektrarn (HSE) pa razrešila. Res je, da prvi nadzornik Pošte ni postal kak strankarski povzpetnež, ampak obramboslovec dr. Klemen Grošelj s Fakultete za družbene vede. A dovolj je bil že očitek opozicije, da je Grošelj »prijatelj« Radićeve.

  • Borut Mekina

    6. 2. 2013  |  Politika

    Imenovanje začasnih ministrov neustavno?

    Čeprav vladajoča koalicija, oziroma tisto, kar je še od nje ostalo, v parlamentu nima več večine, ima Slovenija še zmeraj polno operativno vlado s predsednikom. Janez Janša namreč ne želi odstopiti ali zahtevati zaupnice v parlamentu, neenotna opozicija pa na drugi strani ne more zahtevati konstruktivne zaupnice.

  • Borut Mekina

    1. 2. 2013  |  Mladina 5  |  Politika

    Lov na Gorana Klemenčiča

    »To moraš pričakovati in sprejeti v naših deželah. V kakšni Nemčiji ali Angliji politične stranke koruptivne politike same odrežejo, pri nas jih zaščitijo. Organizirajo shode. Zato pa – moraš vedeti, da če se v naših deželah upreš koruptivnim politikom, se tudi osebno žrtvuješ. Žrtvuješ družino, sebe. Nekateri to zmorejo, drugi pač ne. Ni vsak heroj. To je moj nasvet Goranu Klemenčiču. Če si res želi na koncu priti do rezultatov, mora vztrajati.« S temi besedami je tisto, kar se danes dogaja predsedniku protikorupcijske komisije Goranu Klemenčiču, opisala bivša romunska pravosodna ministrica, danes pa evroposlanka Monica Macovei.

  • Borut Mekina

    1. 2. 2013  |  Mladina 5  |  Politika

    Dr. Aleksejs Loskutovs: »Takšni napadi so pogosti v državah bivšega sovjetskega bloka.«

    Dejansko sem prvi val političnih napadov preživel. Preživel sem tudi zelo konfliktno obdobje s predsednikom vlade in njegovo stranko. Res pa je seveda, da se nas je potem lotila nova vlada. Na koncu so našli napako, kot vodjo protikorupcijske komisije so me razrešili zaradi kaznivih dejanj, ki sta jih storila dva zaposlena v protikorupcijski komisiji pod mojim vodstvom.

  • Borut Mekina

    18. 1. 2013  |  Mladina 3  |  Politika

    Vdor kadrov SDS v Sovo

    Komisija za preprečevanje korupcije, predsednik države Borut Pahor, predsednik vlade Janez Janša, predsednik parlamenta Gregor Virant in parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb so minuli teden prejeli ovadbo zoper vodstvo Slovenske obveščevalne službe (Sova), ki naj bi bilo v minulem letu agencijo dobesedno privatiziralo. V Sovi, pišejo prijavitelji, je menda novo vodstvo zaposlilo več vidnih članov stranke SDS, s tem pa naj bi bila agencija začela tudi politično delovati. Med drugim naj bi bila nova Sova z informacijami manipulirala celo s kabinetom predsednika države.

  • Borut Mekina

    18. 1. 2013  |  Mladina 3  |  Politika

    Nepotizem še v MNZ

    Karmen Vnučec, žena radovljiškega občinskega svetnika in bivšega poslanca SDS Bogomirja Vnučca je pred nekaj meseci brez javnega razpisa dobila službo na notranjem ministrstvu. Imenovali so jo kar za podsekretarko, službo pa je dobila v sektorju za zbiranje in orožje, ki sodi pod direktorat za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo. Na tem delovnem mestu je Vnuččeva oktobra sodelovala tudi pri preverjanju podpisov na referendumskih pobudah o slabi banki in holdingu, med katerim se je, kot je znano, izgubilo 36 listov s podpisi. Bila je ena izmed zavzetejših pregledovalcev, saj je preverila kar 17 listov s podpisi. A kako je lahko Vnuččeva ob siceršnji »prepovedi« zaposlovanja v javni upravi in celo napovedanem odpuščanju v javnem sektorju dobila delo?

  • Borut Mekina

    18. 1. 2013  |  Mladina 3  |  Politika

    Obsojeni politični direktorji

    Rad je v družbi nasmejanih ljudi s pristnim smislom za humor. Zaveda se, da je ključ do uspeha v sodelovanju. Koprsko pristanišče je pod njim dobilo nov zagon, postalo je motor razvoja Slovenije. Robert Časar, »zagovornik zdravega podjetništva«, ki je leta 2008 kandidiral za poslanca SDS, je tedaj v predstavitvenem videospotu dejal, da lahko svoje »bogate gospodarske izkušnje dobro unovčim v korist države. Z mesta predsednika uprave Luke Koper sem veliko naredil za promocijo Slovenije v svetu, doma pa sem si prizadeval za gospodarski razvoj Kopra in širšega zaledja.«

  • Borut Mekina

    16. 1. 2013  |  Politika

    SDS s pisemsko ofenzivo v tujini

    Medtem ko javnost v Sloveniji še vedno čaka na pojasnila Janeza Janše o korupcijskih očitkih, koalicijski partnerji pa na odločitev stranke o svojem predsedniku, so v SDS po naših informacijah začeli z obsežno informacijsko ofenzivo v tujini. Več tujih uradnih institucij je v tem tednu dobilo spodaj objavljeno pismo stranke SDS o političnih razmerah v Sloveniji, v katerem na precej ponesrečen način branijo predsednika stranke. Med drugim pišejo, naj bi bil Janša po njihovi oceni premoženja pripadnik nekakšnega »nižjega srednjega sloja«.

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Peterlin

    10. 1. 2013  |  Mladina 2  |  Politika

    Janez Posedi: »V Sloveniji ima oblast ljudstvo. Res si ne želim situacije, ko bo to ljudstvo ugotovilo, da so mu oblast vzeli.«

    Janez Posedi je po poklicu veterinar. Na inštitutu za mikrobiologijo in parazitologijo vodi laboratorij za parazite. Najnovejše globalne podnebne spremembe, nam razlaga, bodo še kako vplivale na Slovenijo. Ne zaradi dviga gladine vode ali zaradi neurij, manj snega in podobno, ampak recimo zaradi sprememb v populacijah zajedavcev. Klopi bodo v Sloveniji kmalu dobili še en razmnoževalni cikel. Stroški za Slovenijo so lahko, če se na to ne pripravimo, ogromni. A sedanja vlada, ki je razpustila tudi službo za podnebne spremembe, teh razsežnosti ne razume, govori sindikalist Posedi. Ki je tudi vodja konfederacije sindikatov Pergam in sedaj vodja koordinacije stavkovnih odborov, ki za 23. januarja napovedujejo stavko javnega sektorja. Posedi pravi, da stavkajo za vse.

  • Borut Mekina

    10. 1. 2013  |  Mladina 2  |  Politika

    Janševo in Jankovićevo kolobarjenje

    Janković potrebuje denar za poplačilo kredita, ki ga je najel, ko je kupil delnice Mercatorja. Denar za to pridobiva iz dejavnosti svojega bivšega podjetja (Electa), ki ga je prodal svojima sinovoma. Ta mu denar postopoma vračata. Protikorupcijska komisija je ugotovila, da obstaja ponavljajoč se vzorec: ko Jankoviću na osebnem računu zmanjka denarja, takoj za tem prejme večje nakazilo od družbe Electa ali KLM, ki upravlja njegove delnice. Janković je dejal, da je to videti tako: »Ko rabim denar, pokličem, pa rečem, dragi moj sine, je čas, da kaj vrneš atu … Približno tako izgleda.« Pri čemer ga ne zanima, od kod sinu denar.

  • Borut Mekina

    10. 1. 2013  |  Mladina 2  |  Politika

    Družinske zgodbe

    Protikorupcijska komisija je v obeh primerih, v primeru Zorana Jankovića in v primeru Janeza Janše, ugotovila, da so njune finance tesno prepletene z njunimi družinskimi člani. Pri Jankoviću so te razmeroma znane, Janez Janša pa je svoje poslovne zveze z bratom, poslovnežem Rajkom Janšo, doslej uspešno prikrival. V Mladini smo sicer pred letom že pisali o tem, da je Rajko Janša v Avstriji, v Gerlitznu, kupil vikend apartmaja ob smučišču Osojščica, za katera je plačal 275 tisoč evrov. Obiskovalci centra so nam tedaj tudi povedali, da v enega od njiju hodi Janez Janša. A na papirju sta bila oba apartmaja seveda napisana na ime Rajka Janše.

  • Borut Mekina

    10. 1. 2013  |  Mladina 2  |  Politika

    Skupaj v korupciji

    Najvidnejši slovenski politiki so doslej javnosti pogosto in na videz transparentno opisovali svoje premoženje. Radi so, vsaj deklarativno, govorili o potrebi po tem, da se premoženje vseh funkcionarjev javno objavi, radi so transparentno razkazovali svojo skromnost, radi so govorili o varčevanju in o svojem trdem delu. Le enkrat samkrat doslej so se znašli pod pritiskom javnosti, ki je od njih zahtevala trdne dokaze. Torej dokumente in pogodbe. To je bilo za kratek čas tik pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami, ko je zaradi javnega pritiska kupoprodajne pogodbe za svoje nepremičnine razkril tudi favorit volitev Janez Janša. Očitali so mu, da je nezakonito obogatel že v začetku devetdesetih, v času trgovine z orožjem. Janša je dokumente razkril tik pred zdajci, tako da novinarji v tiskanih medijih o njih niso mogli poročati, saj naj bi se mu pokvaril skener. Kasneje pa je zaradi volilnega molka in objave volilnih rezultatov tema spet poniknila.

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Krajnc

    4. 1. 2013  |  Mladina 1  |  Politika

    France Bučar: »Danes okupatorja res ni, je pa pred nami stiska, ki od nas terja, da se postavimo na lastne noge in se odločimo, kaj bomo naredili.«

    Če je država v krizi, h komu naj gremo po nasvet, kako naprej v novem letu? Če še celo ustavno sodišče prepove referendume, komu naj se ogorčeni pritožimo? Kdo še ostane, če so »lopovi« oboji, desni in levi? Ena izmed možnosti je France Bučar. Bil je tisti, ki je v Novi reviji tlakoval pot tej novi državi in ji celo napisal ustavo. Kakšen je njegov nasvet? France Bučar je sicer vedno deloval malce razburjeno, bil je vedno kritičen in oster. A tokrat je še posebej razočaran. Celo nad ustavnim sodiščem kot zadnjim branikom institucij. A njegova kritika je tudi konstruktivna, kot se za pravega »očeta« spodobi.

  • Borut Mekina

    4. 1. 2013  |  Mladina 1  |  Politika

    Zombiji – vojska je pripravljena

    Kako je slovenska vlada pripravljena na invazijo zombijev? V stranki SDS so konec minulega leta nevarnost že zaznali. Kakor je znano, so v zapisu na Twitterju ugotovili, da pri spontanih protestih ne gre za vstajo ljudstva, temveč, kot dokazujejo simboli »komunistične internacionale«, »retorika državljanske vojne« in »totalitarni simboli«, za »vstajo zombijev«.

  • Borut Mekina

    4. 1. 2013  |  Mladina 1  |  Politika

    V imenu države

    Je ustavno sodišče, ki je prepovedalo referenduma o holdingu in slabi banki, odločalo po ustavnopravnih ali političnih merilih? Je branilo vlado ali državo? Predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič pravi, da so upoštevali ustavnopravna merila. V zadnjem intervjuju za TV Slovenija je pri tem dodal, da je sam na prvo mesto postavil državo. »Zagotavljam vam, da me ni prav nič zanimalo, katera vlada je,« je dejal Petrič, »zanimalo pa me je, ali je vredno zrušiti vlado in ob tem hkrati zrušiti tudi državo. Zanima me moja država. Zanjo sem pripravljen marsikaj storiti.« Ker pa niti Ernest Petrič ni nezmotljiv, je seveda mogoče tudi obratno. Sta morda on in večina ustavnih sodnikov z odločbo o prepovedi referendumov rušila državo in branila vlado?

  • Borut Mekina

    4. 1. 2013  |  Mladina 1  |  Politika

    Prebujanje in krokarji

    »Sneženi možje, ki so nam čez zimo izropali vse zaloge, se začenjajo topiti. Slovenija doživlja svojo veliko noč, svoje prerojenje, saj bo na posušenem in preperelem starem listju vzniknila nova rast, z njo pa bosta prišla tudi navdušenje in veselje. Staro življenje pod snegom, izsušeno in mrtvo, bo prepustilo prostor novemu, mlademu življenju.«

  • Borut Mekina

    22. 12. 2012  |  Politika

    Nove Janševe manipulacije

    Prikaz nasprotnih dejstev ob govoru premiera na dan samostojnosti in enotnosti

  • Borut Mekina

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Družba

    Lov na čarovnice

    To je bilo prelomno leto za cerkveno finančno hobotnico. Tudi uradno sta šla letos v stečaj oba cerkvena holdinga. Njun bankrot ni prizadel le okrog 60 tisoč malih delničarjev, ki so pred 20 leti zaradi verskih dogem denar vložili v sklade RKC, ampak še kakšnih 10 tisoč zaposlenih v približno 40 slovenskih podjetjih. Poleg tega je kratko potegnila tudi država. Cerkev je zaradi svojih špekulacij v obe državni banki, NKBM in NLB, izvrtala tolikšno luknjo, kot je ni noben posamičen gradbinec. Propad cerkvenih holdingov je bil daleč največja posamična katastrofa, ki je pripomogla k slovenskemu posojilnemu krču.

  • Borut Mekina

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Politika

    Lekcija Blejskega otoka

    Blejski otok je od letos tudi simbol nenasitnosti cerkve. Je simbol komplota med cerkvijo in delom politike. Je simbol šibke avtoritete slovenskih sodišč. Otok je letos dokončno dobila v dar cerkev. A cerkev ga je, kot je ugotovilo tudi sodišče, dobila nezakonito!

  • Borut Mekina

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Politika

    Lider ali grobar

    Kaj vse je bil Zoran Janković letos? Že pred leti smo govorili, da je kontroverzna figura. Letos bi lahko tej oznaki dodali še nekaj novih pojmov. S presenetljivo zmago na parlamentarnih volitvah, tako rekoč iz strankarskega nič, je postal najmočnejši politik v parlamentu. Njegova parlamentarna zmaga je bila dokaz, da je ljudstvo naveličano dosedanje politične elite, in hkrati napoved novega, politično nepredvidljivega obdobja, v katerem pa lahko ljudstvo Jankovića odpihne enako hitro, kot ga je postavilo na oder.

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Krajnc

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Politika

    Dr. Mladen Dolar: »Nemara utegnemo v tej deželi dobiti celo levico?«

    Pogovori z dr. Mladenom Dolarjem so večni. Kar nam je povedal pred štirimi leti, ko so politiki še sanjali o Sloveniji kot svetilniku Evrope, se je vse uresničilo. Iluzija, da se bo gospodarska rast dvigovala v neskončnost, se je razblinila. So vas zadnji protesti navdihnili in navdali z željo po sodelovanju? »Znamenja, da človeštvo res napreduje, Kant ni videl neposredno v revoluciji, ampak v tem, da je francoska revolucija opazovalce navdala z entuziazmom in z željo po participaciji,« nam je Dolar dejal tedaj. Ali pa tisto o zgodovini: »Zgodovina ni samo to, da razumemo, kaj se je zgodilo, temveč da se ohrani spomin na nekaj, kar zablisne v trenutkih nevarnosti.« Pogovor z njim zdaj pravzaprav zgolj nadaljujemo.

  • Borut Mekina  |  foto: Daniel Novakovič/STA

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Politika

    Državni udar ustavnega sodišča

    Zakon o državnem holdingu in zakon o slabi banki bi težko imenovali za nujno potrebni »strukturni reformi«. Slovenska stroka, večinoma ugledni ekonomisti, so skorajda enotno nastopili proti obema reformama. Razlogi za to so razmeroma dobro razumljivi tudi laikom. Zakon o državnem holdingu je nepotreben, saj v Sloveniji za upravljanje državnega premoženja obstaja že AUKN – Agencija za upravljanje s kapitalskimi naložbami države, ki je bila ustanovljena s soglasjem OECD. Dejansko je bila OECD kritična prav do zakona o državnem holdingu. Spodjedanje še veljavne ureditve je ocenila kot, citiramo: »korak nazaj«. Ni vsaka reforma že korak naprej.

  • Borut Mekina

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Politika

    Grad gori, grof beži

    Konec minulega tedna so se v vladi odločili za prebitje približno dvometrske betonske ograje in za vgraditev novih kovinskih vrat, skozi katera bo po novem mogoče kompleks vladnih stavb zapustiti tudi z zadnje strani – proti Borštnikovemu trgu.

  • Borut Mekina

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Politika

    Vladavina manipulacije

    Sektor za registracijo prebivalstva in javne listine, kjer na notranjem ministrstvu preverjajo podpise na referendumskih pobudah, vodi Alenka Colja. Alenka Colja je bila tudi tista, ki je 25. in 26. oktobra razporejala delo, to pomeni, da je vsakemu od več kot 20 uslužbencev dala določeno količino listov s podpisi, uslužbenci pa so potem podpise preverili in ji liste vrnili.

  • Borut Mekina

    21. 12. 2012  |  Mladina 51  |  Politika

    Evakuacijska pot premiera Janše

    Vlada je pred protesti in zaradi protestnikov dobila tudi nov zasilni izhod za primer nujne evakuacije iz vladne stavbe. Konec minulega tedna so se v vladi odločili za prebitje približno dvometrske betonske ograje in za vgraditev novih kovinskih vrat, skozi katera bo po novem mogoče kompleks vladnih stavb zapustiti tudi z zadnje strani – proti Borštnikovemu trgu.

  • Borut Mekina

    18. 12. 2012  |  Politika

    Afera Patria: Finci vložili obtožnico zaradi podkupovanja Janše

    Finski tožilec Jukka Rappe in okrožni tožilec Timo Kokkomäki sta danes na sodišče vložila obtožnico proti šestim finskim državljanom zaradi korupcije in industrijskega vohunstva v zadevi Patria, piše na spletni strani finskega generalnega državnega tožilstva.