Borut Mekina
-
26. 10. 2012 | Mladina 43 | Politika
Genialno: Prepovedali so krizo!
Aids je eden največjih problemov Afrike. Z bojem proti temu virusu se danes ukvarja na stotine nevladnih organizacij, strokovnjakov, države trošijo milijone za različne preventivne politike in kampanje. A včasih je rešitev tik pred našimi očmi – le vidimo je ne, si je junija 2002 verjetno mislil kralj Mswati III. iz kraljevine Svazi, ki se je domislil enostavne rešitve. V svoji majhni deželi je najstnicam za pet let prepovedal spolne odnose. Ali mu je s tem uspelo zajeziti virus aidsa, ni znano, se je pa z ukrepom zapisal v zgodovino najbolj absurdnih zakonov, ki jih kdaj pa kdaj sprejmejo države. Na prvem mestu lestvice je sicer še vedno stari angleški zakon, ki ljudem prepoveduje umreti v poslopju parlamenta. Ta zakon so sprejeli iz varčevalnih razlogov. Velja namreč pravilo, da je treba vsakogar, ki umre v parlamentu, pokopati z državniškimi častmi.
-
26. 10. 2012 | Mladina 43 | Politika
Kdaj je čas za menjavo garniture? Mnenja o tem so različna. Janez Janša lahko meni, da je skrajna meja pri 25 odstotkih. Janez Janša lahko meni, da je meja pri 20 odstotkih. Lahko pa Janez Janša meni, da je meja pri 15 odstotkih.
-
19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
Holdingi: Lisica bi pazila na kokoši
»Slovenski državni holding bo zagotavljal učinkovito, odgovorno, racionalno in pregledno upravljanje državnega premoženja.« S temi besedami je Marko Pogačnik, poslanec SDS in vodja delovne skupine za pripravo besedila zakona o Slovenskem državnem holdingu, povedal vse, kar bi nas moralo zanimati in skrbeti pri tem projektu.
-
19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
Madžarski državni holding72
Politične stranke55
Banke54
Lokalne oblasti52
Policija51
Davčni organi47
Vlada46
Mediji46
Ministrstva44
Elektronski mediji43
Parlament41
Sodišča39
Sindikati 33
Vojska31
Cerkev25 -
19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
Kako je politika prevzela podjetja
Sredi devetdesetih, po končani privatizaciji, je na podlagi zakonskih sprememb prišlo do prvih imenovanj v nadzorne svete državnih podjetij. A takrat so imeli vlogo glavnih kadrovikov menedžerji. V samem začetku se namreč politika še ni zavedala pomena državnih podjetij. »Šele proti koncu devetdesetih sta se oblikovala politična volja in interes po kadrovanju v teh družbah. Približno tedaj, ko je v Sloveniji prišlo do koncentracije ekonomske moči in ko sta obe strani spoznali potrebo po sodelovanju,« pravi ekonomist dr. Bogomir Kovač. Nekje do leta 2002 hodijo politiki in gospodarstveniki vštric, tudi z roko v roki, a potem politika kadrovanje prevzame v svoje roke.
-
19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
DARS- 2.427
HSE- 1.409
GEN-E - 528
Kapitalska družba- 523
ELES- 456
Telekom- 509
NLB -455
SID Banka- 350
Pošta Slovenije- 246
Elektro Ljubljana- 213
Elektro Maribor- 185
Slovenske železnice- 174
Zavarovalnica Triglav- 168
Elektro Celje- 143
Luka Koper- 123
NKBM- 120
Geoplin- 114
Elektro Gorenjska- 107
Elektro Primorska- 106
SOD- 105
SIJ- 82
Aerodrom- 62
DSU- 60
Rudnik Trbovlje-Hrastnik- 32
DRI- 19
Adria Airways- 17
Nafta Lendava- 13
Toplarna Ljubljana- 11 -
18. 10. 2012 | Politika
Javil se je šef partijskega glasila
Slovenija je bila leta 2008, v zadnjem letu vlade Janeza Janše, na lestvicah novinarske svobode uvrščena najvišje. In ko je na oblast prišel Borut Pahor, je leta 2010 medijska svoboda padla. Peticijo novinarjev "zoper cenzuro in politične pritiske na novinarje v Sloveniji" je podpisalo 571 novinarjev. Med njimi so to bili celo novinarji Cicibana, imenovanih Forum 571, saj naj bi skupina "spominjala na Kučanov Forum 21". Avtorja peticije Blaž Zgaga in Matej Šurc pa naj bi bila znana po knjižni trilogiji o "nekakšni orožarski aferi."
-
Borut Mekina | foto: Borut Peterlin
12. 10. 2012 | Mladina 41 | Politika
Borut Pahor: »Najtežji poklic je poklic predsednika vlade. Takoj za njim je gozdar.«
Nedavno je padel s konja in si poškodoval križnico. Za to je bil kriv sam, vedel je, da v gozdu ponoči konja ne bi smel pognati v galop. Pri vseh 36 poklicih, ki jih je doslej opravljal, norme ni izpolnil edino kot gozdar. Po štirih urah držanja motorke je omahnil in si skoraj odrezal nogo. K sreči, razlaga, je imel jeklene hlače. Je to dobra kampanja? Borut Pahor še kako potrebuje dobro volilno kampanjo, če želi na prihajajočih predsedniških volitvah resno ogroziti Danila Türka. »So what,« nam po intervjuju komentira zadnje javnomnenjske rezultate, po katerih se bo sicer s Türkom pomeril v drugem krogu, a ga ne bo premagal. »Verjamem v to, kar počnem. In sam bom pridno in marljivo opravljal tudi kakšno drugo stvar,« pravi. Tretji kandidat, Milan Zver, je po teh podatkih seveda out. Tudi na naše povabilo k intervjuju se ni odzval.
-
12. 10. 2012 | Mladina 41 | Politika
Sodišče: RKC otok dobila nezakonito
Čeprav se je sodni spor med cerkvijo in državo v zvezi z Blejskim otokom zataknil in končal zaradi proceduralnih napak, se je kranjska okrožna sodnica Jasna Levc Uršič v zadnji sodbi, ki smo jo pridobili v uredništvu in ki je bila izdana 1. oktobra, končno opredelila tudi do vsebine spora in do dejanj prve Janševe vlade pri tem poslu.
-
12. 10. 2012 | Mladina 41 | Družba
Pedro Opeka, misijonar z Madagaskarja, je zadnja leta eden od zaščitnih znakov slovenske desnice. Tako je tudi Jože Možina, ki je bil v času prve Janševe vlade postavljen za direktorja televizije, o njem nedavno posnel dokumentarec, a ta v Sloveniji, žal, ni požel posebne slave. Upanje je prvič splahnelo ob podelitvi viktorjev, zadnjič pa na Festivalu slovenskega filma, ko izdelek prav tako ni bil nagrajen. Toda prejšnji teden je sledilo presenečenje: Možina je zmagal v Hollywoodu, so sporočili z RTV Slovenija. Na filmskem festivalu ITN v Hollywoodu je prejel nagrado za najboljšega režiserja v kategoriji dokumentarnih filmov.
-
5. 10. 2012 | Mladina 40 | Politika
Parlamentarci so minuli teden izvolili dva nadzornika Slovenske tiskovne agencije (STA). To sta pričakovano postala sodelavka tednika SDS Demokracija Zlata Krašovec in Martin Mlakar, ki je po ugotovitvah državnozborske preiskovalne komisije v času prve Janševe vlade na Pošti Slovenije, kjer je bil zaposlen na mestu pravnika, delal v korist brezplačnikov SDS. Kako daleč na prvo mesto so tokrat poslanci postavili politične interese, priča tudi primer dr. Nede Pagon, ki se je „poskusno“ ravno tako prijavila na javni razpis. A čeprav ima Pagonova, sicer profesorica sociologije, neprimerno več medijskih izkušenj od obeh izbranih, je vlada ni predlagala.
-
28. 9. 2012 | Mladina 39 | Politika
Minuli teden je vodenje nadzornega sveta Slovenskih železnic prevzel Boris Zupančič. Kdo je Boris Zupančič, ki naj bi imel, kot so sporočili z železnic, „vrsto izkušenj pri vodenju nadzornih svetov“? Širši javnosti ni znan, a mnogi novinarji so si njegovo ime in vlogo dobro zapomnili. Do svojih najpomembnejših funkcij je namreč prišel v času, ko si je prva Janševa vlada poskušala podrediti medije. Ko je predsednik vlade Pivovarni Laško in Istrabenzu leta 2005 v znanem poslu pod mizo prodal delnice Mercatorja, je namreč Zupančič, nekdanji gimnazijski sošolec Janeza Janše v Gimnaziji Stična in član SDS, postal predsednik nadzornega sveta družbe Delo. V zameno za Mercator so Laščani na tak način stranki SDS posodili Delo.
-
28. 9. 2012 | Mladina 39 | Politika
Miro Petek, v. d. direktorata za medije, je moral ta teden pripraviti odgovor na vprašanje poslanke Majde Potrata (SD), zakaj je vlada nedavno predlagala razrešitev petih nadzornikov na RTV Slovenija. Ker je tudi parlamentarna zakonodajno-pravna služba ugotovila, da omenjena razrešitev „nima podlage v zakonu“, so seveda poslanci, predvsem pa zaposleni na RTV Slovenija, pričakovali jasno pojasnilo. No, to je tudi prišlo. A z njim se je Petek precej blamiral. Odgovoril je namreč, da so člani nadzornega sveta „izgubili zaupanje“ zaradi nepravilnosti, ki jih je nedavno ugotovilo računsko sodišče.
-
28. 9. 2012 | Politika
Predsednik vlade Janez Janša se je minuli teden mudil v New Yorku na zasedanju generalne skupščine OZN. Ob tem se je pri vprašanju novinarjev o dvigu DDV-ja za tiskane medije tudi malce pošalil. Dejal je namreč, da slovenskih časopisov ne bere veliko. Kateri mediji so potem predsedniku vlade najljubši? Predsednik vlade je recimo svoj obtožni predlog v zadevi Patria sprva objavil na spletnem portalu Politikis, ravno tako je Janša na tem spletnem portalu objavil še nekatere druge dokumente. Znan je recimo primer zapisnika z zaslišanja Draga Kosa na Finskem. Tega je, podčrtanega, Janša dobil od Delovega novinarja, nato pa je bil isti dokument objavljen na omenjenem spletnem mestu.
-
28. 9. 2012 | Mladina 39 | Politika
Zaradi pokojninske reforme smo v Sloveniji že imeli pravo revolucijo. Zaradi nje je padla vlada Boruta Pahorja, zaradi nje smo imeli predčasne volitve, ker je reforma padla, je Sloveniji začela naglo rasti cena zadolževanja in nazadnje so se zaradi nasprotovanja pokojninski reformi v SD odločili, da ne gredo v nikakršno koalicijo s SDS. V SDS, ki se je pred letom postavila proti zakonu, pa so med predvolilnim bojem ponujali novo sistemsko rešitev.
-
Borut Mekina | foto: Borut Krajnc
21. 9. 2012 | Mladina 38 | Politika
Stane Pejovnik (1946) je rektor ljubljanske univerze. Je vodja nekdanjega Drnovškovega Gibanja za pravičnost in razvoj. Je eden najboljših slovenskih strokovnjakov za področje »kemijskih izvorov energije«, torej za baterije, in ima eno najdaljših bibliografij med profesorji. Danes je dr. Pejovnik tudi na čelu upora proti vladi, ki je svoj varčevalni pohod začela prav z napadom na univerzo.
-
21. 9. 2012 | Mladina 38 | Politika
Za nova nadzornika Slovenske tiskovne agencije, servisa, od katerega so odvisni vsi slovenski mediji, je vlada predlagala Zlatko Krašovec in Martina Mlakarja. Krašovčeva, novinarka tednika Demokracija, ki je v lasti stranke SDS, in sodelavka tednika Reporter, naj bi bila imenovana zato, ker je medijska strokovnjakinja, Martin Mlakar pa je bil imenovan zaradi svojega pravniškega znanja. Prej je bil direktor kadrovsko-pravne službe Pošte Slovenije. Parlamentarna komisija, ki se je ukvarjala z brezplačniki SDS, je med drugim ugotovila tudi, da je Mlakar v tistem času pri Pošti pomagal podjetjem, ki so izdajala brezplačnike. Pripravil je strategijo, po kateri bi zadolžena podjetja, ki so izdajala brezplačnike, financirala kar Pošta sama.
-
21. 9. 2012 | Mladina 38 | Politika
Predsednik vlade je izgubil vojno z uradom informacijske pooblaščenke. Kot smo izvedeli, je ljubljansko okrajno sodišče minuli teden stranko SDS in njenega predsednika Janeza Janšo trikrat obsodilo in spoznalo za kriva zlorabe osebnih podatkov. Gre za zadeve iz leta 2009, ko stranka SDS in njen predsednik nista želela spoštovati odločb informacijske pooblaščenke in s spleta umakniti osebnih podatkov. V stranki so se tedaj norčevali iz Nataše Pirc Musar, njene odločbe so označevali za šikaniranje in politični stampedo, katerega namen naj bi bil finančno uničenje SDS, zaradi česar so na sodišču sprožili spore. No, sedaj sta stranka in Janez Janša v vseh teh zadevah pravnomočno izgubila bitko. V vsaj enem od primerov mora Janez Janša plačati globo 830 evrov, stranka SDS pa 4170 evrov. Podobna kazen čaka Janšo in SDS verjetno tudi v preostalih dveh zadevah.
-
14. 9. 2012 | Mladina 37 | Politika
Pulj, avgust 2012. Delavci so srečni. V Uljaniku, v drugi največji ladjedelnici na Hrvaškem, Mladinini fotoreporterki pozirajo v najbolj nemogočih pozah. Recimo kot labod na robu 50 milijonov evrov vredne ladje bagerja, ki jo v Uljaniku, v eni redkih ladjedelnic na svetu s takšnim znanjem, gradijo za Dubaj, kjer bodo z njo poglabljali morsko dno. Delavci so zadovoljni, kajti nedavno so postali skupaj 60-odstotni lastniki te ladjedelnice; dokov, proizvodnih hal, petih ladij, ki jih ob tem trenutku gradijo, ogromnih žerjavov, ki so jih še v socializmu za Uljanik zgradili v mariborski Metalni. Okrog 2200 delavcev je poleti zbralo približno 10 milijonov evrov – natančna številka še ni znana, ker zaradi pravil Zagrebške borze o podrobnostih javno ne smejo govoriti – v enem od bolj nenavadnih primerov privatizacije v regiji. »Moj oče je delal v tem podjetju 35 let, jaz sem tukaj že 25 let. Ali ni normalno, da sem najbolj zainteresiran, da to podjetje obstane?« Tako eden od delavcev odgovori na vprašanje, zakaj je v podjetje vložil okrog 2000 evrov.
-
14. 9. 2012 | Mladina 37 | Politika
Krepitev delavskega lastništva
Po podatkih Evropske federacije za delničarstvo zaposlenih (EFES) je v zadnjih letih krize v Evropi poraslo število delavcev, ki so hkrati tudi solastniki podjetij, v katerih so zaposleni, tako kot tudi njihovo skupno premoženje. Samo v enem letu, od 2010 do 2011, se je tako njihovo premoženje povečalo s 197 na 232 milijard evrov, zaradi česar v federaciji tudi pričakujejo, da se bo v naslednjih letih lastništvo delavcev podvojilo. Po teh podatkih je sicer Slovenija, kljub temu da so bili zaposleni v večjem številu vključeni v privatizacijo, že na repu. Glede na delež celotnega kapitala, ki ga imajo delavci v lasti, je Slovenija med 29 državami šele na 22. mestu. Po teh podatkih imajo delavci v Sloveniji v lasti manj kot 2 odstotka vsega kapitala v največjih podjetjih, delavci v Franciji, Avstriji, Češki ali Nemčiji pa imajo v lasti od 4 do 5 odstotkov vsega kapitala največjih podjetij.
-
14. 9. 2012 | Mladina 37 | Politika
Prenekateri medij v svetu je v lasti novinarjev, bivših novinarjev, predvsem pa javnosti, torej bralcev. Zato bi bilo takšno lastništvo tudi za Večer nadvse primerno za neodvisnost in verodostojnost časopisa. Kako torej kupiti Večer?
-
Borut Mekina | foto: Horst Ossinger
7. 9. 2012 | Mladina 36 | Družba
»Ali za Vatikan sploh še obstaja kakšna odrešitev?«
Uta Ranke-Heinemann (1927) je bila prva ženska profesorica teologije. Leta 1987 je profesuro izgubila, in sicer zaradi izjave na televiziji, da Jezusova mati Marija ni mogla biti hkrati še devica. Stavek, ki ga je ob tem izrekla, je citirala iz knjige, ki jo je pred tem napisal Ratzinger – sedanji papež, s katerim je študirala. Njena najbolj znana knjiga z naslovom Evnuhi za nebeško kraljestvo nosi le v Sloveniji politično korekten naslov: Katoliška cerkev in spolnost. Poleg tega da se je aktivno pridružila mirovniškemu gibanju leta 1979, je leta 1999 kandidirala tudi za predsednico Nemčije, za funkcijo, ki jo je pred tem opravljal njen oče. Z njo smo se pogovarjali v Essnu, kjer živi sama v hiši, polni spominov in knjig. Še posebej značilna in že kar znana je njena kuhinja – slika je objavljena ob kazalu.
-
7. 9. 2012 | Mladina 36 | Politika
„Banka se o vrsti in obsegu sodelovanja s poslovnimi partnerji in o zaposlitvah odloča glede na dejanske potrebe, vrsto nalog ter na podlagi strokovnih kriterijev in izkazanih referenc izbere najboljšega izvajalca oziroma sodelavca,“ so odgovorili iz NKBM na vprašanje, ali so v zadnjem času podpisali pogodbo o sodelovanju s Francijem Matozom. V NKBM zaradi dobrih poslovnih običajev niso hoteli potrditi, da so na podlagi „dejanskih potreb“ kot najboljšega odvetnika izbrali pisarno Francija Matoza, priznal pa je to Matoz sam. Dejal je, da z NKBM sodeluje „zadnjih nekaj mesecev“, a da podrobnosti ne bo razkrival.
-
31. 8. 2012 | Mladina 35 | Svet
Dr. Vesna Pusić: »Želim si, da bi Slovenija hrvaško pristopno pogodbo z EU ratificirala do božiča.«
Dr. Vesna Pusić (1953), sociologinja, filozofinja, ena od sedmih ustanoviteljic prvega jugoslovanskega feminističnega gibanja, je hrvaška zunanja ministrica. V parlament je prvič prišla leta 2000, ko je prevzela tudi vodenje stranke HNS, Hrvaške narodne stranke – liberalni demokrati, v kateri je sedaj podpredsednica. K njej smo šli zato, da bi ugotovili, ali »nas« je Hrvaška res prinesla okrog, kot očitno meni del slovenske politike tik pred ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe k EU. Sta se Pahor in Kosorjeva dogovorila, da je problem Ljubljanske banke problem nasledstva, Hrvaška pa zdaj želi vprašanje rešiti prek svojih sodišč? Je Hrvaška Pahorju obljubila, da se bo vprašanje reševalo v Baslu, v okviru nasledstva, ne pa enostransko? Slovenija je pri delitvi premoženja SFRJ dobila 16 odstotkov premoženja tudi zato, ker so se v delitveno bilanco štele devize nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke, te, ki jih je potem morala delno varčevalcem vrniti Hrvaška. Sicer bi Slovenija dobila le 13 odstotkov. Na hodniku hrvaškega zunanjega ministrstva slišimo še kaj. Recimo, da reševanje v Baslu pomeni, da je vprašanje izvzeto iz sukcesije, ne pa, da je del nasledstva. Kakorkoli, morda problem le ni tako enostaven, kot ga je tik pred zdajci javnosti predstavila Slovenija?
-
31. 8. 2012 | Mladina 35 | Politika
Sporni razpis za premierovo hčerko
V državnem podjetju Plinovodi so nas minuli teden prepričevali, da pri njih ne zaposlujejo po političnih merilih. »Družba Plinovodi, d. o. o., ima jasno začrtano vizijo in strategijo razvoja. Družba sprejema v delovno razmerje novo zaposlene v okviru izkazanih potreb po opravljanju posameznih nalog družbe, ki so zelo natančno določene,« so odgovorili iz podjetja in tako poskušali zavrniti očitke, da so Nika Janša, hčerka predsednika vlade, in Tadej Tanko, sin vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, ter sin Jožeta Zagožna Matej Zagožen službo v tem podjetju dobili »na lepe oči«. A čeprav so iz podjetja odgovorili, da so prosto delovno mesto razpisali 17. februarja in potem izmed sedmih kandidatov, katerih vloge so prejeli, v službo sprejeli krajinsko arhitektko Niko Janša, nam besedila razpisa niso hoteli poslati.
-
31. 8. 2012 | Mladina 35 | Politika
Razen Španije, kjer že iščejo alternativno rešitev, in Portugalske nobena druga razvita zahodnoevropska država v zadnjih letih ni zmanjšala podpore javnim RTV-servisom.
-
24. 8. 2012 | Mladina 34 | Politika
V preteklih letih je bilo razkritih več nepotističnih primerov. Na Občini Osilnica je recimo župan leta 2008 zaposlil kar svojo ženo, v Tržiču so na občini zaposlitev našli županovi bratranci, županova hčerka je dobila službo v krajevnem komunalnem podjetju, žena pa je prevzela različne nadzorne funkcije. Potem smo brali o akademskih nepotizmih – bratje so predavali, žena ministrica je raziskovalni denar dodelila možu, šefica sodišča pa moževemu podjetju. A vendarle se doslej, kljub sociološkim raziskavam, ki so dokazovale prevladujoč vpliv neformalnih mrež v Sloveniji, ta še posebej globoka oblika klientelizma – nepotizem – ni tako očitno razrasla po državnem vrhu, po vladi in v državnem aparatu kot sedaj; v njem so odgovorni doslej še poskušali ohranjati določene standarde.
-
24. 8. 2012 | Mladina 34 | Politika
Ne le politično, tudi finančno nagrajeni
Ko je leta 2006 Anton Guzej iz Avta Celje prišel na vrh RTV Slovenija, je že veljal znani „Grimsov“ zakon, s katerim je vladajoča koalicija dobila neposreden vpliv na kadrovanje na nacionalni televiziji. Programski svet, ki je Guzeja postavil za generalnega direktorja, so večinoma sestavljali delegati strank ali predstavniki „civilne družbe“, ki je bila blizu RKC. Nacionalka je doživela politični prevzem, in čeprav je Guzej ob predstavitvi obljubljal, da bo njegova glavna naloga finančna sanacija javnega zavoda, je bila prva naloga, ki se je je lotil, kadrovska. Že kmalu je mesto radijskega direktorja prevzel Vinko Vasle, mesto direktorja televizije pa Jože Možina. Nadaljevanje in posledice tega kadrovskega cunamija poznamo, manj znano pa je, da so ob prevzemu nacionalne televizije politično nastavljeni dobili tudi izredno lepo materialno nagrado. Celo nezakonito, kot je v negativnem mnenju ta teden razkrilo računsko sodišče, ki je preverilo poslovanje RTVS v letih 2009 in 2010.
-
24. 8. 2012 | Mladina 34 | Politika
V grobem je bila zgodba o nakupu Večera jasna že v trenutku, ko se je kot „slamnati“ kupec pojavilo majhno računalniško podjetje 3LAN. Dejanski kupec, to je bil Matej Raščan, lastnik podjetja Delo Revije, je želel Večer kupiti tako rekoč brez denarja. Še denarja za aro, okrog 900 tisoč evrov, ni zmogel zbrati sam, kot kažejo doslej razkrita dejstva. Po znani in v Sloveniji uveljavljeni menedžerski praksi bi Raščan denar za nakup Večera očitno dobil od Večera samega, ki bi ga obremenil s posojili in ga začel izčrpavati. Ta zlovešči načrt bi se skorajda izšel, kot že tolikokrat pri vseh drugih „menedžerskih prevzemih“, če vika in krika ne bi bili zagnali novinarji sami in če nazadnje ministrstvo za kulturo ne bi ustavilo postopka izdaje soglasja.
-
24. 8. 2012 | Mladina 34 | Politika
Pred štirimi leti smo v Mladini objavili tajni sporazum med prvo Janševo vlado in cerkvijo, na podlagi katerega je takrat odhajajoča politična garnitura cerkvi prikrito podarila Blejski otok. Vse skupaj je bilo sporno, ne toliko zaradi finančnih razsežnosti primera, ampak predvsem zaradi tega, kako brezsramno in grobo je odhajajoča politična elita takrat zlorabila državo in kako nizko se je spustila cerkev.