Borut Mekina
-
14. 3. 2008 | Mladina 10 | Politika
Pivovarna Laško je danes središče najmočnejšega slovenskega finančnega konglomerata, ki poleg industrije pijač združuje še medijske vložke v Večeru ali Delu, iz njega pa prihajajo tudi najpomembnejši lastniki Mercatorja, največjega slovenskega podjetja. Na začetku lastniške verige stoji družba Kolonel, ki jo zastopa samostojna podjetnica iz Maribora Blaženka Šoštarič, sicer vodja servisa za opravljanje...
-
Zamisel, da bi izbrisanim nekje v Sloveniji, denimo v Argentinskem parku pred ministrstvom za notranje zadeve v Ljubljani, postavili spomenik, je sicer lahko razumljena kot slaba šala, še sploh, če v skladu z aktualnimi smernicami mislimo, da nas morajo spomeniki združevati. A zgodba z osemnajsttisočglavo aglomeracijo posameznikov, ki jih je združila birokracija, je na dobri poti, da jo bo lahko rešil le še...
-
Skrbi nas, da bo tudi Slovenija pasivna
Z gospodom Türkom smo navezali stike že decembra, takoj ko je postal predsednik. Razlog je preprost: želimo spodbuditi Slovenijo, da bi prevzela vodilno vlogo v Svetu za človekove pravice OZN, saj nas zelo skrbi, ker je bila EU doslej v tem organu precej pasivna. Doslej se ni ravno izkazala. Nekaterim državam je z agresivnostjo uspelo onemogočiti rešitev marsikaterega vprašanja, zato računamo na Slovenijo, ki zdaj predseduje EU.
-
22. 2. 2008 | Mladina 7
Še nedavno so bili spiski telefonskih klicev razlog za resno skrb. Znan je denimo seznam izpisov telefonskih klicev z mobilnega telefona sedanjega Večerovega odgovornega urednika Tomaža Ranca, ki naj bi ga kriminalisti - med njimi je bil tedaj tudi Drago Kos - zaradi preiskave v aferi Vič - Holmec od Mobitela dobili nekaj dni prehitro. Marsikdo je bil ob tem dogodku globoko prizadet zaradi zlorabe pravil.
-
Od Slivnikove ceste do Janševega podjetja
Da si nekdo zgradi cesto, traja več let. Včasih desetletje. Treba je izdelati prostorsko in projektno dokumentacijo, dobiti soglasja različnih zavodov, denimo Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine, soglasja sosedov, občinskih urbanistov, energetskih in drugih komunalnih podjetij, parcele je treba odkupiti... Zapletov je vedno dovolj.
-
Se kdo vpraša, kaj se bo zgodilo?
Ta zgodba ni od včeraj. Bila je problem nekdanje Jugoslavije in še prej. Znotraj tega nihče ni našel prave rešitve. Po mojem je najbolj določno videl vprašanje Kosova nekdanji premier Srbije Zoran Đinđić. Za novo leto 2002 sem govoril z njim osebno in takrat je izrekel tezo, da se mora Srbija začeti ukvarjati z vprašanjem Kosova, sicer se bodo ob naslednjem koraku, ob vprašanju vstopa v EU, ubadali z dvema...
-
5. 2. 2008 | Mladina 5
Znano je, kako se je na ozemlju nekdanje Jugoslavije končala morija. Razmere na terenu je dejansko uredilo šele ameriško posredovanje v Bosni in potem na Kosovu, Evropa pa se je spotaknila v daljšo krizo identitete in avtoritete. Zadnja leta je zaradi balkanskega kotla Evropska unija šla skozi več reform, vse z namenom, da bi po sramoti dobila podobo vplivne in učinkovite sile.
-
2. 2. 2008 | Mladina 4
Močan, eleganten, dinamičen in vsestranski. BMW X5. Drobnoprodajna cena tega vozila se začne pri 57 tisoč in konča pri 74 tisoč evrih, in to brez dodatne opreme. Trgovci ga uvrščajo v kategorijo tako imenovanih luksuznih vozil SUV ali Sports utility vehicle. S petimi metri dolžine in 2,2 metra širine je morda malce predimenzioniran za tipično slovensko cesto na podeželju, nepraktičen pa je tudi za tloris navadne...
-
Charles Brown: "Spletne revolucije ni"
Ko govorimo o novih tehnologijah, moramo biti previdni. Z njihovim potencialom se pretirava, saj mnogi, ki te tehnologije oglašujejo, niso ravnodušni, kar zadeva njihov razmah, ampak imajo svoje namene. Poglavitni del razprave o pozitivnih straneh na primer blogerstva prihaja predvsem, če ne izključno iz prav specifične tradicije ameriških libertarnih in sedaj konservativnih hipikapitalistov. V teh okoljih najdemo zamisli o zatonu tiska in celo o novi, demokratični revoluciji. Sicer je treba reči, da se oddaljujemo od dobe, v kateri smo imeli komunikacijo "eden proti mnogim". Javnost nikoli ni bila neumna in to nikoli ni bila propaganda, saj so ljudje večinoma iz ponujenih informacij vzeli, kar so potrebovali, ali so si jih razlagali po svoje. A kakorkoli: to je bila komunikacija od zgoraj navzdol, v kateri so prevladovali interesi medijskih lastnikov, v avtoritarnih državah pa interesi diktatorjev ali političnih in verskih gibanj. Nove tehnologije imajo možnost za preseganje teh vzorcev, ne vemo pa, ali bo novi način komunikacije res prišel kaj bližje obliki dialoga. To ni več odvisno od tehnologije, ampak od ljudi, organizacij ali gibanj, če jih bodo uporabili. Za zdaj novi mediji povzročajo prej nekakšno lažno komunikacijo ali lažen dialog: blogerji se pogovarjajo sami s seboj.
-
27. 1. 2008 | Mladina 3
Minuli dve leti sta bili za slovensko cerkev eni najuspešnejših. Še bolj kot pomoč države in vernikov so namreč zrasle cerkvene finančne investicije, ki pomenijo gospodarsko jedro RKC. A to jedro je cerkev, podobno kot drugi finančni centri moči po Sloveniji, zgradila predvsem skozi certifikatno privatizacijo. Do njega je prišla prek "menedžerskega odkupa".