
Bernard Nežmah
-
Zakrivanje in preganjanje prinašalcev vesti
Medijski prikazi političnih obratov v Ukrajini po zahodnoevropskih medijih slikajo spopad dobrega in zla. Vse je jasno: negativca sta odstavljeni predsednik Viktor Janukovič in njegov zaveznik Vladimir Putin, pozitivci pa opozicijski voditelji Julija Timošenko, Vitali Kličko in novi premier Arsenij Jacenjuk. Televizije so prikazale Janukovičevo rezidenco in gledalcem je vse jasno. Svobodeželjna Ukrajina se je znebila najbolj skorumpiranega diktatorja, ki ji je zapiral vrata v Evropsko unijo, svobodi pa preti ruski predsednik. Ljudem, ki o veliki državi okoli Kijeva še včeraj niso vedeli nič, danes razumejo vse dogajanje. Fenomen sodobnika, ki se s pomočjo kratkih medijskih vesti počuti kot suvereni vseved.
-
David Graeber: Fragmenti anarhistične antropologije
Avtor ni utopist, ampak pragmatik, saj ponuja serijo delujočih modelov. Medtem ko dušebrižništvo toči solze za nesrečnimi begunci, ki polnijo Evropo, se on zavzema za polno uzakonitev svobode gibanja. Če bo imel denimo vsakdo pravico, da živi in se naselil kjerkoli, bodo denimo Tanzanijci preplavili Rotterdam, toda nizozemska vlada bo potem hitro našla načine, kako zagotoviti, da bodo Tanzanijci ostali doma.
-
Slovensko vlado je prevzela v roke katoliška cerkev. Najbolj nesmiselna trditev, ki ji oporekajo vsa dejstva: ljubljanska in mariborska nadškofija sta brez metropolitov, medtem ko je Franc Rode samo še naslovni kardinal, daleč od prvega kroga vatikanske oblasti. Kje torej vladajo kleriki?
-
Robert Lustig: Mastna laž: grenka resnica o sladkorju
Avtor gradi na številkah: leta 2001 je bilo v ZDA šest milijonov predebelih ljudi, v desetletju pa se je ta številka povzpela na 20 milijonov. To ni več naključje, tudi ne sedeči življenjski stil.
-
Deževanje medalj na olimpijadi v Sočiju je poleg evforije prineslo tudi poziv hokejskega selektorja Matjaža Kopitarja, da bi morali v državi zgraditi še pet novih drsalnih dvoran. Brez množičnosti pač ni svetle prihodnosti hokeja.
-
Orlando Figes: Tragedija ljudstva: ruska revolucija 1891–1924
Kaj Figes prinaša slovenskim bralcem, ki so o tej temi prebirali že deli M. Britovška »Carizem, revolucija, stalinizem« in R. Pipesa »Kratka zgodovina ruske revolucije«? Avtor je v zgodovinopisje vnesel v večji meri reportažni žanr, s katerim prikliče vzdušje dogodka in zgodovino zapelje v žargon literarne napetosti.
-
Rekordna kopica slovenskih medalj na olimpijadi v Sočiju je razveselila množice, ob tem pa velja napraviti primerjavo s politiki. Športniki so dokazali, da so med najboljšimi na svetu, kakšno težo pa imajo premierka in njeni ministri? Nazoren zgled se je pred dnevi dogodil v Münchnu na svetovni konferenci o varnosti, na kateri je sodelovalo več deset predsednikov in premierov, med njimi tudi predsednica vlade Alenka Bratušek in obrambni minister Roman Jakič. Sodelujoči so razpravljali na številnih panelih, toda slovenska predstavnika nista sodelovala niti v eni ekipi panelistov. Tam so bila seveda velika imena svetovne politike, od legendarnega Helmuta Schmidta do Henryja Kissingerja, tako da je za slovenski par zmanjkalo odra. Kaj sta potem tam počela?
-
Ivan T. Berend: Zgodovina v mojem življenju
Od tridesetih let 20. pa do prvih let 21. stoletja. Skratka žanr, ko zgodovinar piše o svojem individualnem bivanju skozi prizmo zgodovine. Profesor Berend zastavi: »Ker sem preživel hude čase, se imam za srečnejšega in bogatejšega.« Horthyjev režim, nemška okupacija, Dachau, demokracija 1945–47, komunizem, vstaja 1956, Kadarjev režim, svobodne volitve 1990, emigracija v Kalifornijo.
-
Češko-francoski pisatelj Milan Kundera je v romanu »Počasnost« (1995) z zajedljivo ironijo opisal literarni lik poslanca Duberquesa in intelektualca Bercka. Oba ste sedela v pariški restavracija s skupino obolelih za aidsom. Ko so se pojavile teve kamere je Duberques stopil k najbližjemu bolniku in ga poljubil na usta, še vsa polna čokoladne kreme. Bercka je zadelo, saj mu je bilo jasno, da je tekmečev poljub postal nesmrten.
-
Viktor E. Frankl: Kljub vsemu reči življenju DA
Ki seveda pripada strani taboriščnikov. V Auschwitzu ga je čakala usoda krematorija, kateri se je izmaknil, vendar pa v knjigi ne popisuje praktičnih poti fizičnega preživetja. O tem vidiku sicer pišejo Imre Kertesz v »Brezusodnosti«, Primo Levi v »Ali je to človek?« in Boris Pahor v »Nekropoli«. Psihiater Frankl popisuje taboriščne izkušnje iz perspektive smisla.
-
Ko je odstopila KPK z Goranom Klemenčičem na čelu, se je v hipu odzvala premierka Alenka Bratušek rekoč, kako jo popolnoma podpira in da počne vse, da bi zagotovila čim boljše pogoje za preganjanje korupcije.
-
Ifigenija Simonović et al.: Vitomil Zupan: važno je priti na grič
Pisatelj, potepuh, ženskar, partizan, zapornik, dramatik, gradbeni inženir, pesnik, gizdalin, prevajalec, boem, filozof, provokator, boksar. Torej človek, o katerem so se vsakodnevno rojevale legende. Kdo je bil Vitomil Zupan? Svetovljan, partizan, zapornik skoraj sedem let, avtor romanov »Levitan« in »Menuet za kitaro«, po katerem je bil posnet legendarni film »Nasvidenje v naslednji vojni«.
-
Število informacij, ki jih prinašajo mediji, narašča skokoma. New York Times je leta 2010 objavil, da se je med leti 1980 in 2008 količina informacij na njihovih straneh povečala za 340 odstotkov. Na prvi pogled pravo bogastvo, toda posledica mrgolenja podatkov, ki si sledijo eden za drugim, je izgubljanje spomina. Več ko je podatkov, manj si jih zapomnimo. Bolj ko se plodijo afere, hitreje jih pozabljamo. Tako je bila dobro leto nazaj permanentna tarča kritik druga Janševa vlada s svojim superministrom Žigo Turkom. Ministrstvo za kulturo je bilo samo podsektor v njegovem resorju. In deževali so očitki, tako med uličnimi protestniki, kulturniki kot v medijih, da je kultura prepomemben faktor, da bi ne imela samostojnega ministra.
-
Ljuba Dornik Šubelj: OZNA in prevzem oblasti 1944–46
Skozi leta je menjavala ime: VOS, OZNA, UDBA, toda njene metode, direktive in kader so ostajali isti. Služila je kot smrtna pest vodstva komunistične partije, ki je z njo pobijalo in zastraševalo nasprotnike. Že od samega začetka: ustanovljena je bila OF, da bi organizirala in vodila upor proti okupatorju, toda CK KPJ je avgusta 1941 na skrivaj, mimo vednosti vrha OF, osnoval oborožene skupine VOS, ki so izvajale atentate po partijski direktivi.
-
Zadnji mesec polnijo medije dogovarjanja o novi koalicijski pogodbi. Premierka, ministri in poslanci vladnih strank se intenzivno pogovarjajo, pod kakšnimi pogoji bodo nadaljevali skupno vlado. Kje smo? Na Luni, v pravljici ali v gledališču?
-
Pesnik, bard narave in esejist tokrat v novem žanru. Po zastavku je parafraza Lolite – ona 19, on pol stoletja več, po vsebini Madam poljskega pisatelja Libere, ko subtilno tke sublimirani odnos. Toda ključen je stil, v katerem se avtor, ki je izšel iz skupine OHO s konca šestdesetih let, igrivo polasti sodobne tehnologije esemesanja in jo napolni s haiku sporočili tipa: »Odprl sem ti vrata hiše, odstrl okna svoje duše in odmašil žlebove svojega srca.«
-
Med fotografijami leta je vsekakor prednovoletni poljub med premierko Alenko Bratušek in ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. Če so slikovne podobe ponavadi le ilustracije k dogodkom, ta razkriva zgodbo že sama po sebi. Potem ko so mediji zadnje pol leta pripovedovali o velikem spopadu znotraj PS, o dobri Alenki in zlem Zoranu, se je zdaj pokazalo, da sta še vedno neločljivi par.
-
Ali mar obstaja sama na sebi? Ne, njena dialektika gre takole: čar lenobe je oddih po delu, če pa dela poprej ni, tudi užitka lenobe ne bo. Avtor ji v esejističnem slogu sledi v zgodovino filozofije in literature ter se ustavlja ob prelomnih trenutkih časa. Po tisočletjih pravljic o Indiji Koromandiji se tako pojavi Luter, ki zapove, naj berače, ki ne bodo delali, preženejo iz mest.
-
Janković-Bratušek kot par leta
Primanjkljaj v proračunu znaša 5 milijard evrov oziroma rekordnih 15 odstotkov BDP. Kolikšna je torej priljubljenost vlade Alenke Bratušek? - 1,3 odstotka! Nikakor, merilci javnega mnenja ji namerijo krepkih 25 odstotkov. Mnogi ji zaupajo, da državo vodi po poti razcveta, na kateri bo mimogrede počistila še s korupcijo, nezakonitimi praksami in z gospodarskim kriminalom.
-
20. 12. 2013 | Mladina 51 | Kultura
Letos se v Franciji vrstijo svečanosti ob 100. obletnici rojstva pisatelja in filozofa Alberta Camusa. Nobelova nagrada leta 1957, romani, drame, žurnalizem in politični angažma so mu že za življenja ustvarili svetovno slavo, ki pa vztraja z novimi in novimi bralci, ki prebirajo Kugo, Tujca, Mit o Sizifu, Kaligulo, Nesporazum, Upornega človeka etc. Mož, ki je umrl v prometni nesreči po novem letu 1960, je v vsega dveh desetletjih ustvaril plejado del, katerih ideje so oblikovale evropsko kulturo.
-
20. 12. 2013 | Mladina 51 | Kultura | Knjiga
Denis Mancevič: Ruska energetska diplomacija v 21. stoletju
Na nafto in plin zre človek kot na naravni vir bogastva, s katerim služijo države proizvajalke in multinacionalke, sem ter tja pa zaradi njune nacionalizacije izbruhne kakšna vojna. Denis Mancevič tokrat postavi drugačno perspektivo: kdo so lastniki podjetij, ki prodajajo to naravno bogastvo, in kako ga v svetovni politiki unovčuje Kremelj?
-
Na trgu Majdan v Kijevu je ena osrednjih figur demonstracij 2,02 metra velik orjak. Vitalij Kličko je boksarski prvak v supertežki kategoriji WBC, že dolgo legenda, ki je v 47 dvobojih kar 41-krat nokavtiral nasprotnika. Pred dnevi se je poslovil od boksa, a dobil od WBC naziv zaslužni prvak, ki mu omogoča, da se lahko kadarkoli vrne in izzove bodočega prvaka. Boksarska asociacija mu je zaslužni naslov naklonila z besedami, da mu želi vso srečo v boju na predsedniških volitvah v Ukrajini 2015, ker se je odzval klicu domovine in bo nastopil v boju za človekove pravice in enakost.
-
13. 12. 2013 | Mladina 50 | Kultura | Knjiga
V delu bolj kot spomini dominirajo njegove ocene in interpretacije, s katerimi diskreditira nasprotnike. Tako o na smrt obsojenem L. Sircu cinično zapiše, kako je bil s svojim zasliševalcem skoraj v prijateljskih odnosih. Medtem ko o mreži informatorjev, ki jih je imel na duhovniški strani, ne razkrije, na kakšen način jih je pridobival.
-
Pogled v Kijev je presunljiv. Potem ko je ukrajinska vlada sprejela odločitev, da države ne vključi v EU integracije, državljani niso zabavljali prek twittov niti niso polnili spletnih strani z izbruhi nejevolje. Preprosto so prišli na ulice. Iz anonimnosti so raje stopili v materialno javnost, kjer so z besnimi protesti izrazili svojo jezo. In podrli orjaški spomenik Leninu. Ljudje Evrope so nad tem precej začudeni: kaj ima vodja boljševiške revolucije opraviti z vključevanjem v EU in z režimom predsednika Janukoviča? Še zlasti, ker je bil priljubljena točka turistov, ki so se pred njim radi fotografirali.
-
6. 12. 2013 | Mladina 49 | Kultura | Knjiga
Franci Demšar: Transparentnost in skrb za denar davkoplačevalcev
Avtor je po izobrazbi doktor fizike, karierno pa je zapisan državni administraciji kot sekretar na ministrstvu za znanost, obrambni minister, veleposlanik v Rusiji in direktor Javne agencije za raziskovalno dejavnost. Je torej napisal knjigo spominov ali vademekum transparentnega delovanja državnih institucij?
-
Odstopila je KPK pod predsedstvom Gorana Klemenčiča. Da bi izmerili njeno vlogo, poglejmo v zgodovino preganjanja korupcije. To so počele različne komisije pod različnimi imeni in z različnimi pristojnostmi. A kaj je od njih ostalo v kolektivnem spominu?
-
29. 11. 2013 | Mladina 48 | Kultura | Knjiga
Ernest Mandel: Pomen druge svetovne vojne
Ne, to ni varianta starega jugoslovanskega učbenika iz Kardeljevih časov, avtor dela iz l. 1986 je bil belgijski zgodovinar in politični mislec, tudi sam zapornik v koncentracijskem taborišču. Mandel knjige ni zastavil kot spopad dobrega in zla, ampak je sledil dejstvom, ki jih večina zgodovinskih pregledov spregleda ali zataji.
-
Potem ko je pod pritiski medijev in večine poslanskih skupin odstopil gospodarski minister Stanko Stepišnik iz vrst PS, se je le v tednu dni zgodba ponovila. Infrastrukturni minister Samo Omerzel je v času ministrovanja kanil za svoje podjetje dobiti lepo posel Darsa, po medijskemu razkritju pa se je oglasil njegov predsednik DL Gregor Virant in postavil: ali posel ali ministrovanje. Čeravno se je minister po pozivu umaknil iz poslovanja z državno firmo, je očitno, da je za vlado Alenko Bratušek značilna neznosna lahkost ministrovanja, kjer se člani vlade obnašajo, kot da je samoumevno, da na račun njihovih ministrskih funkcij vzporedno služijo še njihova podjetja.
-
22. 11. 2013 | Mladina 47 | Kultura | Knjiga
Sabina Stariha Pipan: Vzgojimo psa učinkovito, a prijazno
Moderna knjiga. Pred štiridesetimi leti takih del ni bilo najti. Hišni pes je takrat še kraljeval kot čuvaj na vrtu in spremljevalec gospodarja na sprehodu. Danes pa je pes z verige pred hišo skočil v dom in tam postal nov družinski član, ki prosto pohajkuje po vseh sobah.
-
Slovenska vlada je nenadoma prišla z vestjo, da si je sposodila za 1,5 milijarde evrov. Potem ko se je spomladi že zadolžila za 3,5 milijarde dolarjev, cca 3 miljarde evrov. V dobrega pol leta po nastopu premierke Alenke Bratušek torej za 4,5 milijarde evrov. V takem tempu bo do konca mandata napravila 20 milijard dodatnega dolga.