
Bernard Nežmah
-
11. 5. 2012 | Mladina 19 | Kultura | Knjiga
Kornelija Benyovsky Šoštarić: Zeleni kvadrat
Vladajoči predstava vrtičkarja je čemerno in zaplankano bitje, ki se muči z motiko v roki, namesto da bi znal užiti lepote modernega življenja. Toda potem se pojavi Mme Benyovsky, vilinska dama z zagrebških ulic, ki skozi reportaže in knjige razkriva svoj nepojmljivi užitek.
-
Janševa vlada je letos odpravila državno proslavo na »Dan OF«. Prvič v zgodovini so partizanski veterani protestirali proti zmanjševanju državnega pomena tega praznika. Leta 1951 je ljudska skupščina SR Slovenije sprejela zakon, po katerem so začeli praznovati 22. julij kot »Dan vstaje slovenskega naroda«. Leta 1952 tako »Dan OF« ni bil več državni praznik in dela prost dan, toda nihče ni protestiral, celo Josip Vidmar in drugi udeleženci zgodovinskega sestanka ne.
-
Bernard Nežmah | foto: Miha Fras
26. 4. 2012 | Mladina 17 | Družba
Dr. Franc Rode: "Kar zadeva substanco mojih nagovorov, je ne bi spreminjal, niti danes ne."
V času, ko je bil Franc Rode nadškof v Ljubljani, so njegove pridige in izjave polnile časopisne naslovnice tako kot nikoli poprej in ne potem. Bliskale so njegove metafore o šolanju kot dresuri ovčarjev, ali pa o ateistu, ki ima v sebi vseeno vero v nadnaravno, saj mrtvega očeta ne bo odvrgel v smetnjak, ampak ga bo spoštljivo pokopal. Odkar je odšel v Rimu na položaj prefekta in postal kardinal, so z novim poslanstvom izpuhtele tudi provokativne prispodobe. Ko je za velikonočne praznike prišel v Ljubljano, se je v Knjižnici Otona Župančiča pred številnim občinstvom odvil pogovor med kardinalom in publicistom, ki ga objavljamo v obliki intervjuja.
-
26. 4. 2012 | Mladina 17 | Kultura | Knjiga
Klay Lamprell: Pariz: vse, kar te zanima/ London: vse, kar te zanima
Torej brošuri izključno za najstnike? Niti ne, uporabna sta za vsakogar, ki ne ve, kaj bi pravzaprav počel v mestu. Trčimo torej ob sodobni fenomen turizma; nekoč popotnik ni poznal te zadrege, saj je odšel v kraj, o katerem je poprej že leta prebiral in sanjal. Skratka, vodiča rešita turista s tem, da mu travmatično dolgi seznam izbire skrčita na nekaj ducatov zgodb. Namesto množice slik v galerijah, serije cerkva in muzejev, spomenikov in ulic, ki mu pred očmi poskakujejo samo kot podobe, dobi zaokrožene pripovedi. Denimo: Place de la Concorde mu je samo še eden izmed trgov, če pa izve, da ga je dal zgraditi Ludvik XV., da bi na njem stal v podobi kamnitega jezdeca na konju, potem pa so v revoluciji na njem postavili giljotine, pod katerim je padlo 40 tisoč glav, tudi kralja Ludvika XVI., se trg spremeni v pripoved. Ker je postal dejansko Giljotinski trg, je po revoluciji utelešal kolektivno travmo, pa so ga zato preimenovali v Trg sloge, a ker ga to še ni očistilo krvnega madeža, so iskali preusmeritev pozornosti. Kako so to storili? - Iz Egipta so l. 1836 privlekli 23 metrov visok in 3300 let star obelisk in ga postavili na sredo trga.
-
Po dvajsetletnici slovenske državnosti si marsikdo zastavlja vprašanje: ali smo sanjali o takšni državi? Bridki trenutek, toda v sebi še vedno spodbuden. Ob dvajsetletnici Titove Jugoslavije si ljudje niso postavljali takšnih vprašanj. Seveda bi lahko oporekali, češ da so bila takrat zlata leta socialne države. Toda, ali to sploh drži? V šestdesetih, torej v najbolj liberalni epohi starega režima, je iz države emigriralo več kot milijon ljudi, ki so si našli delo zunaj domovine. Zmagovalci nad nemškimi okupatorji so množično drli v poraženo Nemčijo kot gastarbajterji, kjer so z delom zaslužili deset krat več kot doma. Čisti paradoks: iz dežele, kjer je na oblasti delavski razred, delavci množično bežijo v državo kapitalistov, kjer izkoriščajo zaposlene.
-
20. 4. 2012 | Mladina 16 | Kultura | Knjiga
Eduardo Galeano: Odprte žile Latinske Amerike
Zgodovinopisje predava Južno Ameriko skozi kulture Inkov, Aztekov in Majev, španske in portugalske osvojitve, pobijanje Indijancev, skozi osamosvojitvene vojne in vladavino diktatur 20. stoletja. Galeano zastavi svoje delo drugače - kot zgodovino plenjenja. Najprej rudnikov zlata in srebra, potem solitra, boksita, nafte in železa. G
-
Vlada je pred časom pripravila zakon, po katerem bi javnim uslužbencem znižali plače za manj kot petnajst odstotkov, nato pa se številka skozi pogajanja s sindikati približuje sedmim odstotkom. Dogodi se stavka, briljirajo stavkovni voditelji z ognjevitimi govori. Eden duhovito parafrazira premiera s sestopom z Lune, drugi vpije, da bodo bogatejši se bogatejši, tretji udriha po tajkunih in politikih. Nastopi so spektakularni, akterji nastopajo v maniri odličnih igralcev.
-
13. 4. 2012 | Mladina 15 | Kultura | Knjiga
V obširni knjigi (384 s.) je temu konkretnemu vprašanju posvečeno kratko poglavje na manj kot 20 straneh. Preostala vsebina pa postavlja fojbe v zgodovinski kontekst, ki sega od pomladi narodov 1848, prve svetovne vojne, kraljevine Jugoslavije, fašizma, NOB, ameriške zasedbe pa vse do današnjosti. Izhodišče knjige ni iskanje števila in seznama pobitih, podatki se tu skrčijo na italijanske sezname pogrešanih, in na dejstva, ki relativizirajo tezo, da je vsak pogrešani bil tudi pokončan v fojbah.
-
Spopad sindikatov z vlado se je zaostril do odločitve za splošno stavko, ki naj bi zajela skoraj 100 tisoč uslužbencev. Vzemimo hipotetični dan stavke, ko bodo stavkali v vrtcih, zdravstvenih domovih in na sodiščih. Postavimo se v kožo koga izmed več kot deset tisoč gradbenih delavcev, ki so pred letošnjim letom izgubili službo. Prvi bo šel na pregled v zdravstveni dom, kjer ga bodo odslovili, njegov kolega bo na sodišču iskal pravico do delodajalca, ki mu ni plačeval prispevkov, a bo pravica ta dan počivala, tretji bo peljal otroka v vrtec, ki mu ga bodo na vratih vrnili, ker stavkajo.
-
6. 4. 2012 | Mladina 14 | Kultura | Knjiga
Anselm Grün in Jochen Zeitz: Bog, vest in denar
Pogovor med menihom in menedžerjem. O čem torej besedujeta benediktinski menih in ekonom opatije 300 menihov ter zaposlenih v Münsterschwartzachu in vodja multinacionalke Puma, ki ima 2,5 milijarde letnih dohodkov?
-
Pogajanja med vlado in sindikati o znižanju plač in drugih dohodkov v javnem sektorju so seveda prva tema. Tukaj bi privarčevali nekaj milijonov, tam nekaj deset, spet tam še nekaj več. Sindikalisti vmes protestirajo zoper rezanje le pri zaposlenih, ko pa bi lahko obdavčili cerkveno premoženje, umaknili vojaštvo iz Afganistana, zmanjšali vojaški proračun, obdavčili luksuz etc. Medtem ko vladna stran načrtuje zmanjšanje izdatkov za 800 milijonov, bi opozicija napravila rez le za 400 milijonov. Na mizi so vse teme razen ene – ustavitev investicij v TEŠ 6. Bijejo se srdite bitke, ali naj denimo policistom znižajo plače za dobrih sto evrov, za osemdeset, za sploh nič. Skratka, o relativno malih zneskih tečejo diskusije in polemike, o največjem izdatku, ki šteje več kot milijardo, pa molk. O tem se ne govori, to se ne postavlja pod vprašaj, Bog ne daj, da bi zadevo znova odprli. Pri TEŠ 6 ni varčevanja.
-
30. 3. 2012 | Mladina 13 | Kultura | Knjiga
Trda knjiga, ki ni v bralni užitek. Princip pisanja je trojen: lastne izkušnje, pogovori s Palestinci in prebiranje knjig ter študij.
-
Vseslovenska akcija čiščenja narave je bila impozantna. Več kot 230.000 prostovoljcev, ki sta se jim pridružila tudi državni predsednik in premier, si je vzelo dan in vneto odstranjevalo artefakte, ki so jih ignoranti odvrgli v gozdičke, na travnike in bregove voda. Osupljiva je visoka kolektivna zavest spoštovanja narave in redka angažiranost, ko množice napravijo korak od negodovanja h konkretni akciji. Ljudstvo in oblast dobesedno z roko v roki na skupni strani s prirodo.
-
23. 3. 2012 | Mladina 12 | Kultura | Knjiga
Kajetan Gantar: Zasilni pristanek
Po spominih na mladost v »Utrinkih ugaslih sanj« (2005) so tudi novejši spomini žanr, ki presega memoaristiko. So namreč obenem tudi kulturna zgodovina skritega vsakdana. Kje je tekla nevidna bitka ob smrti velikana duha, kot je bil Anton Sovrè? - Leta 1963 je bil to cerkveni pogreb, ki je uradno veljal za nezaželenega.
-
Kaj med mnogimi podobnostmi združuje Ljubljano in Slovenijo? Tako glavno mesto kot država sta rekordno zadolženi. Še nikoli v novejši zgodovini ni bila prestolnica tako visoko zadolžena, kot je danes. In povsem enako velja za državno blagajno. Kako torej oblasti ravnajo v identičnih razmerah?
-
16. 3. 2012 | Mladina 11 | Kultura | Knjiga
Aleksander Panarin: Skušnjava globalizma
Globalizacija je že po svojem pojmu enotni svetovni fenomen. O njej so pisane številne študije, zoper njo protestirajo različne skupine in gibanja aktivistov od mirovnikov, ekologov, levičarjev itn. So torej te kritike univerzalne? Ali obstajajo še drugačni modusi antiglobalizma?
-
V Sloveniji se je pojavil negativec leta, če ne kar desetletja. Poslanec Ivan Simčič (Desus) se je, kot kažejo dejstva, postavljal s srednješolskim spričevalom, ki je bilo ponarejeno. Mediji, še zlasti televizije, brskajo in iščejo ter sestavljajo sliko te nečednosti. Mož je sicer kasneje po pravilih dokončal fakulteto in izdelal spodobni diplomi. Stari delikt je resda vmes že zastaral, toda javno mnenje in mediji so striktni, zahtevajo njegovo poslansko glavo. Kazen, da so ga pred leti vrgli iz vojske, je premajhna. Naložiti mu je dodatno kazen, tak človek pač ni vreden časti državnega poslanca!
-
9. 3. 2012 | Mladina 10 | Kultura | Knjiga
Sanja Lončar, Sabina Topolovec, Marija Kočevar Fetah, Nadja Baćac: Ščepec rešitve
Avtorska knjiga na več kot 400 straneh daleč presega popularne knjige o začimbah. Obravnava jih s spoštovanjem, učljivostjo in radovednostjo. So skrivni fenomen, o katerem vemo izredno malo. Sodobna tradicija receptov je bolj seznam ukazov, kaj sodi v določeno jed, pa tudi farmakopeja ravna podobno, ko jih skozi recepture priporoča kot naravna zdravila. A kako bi jih lahko suvereno spoznali, da bi z izbiro posameznih ščepcev ustvarjali blagodejen zdravstvene učinke, umetnost njih uživanja in kuhanja?
-
Danes resnica, jutri razkriti falsifikat
V največji državi na svetu so za predsednika izvolili Vladimirja Putina. Že dan po volitvah ga tekmeci obtožijo za ponarejanje glasov, deset tisoč protestnikov pa se zbere v glavnem mestu na demonstracijah. Vsekakor podobe, ki ne govorijo o demokratičnih volitvah.
-
Eric Berne: Katero igro igraš?
Knjiga o taroku, šahu ali poplavi računalniških igric? Ne, knjiga o psiholoških igrah v medčloveških odnosih.
-
Ker se je državljan izogibal plačilu 124 evrov dolga, so mu na dražbi za smešno majhen znesek prodali hišo. Ob tem drakonskem primeru sodniki pravijo, da je bilo vse po zakonu, da naj reč velja za zgled, kako se ne splača izmikati plačilom dolga.
-
Jean Starobinski: Iznajdba svobode, 1700-1789;
Emblemi razuma, 1789To ni študija o konceptu svobode, marveč o načinu bivanja, ki je še pred francosko revolucijo v temelju pretresel dotedanje vladajoče ideje in prakse. Vzemimo pojem bogatega in lepega stanovanja: če so prej častili veličastnost zunanjščine in prostorne sobane, so se zdaj zagreli za bolj svetle, manj prostorne in zato hitreje ogrete sobe, ki so jim dajali šarm ljubki drobni predmeti: okrasni porcelan, tobačnice in miniature.
-
Ena magičnih besed, ki obeta napredek, je kompjuterizacija. Vest, da naj bi poslanci dobili nove prenosne računalnike, je kajpak razburila medije in javnost. Državni zbor je nakupil 156 računalnikov za 172 tisoč evrov. Ti aparati sicer omogočajo tudi marsikaj koristnega, količine informacij in primerjave z drugimi državi so poslancem vsekakor v prid. Toda kakšen signal pošilja parlament ljudstvu?
-
Janez Kebe: Cerkniško jezero in ljudje ob njem
Avtor je domačin, duhovnik in erudit. V maniri polihistorja je zbiral najrazličnejše vednosti o deželi ob presihajočem jezeru. Predstavlja zgodovino poplav od 17. stoletja naprej, človekove poskuse spreminjanja jezera z jezovi in pregradami, ideje osuševanja, ljudski upor proti posegom v naravo, beleži vrste rib, ki tam bivajo in izpostavlja zgodovino vstavljanja neavtohtonih rib. Vendar delo ne izhaja le iz brskanja po arhivih, starih zapiskih in pismih, vseskozi je pozorno na spontano simbiozo jezera in prebivalstva. Ob sušah tako ribiči ne rešujejo nedavno vnesenih rdečeperk in ostrižev, a ta duh tradicije se kaže tudi v sodnih sporih, ko domačini zahtevajo nazaj stoletne pravice do ribolova, ki jim jih je vzel zakon, sprejet pod komunizmom.
-
Vodstvo projekta TEŠ 6 s Simonom Totom na čelu postavlja alternativo: ali dokončamo začeti projekt in povečamo gospodarski in družbeni razvoj, ali pa vsak dan izgubimo sto tisoč evrov na pogodbenih kaznih? Seveda ga ni, ki bi se v taki dilemi odločil za drugo možnost. Pač, eden je neuničljivi Vili Kovačič, ki dokazuje nasprotno, ko naniza 21 razlogov proti in navaja, zakaj bi bil projekt TEŠ 4 in TEŠ 5 nekajkrat cenejši, okoljsko bistveno prijaznejši in bi omogočil 10 krat več delovnih mest kot TEŠ 6.
-
Bernard Nežmah | foto: Borut Peterlin
Alberto Manguel: »Bralec je za vladajoče nevaren«
Rodil se je v Argentini, piše v angleščini, predaval je na univerzi v Kanadi, s knjižnico živi v francoski vasi, v ljubljanskem pogovoru za »Mladino« pa je pojasnjeval, zakaj je branje uživanje v težavnosti, kaj počnejo stoletne knjižnice sredi mavretanske Sahare, kako je pravo branje šele tisto s svinčnikom v roki, zakaj branje z zaslona vodi v atrofijo možganov, kako bralec postane subverziven za potrošniško industrijo, zakaj šole ne producirajo bralcev, skratka pripovedoval je o branju kot načinu oblikovanja osebnosti.
-
Novemu parlamentu je z ukinitvijo samostojnega ministrstva uspelo nekaj povsem nepričakovanega. Spodbudilo je kulturnike k družbeni angažiranosti. Podpisujejo peticijo in na medijske strani so spet prišla razmišljanja o pomembnosti kulture. Skoraj deset tisoč podpisov je impozantna številka, ki daje priložnost prihajajoči vladi, da jo vzame zares, ji prisluhne in se zapiše v zgodovino kot vlada, ki je svojo prvotno odločitev predrugačila in ponovno vzpostavila samostojni vladni resor kulture.
-
Milan Jerovec in Milan Batista: Podobe Valvasorjeve Ljubljane
Ko hodiš po starem mestu, občuduješ stavbe, ki jih vidiš kot zgodovino davnih časov. Ker na poslopjih ni letnic gradnje, vse skupaj premakneš daleč nazaj. Danes si morda fasciniran nad palačo univerze, ne da bi vedel, da je še stoletje nazaj tu stala mogočna vicedomska palača. In prav to premestitev na začetek 17. stoletja, v pogled, ki ga nudijo Valvasorjeve, bralcem omogočata Jerovec in Batista.
-
Umberto Galimbeti: Miti našega časa
Zakaj filozof napade mite, za katere se zdi, da tvorijo idejne temelje družbe, saj jih mediji, politiki in vladajoče ideologije tako vneto širijo? – »Ideje mislimo, miti pa so ideje, ki se nas lastijo.« Medtem ko se je Galimberti v knjigi »Grozljivi gost« spraševal, kako lahko mladi danes sploh še preživijo, se je zdaj še bolj radikaliziral: kaj je sploh vsebina življenja odraslih, ki ga določajo in oblikujejo verovanja v moderne mite?
-
Še preden je mandatar Janez Janša predstavil kandidate za ministre, je njegova neobstoječa vlada doživela toliko kritik, kot še nobena v takem času. Zvrstile so se peticija za ohranitev kulturnega ministrstva, peticija proti združevanju ministrstev za okolje in kmetijstvo, grožnja z ustavno presojo zaradi pridružitve tožilstva ministrstvu za notranje zadeve, pismo policijskega sindikata, dramatični poseg predsednika Vrhovnega sodišča etc.