Peter Petrovčič

  • Dolgotrajni sodni postopki kot dober posel?

    Franjo Lukenda je leta 2005 dosegel prvo obsodbo Slovenije zaradi kršitve pravice do sojenja v razumnem roku

    Rusija, Grčija, Italija, Turčija, Ukrajina, Romunija, Poljska, Bolgarija in Moldavija - te države je parlamentarna skupščina Sveta Evrope pred dnevi posebej navedla kot države z »velikimi sistemskimi pomanjkljivostmi«, ki so razlog za ponavljajoče se kršitve evropske konvencije o človekovih pravicah. Kot posebej skrb zbujajoče je poudarila »zamude pri implementaciji sodb Evropskega sodišča za...

  • Peter Petrovčič

    27. 1. 2011  |  Mladina 4  |  Politika

    Referendum za en evro

    Odvetnik in pobudnik referendumskega vprašanja o enem evru, Franci Matoz in Rado Pezdir

    V državni zbor je pred dnevi prispela pobuda za začetek postopka za razpis referenduma, na katerem bi volivci odločali, ali se strinjajo, da bi bil prispevek za RTV za evro višji. Predsednik državnega zbora je sicer že zavrnil razpis roka za zbiranje 40.000 podpisov, ker je bilo med 2500 predloženimi podpisi le 1826 veljavnih. A pobuda sama je simptomatična, kaže, kako v zadnjem času opozicija prek svojih...

  • Mihelja vas 29

    Okoliško prebivalstvo, “civili”, kot jim pravijo dolenjski Romi, domačini, kot jim pravijo belokranjski Romi, v zadnjem času Romom z Belečnika ne grozi več z izselitvijo.

    Romi živijo brez vode in elektrike. Stereotip ali resnica? Seveda v Sloveniji živijo tudi Romi, ki imajo elektriko, še pogosteje pa vodo. Tudi takšni so, ki imajo ti dve osnovni dobrini v svojih bivališčih povsem legalno. A vendar, skoraj sedem let po vstopu v obljubljeno unijo je še vedno precej Romov, ki nimajo ne elektrike ne vode. In tudi takšnih, ki dejansko nimajo niti kaplje vode.

  • Peter Petrovčič

    23. 12. 2010  |  Mladina 51  |  Politika

    Poslanec in pravna država

    Srečko Prijatelj na koprskem sodišču

    Srečko Prijatelj je še vedno član poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke. Je predsednik odbora za promet, član odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide, komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu in dveh preiskovalnih komisij ter dvaindvajsetih skupin prijateljstev z drugimi državami. Tako sporoča Prijateljev profil na spletni strani državnega zbora.

  • Peter Petrovčič

    16. 12. 2010  |  Mladina 50  |  Svet

    Dr. Aleš Završnik: "Tehnologija je sredstvo za upor proti zlorabam družbene moči"

    /media/www/slike.old/mladina/intervjuale_zavrnik_b5.jpg

    Sploh vemo, kam gredo v resnici naši podatki, kdo jih zbira, kdo obdeluje, za kaj jih uporablja, ali jih zlorablja? Kaj nas še ločuje od družbe, nad katero bdi Veliki brat? Je informacijska tehnologija, ki je prinesla toliko zabavnih aparatov in aplikacij, v resnici zgolj sredstvo za pridobivanje in zlorabo družbene moči? Zakaj se moramo boriti predvsem za ohranitev zasebnosti na delovnem mestu? In kako je, kot kaže primer WikiLeaksa, mogoče informacijsko tehnologijo izrabiti za nadzorovanje nadzorovalcev? O tem smo se pogovarjali z Alešem Završnikom, raziskovalcem na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.

  • Peter Petrovčič

    25. 11. 2010  |  Mladina 47  |  Družba

    Dr. Liljana Selinšek: "Če pogledamo pravno ureditev, je Slovenija dokaj napredna"

    /media/www/slike.old/mladina/intselinek20101109_2116b5.jpg

    Poslanec Zmago Jelinčič, poslanec Andrej Magajna in ne nazadnje osumljenci v zadevi Patria. Vse to so najbolj znani izmed številnih osumljencev, ki jim je policija v zadnjem času zasegla računalnike in druge nosilce digitalnih dokazov, ki naj bi v sodnem procesu igrali bistveno vlogo pri dokazovanju krivde osumljenih. Z dr. Selinškovo smo govorili o posebnostih pri preiskovanju digitalnih dokazov in njihovi uporabi v dokaznem postopku.

  • Branko Masleša: "Samohigiena je prvi pogoj za verodostojnost sodstva"

    /media/www/slike.old/mladina/intervjubranko_maslea_bk.jpg

    Potem ko je Miodrag Đorđević umaknil kandidaturo za predsednika vrhovnega sodišča, Marka Šorlija pa ni potrdil državni zbor, je Branko Masleša kot prvi dobil podporo občne seje vrhovnega sodišča in sodnega sveta. Masleša zagovarja več samokritike in samohigiene v sodstvu, krepitev enotne sodne prakse vrhovnega sodišča in proaktivnost v razmerju do drugih dveh vej oblasti. Njegova kandidatura ja sprožila hude očitke, SDS je z njimi seznanila celo tuje diplomate pri nas. Čeprav meni, da bi sodniki morali govoriti izključno skozi svoje odločbe, se je Masleša odzval tudi na kritike, da pooseblja ostanek prejšnjih časov v sodstvu. Verjame v socialdemokratske vrednote, v sodniški stavki ni sodeloval.

  • Thorbjørn Jagland, generalni sekretar Sveta Evrope

    /media/www/slike.old/mladina/vintvelikajaglan_svet_evrope.jpg

    Generalni sekretar Sveta Evrope je dobro leto, pred tem je bil predsednik norveškega parlamenta in norveške vlade ter norveški zunanji minister. Je tudi predsednik odbora, ki podeljuje Nobelove nagrade za mir in je lani presenetil s podelitvijo nagrade predsedniku ZDA Baracku Obami. Čeprav Norveška ni članica Evropske unije, je Jagland naklonjen tej ideji, Evropsko unijo je pred leti celo predlagal za Nobelovo nagrado za mir. Z generalnim sekretarjem smo govorili v času, ko konvencija o človekovih pravicah praznuje 60 let. Pravi, da se mora Svet Evrope osredotočiti na težave, ki jih drugi ne znajo rešiti, da je Evropsko sodišče za človekove pravice biser Sveta Evrope, pa tudi, da je krivcev za neuspehe v bližnjevzhodnem mirovnem procesu veliko, da so prepovedi nošenja burk nesmiselne in da islam ni enako terorizem. Jagland je zelo ambiciozen politik, nekateri ga čez čas že vidijo na vrhu Organizacije združenih narodov ...

  • Darko Rudaš, predsednik Foruma romskih svetnikov

    /media/www/slike.old/mladina/vintvelikarudas1884b5.jpg

    Rom, politik, podjetnik in glasbenik. Vse to je Darko Rudaš, ki uživa veliko podporo znotraj romske skupnosti in je ponosen na to, da so mu mandat podelili ljudje. Pravi, da je izgon Romov iz Francije zgolj posledica neukrepanja v podobnih primerih v preteklosti, da so Romi v Sloveniji takšni, kot si jih želi večinsko prebivalstvo v posamezni regiji, da so pri odnosu do romske skupnosti jasne razlike med levo in desno usmerjenimi vladami. In da smejo Romi zahtevati toliko pravic, kolikor sprejemajo dolžnosti, da je čas, da Romi začnejo več politizirati in manj plesati in da romski otroci ne bodo uspešni v šoli, dokler bodo živeli brez vode in elektrike.

  • Ko preiskovalec postane preiskovanec

    Branka Zobec Hrastar, tožilka, ki je obtožila Janšo

    Takoj ko je Janša izvedel, da tožilstvo njega in njegove politično-zasebne sopotnike pred sodiščem bremeni gospodarske kriminalitete v zadevi Patria, je SDS ob pomoči SNS vložila zahtevo po ustanovitvi parlamentarne preiskovalne komisije, ki naj bi se ukvarjala s političnim ozadjem zadeve Patria. Predmet preiskave so nekoliko zožili, in sicer zgolj na čas pred nastopom Janševe vlade.

  • Peter Petrovčič

    26. 8. 2010  |  Mladina 34  |  Politika

    Skrajševanje postopkov pred kakovostjo odločanja

    /media/www/slike.old/mladina/intblaz_kovacic_mlinar_photo_matic_zorman3.jpg

    Za jesen napovedane spremembe zakona o kazenskem postopku prinašajo veliko novost - pogajanja med tožilstvom in obrambo o višini kazni, če obdolženec prizna krivdo. Nekako po ameriškem zgledu bo krivi storilec lahko dobil nižjo kazen za kaznivo dejanje, ki ga je storil, če bo dejanje priznal. Po istem zgledu bo lahko nedolžni, ki mu dokazi ne bodo v prid, priznal dejanje, ki ga ni storil, in ušel kazni, predvideni...

  • Peter Petrovčič

    19. 8. 2010  |  Mladina 33  |  Politika

    Kdo ne sledi razvoju pravosodja?

    /media/www/slike.old/mladina/il_odvetniki.jpg

    Minister za pravosodje Aleš Zalar za letošnjo jesen napoveduje številne in pomembne spremembe na kazenskopravnem področju, pravzaprav napoveduje kar manjšo reformo pravosodja. Zakonske spremembe so namenjene posodobitvi pravosodnega sistema, da bodo polno zaživele, pa bo potreben čas. Kateri člen v pravosodni verigi policija-tožilstvo-odvetniki-sodišče se bo nanje najtežje prilagodil? In ali bodo, podobno kot se...

  • Franc Mazi, upokojeni vrhovni državni tožilec

    /media/www/slike.old/mladina/vintvelikafranc_mazi_bk.jpg

    Franc Mazi je tožilec, ki je želel postati zdravnik. Je tožilec, ki je služboval pod Antonom Drobničem, Zdenko Cerar in Barbaro Brezigar, v času osamosvajanja Slovenije je sodišču predlagal zaplembo dveh številk Mladine in pri notranjem tožilskem nadzoru v zadevi Depala vas našel več strokovnih napak kot pravilnih odločitev. Je tudi tožilec, ki v zadnjih petih letih ni stopil v pisarno sedanje generalne državne tožilke, podprl pa je odločitev, da se Igor Bavčar obtoži mimo preiskave.

  • Roderick Liddell

    /media/www/slike.old/mladina/vint_7624.jpg

    Roderick Liddell je predstavnik Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, ki na sodišču opravlja delo enega izmed direktorjev, pred tem pa je bil dolga leta tiskovni predstavnik tega sodišča. Z njim smo se pogovarjali o stanju človekovih pravic v Evropi, o državah, kjer se človekove pravice najpogosteje in najbolj grobo kršijo, ter o tistih, s katerimi sodišče nima veliko dela. Pa tudi o težavah sodišča s sodnimi zaostanki, o reformi tega vrhovnega varuha človekovih pravic v vsej Evropi in seveda o slovenskih zadevah pred sodiščem, katerih jedro so prav sodni zaostanki.

  • Buška ni le buška, grafit ni le grafit!

    Grafit na hiši sodnice, ki je obsodila odgovorne za napad na gejevskega aktivista Mitjo Blažiča

    V tednu Parade ponosa in tako ob obletnici napada na gejevskega aktivista Mitjo Blažiča so se homofobi z molotovkami in spreji spravili nad do gejev prijazni ljubljanski lokal Cafe open in hišo sodnice, ki je obsodila Blažičeve napadalce. Cafe open je v zadnjem času sploh pogosta tarča napadov, novost pa je napad na sodnico, v kratkem času že drugi.

  • Dober dan za ustavno demokracijo

    Generalni sekretar ustavnega sodišča Erik Kerševan izroča odločbo ustavnega sodišča ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal

    »Na tak dan sem hvaležen, da živim v ustavni demokraciji,« so bile prve besede donedavnega državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve mag. Gorana Klemenčiča po razglasitvi odločbe ustavnega sodišča o predlaganem referendumu o zadnji noveli zakona o izbrisanih. Kadarkoli doslej so namreč ustavni sodniki odločali o usodi izbrisanih, so jim pritrdili, a nikoli nekako niso upali iti do konca.

  • Aleš Zalar, minister za pravosodje

    /media/www/slike.old/mladina/vintvelikaale_zalar_bkimg_9629.jpg

    Do zapleta med LDS in Borutom Pahorjem je prišlo zaradi Barbare Brezigar. Kdaj in kako bo razrešena, kako je skoraj lastnoročno zrušila vlado, kaj skriva v magnetogramu, zakaj jo Pahor tako odločno brani in ne nazadnje, kaj prinaša reforma tožilstva, so vprašanja, na katera je odgovarjal minister za pravosodje, ki ga predsednik vlade zdaj spet podpira.

  • Čas za komisijo resnice

    Zadnje besede o izbrisu ne bo dala ne Kresalova in ne Grims, pač pa civilna družba.

    »Prakse iz tujine kažejo, da je spravo in celjenje globokih ran in razkola v družbi najlažje zagotoviti prek t. i. truth comissions, komisij, ki se ne ukvarjajo s tem, da bi koga kaznovale, ampak poskušajo priti do zgodovinske resnice. Gre za predlog, o katerem bi veljalo premisliti. Če pa sem realen, dvomim, da Slovenija to zmore. Mogoče čez nekaj let...

  • Če bi razmišljal o odhodu, bi bil videti kot izdajalec

    /media/www/slike.old/mladina/intervju_janko_gorek_b520100323_4802.jpg

    Čeprav je Janko Goršek ob imenovanju za generalnega direktorja policije veljal za popolnoma apolitičnega kandidata, ni več daleč čas, ko bo v delu javnosti obveljal za orodje v rokah Katarine Kresal, kot je Barbara Brezigar orodje v rokah Janeza Janše. Sam vseskozi trdi, da deluje zgolj na podlagi strokovnih odločitev.

  • Peter Petrovčič

    18. 3. 2010  |  Mladina 11  |  Politika

    Hudičevi odvetniki?

    Nina Zidar Klemenčič: »Samo Ceausescujeva Romunija in Hoxheva Albanija sta od odvetnikov zahtevali, da delujejo najprej v interesu enovite oblasti in delovnega ljudstva.«

    Dejstvo je, da slovenska javnost odvetnike dojema kot koruptivne, in kadar zastopajo v javnosti nepriljubljene ljudi, celo kot hudičeve odvetnike, ki bi morali, če je v njih ostalo kaj etike ali morale, poskrbeti, da njihovi klienti končajo v zaporu. Tako nekako kot vidimo v hollywoodskih filmih, ki se ukvarjajo z dilemo odvetnika med moralo in zakonom.

  • Čas za slovo

    Predsednik vlade Borut Pahor in generalna državna tožilka Barbara Brezigar na umestitvi novega ljubljanskega nadškofa Antona Stresa.

    Razrešitev Barbare Brezigar s položaja generalne državne tožilke je v zraku že vse od zadnjih parlamentarnih volitev. Pravosodni minister Aleš Zalar je, ko je prevzel funkcijo, dejal, da bi za razrešitev »morali obstajati zakoniti razlogi in jaz jih ne vidim. Dokler generalna državna tožilka dela po predpisih, dotlej mora uživati podporo.« Dobro leto kasneje so razmere povsem drugačne.

  • Drago Kos: »Tožilstvo nekaterih zadev sploh ne procesira, ampak samo arhivira.«

    /media/www/slike.old/mladina/intervjudrago_kos_bkimg_8036.jpg

    Nekdanji kriminalist in aktualni predsednik protikorupcijske komisije je pred dnevi kot največji problem v Sloveniji ta hip izpostavil razmere na tožilstvu. Zdaj pojasnjuje, v čem ali v kom je največji problem in zakaj.

  • Peter Petrovčič

    11. 3. 2010  |  Mladina 10  |  Politika

    Zaščitne novinarske določbe veljajo!

    Nekdanji odgovorni urednik Dela Peter Jančič in predsednik uprave Danilo Slivnik na sojenju ...

    Višje sodišče je razveljavilo odločitev prvostopenjskega sodišča v zadevi Grah proti Delu v vseh bistvenih delih in zadevo vrnilo v novo sojenje. Hkrati je sodnico Slavico Kirn, ki bo v zadevi morala odločiti še enkrat, podučilo o pravilnem razumevanju nekaterih osnov delovnega prava in zapovedalo spoštovanje zaščitnih določb v novinarstvu, ki jih vsebuje zakon o medijih.

  • Policijska država? Ne, tožilska država!

    /media/www/slike.old/mladina/il_brezigar.jpg

    Pred dnevi je z mesta vodje specializiranega oddelka za pregon policistov in drugih oseb s policijskimi pooblastili odstopila višja tožilka Branka Zobec Hrastar, in sicer v protest proti zlorabi tožilskih policistov za obračunavanje s policijo. Specializirani oddelek vrhovnega tožilstva, ki poveljuje 11 tožilskim policistom, je pred tremi leti, s soglasjem notranjega ministrstva pod vodstvom Dragutina Mateja, po...

  • Dr. Ciril Ribičič, bivši ustavni sodnik in profesor na Pravni fakulteti v Ljubljani

    /media/www/slike.old/mladina/vintvelikaribicic_b5.jpg

    Ciril Ribičič je tisti bivši ustavni sodnik, ki mu je desnica najbolj očitala političnost, hkrati pa je bil v tem času verjetno najglasnejši in najbolj konsistenten zagovornik človekovih pravic na ustavnem sodišču. Med devetletnim mandatom je napisal več kot sto ločenih mnenj, zdaj pa piše knjigo o največjih razočaranjih in najpogumnejših odločitvah ustavnega sodišča v tem času, ki bo izšla v zbirki Koda Študentske založbe.

  • Peter Petrovčič

    11. 2. 2010  |  Mladina 6  |  Politika

    Pozabljeni samostojnost in neodvisnost

    Barbara Brezigar leta 1998, ko je še bila vodja skupine državnih tožilcev za posebne zadeve.

    Pred dnevi se je tožilsko društvo zavzelo za črtanje določbe državnotožilskega reda, ki tožilskim šefom omogoča pritisk na posameznega tožilca v posebej pomembnih konkretnih zadevah. In sicer zato, ker »določba, ki predvideva sopodpis vodje tožilstva ali od njega pooblaščenega tožilca, ne omogoča popolne neodvisnosti tožilcev«. Generalna državna tožilka Barbara Brezigar, ki nasprotno ministrstvu...

  • Tožilci so se ji odrekli

    Ko se je javnost ukvarjala s politično težo premierovega telefonskega klica generalni državni tožilki mimo pravosodnega ministra, v katerem ji je izrekel podporo, da ostane na čelu tožilstva do konca mandata, so se oglasili tožilci. Običajno zelo zadržano tožilsko društvo se je odločilo za neposreden in popoln odklon od stališč, ki jih v aktualnem sporu s pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem zagovarja generalna...

  • Nekdanji tožilci nimajo dvomov

    Boštjan Penko, nekdanji član skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala

    Vsak tožilec v Sloveniji je po zakonu in ustavi samostojen in neodvisen pri sprejemanju odločitev o tem, ali bo preganjal domnevnega storilca ali ne in kako. Pravosodni nadzor na okrožnem državnem tožilstvu pa je odkril, da so tožilci najmanj samostojni prav, ko bi morali biti najbolj, pri reševanju t. i. posebej pomembnih zadev. Vodje okrožnih tožilstev, ne samo ljubljanskega, tožilce silijo v spreminjanje že...

  • Domačijski način dela na ljubljanskem tožilstvu

    /media/www/slike.old/mladina/intervjuandrej_zalar_bkimg_0879.jpg

    Pravosodni nadzor, ki ga je na ljubljanskem okrožnem tožilstvu odredil pravosodni minister Aleš Zalar, je razkril, da tožilci vendarle niso tako samostojni, kot trdi generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Minister zagotavlja, da bo z obveznimi navodili in novelo tožilske zakonodaje tožilcem vrnil samostojnost, ki jim jo zagotavlja ustava. Morebitna menjava na čelu tožilstva bo zgolj bonus.

  • Spolna zloraba ne preneha, če se je ne prijavi

    /media/www/slike.old/mladina/intervjuvelikakatja_bai_bkimg_5868.jpg

    Katja Bašič je predsednica Združenja proti spolnemu zlorabljanju, ki v dveh majhnih podstrešnih sobah zbira informacije o spolnih zlorabah, pomaga žrtvam in prijaviteljem spolnih zlorab in včasih tudi piše kazenske ovadbe. Z njo smo govorili o problematiki teh kaznivih dejanj in o zgodbah, s katerimi se terapevti združenja srečujejo iz dneva v dan, čeprav je za kaznivo dejanje spolne zlorabe obsojen le tu in tam kak storilec.