Peter Petrovčič
-
2. 12. 2011 | Mladina 48 | Politika
Matevž Krivic: "Naj živita enakost pred zakonom in pravna država Slovenija!"
Matevž Krivic je nekdanji ustavni sodnik in zagovornik prosilcev za azil
-
Peter Petrovčič | foto: Tjaša Zajc
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Politika
Diskriminacija se najbolj poveča v času krize. Poveča se diskriminacija najbolj diskriminiranih družbenih skupin, diskriminirane so tudi nekatere dotlej nediskriminirane skupine. Manj je človekovih pravic, več je neenakosti, vse to pač stane. To se danes lepo vidi tudi v Sloveniji. Povečana diskriminacija pa s seboj prinese potrebe po odločnem boju z njo. Tako je slovenska vlada v začetku letošnjega leta napovedovala nadomestitev finančno in kadrovsko podhranjenega urada za enake možnosti in še bolj podhranjenega zagovornika načela enakosti z neodvisno institucijo za boj proti diskriminaciji.
-
Peter Petrovčič | foto: Borut Krajnc
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Politika
Korupciji sta dve. Katera je prava?
Nekdanja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal oziroma njeni podrejeni na ministrstvu so pri najemu stavbe za Nacionalni preiskovalni urad ravnali koruptivno, pred kazenskim sodiščem pa za kazniva dejanja s področja korupcije ni bil obsojen nobeden od njih. A Kresalova je zgolj zadnja v vrsti „koruptivnih“ funkcionarjev. Komisija za preprečevanje korupcije je v zadnjih letih med koruptivne uvrstila celo vrsto ministrov, poslancev, državnih sekretarjev in županov in tudi ti za ta dejanja niso bili obsojeni pred sodiščem. Ima to sploh kak smisel? Zakaj se definiciji korupcije po zakonu o preprečevanju korupcije in po kazenskem zakoniku ne ujemata? Zakaj imamo nedolžne funkcionarje, ki veljajo za koruptivne? Ali zakaj imamo koruptivne funkcionarje, ki se svobodno sprehajajo po svetu in še naprej opravljajo javne funkcije?
-
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Politika
Najvestnejša izmed članic stranke SDS se pridno giba med množico. Zbira prijave za pot v Ljubljano, na shod pred ljubljanskim okrožnim sodiščem. V podporo svojemu šefu, predsedniku stranke Janezu Janši ... Tako je bilo na enem izmed predvolilnih druženj podpornikov SDS na Štajerskem, morda pa podobno tudi v številnih drugih lokalnih okoljih SDS po Sloveniji.
-
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Politika
Kralji nadomestil: Ne Virant, Šturm in Jambrek!
Državljansko listo Gregorja Viranta je podprl tudi prvi predsednik ustavnega sodišča dr. Peter Jambrek. Virant je polovico tega, kar je dobil zaradi neupravičenega prejemanja nadomestila za brezposelnost, vrnil, Jambrek pač ne. Jambrekov paradoks je morda celo večji od Virantovega.
-
Peter Petrovčič | foto: Borut Krajnc
18. 11. 2011 | Mladina 46 | Politika
Formalistična država in površna stranka
»Iskreno se opravičujemo za napako, še posebej našim odličnim kandidatkam in kandidatom. Časovnega stroja ni. Kdor dela, tudi greši, še vedno pa je bolje, da greši kot manipulira,« so se v stranki za Trajnostni razvoj Slovenije (TRS) odzvali na odločitev vrhovnega sodišča, da ne ugodi njihovi pritožbi zoper sklep državne volilne komisije, s katerim jim je ta prepovedala kandidirati v volilni enoti Ljubljana center. TRS, ki mu je v javnomnenjskih anketah najprej kazalo dobro, je zdaj v veliki skupini strank in list, ki se bodo v najboljšem primeru borile za prestop parlamentarnega praga. Da ne bo mogel kandidirati v volilni enoti, kjer bi dobil veliko, če ne največ glasov, mu v tem boju ne bo pomagalo.
-
18. 11. 2011 | Mladina 46 | Politika
Predvolilna dirka je v polnem razmahu in stranke so maksimalno angažirane za pridobivanje volivcev. Vprašanje pa je, kako daleč so posamezne izmed njih pripravljene iti. Mariborska SDS recimo že dlje hodi po robu zakonitosti predvolilne tekme. Prejšnji teden si je prisvojila dobrodelno prireditev za male živali iz mariborskega zavetišča, zdaj pa še mestne javne površine, točneje mostove in nadvoze.
-
18. 11. 2011 | Mladina 46 | Družba
Še ta mesec naj bi država končno objavila razpis za sofinanciranje infrastrukture v romskih naseljih. A s takšnimi pogoji, da se nanj ne bi mogla prijaviti tako rekoč nobena občina, ki si želi urejanja bivalnih razmer za svoje občane romske narodnosti. Poleg Foruma romskih svetnikov pod vodstvom Darka Rudaša pogojem ostro nasprotujejo tudi občine, ki so v preteklih letih že dobile ta namenski državni denar.
-
18. 11. 2011 | Mladina 46 | Politika
Slovenska rimskokatoliška cerkev se je tudi pred temi volitvami vključila v volilno bitko. Pozvala je k čim večji udeležbi na volitvah, ni pa pozvala h glasovanju za točno določeno politično opcijo ali točno določene stranke. Vsaj formalno ne, dejansko pač. Po besedah Ivana Štuheca se namreč da iz poziva cerkve točno razbrati, »katero politično opcijo lahko volivec z mirno vestjo podpre in katere ne«.
-
Peter Petrovčič | foto: Borut Krajnc
11. 11. 2011 | Mladina 45 | Politika
Državni svet in druge nepotrebne institucije
»Z ustreznimi ustavnimi in zakonskimi spremembami bomo ukinili nepotrebne institucije kot denimo državni svet. Ukinili bomo tudi vrsto nepotrebnih uradov in agencij,« je ena izmed petih zavez za boljši politični sistem Državljanske liste Gregorja Viranta. In Virant ni edini, ki je v predvolilnem času to napovedal. Stranke in liste kar tekmujejo v napovedih, kdo bo ukinil več ožje države. Predsednik SLS Radovan Žerjav je pred dnevi napovedal razpustitev vseh državnih institucij, ki niso nujne za gospodarsko rast. Ko bo ta dosežena, bi jih počasi, po potrebi, ponovno ustanavljal ...
-
11. 11. 2011 | Mladina 45 | Politika
V nedeljo dopoldan sta se pred Mercatorjevim centrom v Teznem v Mariboru odvila dobrodelni koncert in modna revija za male živali. Zbirali so denar in hrano za pse in mačke v prenatrpanem in finančno podhranjenem mariborskem zavetišču za male živali. Plemenit namen; poleg tega so zbrali tudi nekaj denarja in hrane. In kaj je tu spornega? Da so bili donatorji in organizatorji prevarani, ker so nevede prispevali k predvolilni kampanji SDS.
-
11. 11. 2011 | Mladina 45 | Politika
Po visokih uvrstitvah Slovenije na uglednih mednarodnih lestvicah prejšnji teden tudi tokrat dobre novice iz mednarodne javnosti. Vsaj načelno. Potem ko je Slovenija letos zadržala visoko 21. mesto na lestvici stopnje človekovega razvoja Združenih narodov in se v raziskavi ameriške univerze Harvard uvrstila na 10. mesto ekonomsko najbolj kompleksnih držav, zdaj napredek Slovenije v svojem poročilu o stanju manjšin izpostavlja še Svet Evrope. A zelo majhen napredek.
-
4. 11. 2011 | Mladina 44 | Politika
Prepovejte splav, ukinite ga, izkoreninite ga!
»Zaščitite življenje od spočetja in zavračajte pritiske za sprejemanje zakonov, ki legalizirajo ali dekriminalizirajo splav!« »Kličite na odgovornost Združene narode, ki silijo vaše vlade k liberalizaciji zakonodaje o splavu!« »Izobražujte javnost, učitelje, mnenjske voditelje in medije, da pravice do splava ne zahteva nobena mednarodna obveznost!« »Citirajte Člene San Jose študentom prava, na okroglih mizah, v svojih strokovnih prispevkih!« Takšni in podobni pozivi so zapisani v dokumentu, poimenovanem »Členi San Jose«, ki nagovarja državne organe in posameznike po vsem sveta. V bistvu gre za navodila, kako nasprotovati pravici do splava. Pred dnevi je bil dokument predstavljen tudi v evropskem parlamentu, kjer sta ga evropskim poslancem predstavila evropska poslanka iz Slovaške Ana Zaborska in evropski poslanec iz Slovenije Lojze Peterle.
-
4. 11. 2011 | Mladina 44 | Politika
S to temo sem se ukvarjal tudi v času priprave liste temeljnih pravic in svoboščin, ki je sestavni dokument Lizbonske pogodbe, kjer prvi člen pravi, da je človeško življenje nedotakljivo. Zame je prva pravica pravica do življenja. In zdaj se je zgodilo nekaj, česar do sedaj ni bilo. Sodišče EU, torej ne politiki ali ideologi, ampak sodniki, so dejali, da se življenje začne z oploditvijo. Da gre odtlej za človeka in se odtlej štejejo tudi njegove pravice. Če so tako rekli sodniki, torej pravniki, je to zame pomembno dejstvo. Sam sem vedno podpiral varovanje človekove integritete od samega začetka in zdaj v prid temu govori tudi znanstveno stališče in Členi San Jose so utemeljeni na tem.
-
4. 11. 2011 | Mladina 44 | Politika
»Skrajni desničarji in nasprotniki svobodne izbire«
Treba je pozorno prebrati, kaj pravi sodba. Gre za ozko osredotočeno sodbo na področje, ki se ga dotika. Zunaj patentnega prava nima nikakršnega vpliva. Sodišče niti ni prepovedalo raziskav, prepovedalo je patente na posegih, ki se razvijejo na podlagi teh raziskav. Zato tudi ne gre za nič dramatičnega. Dotika se nekaterih vprašanj humanosti in človeškega življenja v smislu preprečevanja, da bi kdo s tem služil. Gre za abstraktni pojem človekovega dostojanstva na objektivni ravni in ne na ravni subjektivnih temeljnih pravic in svoboščin. Sodišče nikjer ne pravi, da je zarodek tudi oseba.
-
4. 11. 2011 | Mladina 44 | Politika
Čeprav so ustavni sodniki ob prepovedi Titove ceste v Ljubljani hiteli zagotavljati, da njihova odločitev še ne pomeni, da bi se morala preimenovati tudi krajevna imena iz časov prejšnjega sistema, jim ne gre verjeti, da se niso zavedali posledic svojega ravnanja. Da torej prepoved Titove ceste ne bo nič v primerjavi s tem, kar bo sledilo. Začelo se je v Trebnjem, kjer NSi in tej stranki prijateljski župan predlagata preimenovanje Kidričeve ulice v Ulico Alojzija Šuštarja.
-
4. 11. 2011 | Mladina 44 | Politika
Visok gospodarski in človekov razvoj?
Navkljub ustvarjanju strahu (tudi za potrebe predvolilnega boja) o bližajočem se bankrotu Slovenije po grškem scenariju, padcu družbenega standarda in posledičnih nemirih, je Slovenija tudi v lanskem letu zadržala visoko mesto na lestvici stopnje človekovega razvoja. Med 187 državami ostaja na 21. mestu.
-
28. 10. 2011 | Mladina 43 | Politika
Reforma sodstvu, svoboda Janezu?
Med obvezne like predvolilnih programov spadajo tudi zamisli o krepitvi pravne države in reformiranju pravosodja. Iz predvolilnega programa SDS izhaja, da se nam obeta obsežna reforma predvsem sodstva z velikimi spremembami na vseh področjih. Virantov seznam posegov je, kot program nasploh, veliko krajši, a v bistvenih točkah preveč podoben, da bi ga lahko obravnavali ločeno. Čeprav Virant drugače od Janše obljublja »brezpogojno spoštovanje sodnih odločitev«, učinkovita izvedba teorije iz programov v praksi obeta demontažo sodstva, torej demontažo tega, čemur ustava pravi tretja veja oblasti. Ne gre pozabiti, Janša je pred sodiščem obtožen kaznivih dejanj korupcije, Virant je bil nedavno obsojen zaradi razžalitve, v času ministrovanja pa je njegov poseg v avtonomijo sodstva preprečilo šele ustavno sodišče ...
-
28. 10. 2011 | Mladina 43 | Politika
Poleg postopka zoper nekdanjega obrambnega ministra Karla Erjavca in nekdanjega načelnika generalštaba Slovenske vojske Albina Gutmana (na višjem sodišču) ter postopka zoper peterico z nekdanjim premierom Janezom Janšo na čelu (glavna obravnava) v zadevi Patria teče tudi postopek zoper slikarja Jureta Cekuto in uslužbenca obrambnega ministrstva Petra Zupana. V slednjem prav zdaj poteka sodna preiskava, a ne brez težav. Pred dnevi je iz spisa izginilo za dva fascikla dokumentov.
-
28. 10. 2011 | Mladina 43 | Politika
Poslanec SDS in predsednik parlamentarnega odbora za notranjo politiko Vinko Gorenak je na blogu objavil svoj govor v evropskem parlamentu, v katerem je dokazoval, da v Sloveniji oblast iz ozadja krojijo »pripadniki nekdanje komunistične partije«. In sicer zato, je govor končal Gorenak, ker je »Slovenija edina izmed nekdanjih komunističnih držav, članic EU, ki ni izvedla nikakršne oblike lustracije«.
-
28. 10. 2011 | Mladina 43 | Politika
Policija, ki je nedavno odkrila, da rimskokatoliška cerkev prikriva spolne zlorabe, v okviru kampanje proti spolnim zlorabam opozarja tudi na težave pri prijavljanju spolnih zlorab pri institucijah, ki teh težav ne bi smele imeti.
-
21. 10. 2011 | Mladina 42 | Politika
Usposobljene frizerke in neusposobljeni pravni svetovalci?
Odvetniki
-
21. 10. 2011 | Mladina 42 | Družba
Državni zapor v zasebni nepremičnini
Lani ob tem času je direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič napovedal, da je še najrealnejša širitev zaporskih kapacitet v javno-zasebnem partnerstvu. Ob odprtju prenovljenega zaporskega bloka na Dobu pa je to zdaj ponovil še odhajajoči minister za pravosodje Aleš Zalar. Vendar napoved še ne pomeni zasebnih zaporov, kot jih poznajo v ZDA, kjer zasebna podjetja v tej panogi ustvarjajo večdesetmilijonske letne dobičke. Kljub temu se ob takšnih projektih vendarle odpirajo nekatera vprašanja.
-
21. 10. 2011 | Mladina 42 | Politika
Prekinitev najtransparentnejšega vojaškega posla?
»Naslednji ekipi bi svetovala, da je bolj modro sporazumno prekiniti pogodbo kot graditi nove zmogljivosti na podlagi stare,« je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič položila na srce bodoči vladni ekipi. In to po tem, ko je tri leta na čelu obrambnega ministrstva zavračala vse argumente, ki so govorili v prid čimprejšnje prekinitve pogodbe, in vztrajala na stališču prejšnje vlade, da je šlo za dober posel.
-
14. 10. 2011 | Mladina 41 | Politika
Evropski poslanec Milan Zver se je na govorice, da bo kandidiral na listi SDS na volitvah, odzval z besedami: »Zelo verjetno.« Kandidiral naj bi v volilnem okraju Ptuj, kjer je doslej na listi SDS zmagoval drugi veliki Destrničan Franc Pukšič. Ta bo v tem okraju tokrat nastopil na listi SLS.
-
14. 10. 2011 | Mladina 41 | Politika
Razpravo o odpravi trajnega sodniškega mandata je pred dnevi obudila SLS, ki je to temo ob predstavitvi programa za prihodnja štiri leta poudarila kot eno izmed prednostnih. Gre za temo, o kateri se govori že več kot desetletje. Po navadi je šlo za jezne izpade politikov, nezadovoljnih z odločitvijo sodišča v njihovih lastnih konkretnih primerih. Tokrat je prvič zelo jasno del volilnega programa, koalicija za odpravo trajnega mandata pa je s tem postala številnejša in močna kot že dolgo ne.
-
14. 10. 2011 | Mladina 41 | Politika
Ko je poslanec Zaresa Franci Kek enega za drugim nabiral poslanske glasove za uvedbo nezdružljivosti poslanske funkcije z župansko in nekaterimi drugimi, se župani poslanci, župani s poslanskimi apetiti in parlamentarne stranke gotovo niso zavedali usodnosti predlaganih sprememb.
-
7. 10. 2011 | Mladina 40 | Politika
”Da ni bila vložena pravnomočna obtožnica”
Slovenija je država, ki zagotavlja razmeroma visoke standarde varovanja človekovih pravic. Na to so se sklicevali tudi odvetniki obtožencev v zadevi Patria, ko so predlagali izločitev finskih dokazov. Res je, to drži. Slovenija določa številne posebne kazenskopravne pogoje za pridobitev državne službe in za napredovanje znotraj te. Za politike, torej najvišje in najodgovornejše funkcionarje, veljajo precej milejši pogoji glede predkaznovanosti ali pa dodatnih pogojev zanje sploh ni.
-
7. 10. 2011 | Mladina 40 | Politika
Pred dnevi je Akademsko društvo Pravnik pripravilo okroglo mizo »Zadeva Patria: Pravna država na preizkušnji«. Gostje na okrogli mizi so se strinjali, da ima Janez Janša pravico do poštenega sojenja, in sodeči sodnici (takrat se je še odločala o zahtevi za izločitev dokazov) sporočili, da so finski dokazi uporabljivi le, če niso bili pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic. Jezik je bil sočen, publika pa enoglasno navdušena. No, z eno izjemo.
-
7. 10. 2011 | Mladina 40 | Politika
Slovenija je bila prejšnji teden po dolgem času spet obsojena pred Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu. Tudi tokrat je sodišče ugotovilo kršitev 6. člena evropske konvencije o človekovih pravicah, vendar razlog ni v kršitvi pravice do sojenja v razumnem roku, pač pa v kršitvi pravice do poštenega sojenja. In gre za primer, ki bi utegnil razkriti sistemske napake v številnih, predvsem skrajšanih in poenostavljenih postopkih pred sodiščem.