Vanja Pirc
-
9. 3. 2012 | Mladina 10 | Družba
Darja Zaviršek in Ana Marija Sobočan sta izdali knjigo Mavrične družine grejo v šolo, v kateri sta predstavili izsledke raziskave o tem, kako so v slovenskih šolah sprejete družine istospolno usmerjenih. Ugotovili sta, da se te družine pri nas najpogosteje skrivajo. Starši pred učiteljicami navadno ne razkrijejo svoje spolne usmerjenosti, prav tako o njej pred učiteljicami ali sošolci ne govorijo otroci. Razlog za skrivanje so izključno homofobni odzivi okolja.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
V Vodnikovi domačiji od danes Center sonoričnih umetnosti
Na Vodnikovi domačiji bo drevi ob 18. uri odprl vrata Center sonoričnih umetnosti Vodnikova domačija. Otvoritveni program bo sooblikoval pester nabor slovenskih in mednarodnih umetnikov, ki bo napolnil vse prostore Vodnikove domačije. Uvedla ga bo predpremiera sonorične invokacije Vrnivec Hanne Preuss, Jake Šimenca in Luke Umeka. Tukaj pa si lahko preberete portret umetnice Hanne Preuss:
-
V torek popoldne so kulturniki pred ljubljansko vilo, kjer domuje Društvo slovenskih pisateljev, razvili slovensko zastavo in prebrali protestno izjavo, nato pa začeli prebirati svoja književna dela. Šlo je za še eno v vrsti manifestacij proti odpravi samostojnega ministrstva za kulturo, za katero se je odločila sedanja vlada.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Kitch, umetniško-aktivistični duo
Ko sta se pred poldrugim de–setletjem našla, je bil Nenad umetnik, Lana pa aktivistka. Danes sta oba oboje. Njuna umetnost v sebi vedno nosi družbenokritični naboj, sporočilo, angažma. Umetnost, ki je samo lepa, estetska, ju ne zanima.
-
Radio Slovenija je konec januarja predvajal oddajo Labirinti sveta, v kateri je novinar Matej Šurc spregovoril o samodržcih. Njen uvod in zaključek sta sprožila buren odziv stranke SDS in ta je zahtevala sankcije zoper avtorja oddaje. Zdaj so ga doletele. Šurc do nadaljnjega ne bo več smel ustvarjati te oddaje.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Kdor malce podrobneje spremlja napise in poslikave na stenah ljubljanskih zapuščenih objektov, obzidjih, v garažah in podhodih ter v njih ne vidi nesmiselnega vandalskega čečkanja, temveč nepogrešljiv prispevek k življenju v mestu, je gotovo že opazil napis 1107.
-
V Novem mestu je leta 1920 potekala Novomeška pomlad, kulturno-umetniška manifestacija umetnikov mlajše generacije, ki je pozneje prerasla v prebujevalnico narodne zavesti. Zdaj med mladimi spet vre. Ker so prepričani, da občina ne namenja dovolj pozornosti mladinski politiki in se ne odziva na aktualno dogajanje v kulturi, so te dni pripravili več manifestacij z izobešenimi transparenti, odprtimi pismi in alternativnim pustovanjem pred mestno hišo. Simbolično so se poimenovali Druga novomeška pomlad.
-
V oddaji Pogledi Slovenije na TV Slovenija smo si prejšnji četrtek v živo ogledali intervju z novim predsednikom vlade. Voditelj Uroš Slak se je z Janezom Janšo sešel sam, ena na ena, brez množice polemičnih sogovornikov, in njun pogovor je, kot vsakič doslej, zbudil precejšnjo pozornost.
-
Ko se je Jasna Suhadolc sredi 90. let vpisala na ljubljansko Ekonomsko fakulteto, si niti približno ni predstavljala, da se bo poldrugo desetletje pozneje ukvarjala z digitalnim komuniciranjem, ki mu sama pravi »poroka med informacijskimi tehnologijami in komunikacijo«. Takrat še ni mogla vedeti, da bo obstajala takšna panoga, kaj šele, da se bo med drugim ukvarjala s svetovanjem podjetjem in organizacijam, kako komunicirati na družbenih omrežjih, kot sta Facebook in Twitter. A vedno več jih je, ki se zavedajo pomena tovrstne komunikacije in se pri tem obrnejo na profesionalce.
-
Vanja Pirc | foto: Marko Pigac
Te dni je bilo v središču Maribora opaziti pešce, ki so postavali pred starimi hišami z razdrapanimi fasadami. Pomikali so se od ene do druge, in čeprav njihova pot ni bila dolga, so kljub neznosnemu mrazu naredili sedemnajst postankov. Sedemnajst postankov za sedemnajst slik, ki sta jih po pročeljih zapuščenih hiš premišljeno izobesila avtor scenarija Zdravko Duša in ilustrator Damijan Stepančič ter jih povezala v ulični strip Violent.
-
Verjetno ni zvoka, ki mu ne bi znala dobro prisluhniti in ga nato še spraviti iz sebe. Govor. Petje. Kričanje. Jok majhnega otroka, ki spominja na paritveni klic mačk. Hreščeči zvok avtomata za kavo, ki ga v kavarni ponovi kar tako mimogrede. Ni takšne vrste »posnemovalka« kot Jure Godler ali Marjan Šarec, čeprav njune vokalne sposobnosti zelo ceni, zna pa reuprizoriti najrazličnejše glasove, šume, zvoke. Tudi glasove občutij, dreves ali pa rdeče barve. Bi zmogla uglasiti tudi aktualne družbene razmere? »Definitivno. Tudi s telesom bi bilo mogoče upodobiti hektiko, v kateri smo se znašli, z glasom pa sploh,« je prepričana.
-
Tomaž Gorkič, filmski ustvarjalec
Že poznate film, v katerem govorijo o Adamu in Evi ter o tem, da naj izvirnega greha ne bi sprožila kača, ki je zapeljala Evo, temveč moški drugih ras in njihovo »Satanovo seme«? Če ga še ne poznate, vas bo morda presenetilo, da gre za eno redkih slovenskih grozljivk. Ja, gre za čisto pravi horror film, v katerem šprica kri. A ker gre za pravi horror film, ta hkrati ponuja tudi kritičen pogled na družbo, v kateri živimo. Ogledalo nastavlja zlasti »korporaciji« RKC, saj je scenarij z rasističnim besednjakom nastal na podlagi zapisov v Bibliji, cerkvi pa v obraz med drugim vrže tudi njeno sodelovanje z nacisti v drugi svetovni vojni in pedofilijo v duhovniških vrstah.
-
Nekateri mediji, denimo Reporter in portal Politikis, so se te dni zgroženo razpisali o tem, da naj bi bila informacijska po–oblaščenka Nataša Pirc Musar širila sovražni govor, ker je na Twitterju zapisala, da bo na prireditev ob dnevu varstva osebnih podatkov prišla oblečena v črtomirko. Očitali so ji, da je s tem zapisom žalila Črtomirja, sina Janeza Janše, a v njihovi zgodbi je manjkalo nekaj ključnih podrobnosti.
-
Družinski zakonik: Gnili kompromis
V ponedeljek je Družinska pobuda, ki jo vodi Tomaž Merše, ponudila kompromisni predlog družinskega zakonika, s katerim naj bi se izognili bližnjemu referendumu. Tega zahteva druga skupina državljanov, ki si je nadela ime Civilna iniciativa za družino in pravice otrok in jo vodi Aleš Primc. S kompromisom naj bi bila volk sit in koza cela, pa še privarčevali bi.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Ameriški časnik New York Times je ob koncu lanskega leta objavil kolumno, v kateri se je pisatelj Seamus McGraw razpisal o tem, zakaj lovi srne. V kratkem, a slikovitem prispevku je razvil tezo, da mu v nasprotju z mnogimi drugimi lovci ne gre za nabiranje trofej, temveč za umetnost lova.
-
Renault: Premalo učinkovit oglas
V zadnjih tednih je na spletu veliko pozornosti zbudil eden od televizijskih oglasov iz nove Renaultove kampanje za twinga. Gre za oglas, v katerem se proti oltarju sprehodita mlajša ženska in starejši moški, a ko prispeta do ženina, se mu ne pridruži ženska, torej nevesta, temveč moški, ki ga je k oltarju pospremila odrasla hčerka. Poročeni gejevski par se na koncu skupaj z deklico, očitno (drugo) hčerko, odpravi proti avtomobilu. „Časi so se spremenili,“ ob tem v francoščini pove napovedovalec.
-
Ministrstvo za kulturo: Ukinjanje „temelja slovenske države“?
Te dni se podpisuje peticija proti ukinitvi ministrstva za kulturo. Vse kaže, da bomo prvič v zgodovini ostali brez samostojnega vladnega resorja, med drugim pristojnega za kulturno politiko, umetnost, kulturno dediščino, medije in skrb za slovenski jezik.
-
Prejšnji teden sta Žiga in Boštjan Virc na videoportalu YouTube objavila napovednik za svoj novi filmski projekt, dokudramo, ki naj bi pod drobnogled vzela domnevni jugoslovanski tajni vesoljski program. Jugoslavija naj bi ga razvila na podlagi zapiskov Hermana Potočnika Noordunga in ga leta 1961 prodala Američanom, ti pa naj bi z njegovo pomočjo poleteli na Luno in pri tem prehiteli Ruse. Posnetek je čez noč postal mednarodni spletni hit, doslej pa je zabeležil že več kot 630.000 ogledov.
-
Na odmaknjeni kmetiji živita sestri, ki gojita svinje. Pravzaprav jih goji le starejša sestra, očetova naslednica, mlajša pa se medtem predaja učenju vedno novih umetnostnih disciplin. Ob njunih dialogih se vse bolj razkriva, da nista le čudaški, temveč sta tudi hladnokrvni serijski morilki. A čeprav jima življenje drugih ljudi ne pomeni nič, sta močno navezani na živali: starejša živi le za svinje, mlajša za ptička Fluffyja, ki je v resnici že davno poginil, s čimer je simbolično ugasnila tudi njena možnost, da bi kdaj pobegnila iz nastale situacije. Svobode si sicer želi in si jo skuša izboriti, a starejša sestra jo uspe, tudi s pomočjo represivnih metod, vedno znova zadržati v njunem grotesknem svetu.
-
Vanja Pirc | foto: Tjaša Zajc
Ste se kdaj vprašali, kje končajo vse tiste želje, ki nam švigajo po glavi, tik preden upihnemo svečke na rojstnodnevni torti? Ali pa, kje končajo vse tiste želje, ki jih skupaj s kovanci zmečemo v vodnjake? Nova slovenska pravljica Gone Wishing, ki sta jo zasnovala avtor Luka Lorenci in ilustrator Matej Jenko, razkriva, da pristanejo pri družini duhcev, ki nam pomagajo, da se še tako skrite želje tudi uresničijo. Duhci so pri tem menda zelo uspešni. Le Jacob, najmlajši med njimi, ima veliko skrivnost. Kljub temu da naj bi bil njegov talent prirojen, mu izpolnjevanje želja nikakor ne gre od rok.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Konec oktobra je v ljubljanski Kino Šiška zakorakal mladenič, oblečen v oranžen kombinezon in opremljen z motorno žago. Ko jo je pognal, ni pokazala znakov življenja, a si ni dolgo belil glave, saj je imel s sabo tudi obodno žago. Z njo je, ob živi spremljavi električne kitare, pred očmi številčnega občinstva razžagal ogromno črno-belo kravo. Ta je bila sestavljena iz lesa, kartona in selotejpa, ker je imela vgrajene posode z litri kečapa, pa je naokrog vseeno nekontrolirano špricala »kri«.
-
Nekaj dni po vstopu v novo leto je opuščene rove Premogovnika Velenje, ki so že dobro desetletje preoblikovani v podzemni del Muzeja premogovništva Slovenije, zajel požar. Kot pravijo v premogovniku, tega dogodka kljub najsodobnejši tehnologiji in doslednemu izvajanju posebnih varstvenih ukrepov niso mogli predvideti ali preprečiti, saj ga je povzročilo prepihovanje zraka skozi razrušene premogove plasti, zaradi česar je prišlo do samovžiga premoga. So pa požar hitro omejili in na območje še vedno vtiskajo ogljikov dioksid, s čimer preprečujejo dostop kisika in hkrati ohlajajo mesto, kjer je gorelo.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Črtna koda je tisti drobni element, s katerim se, če želimo ali ne, srečujemo vsak dan. Z njo so ožigosane vse stvari, ki jih dobimo iz trgovin. Zaradi svoje vseprisotnosti je postala eden od simbolov kapitalističnega sistema in s tem tudi časa, v katerem živimo.
-
28. 12. 2011 | Mladina 51 | Svet
Potem ko je Hugh Grant izvedel, da je žrtev ene največjih afer v zgodovini britanskih medijev, ki jo je zakuhal časopis Ruperta Murdocha, je sklenil, da ne bo križem rok čakal na razplet preiskave. Dogovoril se je za sestanek z novinarjem, ki je včasih delal za skrajno rumeni News of the World. Ta je leta kot po tekočem traku prestrezal telefonske pogovore oseb, za katere je ocenil, da bi mu lahko pomagale prodati več izvodov časopisa, in v pogovoru z njim je Grant izvedel številne podrobnosti o tem, kako so to počeli.
-
23. 12. 2011 | Mladina 51 | Družba
Trenirke, Urška in policist s solzivcem
V nedeljo, 11. decembra, se je na nacionalni televiziji zgodil precedens: eden od nastopajočih je ves čas oddajanja v živo preživel v trenirki, pa ni šlo za športno oddajo. Trenirko je oblekel Jonas Žnidaršič, s svojo opravo je gledalcem sporočal, da nasprotuje nestrpnosti, ki jo je zoper »trenirkarje« zasejal zapis na spletni strani SDS.
-
Vanja Pirc | foto: Matjaž Tančič
23. 12. 2011 | Mladina 51 | Družba
V soboto zvečer, ko je bila v Velenju že trda tema, se je skupinica odraslih in otrok pripravljala na spust v podzemlje, ki je bilo nekoč rudnik, zdaj pa je del Muzeja premogovništva Slovenije. Obiskovalci so dobili površnike, čelade in zavitke s knapovsko malico, pomahali muzejski maskoti krtu Ligiju v slovo in se po pozdravu »Srečno!« odpeljali 157 metrov pod zemeljsko površje. Tam jih je čakala poldrugo uro dolga predstavitev tega, kako so lignit pridobivali nekoč in kako ga pridobivajo danes. Takšne predstavitve so zelo poučne, tokratna pa je bila sploh nekaj posebnega. Le nekaj metrov po vstopu v rudnik je obiskovalce presenetil nepričakovan gost – eden od naših treh decembrskih dobrotnikov, dedek Mraz.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
23. 12. 2011 | Mladina 51 | Kultura | Portret
Multipraktik, multidisciplinarni kolektiv
Pred dobrim letom se je verjetno le redkim sanjalo, da je mogoče umetniška dela ustvarjati tudi iz selotejpa. Potem je osem slovenskih ustvarjalcev in ustvarjalnih ekip mlajše generacije zgolj s pomočjo živopisanih lepljivih trakov in nožkov ustvarilo osem poslikav v velikosti jumbo plakata. V akciji jih je ves čas spremljala kamera in igrivi filmčki so kmalu postali velik internetni hit, z njim pa je postala hit tudi selotejpna umetnost ali tape art, ki je bila dotlej dokaj podtalna ne le pri nas, temveč tudi v tujini. Projekt, ki ga je sicer finančno podprl eden naših mobilnih operaterjev, je s tem zaživel lastno življenje. Ekipa je začela dobivati nešteto vprašanj, svoje izkušnje pa je nato delila z drugimi v Barceloni, Lillu, Bruslju, v Moskvi in na Islandiji.
-
16. 12. 2011 | Družba
Zbirajmo sličice: Zadnja koda za igrico Volitve 2011
Letošnje predvolilno obdobje je bilo napeto vse do konca in zaključni preobrat, ki je bil skoraj filmski, je bil za marsikoga veliko presenečenje. Da bi bil predvolilni čas tokrat še malce zanimivejši in predvsem zabavnejši, se je Mladina vanj vključila s predvolilno nagradno spletno igro Volitve 2011, v kateri smo zbirali sličice vidnejših politikov, ki so se spustili v boj za poslanske sedeže. Ker se z volitvami povezano dogajanje 4. decembra, na volilni dan, pravzaprav še ni zaključilo, se je spletna igra nadaljevala tudi po volitvah. Zdaj je tako v naši igri kot v slovenski realnosti napočil čas, da se Volitve 2011 končajo.
-
16. 12. 2011 | Mladina 50 | Kultura
V teh dneh smo se lahko spet prepričali, kako stereotipne in posplošene predstave imamo pri nas o priseljencih, zlasti o tistih najštevilnejših, ki so se v Slovenijo priselili z območja nekdanje Jugoslavije. Priseljenci naj bi nosili trenirke. Na volišče naj bi hodili z navodili. Že pred tem so raziskave pokazale, da jih mnogi vidijo tudi kot neizobražene prišleke, ki so življenje v nerazvitem ruralnem okolju zamenjali za delo na gradbišču. In šlo naj bi predvsem za moške. Takšne predstave o priseljencih so zakoreninjene globoko v nas, a njihove zgodbe so v resnici veliko bolj raznolike in kompleksne.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
16. 12. 2011 | Mladina 50 | Kultura | Portret
V ljubljanskem Mestnem muzeju že od sredine oktobra stoji fotografski studio, ki pa ni povsem običajen. V fotografskih studiih stranke praviloma fotografira profesionalni fotograf, tu pa se obiskovalci fotografirajo sami. Postavijo se pred ogledalo, za katerim je skrit fotoaparat, in ko najdejo pozo, ki jim najbolj ustreza, z nogo pritisnejo na sprožilec. Če jim poza ni všeč, nanj pritisnejo še enkrat in še enkrat, vse dokler niso res zadovoljni z motivom. Z malo sreče se bo njihova fotografija znašla v sosednji sobi, na fotografski razstavi samoportretov z naslovom Kdo si?