-
26. 5. 2016 | Svet
Nemške desničarje razburjajo nebeli otroci na ovitku čokolade Kinder
Evropsko prvenstvo v nogometu je pred vrati. Do njegovega začetka se bodo člani nemškega desničarskega gibanja Pegida morali odločiti, ali podpirajo nemške nogometaše ali ne. Medtem ko prezirajo politični sistem, sovražijo vse tuje, se naslova nogometnega svetovnega prvaka ne bi otepali, saj gre le za državno reprezentanco. Toda v prihodnjih tednih se bodo morali soočiti z velikim dvomom.
-
26. 5. 2016 | Družba
Univerze so posel, študenti stranke, namesto izobrazbe pa je glavni cilj dobiček
Težave zaradi vse več zaposlitev s pogodbami za določen čas, ki so eden glavnih problemov, s katerimi se soočajo mladi v Sloveniji, imajo tudi zaposleni na univerzah v Veliki Britaniji. Takšne pogodbe ima 49 odstotkov ali 75 tisoč zaposlenih, poroča Guardian.
-
26. 5. 2016 | Politika
Uporabniki Roga izrazili nestrinjanje nad prenovo območja
Uporabniki tovarne Rog so izrazili nestrinjanje z načrtom Mestne občine Ljubljana (Mol) za prenovo območja, kot ga je predvidela v okviru evropsko podprtega projekta Second Chance. Skupnost uporabnikov tovarne je nestrinjanje izrazila s sprehodom od Trubarjeve čez središče mesta do Mestne hiše. Na postanku na Prešernovem trgu je kakšnih 500 ljudi ob glasbi, s transparenti in prepoznavnim znakom nekdanje tovarne koles opomnila, da v Rogu že več let potekajo dejavnosti, ki se zoperstavljajo potrošništvu, da Mol ruši samoniklo cono in jo namerava zamenjati za še eno gradbeno jamo v središču mesta ter da Rog ni samo prostor kulture, ampak v časih, ko je zatrta vsakršna kritika obstoječega sistema, tudi prostor številnih aktualnih in aktivističnih pogovorov.
-
26. 5. 2016 | Svet
Tekmovalni neuspeh - slovenskih in ameriških tankistov
Slovenski tankisti so se te dni udeležili pomembnega tankovskega tekmovanja članic zveze NATO. Gre za t.i. "Strong Europe Tank Challenge", prvo takšno tekmovanje po koncu hladne vojne. Tekmovanje je bilo seveda tudi več kot zgolj tekmovanje - bilo je tudi svojevrstna demonstracija sile in pripravljenosti članic zveze NATO ter njihove "superiornosti" ter odločnosti predvsem nasproti Rusije. Tankovska tekmovanja so sicer precej popularna prav v Rusiji.
-
26. 5. 2016 | Kultura
90. obletnica smrti Srečka Kosovela, pesnika Krasa in revolucije
Jutri bo minilo 90 let od smrti slovenskega pesnika Srečka Kosovela. Taje v svojem delu prepletal prvine impresionizma in ekspresionizma, nato pa se je seznanjal z zenitizmom, francoskim nadrealizmom in italijanskim futurizmom. Ob obletnici njegove smrti so pripravili več dogodkov v Sežani, Trstu, Tomaju in Mariboru.
-
26. 5. 2016 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Izbor dogodkov od 26. do 29. maja.
-
26. 5. 2016 | Svet
Vračajo se legendarna Rogova kolesa pony
Gorenje je odkupilo znamko Rog in bo nadaljevalo proizvodnjo koles blagovne znamke Rog. Sprva bodo ponudili izboljšano verzijo zložljivih pony koles, kasneje pa še gorska, mestna in električna kolesa. Prva kolesa se bodo na trgu pojavila leta 2017, poročajo hrvaški mediji.
-
26. 5. 2016 | Družba
Koga Slovenci ne bi zaposlili je novejša različica že skoraj tradicionalne raziskave Koga Slovenci ne bi imeli za soseda. Lani avgusta so v Medianini raziskavi anketiranci odgovorili, da bi za soseda v okolju, kjer živijo, najraje imeli Slovenca (25 odstotkov), sledili so Avstrijci (12 odstotkov), Hrvati (9 odstotkov), Srbi (8 odstotkov) in Bošnjaki (6 odstotkov). Kot so takrat pokazali odgovori, bi tudi denar najraje posodili Slovencu (19 odstotkov). Narodnost je za Slovence pomembna. Očitno odloča tudi o tem, ali je človeku vredno zaupati ali ne.
-
25. 5. 2016 | Politika
Pahor bo najverjetneje ponovno kandidiral za predsednika republike
Predsednik republike Borut Pahorju se počasi izteka mandat. Kot je povedal med televizijskim pogovorom voditelju Marjanu Dori, ga bo verjetno želel ponoviti. Slovenija bo novega predsednika izbirala konec prihodnjega leta. "Če bodo ljudje ocenili, da potrebujejo takega predsednika, vedo na kaj lahko računajo. Če bodo ljudje želeli bolj levega, bolj desnega predsednika, imajo to pravico. Kdor se boji porazov, nima pravice, da se veseli zmag! Jaz v neko politiko verjamem," je med drugim povedal aktualni predsednik.
-
25. 5. 2016 | Svet
Če je mama ne bi poslala v Evropo, bi bila plačilo za očetove dolgove
Nasima je ena od 35.369 otrok, ki so lani brez staršev čez Sredozemsko morje prišli v Evropo. Ko je delala domačo nalogo iz matematike, ji je mama povedala, da bo šla na pot. »Odšla boš nocoj,« ji je rekla. »Nisem vedela, kako naj se odzovem,« pravi 14-letna afganistanska deklica, ki danes živi v Stockholmu s skrbnico. S solzami v očeh razlaga, da se je zgodilo v trenutku, zato se ni imela časa posloviti od bratov in sester.
-
25. 5. 2016 | Politika
Clintonova zavrnila soočenje s Sandersom na televiziji Fox
Vodilna predsedniška kandidatka demokratske stranke Hillary Clinton je v ponedeljek zavrnila možnost novega in zadnjega soočenja s protikandidatom Bernardom Sandersom na televiziji Fox. Njena kampanja je sporočila, da se bo raje osredotočila na splošne volitve. Sanders je skupaj s Foxom izrazil razočaranje, Clintonovi pa predlagal, naj ne bo tako »domišljava«.
-
25. 5. 2016 | Kultura
Plesni večer skupine Bodhi Project
V okviru mednarodnega programa Uvoz-izvoz v produkciji Zavoda EN-KNAP, ki predstavlja vrhunsko mednarodno produkcijo sodobnega plesa in sodobnih uprizoritvenih umetnosti, bo 30. maja ob 20.00 v Španskih borcih gostovala plesna skupina Bodhi Project Eksperimentalne akademije za ples iz Salzburga (SEAD). Na ogled bosta dve predstavi: Fragile Matter (Krhka snov), koreografov Christine Gouzelis in Paula Blackmana ter Ubuntu Site Ostheimer.
-
25. 5. 2016 | Družba
Levičarka, ki graja tisti feminizem, ki se je pustil ujeti v zanke neoliberalizma
Laurie Penny je 29-letna zvezdnica feminizma. Je hiperaktivna štipendistka na Harvardu, kot borka za ženske pravice je v tujini še slavnejša kot v svoji domovini, Veliki Britaniji. Fenomen Laurie Penny je v celinski Evropi pravzaprav mogočnejši kot v njeni domovini Angliji ali v Združenih državah Amerike, kjer je oseba Penny preteklo leto preživela kot štipendistka na Harvardu. Fenomen Penny v Nemčiji uživa večji ugled kot nemške feministke. Če je Penny torej zvezdnica feminizma, se ji dogaja podobno kot igralcu Davidu Hasselhoffu in Rodriguezu ali eni od fantovskih pop skupin, ki so v Aziji nenadoma bolj znani kot doma.
-
24. 5. 2016 | Družba
Fotografirajte osebo in zgolj v nekaj sekundah ugotovite njeno identiteto
Facebook je danes svetovno znano podjetje, morda pa podoben svetovni uspeh čaka še nek drug program z nekoliko drugačno, vendar prav tako popularno aplikacijo, ki ima trenutno največ privržencev v Rusiji. Gre za FindFace, program, ki omogoča točno to, kar pomeni njegovo ime v angleškem jeziku - uporabnikom omogoča, da s svojim telefonom slikajo neko osebo, nato pa z njeno pomočjo v samo nekaj sekundah ugotovijo njeno identiteto. Zaenkrat z nekaj več kot 70-odstotno možnostjo točnega zadetka. To seveda po eni strani odpira nekatere nove priložnosti, hkrati pa odpira celo vrsto vprašanj, povezanih z zasebnostjo. Aplikacija hkrati dokazuje, kako blizu smo nekaterim tehničnim rešitvam, ki smo jih doslej lahko gledali le v znanstveno-fantastičnih filmih, ter njihovi vsakodnevni uporabi.
-
24. 5. 2016 | Politika
Sestanek Nataše Pirc Musar in programskih svetnikov RTV minil brez dogovora
Nataša Pirc Musar je skupini programskih svetnikov Radiotelevizije Slovenija (RTVS) danes na pogovoru le sporočila, da želi, da se sodba, ki razveljavlja sklep o imenovanju Marka Fillija za generalnega direktorja RTVS, v celoti prizna. Dogovorili se niso ničesar, saj omenjena skupina svetnikov ni imela mandata, je Pirc Musarjeva dejala za STA.
-
24. 5. 2016 | Družba
Istospolni pari bodo lahko od februarja naprej tudi v Sloveniji sklenili partnersko zvezo
Zakon o partnerski skupnosti, ki je začel veljati z današnjim dnem, za istospolne pare uvaja enake pravne posledice, kot jih ima zakonska zveza, a brez možnosti posvojitev in postopkov biomedicinske oploditve. Zakon se bo začel uporabljati februarja prihodnje leto.
-
24. 5. 2016 | Svet
Evrazija od Minska do Kuala Lumpurja
Sankcije, ki so jih evropske države in ZDA uvedli proti Rusiji, so očitno povzročili zgolj vse tesnejše povezovanje Rusije z drugimi partnerji po svetu. Na vrhunskem srečanju Rusije in držav skupine ASEAN v ruskem Sočiju so voditelji držav tako na primer postavili temelje za nov in precej velik prostotrgovinski prostor. Ne bo se sicer raztezal od Vladivostoka do Lizbone, kot so to še pred časom želeli v Rusiji, bi pa se zagotovo lahko raztezal vsaj od Minska do Kuala Lumpurja. Predsednik malezijske vlade Najib Razak je dejal za RT da je "zgodovinski" vrh v Sočiju pokazal, da so države jugovzhodne Azije skupaj z Rusijo pripravljene oblikovati prostocarinski sporazum med državami ASEAN ter Evrazijsko gospodarsko unijo (EAEU), ki poleg Rusije vključuje še Belorusijo, Kazahstan, Armenijo in Kirgizijo. To organizacijo nekateri analitiki že vidijo kot protiutež ameriškemu sporazumu o transatlantskem partnerstvu oziroma TTIP.
-
24. 5. 2016 | Kultura
Zaključna razstava šole Svet umetnosti
V Galeriji Škuc bo od 26. maja do 12. junija na ogled razstava 15. leta Šole za kustose in kritike sodobne umetnosti Svet umetnosti, edinega programa v Sloveniji in širši regiji srednje, vzhodne in južne Evrope, ki je namenjen praktičnemu in teoretičnemu izobraževanju na področju sodobne umetnosti. Razstava z naslovom Osebno bo predstavila novejšo produkcijo mladih umetnic in umetnikov s področja vizualnih umetnosti. Sodelujejo: Boris Beja, Živa Božičnik Rebec, Nina Čelhar, Neža Knez, Maruša Meglič, Tejka Pezdirc, Pila Rusjan & Dejan Štefančič.
-
24. 5. 2016 | Družba
Ustavni sodniki še ne bodo presojali o višini odškodnin za izbrisane
Ustavno sodišče se ni odločilo za presojo ustavnosti člena zakona o odškodninah za izbrisane. Ta govori o tem, da lahko odškodnina zaradi izbrisa v sodnem postopku znaša največ trikratnih odškodnine, ki bi jo izbrisani dobil v upravnem postopku. Ocenilo je, da za presojo ni izpolnjen pogoj prekinitve postopka na nižjih sodiščih.
-
24. 5. 2016 | Kultura
Schindlerjev seznam po treh desetletjih tudi v slovenščini
Roman Schindlerjev seznam, po katerem je nastal tudi istoimenski film, več kot 30 let po izidu izvirnika Thomasa Keneallyja prihaja med slovenske bralce. Izšel je pri Celjski Mohorjevi družbi v prevodu Rudija Medena. Po njegovih besedah ni le pričevanje o zgodovini, temveč sleherniku postavlja vprašanje, kako bi ravnal v trenutku etične dileme.
-
23. 5. 2016 | Politika
Poslanci zapuščajo Janšo ali on zapušča njih?
Odhodi iz stranke SDS se nadaljujejo. Danes je na novinarski konferenci svoj odhod pojasnil tudi poslanec Andrej Čuš. Slednji odhaja med samostojne poslance, vsem ljubiteljem zarot pa sporoča, da ga ne pošiljata ne Milan in ne Murgle in da za svojo odločitvijo stoji sam. Dodal je, da so v SDS vsem, ki so bili do nekaterih njihovih ravnanj kritični, želeli preprečiti nastop na naslednjih volitvah. Poleg njega je po naših informacijah vprašljiv tudi status poslanca SDS Zvonka Laha. Ta je za Siol potrdil, da stranke do poletja najverjetneje ne bo zapustil in dodal, da bomo videli, kaj bo prinesel čas. Kot je povedal ga v stranki SDS najbolj moti to, da se ne ukvarjajo s trenutnimi stvarmi in prihodnostjo, temveč s preteklostjo. Lah meni, da to ne bo nič rešilo. Po njegovih besedah pa naj bi se premalo ukvarjali tudi z gospodarstvom.
-
23. 5. 2016 | Svet
Kampanja o brexitu je polna laži, polresnic in spodkopavanja zaupanja
Britanci bodo čez mesec dni na referendumu odločali, ali naj njihova država ostane v EU ali naj iz nje izstopi. Notranjepolitična razprava o tem, je po poročanju die Zeita zlobna. Država, ki ima za predvolilne kampanje določeno ostro omejitev šest tednov, že nekaj mesecev doživlja vedno bolj strupene spore.
-
23. 5. 2016 | Kultura
Umrl Bata Živojinović, srbski igralec in politik
Umrl je legendarni srbski igralec Bata Živojinović. Star je bil 82 let. Zaigral je v več kot 280 filmih in TV serijah, proslavil pa se je v partizanskih filmih v 60. in 70. letih, kot je Valter brani Sarajevo. Ob tem se je ukvarjal tudi s politiko, od začetka 90. let je bil nekaj let poslanec Socialistične stranke Srbije, leta 2002 pa je bil kandidat stranke na srbskih predsedniških volitvah.
-
23. 5. 2016 | Kultura
Ganljiva drama o težavnem najstniku
Z dvignjeno glavo, otvoritveni film lanskega festivala v Cannesu, prihaja na redni spored slovenskih kinematografov. Film francoske režiserke Emmanuelle Bercot, ki je navdušil kritike, pripoveduje zgodbo o burnem in težavnem odraščanju, najstniški hoji po robu ter iskanju prave poti. Gre za drugi film po Bettie gre, v katerem je združila moči s Catherine Deneuve in posnela ganljivo dramo, ki zagovarja misel, da družba nima pravice obupati nad nobenim izmed svojih mladostnikov – zlasti ne nad tistimi najbolj nasilnimi in "brezupnimi."
-
23. 5. 2016 | Svet
Nemško sodišče obsodilo komika zaradi pesmi o Erdoganu
Kot v Salonu ocenjuje Ben Norton, se je Nemčija glede svobode govora "postavila na isto stran z avtoritarnim predsednikom Erdoganom." Vse to naj bi se dogajalo tudi zato, ker je Evropa zaradi zapiranja begunske poti preko Balkana naredila "koncesije turški vse bolj represivni vladi v zameno za njeno sodelovanje z EU oziroma dogovora o deportaciji beguncev." Svoj sklep Ben Norton opira na odločitev okrajnega sodišča v Hamburgu, ki je v torek obsodilo nemškega komika Jana Böhmermanna zaradi njegove domevno žaljive pesmice in mu prepovedalo tudi njeno ponovno javno recitiranje. Jan Böhmermann je namreč sporno pesem marca letos recitiral na javni televiziji in se pri tem ponorčeval iz turškega predsednika Erdogana. Kmalu zatem je turški predsednik, ki je znan po pregonu novinarjev v Turčiji, v Nemčiji najel odvetnike, ki so tožili nemškega komika.
-
23. 5. 2016 | Kultura
V Cannesu slavil film, ki je kritika neoliberalizma
Zmagovalec 69. filmskega festivala v Cannesu je film Jaz, Daniel Blake britanskega režiserja Kena Loacha (Duh leta '45). Socialna drama je nocoj prejela zlato palmo. Film pripoveduje o 59-letnem mizarju, ki mu po srčnem napadu zdravnik začasno prepove delati, on pa se poda v socialno službo po pomoč. Tam mu povedo, da je po njihovem mnenju sposoben za delo.
-
23. 5. 2016 | Politika
Grčija sprejela nove varčevalne ukrepe
Grški parlament je s tesno večino sprejel nove varčevalne ukrepe, ki so bili med pogoji mednarodnih upnikov za izplačilo naslednjega paketa finančne pomoči. Pred parlamentom se je v znak nasprotovanja novim ukrepom zbralo 10 tisoč protestnikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Predlog zakona, ki obsega 7000 strani, predvideva uvedbo t. i. »avtomatične dolžniške zavore«, ki jo zahteva Mednarodni denarni sklad. Gre za pogojne varčevalne ukrepe, ki bodo avtomatično začeli veljati, če Grčija ne bi dosegla zadanih varčevalnih ciljev.
-
23. 5. 2016 | Politika
Predsedniške volitve v Avstriji še brez zmagovalca
Zmagovalec drugega kroga predsedniških volitev v Avstriji bo znan šele danes pozno popoldne, ko bodo prešteli glasovnice po pošti – teh je bilo zahtevanih skoraj 900 tisoč. Začasni končni rezultati sicer kažejo, da ima svobodnjak Norbert Hofer z 51,9 odstotka glasov rahlo prednost pred zelenim Alexandrom Van der Bellnom. Slednji jih je glede na začasne končne rezultate pobral 48,1 odstotka, je sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo. A razlika med kandidatoma, kot jo kažejo začasni uradni rezultati, naj bi se glede na ocene glasov po pošti občutno skrčila.
-
23. 5. 2016 | Politika
Zadnja anketa: SDS pred SMC in ZL, ki sta že skoraj izenačeni
Podpora vladi je maja upadla na 28,5 odstotka vprašanih, 56,6 odstotka ljudi pa meni, da ekipa Mira Cerarja dela slabo, kažejo rezultati javnomnenjske raziskave, ki jo je za televizijo Pop TV opravila agencija Mediana Pulse. Če bi bile volitve danes, bi s slabimi 13 odstotki glasov zmagala SDS, ki je daleč pred SMC s 4,6-odstotno podporo, na tretjem mestu pa je s 4,5 odstotki Združena levica (ZL). Bo slednja po priljubljenosti kmalu postala druga stranka v državi?
-
22. 5. 2016 | Svet
Portugalska štiri dni le na elektriki iz obnovljivih virov
Portugalska je naredila pomembne korake v tranziciji na trajnostne vire energije, saj v zadnjih dneh uresničuje svoja prizadevanja za popoln prehod na energijo iz obnovljivih virov. Od 7. maja (6.45) do 11. maja (17.45) je črpala vso električno energijo zgolj iz tovrstnih virov. Portugalska se je pred tem močno zanašala na premog in plin, sedaj pa se preusmerja na sončno, vetrno in hidroenergijo. Predsednik portugalskega NGO Zero Francisco Ferriera je za Independent dejal, »da je država občutno povečala investicije v obnovljive vire, predvsem v električno energijo, saj bo ta ob prehodu na električne avtomobile zelo pomembna«.