• Saša Eržen

    24. 1. 2025  |  Mladina 4  |  Kultura  |  Hudo

    Kloniranje spolovil

    Valentinovo je za vogalom, in če bi svoji izbranki ali izbrancu radi podarili nekaj posebnega, je to lahko replika vašega spolovila. Clone-A-Willy, kloniraj tiča, je komplet podjetja Empire labs iz ZDA, namenjen domači izdelavi silikonskih vibratorjev, v verziji s testisi ali brez njih. Za tiste, ki imajo raje vulve, je seveda pravi komplet Clone-A-Pussy, kloniraj muco. Pri kloniranju penisa je treba v tulec, napolnjen z zadevo iz alg, vstaviti nabrekel ud, počakati minuto do minuto in pol, ud izvleči in – voilà – kalup, s katerim boste izdelali dildo, je tu. Treba ga je le še napolniti s silikonom in vstaviti priloženi mehanizem, po zaslugi katerega bo reč vibrirala. Komplet za repliko vulve sicer ne obljublja vibracij, vsebuje pa trdi plastični tulec z mehko silikonsko oblogo, tako imenovani rokav za masturbacijo, na katerega namestite lastnoročno izdelano kopijo zunanjega spolovila. Silikon je treba v kalupu pustiti 24 ur, na voljo pa je v različnih odtenkih kože in nekaj barvnih različicah; za penise tudi takšnih, ki se svetijo v temi, da boste klonirano spolovilo lažje našli.

  • Saša Eržen

    17. 1. 2025  |  Mladina 3  |  Kultura  |  Hudo

    Vlakec v pisarni

    Oblikovalski studio iz Stockholma je postavil prvi službeni rollercoaster, ki je pri nas v neposrečenem prevodu znan kot vlakec smrti, na svetu. Razkrili so ga ob nedavnem preimenovanju studia iz PJADAD v The Great Exhibition, Velika razstava, z njim pa so želeli dokazati predanost nekonvencionalnim zamislim in verjetno narediti vtis na naročnike, med katerimi je tudi Ikea. V čast predelu človeških možganov, ki je med drugim odgovoren za ustvarjalnost, so vlakec poimenovali The Frontal Lobe, čelni reženj. Skupna dolžina živo rdečih tračnic, ki se vijejo skozi prostore, je 60 metrov, proga se dvigne na dobre tri metre višine, zanjo pa so porabili štiri tone in pol jekla. Vagonček, v katerem lahko sedi ena oseba, je oblikovan kot visoko sijajen srebrn valj, poleg zaposlenih in naročnikov se lahko z njim peljejo tudi obiskovalci. Studio ima na svoji spletni strani trgovino, ki še ne deluje, bo pa v njej poleg bombažnih majic in gasilnega aparata v obliki glave Bertolda Brechta za četrt milijona evrov mogoče kupiti celo pisarniški vlakec smrti.

  • Saša Eržen

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Hudo

    Avtomatizirano ščetkanje

    Z letošnjim letom se rojeva nova generacija, ki je naslednica generacije alfa in nosi ime beta. Gre za prvo generacijo, ki bo v celoti odraščala v dobi umetne inteligence. Če ji bo kaj prihranjeno, zna biti to klasično ščetkanje zob. Pojavil se je namreč pripomoček Willo Auto Flo+ za popolnoma avtomatsko umivanje otroških zob; otrok mora krtačko, oblikovano kot črka u, le vtakniti v usta ter pritisniti gumb naprave, da jo vklopi. Voda in tekoča zobna pasta nato potujeta v ščetkino glavo, ščetine nežno zavalovijo po zobovju in dlesnih, na polovici pa je treba ščetko obrniti, da očisti še zobe na drugi čeljusti. Aparat ves čas srka ter odplakuje vodo z zobnimi oblogami, ostanki hrane ter zobne paste in jo na koncu spusti v umivalnik. Na težko dostopnih mestih naj bi Willo odstranil sedemkrat več oblog kot klasična ščetka. Obstajajo tri velikosti za rastoča zobala: majhna za froce od 5 do 7 let, srednja za od 8 do 11 let in velika od 12 do 13 let. Odrasle, ki so očitno bolj sprijaznjeni z lastnoročnim umivanjem zob, za zdaj še povsem ignorirajo.

  • Saša Eržen

    3. 1. 2025  |  Mladina 1  |  Kultura  |  Hudo

    Pametnejše stranišče

    Germanski tip straniščne školjke s poličko, na kateri pristane iztrebek, je nekakšen primitivni predhodnik pametne straniščne deske, pri kateri človeku, ki ga zanima kakovost lastne fekalije, te ne bo treba niti pogledati, saj bo to zanj počela deska. Storitev TrueLoo poleg pametne straniščne deske, ki jo bo mogoče namestiti na vsako školjko, sestavlja še sistem sporočanja in obdelave podatkov, ki jih zbira deska. Ta ves čas beleži straniščno aktivnost, optično poskenira uporabnikove izločke, pošlje podatke v oblak, ki jih shrani, analizira ter sporoči povratno informacijo in opozori na kakršnekoli spremembe značilnosti iztrebkov, urina ali vzorca oziroma pogostosti izločanja, zlasti takšne, ki jih s pomočjo strokovne literature prepozna kot potencialno skrb zbujajoče; če bo na primer urin temnejši, bo aplikacija priporočila, naj povečamo vnos tekočine. Prvi kupci bodo lahko kakovost svojih ekskrementov s pomočjo pametnejše straniščne deske spremljali od junija dalje, na monitoring pa se bo treba naročiti in zanj plačevati mesečno naročnino.

  • Saša Eržen

    27. 12. 2024  |  Mladina 52  |  Kultura  |  Hudo

    Krona za um

    V svetu, ki je naravnan tako, da v njem vse tekmuje za našo pozornost, postaja osredotočenost nič manj kot supermoč. Med izdelki, ki v poplavi dražljajev pomagajo sprostiti um, hkrati pa ohranjati miselno zbranost, sta tako že nekaj let na voljo meditacijski obroč Muza istoimenskega podjetja, izvorno Muse, ki ga damo na čelo in zataknemo za ušesa, in Krona, izvorno Crown, znamke Neurosity, ki jo posadimo na teme glave ter naj bi pripomogla k večji osredotočenosti, kakopak zavoljo povečanja produktivnosti; ustvarili so jo za razvijalce računalniških programov. Elektroencefalografska naprava prek lasišča s senzorji zaznava električno aktivnost, nato pa glede na informacije o možganskih valovih in glede na naše želje predvaja ustrezno glasbo ali vodeno meditacijo, ki nas sprostita ter popeljeta v posebno stanje sproščene pozornosti. V dveh mesecih redne uporabe naj bi pripomogla k občutno izboljšani osredotočenosti, jasnejšim mislim in bistrejšemu umu. Krona – videti je kot nekakšna sodobna plastična tiara – je vladarjem miselne zbranosti na voljo v šestih velikostih.

  • Saša Eržen

    20. 12. 2024  |  Mladina 51  |  Kultura  |  Hudo

    Lightfoot

    Pol stoletja po tem, ko so se pojavili prvi kalkulatorji na sončne celice, smo dobili tudi motorček, ki se rad sonči, saj lahko elektriko, ki jo potrebuje za svoje delovanje, proizvaja kar sam, s pomočjo dveh solarnih panelov, ki ju ima ob straneh. Lightfoot, lahko stopalo – ime označuje nekoga, ki se premika z lahkoto, je okreten –, nima ne prestav, ne sklopke, ne pedal, njegovo hitrost povečujemo in zmanjšujemo z obračanjem ročice. Na dolgem oblazinjenem pomičnem sedežu mopeda je dovolj prostora za voznika in sopotnika, v prtljažniku pod enim od solarnih panelov pa tudi za 15 kg prtljage. Polni se kar spotoma, z zmanjševanjem hitrosti in zaviranjem, ter med tem, ko je parkiran na soncu; ena ura sončenja oskrbi pet kilometrov vožnje. Škatlasti motorinček je ustvarjen za paradiranje po mestnih ulicah, njegova največja možna hitrost je malo pod 30 km/h; pri nas so sicer kolesarske steze namenjene prometu koles, skirojev in mopedov, katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h. Naprodaj bo od januarja.

  • Saša Eržen

    13. 12. 2024  |  Mladina 50  |  Kultura  |  Hudo

    Varna hiška za pse

    Prodaja, posedovanje in uporaba petard so pri nas prepovedani, a to gorečih privržencev petardiranja ne ustavi. Uporaba drugih pirotehničnih pokalic, med katerimi so tudi pasje bombice, je sicer dovoljena od 26. decembra do prvega januarja, a tako kot ognjemeti gromoglasno odmeva bolj ali manj ves december in še čez do pravoslavnega novega leta. Ta čas v letu je zaradi zvočnih eksplozij posebej stresen za pse in posledično za njihove lastnike, pet štirinožcev, ki jih bodo izbrali med prijavami, pa se bo lahko že med letošnjimi prazniki zateklo v zvočno izolirano hiško pet shell. Domač izdelek s tujim imenom je nekakšna polžja hiška za ljubljenčke, zapik, ki po zaslugi svoje zgradbe in izolacije iz konopljine volne jakost zvoka zmanjša najmanj za polovico. Varna hiška, ki je videti kot eleganten kos pohištva, uporaben tudi kot odlagalna mizica, je izdelana iz lesa in bo na voljo v dveh barvah, treh različnih velikostih, z volneno-bombažno oblogo ali takšno iz umetnega usnja, v začetku prihodnjega leta pa prihaja na Kickstarter.

  • Saša Eržen

    6. 12. 2024  |  Mladina 49  |  Kultura  |  Hudo

    Polovična smrečica

    Dilema, ali kupiti naravno ali umetno smrečico, je spet tu. Nekateri prisegajo na plastično različico, ki naj bi zdržala vse božične in novoletne praznike v življenju ter celo prehajala iz roda v rod, kar naj bi bilo prijazno do okolja, dasiravno je večina izdelana na Kitajskem, prav vse pa iz nafte. Ljubitelji neponarejenih drevesc medtem trdijo, da so v dobrobit planeta le lokalno vzgojene in posekane smrečice, ki so biorazgradljive ter se tako po odsluženem decembrovanju vrnejo v naravo kot kompost ali zastirka, če kupimo posajene v loncih, pa v sebi nosijo še potencial pogozdovanja. Nečesa pa prave smrečice v tekmi z umetnimi le ne zmorejo – biti polovične. Plastična smrečica polovičnica, ki je prodajna novost, omogoča prihranek prostora, saj jo na kovinskem stojalu postavimo ob steno, tako da ni preveč v napoto. Naprodaj so različno visoka poldrevesca. Obstaja tudi kotna smrečica, ki je polovica polovične; pri obeh lahko plastične vejice po želji upogibamo sem ter tja, kar zna priti prav pri ustvarjanju privida celovitosti.

  • Saša Eržen

    29. 11. 2024  |  Mladina 48  |  Kultura  |  Hudo

    Večno pisalo

    Nič ni večno, niti večni svinčnik, forever pen, pa čeprav to obljublja njegovo ime. Gre v bistvu za pisalno konico, ki jo držimo v roki in deluje brez črnila, saj so jo ustvarili iz posebne zlitine kovin, je pa res, da lahko za pisanje in risanje po papirju uporabimo skoraj katerokoli kovino. Svinčnik je zelo majhen, in ker obstaja možnost, da ga izgubimo, preden ga izrabimo do konca, so mu dodali tudi luknjo, da ga pripnemo na obesek za ključe ter ga imamo tako na poti proti večnosti vedno pri sebi. Ker je sive barve, je glede na sled, ki jo pušča za sabo, videti kot navadni, grafitni svinčnik, le da ga ni mogoče radirati; sicer piše tudi po lesu, plastiki in drugih materialih. Glavna kovina, ki jo kompozit vsebuje, je srebro, pri čemer ne gre za kaj posebej novega, saj je tehniko silverpoint, srebrni svinčnik na papirju, med drugim uporabljal že Leonardo da Vinci. Del z luknjico lahko na željo kupcev izdelajo tudi v titanu, bakru ali medenini. Posebnost pisala, ki bo gotovo navdušila vse potapljače, je ta, da lahko z njim pišemo celo pod vodo.

  • Saša Eržen

    22. 11. 2024  |  Mladina 47  |  Kultura  |  Hudo

    Smrdljivo maščevanje

    Sezona daril je pred vrati, a pri tistih, ki so v kom vzbudili silno željo po maščevanju, se lahko pred vrati znajde poseben paket, ob katerem prejemnik ob odpiranju običajno vzklikne »Oh, shit!«, torej »O, sranje!«. Na srečo se kaj takega lahko zgodi le v ZDA, kjer podjetje Poopsenders, pošiljatelj kakca, že od leta 2007 anonimno in povsem legalno dostavlja drek ljudem, ki ga niso naročili. Nudijo kravje, gorilje, slonje blato ali kombinacijo vseh treh. Standardna količina maščevanja je slab liter iztrebkov, za večjo zamero je na voljo naročilo galone dreka, kar je slabe štiri kilograme. Navzven je vse skupaj videti kot običajno blagovno pismo, v beli oblazinjeni kuverti pa je prozorna vrečka presenečenja s smrdljivim ekskrementom in sporočilom: »Na vas so se pokakali! Vas zanima, kdo?« Ko prejemnik vrečko odpre, da bi se dokopal do imena pošiljatelja, je že drugič nasran, saj na drugi strani papirčka piše le: »Nikoli ne bomo izdali ...« V posebni ponudbi za valentinovo iztrebke ozaljšajo še z bonboni v obliki srčkov.

  • Saša Eržen

    15. 11. 2024  |  Mladina 46  |  Kultura  |  Hudo

    Zobotrebci z viskijem

    Nič več si ni treba z eno roko diskretno trebiti zob, z drugo pa to dejanje zakrivati, saj zvezdniki na rdečih preprogah ponosno pozirajo z zobotrebcem, ki ga premetavajo po ustih. Pri tem ne gre le za pripomoček, namenjen odvajanju od kajenja ali vejpanja, čeprav na primer znamka Blip ponuja takšne z okusom mete, maline ali jagode, ki v ustih povzročajo ščemenje, podobno kot nikotin. Zobotrebci so enostavno postali kul. Na voljo so celo takšni z medicinskimi gobami, petičnežem pa kanadska firma Daneson prodaja bolj prefinjene različice, med katerimi izstopajo zobotrebci, prepojeni z viskijem, z okusoma bourbon in single malt. Posebna izdaja je posvečena skupini Motörhead, katere pevec Lemmy je imel med vsemi alkoholi najrajši prav viski. Ponujajo tudi klasične okuse, kot sta meta in cimet, ustvarjene z naravnimi izvlečki in eteričnimi olji. Bogastvo arom se začne sproščati po kakšni minuti grizljanja, zobotrebci pa so izdelani iz severnoameriške breze in naprodaj po ducat v drobni steklenički s plutovinastim zamaškom, od konca novembra tudi v kozarčku z dvesto kosi. Za čistejšo vest za vsako posekano drevo posadijo sto novih.

  • Saša Eržen

    8. 11. 2024  |  Mladina 45  |  Kultura  |  Hudo

    Moflin

    Firma Casio, ki jo poznamo predvsem po urah, kalkulatorjih in sintesajzerjih, je s pomočjo umetne inteligence zdaj razvila robotskega ljubljenčka. Moflin je za zdaj na voljo le tistim, ki so njegovo proizvodnjo podprli na platformi za množično financiranje, prej ali slej pa si ga bodo želeli otroci po vsem svetu. Videti je kot plišasti zajec ali morski prašiček brez okončin, ušes, obraza ali repa – kosmata podolgovata kepica ima samo črne oči ter je na voljo v sivi in bež barvi oziroma, po njihovo, srebrni in zlati. Lahko se valja po rokah in ljubkuje, zaradi interakcij z lastnikom pa naj bi vsak primerek razvil svojo osebnost ter začel s premikanjem in različnimi zvoki izražati čustva, kot so veselje, žalost in jeza; sčasoma naj bi bil sposoben tudi kompleksnejših sentimentov. Trditev, da naj bi se, podobno kot ljubljenčki iz mesa in krvi, čustveno navezal na svojega človeka, je prenapihnjena, saj algoritem le analizira spremembe v okolju, ki jih zaznava s pomočjo senzorjev, in se nanje odziva. Ko se Moflinova baterija po štirih urah aktivnosti izprazni, ga je treba položiti v jajčasto košarico, da se napolni.

  • Saša Eržen

    30. 10. 2024  |  Mladina 44  |  Kultura  |  Hudo

    Prenosni žarček

    Sezona žara ni nujno omejena samo na toplejši del leta; gibanje na mrazu človeka zlakotni, in kaj je lepšega kot prenosen, zložljiv mini žar, s katerim v naravi spotoma pripravimo topel obrok za dva, nad njim pa pogrejemo tudi roke. Vse, kar moramo imeti s sabo, je proviant, malo oglja ali lesa ter žarček, ki je oblikovan kot kovinski kovček z ročajem in je zložen velik kot običajna knjiga, debela šest centimetrov. Ponuja ga firma Kikkerland za borih 16 evrov in ne, ni primeren le za enkratno uporabo. Ker tehta manj kot kilogram, ga z lahkoto vzamemo na sprehod, pohod, taborjenje, piknik, izlet ali ribarjenje, vanj pa pospravimo celo oglje. Kovček odpremo, ga postavimo na noge, in nato vse, kar najdemo v njem, po navodilih sestavimo v roštilj. Ko je žerjavica v posodi iz nerjavečega jekla ravno pravšnja, na mrežo nad njo vržemo hrenovke, hamburger, bučke, sir za žar in podobno, lahko pa mrežo tudi odstranimo in nad žarečim ogljem na palicah karameliziramo sladkorne penice. Pri pospravljanju žara moramo seveda počakati, da se zadeva primerno ohladi, kar zna trajati vsaj toliko kot sama priprava žerjavice.

  • Saša Eržen

    25. 10. 2024  |  Mladina 43  |  Kultura  |  Hudo

    Ura, ki odšteva ...

    Da so nam dnevi šteti, vemo vsi. Z rojstvom je človek neizbežno obsojen na svoj konec, za katerega pa ne ve ne dneva ne ure, kot piše v Svetem pismu. A že pred desetimi leti se je pojavila zapestna ura Tikker, ki je Biblijo postavila na laž, saj odšteva čas, ki naj bi posamezniku še preostal do smrti. Gre za pričakovano življenjsko dobo, ki jo lahko vsak izračuna s pomočjo preprostega vprašalnika o zdravstvenem stanju ali pač v uro vnese številko pričakovane življenjske dobe v svoji državi glede na spol. Ura začne odštevati ter prikazovati leta, mesece, dneve, ure, minute in sekunde, ki so nam še na voljo. »Naj vam sekunde ne spolzijo iz rok,« pravi slogan ter tako vzbuja občutek natančnosti časomera, hkrati pa nas spodbuja k refleksiji, kako porabljamo sleherni trenutek dneva. Seveda lahko v uro vnesemo tudi čas, ki nas loči od kakšnega pomembnega dogodka ali zastavljenega cilja, poleg tega pa je uporabna tudi kot običajna zapestna ura, saj v spodnji od treh vrstic prikazuje trenutni čas. Trenutno so vsi primerki ure razprodani, leto, mesec, teden ali dan, ko bodo spet na voljo, pa ostajajo uganka.

  • Saša Eržen

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Kultura  |  Hudo

    Spominska kapsula

    Pametni telefoni, ki so postali naši zvesti pomočniki, zmorejo marsikaj, snemati zvok je zanje mala malica. A zaradi njihove velikosti bi težko rekli, da so povsem neopazni, zato je firma Plaud izkoristila priložnost in ustvarila miniaturni snemalnik glasu, ki so ga poimenovali notepin; besedna zloženka združuje listek z opombo in buciko, s katero ga nekam pribodemo. Pripomoček opisujejo kot »nosljivo spominsko kapsulo«, ker si pač zapomni vse, kar posname, in je v obliki kapsule. To lahko kot broško nekam pripnemo s pomočjo priponke ali magneta, kot obesek nosimo okoli vratu na vrvici ali kot uro na paščku okoli zapestja. Uporablja umetno inteligenco, s pomočjo katere poskrbi za prepis posnetega zvočnega gradiva v 59 jezikih, med katerimi ni slovenščine, naredi povzetek ter izvleček s pomembnimi informacijami, kar, roko na srce, omogočajo številne aplikacije za pametne telefone, ure in računalnike. Kot bi imeli osebnega pomočnika ali dodatne možgane, ki na sestankih in tudi med vožnjo ali sprehodi zabeležijo pogovore in vaše misli. A posnamejo tudi tiste, s katerimi se pogovarjate ali jim le stojite dovolj blizu – to pa je lahko že zloraba.

  • Saša Eržen

    11. 10. 2024  |  Mladina 41  |  Kultura  |  Hudo

    Prha za dva

    Prhanje v tandemu lahko zagotovi popestritev spolnosti ali prihranek časa, če se partnerja zjutraj sočasno odpravljata na delo, zvečer pa k počitku. Da sta oba od tuširancev enakopravno izpostavljena padajoči vodi, poskrbi tandem shower, tandemska prha, ki si jo je izmislil oblikovalsko-poslovni tandem iz Seattla. Sestavljata ga Brett Skaloud in Jeff Feiereisen, ustanovitelja podjetja Boona. Nosilec, ki se zatakne med stene kabine za prhanje, je nastavljiv, pri čemer ne priporočajo montaže na steklene stene, kupci pa morajo zadevo montirati sami, kar naj jim ne bi vzelo več kot dobrih deset minut. Zadeva je narejena tako, da ustvari dovolj vodnega tlaka za dve sočasni prhi, nastavljivi pa so tudi trije različni načini pršenja vode, ki so jih poimenovali maksimalni pritisk, dežne kaplje in švedska masaža. Ena ali druga prha se zlahka izklopi in vklopi kar med tuširanjem. Dvotuš je izdelan iz nerjavnega jekla v treh barvah: kromirani, črni in retro različici v modro-rožnati kombinaciji. Zadovoljstva ne zagotavlja le parom, ampak tudi tistim, ki se sicer prhajo sami in želijo, da jih voda obliva z obeh strani.

  • Saša Eržen

    4. 10. 2024  |  Mladina 40  |  Kultura  |  Hudo

    Avtomatski metalci žogic

    Neizmeren apetit za lovljenje žogic, kot ga imajo določeni psi, lahko zadovolji le robotski metalec, ki lastnike reši pred burzitisom ali drugo podobno poškodbo, do katere pride zaradi ponavljajočih se gibov. Obstaja že kopica avtomatskih metalcev, ki so primerni tako za uporabo na prostem kot v zaprtih prostorih in ki skozi luknjo ob strani izstrelijo teniške žogice ali njihove pomanjšane verzije. Žogico izvržejo 3, 6 ali 9 metrov, nekateri pa celo 24 metrov daleč. Delujejo brezžično, tako da jih je mogoče nositi s sabo na sprehod, psi pa jih lahko uporabljajo celo sami, če jih tega naučimo. Za samostojno rabo je treba kosmatincu najprej razložiti pravila igre. Pustimo, da se poigra z žogico, ki mu jo nekajkrat vržemo lastnoročno. Nato se seznani z metalcem tako, da ga prevoha, in ko mu je dovolj domač, vanj vstavimo žogico ter demonstriramo cel postopek; sprožimo avtomatski metalec, da skozi stransko odprtino izvrže žogico, ko jo pes prinese nazaj, pa jo damo v metalec od zgoraj, kar povzroči izstrelitev nove žogice – po potrebi ponovimo in upamo, da bo pes poštekal princip ter se bo lahko končno zabaval sam.

  • Saša Eržen

    27. 9. 2024  |  Mladina 39  |  Kultura  |  Hudo

    Detektor komarjev

    Poletje zaznamujejo komarji, zato začetek jeseni za mnoge pomeni olajšanje, ko se nadležni zvoki ter napadi krvosesov, ki kratijo spanec, počasi prenehajo. Pomoč pri lovu na komarje sicer obljublja poseben detektor, ki se imenuje Bzigo Iris in sta ga razvila bivša sodelavca izraelske obveščevalne službe Nadav Benedek in Saar Wilf v okviru svojega zagonskega podjetja. S pomočjo širokokotne kamere, umetne inteligence ter računalniških logaritmov naprava izsledi komarje in jih ne izpusti izpred oči. Senzor takoj, ko komar vstopi v sobo, pošlje sporočilo pametnemu telefonu, zato naprava za delovanje potrebuje wi-fi povezavo, povezana pa je lahko z več telefoni sočasno; če je sob več, je sicer v vsaki treba namestiti svojo napravo. Ta deluje tudi v popolni temi. Kadar je v prostoru več komarjev, zašpeca enega za drugim, ostali mrčes pa ga bojda ne moti, ker umetna inteligenca prepozna značilni način leta komarjev. Detektor zazna in sporoči lokacijo komarja, ko se ta na kaj usede, za lovljenje ter eliminacijo pa morajo kupci poskrbeti sami, zato je priložen tudi poseben električni lopar s teleskopskim ročajem.

  • Saša Eržen

    20. 9. 2024  |  Mladina 38  |  Kultura  |  Hudo

    Heimlich pri roki

    Pred natanko petdesetimi leti je torakalni kirurg Henry Heimlich v svojem članku o urgentni medicini prvič omenil manever, ki ga je iznašel in ki od takrat nosi njegovo ime – gre seveda za znameniti prijem, s katerim pomagamo nekomu, ki se duši s koščkom hrane ali kakim drugim tujkom, tako da ga od zadaj objamemo pod rebri, z eno roko naredimo pest ter s pritiski na žličko skušamo sunkovito zvišati tlak v pljučih, da potisne tujek iz sapnika. Doktor Heimlich je neposredno rešil življenje dvema naključnima neprevidnima jedcema, posredno pa še najmanj nekaj deset tisočim posameznikom, ki so ob sebi imeli poznavalca prijema. Tovrstno prvo pomoč si lahko sicer nudimo tudi tisti, ki obedujemo sami, s pomočjo orodja, ki se imenuje Heimlich helper, Heimlichov pomočnik. Videti je kot lopata z dvema držajema na koncu ročaja. Ko se davimo z grižljajem, se moramo s hrbtom hitro postaviti ob zid, si spodnji del orodja nastaviti na žličko ter odločno potiskati navzgor. V takih primerih je seveda fino, da je Heimlichova lopata vedno na dosegu roke. Če lahko kašljamo, govorimo ali dihamo, pa proizvajalci pripomočka pravijo, da je bolje poklicati pomoč.

  • Saša Eržen

    13. 9. 2024  |  Mladina 37  |  Kultura  |  Hudo

    Košarka z rumenjaki

    Star francoski rek pravi, da ne moreš narediti omlete, ne da bi strl jajce. Posebej puhasta je spenjena omleta, pri kateri rumenjake in beljake po razbitju jajca razdvojimo ter stepemo ločeno. Lovljenje rumenjaka, ki ga želimo ločiti od jajčnega beljaka, zahteva nekaj spretnosti. Primitivci to počnejo z golimi rokami, s pomočjo polovic jajčne lupine, iz katerih postopoma izcejajo beljak, medtem ko vanje vedno znova prestrezajo rumenjak, ali rumenjak ujamejo kar v iztegnjeno dlan, beljaku pa pustijo, da jim spolzi med prsti. Razmah potrošništva je sicer za dotično opravilo prinesel kup pripomočkov. Med njimi je tudi dunk n’egg, kar v prostem prevodu pomeni »zabij jajce«, ki ga ponuja znamka igrivih kuhinjskih pripomočkov Ototo. Plastično orodje v obliki miniaturne košarkarske table s košem je treba nadeti na rob sklede in vsebino jajca stresti v koš, pri čemer beljak skozi mrežice odteče v skledo, rumenjak pa ostane ujet v mreži. Koš izpraznimo v drugo posodo, kjer bomo zbirali rumenjake, in nadaljujemo razbijanje jajc, če potrebujemo več kot eno. Zadetek v polno, kadar pri kuhi želimo pomoč otrok.

  • Saša Eržen

    6. 9. 2024  |  Mladina 36  |  Kultura  |  Hudo

    Revolucionarna krtačka

    Zobozdravniki za temeljito odstranjevanje zobnih oblog priporočajo vsaj dve- do triminutno ščetkanje. Ob krtački, s katero si zobovje očistimo v pičlih desetih sekundah, se zna zato dvigniti prenekatera zobozdravniška obrv. V obliki črke ipsilon oblikovana ščetka Y, izvorno y-brush, se hvali s tem, da naj bi enako delo, kot ga njena klasična sestrična opravi v dveh minutah, končala v desetih do dvajsetih sekundah – po zaslugi tega, da čisti vse zobe naenkrat. Njeni stvaritelji trdijo, da je kljub hitrosti tako učinkovita, da zobozdravniki razlike sploh ne bodo opazili. Ker je narejena iz mehkega materiala, se prilagodi obliki ust, vsebuje pa 35.000 ščetin iz najlona in med ščetkanjem vibrira. Ko nanjo nanesemo zobno pasto, jo vstavimo v usta in vanjo nekajkrat zagrizemo, nato jo obrnemo in enako storimo še z drugo polovico zob. Naprodaj je v treh različicah: osnovni, ki ima en sam način ščetkanja, posebni, ki je prilagojena občutljivim dlesnim in omogoča štiri različne načine ščetkanja, ter manjši različici za otroke, ki si zob praviloma ne marajo umivati, zato zna staršem krtačka Y prihraniti kar nekaj sitnarjenja.

  • Saša Eržen

    30. 8. 2024  |  Mladina 35  |  Kultura  |  Hudo

    Albedo100

    Sprej, ambiciozno poimenovan Albedo100, ki ga je zasnovalo švedsko podjetje enakega imena, odbija svetlobo ter tako poveča vidnost v mraku in ponoči, s čimer skrbi za boljšo varnost pešcev, kolesarjev, tekačev in ostalih. Albedo je sicer mera, ki pove, koliko svetlobe se odbije od opazovanega telesa. Izrazimo ga v odstotkih ter zavzema vrednosti med nič in ena – oziroma med nič in sto odstotkov. Kadar želimo biti v temi opaznejši, sprej nanesemo na obutev, oblačila, kolo, čelado ali druge športne rekvizite, nahrbtnik, otroški voziček ipd. Napršimo ga z razdalje trideset centimetrov. Rad se oprime skoraj vsake podlage, naj bo to les, beton, kamen, kovina ali tekstil, ne priporočajo le uporabe na usnju ali svetlečih se sintetičnih materialih. Vsekakor je pametno, da ga nanašamo na prostem. Pločevinko je treba pred uporabo dobro pretresti, paziti je treba, da pri pršenju ne pretiravamo, sicer pa je sprej prosojen in neopazen, dokler ga na primer ne obsijejo avtomobilski žarometi, svetilka ali fotografski fleš; sam od sebe se v temi ne sveti. Naneseni sprej ni vodotesen in se s pranjem ali potenjem izpere.

  • Saša Eržen

    23. 8. 2024  |  Mladina 34  |  Kultura  |  Hudo

    Spalni šotor

    Ustvarjanje optimalnih razmer za spanje je za starše majhnih otrok pogosto izziv. Pri dojenčkih in malčkih, ki so bolj občutljivi za svetlobo, pa tudi hitro spodbujeni z dogajanjem okoli sebe, je za spanje na primer zelo pomembna zatemnjena soba; poleti tako ali tako hodijo spat, ko je zunaj še svetlo, prav tako potrebujejo počitek sredi dneva. Slumberpod je manjši zatemnitveni iglu šotor, ki pride prav na potovanjih, med obiski, pa tudi doma, saj z njegovo pomočjo ustvarimo temno sobico kar sredi hotelske sobe, sobe za goste ali spalnice staršev, ko ga poveznemo čez otroško posteljico, stajico ali blazino. Šotor blokira več kot 95 odstotkov svetlobe, hkrati pa tako otroku kot odraslim omogoča zasebnost. Ima nekaj odprtin za zračenje, vanj pa lahko vstavimo manjši ventilator, ki je priložen, in po želji še nadzorno kamero. Namenjen je le uporabi v zaprtih prostorih, ker je zložljiv, ga v vrečki zlahka prenašamo naokoli, mogoče pa ga je tudi oprati v pralnem stroju. Primeren je za dojenčke od štirih mesecev starosti; takrat telo tudi začne tvoriti melatonin, ki nastaja ponoči, prav po zaslugi teme.

  • Saša Eržen

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Kultura  |  Hudo

    Betriton

    »Kaj je tisto modro na sredi morja, je to čoln, bicikel ali počitniška prikolica?« se bodo spraševali dopustniki, ko bodo prvič uzrli nenavaden konglomerat. Vse troje! Betriton je plovilo, vozilo in bivak v enem, Latvijec Aigars Lauzis pa je zamisel zanj dobil med svojim nekajletnim epskim kolesarjenjem od Londona do Tokia, ko je prevozil približno 30.000 kilometrov. Amfibijska prikolica je po potrebi lahko čoln, tricikel ali camper, zato je odlična nomadska počitniška namestitev za vse, ki jim je blizu narava in imajo radi razgibane počitnice. Zadeva v celoti deluje na električni pogon in je primerna za dve osebi. Z dvoživko lahko na primer raziskujemo mesta, podeželje, jezera, morje in obalo, pri čemer je treba potovati premišljeno ter vso odvečno kramo pustiti doma, saj prenese skupno obremenitev do dvesto kilogramov, nekaj takega pa tehta tudi sama. Največja hitrost, ki jo lahko dosežemo s čolnom, je osem kilometrov na uro, s triciklom je omejena na petindvajset. Trenutno zanjo zbirajo prednaročila, do kupcev naj bi prispela še letos. Betriton bo mogoče tudi najeti, vendar še ni znano, kje.

  • Saša Eržen

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Kultura  |  Hudo

    Sandale za pse

    Razbeljena mestna tla v poletni pripeki za štirinožce pomenijo nevarnost, saj si lahko na njih opečejo blazinice, ki jih imajo na šapah. Ali je asfalt prevroč za pasje tačke, ugotovite s preizkusom sedmih sekund, pri katerem na pločnik položite hrbtišče svoje dlani: če zdržite manj kot sedem sekund, je podlaga vsekakor preveč razgreta, da bi nanjo spustili svojega ljubljenčka. K sreči pa lahko njegova stopala zaščitite s posebnimi obuvali, ki jih ponujajo zdaj že številni proizvajalci. Med njimi so tudi plastične sandale znamke Peekaboo Paws v modri, rumeni ali roza barvi, kot nalašč za poletne sprehode. Izdelujejo jih v nekaj različnih velikostih, za manjše in za velike pse. Med njihovo ponudbo lahko poleg sandal najdemo tudi bolj zaprte čevlje, pa posebne pasje nepremočljive dežne škorenjce iz silikona, celo pasje krokse, ki so verjetno namenjeni izključno statičnemu poziranju za fotografiranje, saj gre za natikače, v katerih s štirimi nogami ni mogoče hoditi; o tem priča tudi dejstvo, da so na prodaj v paru, pri ostalih modelih čevljev pa dobite štiri oziroma sami izberete želeno število kosov.

  • Saša Eržen

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Kultura  |  Hudo

    Jedilni milni mehurčki

    Lovljenje milnih mehurčkov je zabava, ki se ji z enakim navdušenjem predajajo psi in otroci. Ko se mehurčki razpočijo, pa je vse, kar ostane od njih, milnica, zaradi katere imajo lahko otroci alergične reakcije ali prebavne težave, saj krhkih prosojnih lebdečih kroglic ne lovijo le z rokami, ampak tudi z jezikom; psi so tako ali tako sprogramirani tako, da zadeve lovijo z gobcem. Zakaj ne bi naredili mehurčkov s prijetnim vonjem in okusom, ki bi bili brez alergenov ter varni za uživanje, si je dejal Jason Tiger. Ker je v Hongkongu nekaj let delal v največji svetovni tvrdki za proizvodnjo milnih mehurčkov, se je samozavestno odpravil na samostojno pot in v Los Angelesu ustanovil podjetje z blagovno znamko Bubble universe, ki ponuja prve užitne milne mehurčke na svetu, imenovane Bubble lick. Izdelujejo jih v ZDA, kjer so jih tudi razvili v sodelovanju s pediatri in mamami. Njihov repertoar zajema okuse sladkorne pene, lubenice, cimetovih rolic ter piškotov z mlečno čokolado, pa tudi mehurčke z okusom pečene slanine, glazirane z javorjevim sirupom. Slednje so ustvarili z mislijo na pse, gotovo pa teknejo tudi kakemu mesoljubemu frocu.

  • Saša Eržen

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Kultura  |  Hudo

    Iz salonarjev v balerinke

    New York je mesto, polno navdiha, ko gre za žensko obutev, v kateri je mogoče hkrati udobno tekati po ulicah in biti sinonim elegantnosti na zabavah – ki je skratka primerna čez dan za v službo, zvečer pa za v družbo. Tam so se rodili salonarji Camileon heels, ki smo jih pohudojili pred 17 leti in katerih pete so se z osmih centimetrov lahko znižale na tri. Tam so nastali ženski čevlji Pashion, pri katerih se del podplata s peto sname ter zamenja z nižjo peto ali ravnim podplatom. In prav tam je vzniknila zamisel za salonarje in sandale z visoko peto, ki se po potrebi skrije v podplat, da se čevlji prelevijo v balerinke; peto lahko pri njih zložimo in pospravimo v podplat kar spotoma. Ročno narejene obutvene dvoživke so naprodaj pod blagovno znamko Vice versa, ki ponuja 29 različnih modelov, prisega pa samo na bež, črno, belo, zlato, srebrno ter rdečo barvo. Na spletni strani piše tudi, da so mehanično kakovost modelov obuval preizkušali inženirji družbe Boeing, kar glede na številne težave z njihovimi letali morda niti ni podatek, s katerim bi se veljalo hvaliti.

  • Saša Eržen

    19. 7. 2024  |  Mladina 29  |  Kultura  |  Hudo

    Seabike

    Za vse, ki bi radi na dopustu pod vodo šibali s hitrostjo pet kilometrov na uro ter se pri tem počutili pionirsko in pustolovsko kot kak Jacques Custeau, zdaj obstaja podvodni bicikel, imenovan seabike, morsko kolo. Ponuja ga italijansko podjetje, pošljejo ga na dom, novotarijo pa je moč pogledati ali preizkusiti v francoskem Cannesu, kjer ponujajo tudi posebne podvodne kolesarske ture. Njihov slogan je »Naučite se plavati na nov način«, za kar bojda ne bi smeli porabiti več kot pet minut, v skrajnem primeru četrt ure. Videti je kot nekakšna harpuna s propelerjem na koncu ter pedali na sredi. Na telo ga pritrdite s pasom okoli pasu, nato mahate z rokami v želeni tehniki in s pedaliranjem poganjate propeler, ki najbolje deluje, kadar je pet do deset centimetrov pod gladino. Kolo je plovno in ne potone, sestavite ter razstavite ga v nekaj minutah, razstavljenega pa lahko prenašate naokrog v priročni torbici. Z njim boste na razdaljah, ki so daljše od sto metrov, premagali vse kerlce v plavutkah. Posebno vzdrževanje ni potrebno, le če kolesarite po morju, ga je priporočljivo po uporabi sprati s sladko vodo.

  • Saša Eržen

    12. 7. 2024  |  Mladina 28  |  Kultura  |  Hudo

    Vonj po kloru

    Klor je kemijski element, ki so ga na bojiščih v prvi svetovni vojni do izuma plinskih mask uporabljali kot strupeni plin, danes pa se ljudje z njim bojujejo le še proti mikroorganizmom, saj je v majhnih količinah uporaben kot učinkovito ter poceni dezinfekcijsko sredstvo. Če pogrešate vonj bazena, vode iz pipe v velemestih ali sveže razkuženih javnih prostorov, je sveča z vonjem po kloru kot nalašč za vas. Ponuja jo majhna svečarska firma iz Chicaga, ki si je nadela ime Stinky, smrdljiv, ker poleg dišečih sveč ponujajo tudi smrdeče; najbolj ogabne so sveče z vonjem po urinu, gnijočem mesu, bruhanju in prdcih. Med takimi, za katere je to, ali smrdijo ali dišijo, predvsem stvar osebnega okusa, so sveče z vonji po kislih kumaricah, pečeni slanini, petardah, pomfriju, denarju, pivu, izpušnih plinih, česnu, živalskem vrtu, usnjeni jakni, bencinu, načo siru, svinčniku, zemlji in paradižnikovih listih. Med všečnejšimi, klasičnimi vonji, ki so jih ujeli v sveče, pa so vonj po svežem kruhu, sveži posteljnini, kavi, jasminu ipd. Vsaka od sveč ima pred sabo kakih 30 ur gorenja in nadišavljanja oziroma zasmrajevanja okolice.

  • Saša Eržen

    5. 7. 2024  |  Mladina 27  |  Kultura  |  Hudo

    Čarobna paličica

    Kofein je legalno poživilo, ki naj bi vsak dan pomagalo izboljšati budnost, zbranost ter produktivnost vsaj milijardi ljudi. Najpogostejši vir kofeina je kakopak kava, vse bolj pa so razširjene najrazličnejše alternative. S to, ki je videti kot slamica, a je v resnici palčka iz ZDA, poimenovana purelyft (čisti dvig), lahko na primer kofeiniziramo katerokoli tekočino. Vsebuje 125 miligramov kofeina iz izvlečka zrn nepražene, zelene kave; to je več, kot ga vsebuje skodelica kave, pločevinka energijske pijače, dve skodelici črnega čaja ali pločevinki kokakole. Ker je sam kofein rahlo grenkega okusa, mu je dodan ščepec stevije, pa vitamin A in vitamini B kompleksa. Zadeva je sicer brez kalorij, ne pa tudi brez okusa; kofeinski prah ima lahko priokus jagodičevja, pomaranče ali limone z limeto, z njim poživimo vodo, sok, smuti, čaj, gazirane pijače in celo alkoholne pijače ter koktajle. Paličici, ki je votla, na dnu odstranimo pokrovček ter vsebino stresemo v napitek, lahko pa odstranimo le nalepko ob strani in nato s paličico vsaj deset sekund brodimo po tekočini, da pričaramo čarobni napoj.