Stopnice so za zmagovalce
Simbol spreobrnjenja
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Presenečeni Darjan Košir, direktor Urada za komuniciranje, pri vhodu v vladne prostore
Predvolilno geslo na vladnem stopnišču
Vlada Boruta Pahorja se je odločila za novo strategijo. Ni več pomembna samo učinkovitost, ampak predvsem zdravje. V prostorih vlade ne uporabljajo več dvigala, ampak le stopnice. Da bo vsaj vlada bolj vitka, če že država noče biti.
Danes v imenoslovnem kotičku: staroslovensko ime Črtomir
Slap Savica, kraj srečnega imena.
Več Mladinamitovih bralk se je obrnilo na uredništvo s prošnjo, da napišemo kaj več o lepem slovenskem imenu Črtomir. Zato smo poklicali našega onomastika (onomastika je veda, ki etnologiji pomaga osvetljevati družinsko krajevno in družbeno zgodovino), izvedenca za osebna imena, priimke, vzdevke, hišna imena in podobno, ki bralkam odgovarja: “Večina staroslovenskih imen je povzeta v delu Franceta Kosa iz leta 1886 z naslovom Ob osebnih imenih starih Slovencev. Gre v glavnem za staroslovenska imena, ki ne izhajajo iz krščanskih imen, razen imena Janez - to ime je v zadnjem stoletju postalo nekako sinonim za Slovence in je samo iz tega razloga uvrščeno med ostala imena. Med imeni so vsa imena do sedaj znanih slovenskih knezov in vojvod. Nekatera izmed imen so še vedno v uporabi (zlasti imena slovenskih knezov kot Borut in Gorazd), druga (npr. Gonimir, Ljutič ali Zababerad med moškimi ter Golodraga, Ježumila ali Svedobra med ženskimi) pa so povsem utonila v pozabo ... Zanesljivo pa imena naših prapraprapradedov niso nič slabša, kot kasnejša krščanska imena, ki danes prevladujejo na Slovenskem,” razlaga naš strokovni sodelavec in nadaljuje: “Staroslovensko ime Črtomir je zloženo iz besed ‘črt’ in ‘mir’; v slovenščini je beseda črt arhaična beseda, ki pomeni sovraštvo, mržnjo.
Se pravi označuje nekoga, ki črti, sovraži mir. Kot glavni junak Prešernove pesnitve Krst pri Savici je Črtomir simbol spreobrnitve od poganskega vojskovodje do krščanskega misijonarja, ali v novodobnih časih, od pripadnika komunistične partije do njenega sovražnika, ki zdaj, globoko veren in nagnjen k lustraciji, obiskuje krščansko bogoslužje. Črtomir simbolizira človeka, ki se pusti prepričati, da je le krščanska vera (v prenesenem pomenu tudi neka politična opcija) prava vera, zato se spreobrne in prosto po Prešernu da krstiti pri slapu Savica, potem odide v Oglej, kjer se pouči o skrivnostih nove vere, da jih bo kot duhovnik (v prenesenem pomenu tudi politični lider) oznanjal Slovencem.”