ALI JE TREBA TITA RETUŠIRATI TUDI IZ BIOGRAFIJ POLITIKOV?
Za boga, narod in domovino
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
© Turk Brconja
Objava oglasa
agencije NASA:
Miljonska nagrada!
NASA bi rada
dobila letalo,
ki samo bi znalo
leteti na zrak.
Pa pride junak
in prinese balon.
In pobaše miljon.
USTAVNA DILEMA
Po odločbi ustavnega sodišča, ki je prepovedalo uporabo imena Tito pri poimenovanju novih ulic, se postavlja vprašanje, ali je treba Titov lik izbrisati s fotografij, na katerih nastopajo slovenski politiki, ki so po osamosvojitvi dokazano spremenili svoje politično prepričanje. Kajti obstoj Titovega lika na fotografijah novodobnih slovenskih politikov vendarle ogroža njihovo človeško dostojanstvo in bistveno posega v njihove človekove pravice. Saj menda niso zaman spremenili svojega političnega prepričanja.
Na fotografiji iz leta 1982, ki je bila posneta na kongresu socialistične mladine v Novem mestu, pod Titovo in Kardeljevo sliko ponosno stojita tudi Janez Janša in Igor Bavčar.
V Novi in Mladi Sloveniji so si edini, da so za boj za resnico pripravljeni žrtvovati tudi svoje življenje. Tako jim Bog pomagaj.
Prisega pri Vsemogočnem Bogu, da bo zvesta, hrabra in svojim nadrejenim pokorna.
© Bert Ritoplune
V Novi Sloveniji (NSi) in njenem podmladku, Mladi Sloveniji (MSi), od koder prihaja pobuda za presojo ustavnosti odloka o poimenovanju Titove ulice v Ljubljani, so zadovoljni z odločitvijo ustavnega sodišča, da to poimenovanje odpravi. Kot pravi predsednica NSi Ljudmila Novak, je to prvi korak s strani državne institucije k priznanju dejstva, da je bil Tito zločinec. K razmisleku je pozvala vse župane in svetnike v občinah, kjer ulice in trgi še nosijo Titovo ime ali ime kakšnega drugega človeka, ki je bil prav tako del tega režima. “Upam, da se bomo v Sloveniji končno odločili za civilizacijsko vrednoto, ki se ji reče resnica, in na podlagi te obsodili vse medvojne in povojne zločine ter tudi odstranili imena zločincev iz naših mest in ulic ter tudi njihove kipe,” je dejala. “Velik korak k spravi slovenskega naroda pa bo storjen, ko se bo Prešernova cesta preimenovala v Balantičevo cesto, Trg komandanta Staneta v Trg Leona Rupnika, Einspielerjeva ulica v Rösenerjevo in Gregorčičeva v Ulico Gregorija Rožmana.” Materialni stroški, ki bi ob tem nastali, so po njenem mnenju zanemarljivi v primerjavi z moralno škodo, če ulica nosi ime po zločincu.
Kot poudarja predsednik Mlade Slovenije Jernej Vrtovec, ki se je tudi podpisal pod pobudo presoje ustavnosti, si v MSi prizadevajo za narodno spravo, ključno zanjo pa je priznanje zločina. “Sem prostovoljno pristopil v Mlado Slovenijo, v boj in uničenje komunizma, kateri je moji deželi že toliko gorja prinesel in celo Evropo ogrozil. Moja trdna volja je, z vsemi mojimi močmi, v zadovoljstvo moje dežele in Evrope bojevati se pod pomladnim vodstvom, in za to tudi moje življenje postaviti. To obvezo sem danes s sveto pobudo potrdil. Sem bil o dolžnosti in pravicah v službenem, disciplinarnem in gospodarskem oziru poučen,” je posebej za Mladinamit povedal Vrtovec.