11. 5. 2012 | Mladina 19 | Politika | Intervju
Radivoj Uroševič: "Sindikati pristajajo na zniževanje plač, ker jim grozijo določeni drugi, še hujši ukrepi."
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije
© Borut Krajnc
Vojaški sindikat je že vložil tožbo zoper državo zaradi neizplačila regresa. Vi še čakate. Kaj pričakujete od vlade?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
11. 5. 2012 | Mladina 19 | Politika | Intervju
© Borut Krajnc
Vojaški sindikat je že vložil tožbo zoper državo zaradi neizplačila regresa. Vi še čakate. Kaj pričakujete od vlade?
Ne čakamo, vladi in pristojnim ministrom smo poslali opomin pred tožbo in pričakujemo njihov odgovor. Hkrati že zbiramo pooblastila članstva za vložitev individualnih tožb.
Zbirate tudi podpise za referendum. Kaj bi morala storiti vlada, da bi od njega odstopili?
Začeti bi morali izpolnjevati stavkovne zahteve. Doslej se z nami še nihče ni pogovarjal o naših konkretnih zahtevah, ki se tičejo posegov v plače. Na načelni ravni se pogovarjamo z ministrom za notranje zadeve o stvareh, za katere je pristojen znotraj policije. Do prekinitve stavke pa bi verjetno prišlo v trenutku, ko bi zaznali, da se ima vlada namen z nami pogovarjati.
Kljub temu da stavkate samo policisti, se ravno z vami nihče ne pogovarja?
To je res nenavadno. Zdaj imamo del sindikatov, ki pristajajo na zniževanje plač, ker jim grozijo določeni drugi, še hujši ukrepi.
Računate, da se bodo začeli z vami pogovarjati vsaj pod grožnjo referenduma, če jih že stavka ne gane?
To poskušamo doseči z vsemi zakonitimi sredstvi, med temi so tudi referendum, stavka in tožbe zoper državo. Slednjo že dvajseti dan izvajamo v skladu s posebnimi pravili stavke v policiji, ki je zelo omejena. Vztrajamo, da živimo v pravni državi, in upamo, da bo to spoštovala tudi država.
Na prvi pogled ni videti, da policija stavka. Tudi vlade to očitno pretirano ne moti ...
Cilj stavke ni, da bi bili kakorkoli prizadeti državljani in nasploh varnost v Republiki Sloveniji. Stavka se zato najbolj kaže v neizrečenih globah v primerih, ki jih lahko policisti opredelijo za manj nevaren prekršek. Točnih podatkov še nimamo, saj se ti zbirajo za določena obdobja, po naših ocenah pa je bilo doslej v času stavke za okoli 400 tisoč neizrečenih kazni.
Počasi sindikati sklepajo dogovore z vlado. Kako bo to videti na koncu, če se samo policisti ne boste dogovorili?
Ne vem, kako bo to videti. Očitno je nasprotna stran vse to predvidela. Z vladnimi ukrepi se napada več interesov, od socialnih transferjev, pokojnin, normativov v šolstvu ... Če kdo na tiskovni konferenci pove, da policijski referendum stane toliko, da bi lahko izplačali dve pokojnini več vsem upokojencem, potem je očitno, da se skuša različne interesne skupine, dejavnosti in generacije usmeriti drugo proti drugi. Sem pa prepričan, da takoj podpišemo in odstopimo od vseh ukrepov, če vlada obljubi izplačilo dveh dodatnih pokojnin v letošnjem letu.
Minister Gorenak vam tudi očita, da se srečujete z Jankovićevo Pozitivno Slovenijo in pomagate pisati interpelacijo zoper njega ...
Mi smo obtožbe preverili neposredno pri njem in je zatrdil, da s tem ni mislil nas. On sam bo moral razložiti, od kod mu takšni podatki.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.