Peter Petrovčič

 |  Mladina 20  |  Kultura

Dean Verzel: "Na križu ni niti najmanjše, mikroskopske materialne škode, tudi vera kristjanov ni prizadeta, ampak je zdaj še močnejša."

Umetnik, ki je zažgal Strunjanski križ

© Nejc saje

Ob zažigu križa ljudje pomislijo na marsikaj. Kako pravilno razumeti vaše umetniško delo?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Peter Petrovčič

 |  Mladina 20  |  Kultura

© Nejc saje

Ob zažigu križa ljudje pomislijo na marsikaj. Kako pravilno razumeti vaše umetniško delo?

S tehnične plati gledano gre za performans in obred, ki traja celo noč, vse do sončnega vzhoda in samega akta zažiga križa. Točneje, do prihoda gasilcev in policije. V zgodnjih jutranjih urah stopi filozof Andrej Medved pred križ in nagovori izbrane ljudi in medije. Nakar z baklo zažgem vnetljivo oblogo, prepojeno s petrolejem in križ zagori. Celotno akcijo od oblačenja križa v zaščitno oblogo in zažiga križa spremlja fotografska in snemalna ekipa, ki dokumentira celoten proces mojega ustvarjalnega dela. Dokumentacija, ki nastane, pa je edini materialni dokaz dogodka in v nadaljevanju tudi predmet mojih razstav. Z iluzijo zažiga križa ustvarim predstavo, ki ni mišljena kot simbolno uničenje križa. Moja vizija ni uničevanje ali desakralizacija, ampak je posvečen obred, ki je videti kot veličastna in sublimna predstava gorečega križa.

Cerkev je to razumela kot razpihovanje in spodbujanje verskega sovraštva ter sramotitev verskih simbolov krščanstva ...

Rimskokatoliška cerkev zahodno civilizacijo determinira, povezani smo s krščanstvom, ne glede na to, ali smo verni ali ateisti. Njihovi simboli so posredno ali neposredno zaščiteni z ustavo in mednarodnimi konvencijami, zato ni vse–eno, kako se obnašamo do njih. Cerkev je dolžna ščititi svoje simbole in zagovarjati svoje interese in stališča. Ni ga državnega simbola, ki bi bil imel tako moč, kot ga ima krščanski križ. Mene fascinirajo lepota in moč strunjanskega križa in prelepa pokrajina klifa, na kateri stoji. Skozi obred zažiga lahko vstopim v simbolno kodo križa in s tem dejanjem postanem del nezavednega polja in imaginarija te čudovite pokrajine. Lahko povem, da gre za zelo intimno, subjektivistično duhovno izkušnjo.

V čem so razlike in podobnosti med zažigom križa pred desetimi leti in danes? Zakaj ste akcijo izvedli takrat in zakaj danes?

Čeprav sem se dotaknil istega križa, je projekt Sveti križ 2 popolnoma nov projekt in vse je drugače. Drugačen je pristop do križa, drugačen je nagovor, drugačne so fotografije, skratka, vse je drugače. In na koncu nisem pobegnil s kraja „zločina“. Vem, da sva pri prvem projektu Sveti križ z Goranom Bertokom pristala najprej v črni kroniki in šele nato na straneh kulture. Danes je obratno, najprej je kultura. Čeprav bi nekateri ljudje danes ta projekt najraje videli tam, kjer se je vse začelo, to je na sodišču in v črni kroniki.

Takrat je bil postopek zoper vas ustavljen ...

In po približno dveh letih postopka sva bila oproščena, ker tožilstvu ni uspelo dokazati nobenih poškodb, ki naj bi nastale zaradi zažiga križa. Sledila je še zasebna tožba zaradi žaljenja verskih čustev, a se je vse končalo v predkazenskem postopku. Tudi tokrat ni na križu niti najmanjše, mikroskopske materialne škode, tudi vera kristjanov ni prizadeta, ampak je zdaj še močnejša.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.