17. 8. 2012 | Mladina 33 | Kultura
Dmitry Glukhovsky: »Metro ni tisto, kar se zdi!«
Ruski post-apokaliptični klasik in pionir pisateljskega spletnega marketinga
© Borut Peterlin
Človeštvo se je z nuklearnimi izstrelki dokončno odplaknilo s planeta. Radioaktivnim puščavam, ki so bila nekoč mesta, vladajo superiorni mutanti. Po radijskih frekvencah se razlega samo še brezdušno tuljenje, nekaj med seboj vojskujočih se človeških skupnosti je preživelo samo še v moskovskem metroju – največji podzemni železnici na svetu, ki je bila tudi v resnici zasnovana kot titansko atomsko zaklonišče. Tekst na založnike sprva ni napravil blaznega vtisa, zato ga je avtor zastonj objavil na internetu.
Začniva morda z Metrojem 2. Ko si raziskoval gradivo za svojo ZF sago, si ugotovil nekaj zanimivega. Namreč, da je tisto, kar lahko vidi uporabnik moskovske podzemne – torej Metroja 1 – samo del širšega, neprimerno mogočnejšega podzemnega kompleksa. Metro 2 naj bi tvorila noro zapletena mreža javnosti neznanih podzemnih postaj in skritih tunelov do vseh ključnih inštitucij državnega aparata – za povrh pa še kar dvestotih bunkerjev, v katere naj bi vsak dan pridno v službo hodili uslužbenci KGB-ja. Če prav razumem, tega ljudje še danes ne vejo?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.