5. 7. 2013 | Mladina 27 | Politika | Intervju
Mokre želje politike so že ves čas, kako priti do vpliva na konkretne zadeve, glede katerih ima politika svoj interes.
Janja Roblek: »Političnega nadzora nad sodstvom, kot ga predvideva sedanja sodna reforma, si doslej ni privoščila še nobena država v Evropski uniji.«
članica sodnega sveta in predsednica sodniškega društva
Združena politika, leva in desna, se je odločila za napad na sodstvo. Ena izmed sodnic z največjim ugledom opozarja, da česa takšnega, kot zdaj namerava politika, ni storila še nobena država članica EU ali Sveta Evrope, tudi Madžarska ne. Med razlogi za načrt političnega podrejanja sodstva vidi predvsem dejstvo, da so politiki in njihovi sopotniki v gospodarstvu v zadnjih letih spoznali, da nedotakljivih ni več in da je pravosodje sposobno zbrati obremenilne dokaze tudi pri najbolj kompleksnih oškodovanjih družbenega premoženja.
Z novelama sodnih zakonov, ki imata široko podporo v državnem zboru, se obeta politično podrejanje sodstva, kot si ga že dolgo ni privoščila nobena država članica EU, morda z izjemo Madžarske. Zakaj ste sodniki tiho?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.